4-ročný syn odmieta škôlku

charlotte456
6. sep 2022

Dobrý večer, mám 4 ročného syna v pondelok začal chodiť do škôlky. Skúšali sme to aj ako 3 ročný ale nezvládal to chodil skoro mesiac a začal sa pocikávať,pokakavat aj v škôlke neustáli krik plač tak sme prerušili dochádzku na rok a tento rok sa vrátil ako 4 ročný ale je tu znova problém absolútne škôlku neprijma nechce tam chodiť každé ráno strašne place učiteľky ho musia odo mňa doslova odtrhnúť cely pol deň zatiaľ je tam len na 4 hodiny sa s nikim nehrá ani len sám sa nepohra nechytí sa ani hračky len 4 hodiny presedi a preplace. Odmieta tam papať,piť a ani cikať nechodí absolútne nič do neho nedokážu dostať ani len vodu prvý deň keď som bola po neho sa chudák pocikal keď ma zbadal ako som prišla už konečne pre neho ako kunmen utekal zároveň cikal veľmi sa bojím či si zvykne či to prejde alebo mam zvážiť znova prerušiť dochádzku alebo ho nechať čo si zvykne len aby to nemalo nejakú psychickú ujmu na ňom neviete mi poradiť žienky nemá ani jedna takú podobnú skúsenosť? Ďakujem

anjelicek26
6. sep 2022

Ako si ho na skolku ten posledny rok pripravovala? Chodili ste na kruzky? Vseobecne do kolektivu? Chodili ste k starkym - teda konkretne - chodil tam aj bez teba? Prespal niekedy mimo domu? ci si mu 4 roky "dovolila" byt nalepeny 24/7 na tebe... to je potom extrem tazke trhanie po takom case... dieta presne vie, co nechce... ale aky je dalsi krok? Ty dalsi rok bez prace? Dieta plne socialnych fobii a izolovane od rovesnikov? Dalsi "pokus" o rok natvrdo, lebo predskolak musi? Ja ti neviem, psycholog je uplne prvy krok, to ste mali spravit uz ked to nezvladol trojrocny, tie jeho reakcie su extremne...neprijimat potravu, toaletu, hodinove place... dalo sa na tom pracovat... stratili ste zbytocne dalsi rok...ak ma syn nejake diagnozy, mohli ste to jednym tahom riesit, aj s takymi detmi sa da dobre pracovat...

Teraz vela moznosti nemas - opatrovatelka, specialna skolka, sukromna skolka (menej deti, lepsia adaptacia) alebo teda zasa ostat doma, neviem, ake mas moznosti... alebo teda vydrzat, skutocne je tam kolko, ani tyzden nie... nemozes chciet zazraky... psychicku ujmu mu nesposobujes, on uz nejake bloky a traumy evidentne ma a teraz sa naplno prejavili, lebo sa boji odlucenia, boji sa byt v cudzom prostredi, nedoveruje a neda sa ukludnit ani ucitelkou, ani hrackami, ani inymi detmi... proste zajtra zdvihnut telefon a volat o termin psychologovi, bohuzial rataj, ze ten dostanes az o par tyzdnov... hrozne su tam cakacky...

lenka1208
6. sep 2022

Adaptacne obdobie je 3 mesiace, takze ja by som po dvoch dnoch nerozmyslala nad tym dat ho znovu prec..prostr tie tri mesiace vydrzat a uvidis ci sa nieco zlepsi alebo nie

pribinak
6. sep 2022

Veď dnes je len utorok, 2 dni.

Syn v 1. rade musí cítiť že ty si plne stotoznena, že on bude chodiť do MS. Pretože ak cíti tvoju neistotu tak jasne že vyrába scény a je hystericky

Treba s ním veľa o tom rozprávať, vysvetľovať mu. Môžeš mu sľúbiť aj malú odmenu ak ho pani ucitelka pochváli že bol dobrý a neplakal

Len toto chce čas a trpezlivosť. Možno by bolo dobre, ak by s ním ráno šiel otec

charlotte456
autor
6. sep 2022

@anjelicek26 s deťmi sa stretáva vie sa hrať,konfliktný nieje vôbec,rád sa hrá nerád býva sam vždy chce okolo seba deti je jedináčik a strašne sa teší keď u nás prespávajú jeho kamaráti doslova plače keď odchádzajú .. mimo domu nespal nikdy ,k starkej chodí denne vie ostať bezo mňa aj pár hodín dokonca toto leto chodieval sám s krsnou mamou na kúpalisko na celý deň. Nemá problem ostať sám s otcom niekedy ma sám posiela preč že chce byť u starkej sám. Keď mal 3 roky je pravda nemohla som ísť bez neho ani do obchodu ale práveže po tejto skúsenosti v škôlke sme sa to snažili naučiť že chvíľku bezo mňa musi byť lebo musím niečo vybaviť lekár alebo niečo podobne a vždy sa vrátim a nebol problém ale ako nastúpil do škôlky sme ako keby zas na začiatku už sa nepohne odo mňa ani na krok ....
To že budem rok bez práce mi nevadí skôr mi ide o to aby som mu nejak psychicky viac neublížila ...
Dnes som v škôlke navrhla skúsiť to postupne myslím čas strávený v škôlke hodinovú adaptáciu ale mi to rázne odmietli lebo potom ostane detičky plaču že jeden ide domov skôr takže neviem.

charlotte456
autor
6. sep 2022

@pribinak rozprávam sa snim o Tom celý deň snažím sa mu to vysvetliť .. po príchode do škôlky celý deň o ničom inom nerozpráva len ma prosí že už nechce ísť dnes stymi slovami dokonca zaspal ....
Ja som si len sem prišla po radu či nejaká maminka nemá stým skúsenosť že dieťa celý deň nepilo,nepapalo ,do konca ani na Wc nechce ísť aj napriek tomu že učiteľka vidí že mu asi treba a niekoľko krát ho na toaletu volá .. ale proste on zaťato kričí že chce mňa a majú má zavolať ...
Som mama a budem sa o neho báť aj po hodine niekde nie po dvoch dňoch jednoducho chcem pre neho to najlepšie a nič nasilu ak to nejde ..
A píšem sem len preto lebo ma to trápi a čo náhodou niekto nezažil to isté ale časom si dieťa zvyklo alebo nie nič iné .

lenka1208
6. sep 2022

@charlotte456 nechces nic nasilu, cize ani do skoly nebude chodit aby to nebolo nasilu? kde inde si ma vybudovat navyky, denny rezim, ze sa proste chodi do skolky a do skoly? v skole ked bude toto robit tak ho nechas doma alebo ako si to predstavujes? lebo to ze ho zo skolky zoberies problem nevyriesi, iba ho posunies pred seba

charlotte456
autor
6. sep 2022

@lenka1208 ja viem že za dva dni sa zázrak nestane ...
Len som nerátala stým že to bude také vedela som že plakať bude aj vyjednávať aj scény ráno robiť ale myslela som že keď sa zatvoria dvere tak po niekoľkých minútach to prejde a že sa bude hrať s deťmi rátala som aj stym že pomrnci cez deň ale že ako píšem zahrá sa pripojí sa k deťom ktoré sa hrajú zapája sa ale on vôbec a dokonca odmieta aj stravu dnes je dosiel zo škôlky celý cestu plakal že je hladný že ho boli bruško vipil 3 poháre vody za sebou takže hladný aj smädný byť musel len to nechcel v škôlke .

lenka1208
6. sep 2022

inak moj starsi tiez zo zaciatku v skolke nic nezjedol, nevypil ani necikal..nebolo to extremne ze by reval, ale proste len sedel, nehral sa, proste pretrpel to tam. Jasne ze sa to zlepsilo, chcelo to len cas

elisebah91
6. sep 2022

@charlotte456 dva dni je málo na nejaké závery...výdrž mesiac a ak sa nič nezlepší potom dumaj čo ďalej..

miky132
6. sep 2022

Neporadim ,ale jedno podotknem ,dieťa a jeho osobnosť sa mení ( pokiaľ tam nie je aj niečo iné ) čiže to, že teraz nezvláda škôlku ,neznamená, že nedá svet, školu a prácu....o polroka to môže byť dieťa, čo pôjde k babke a do škôlky totálne z radosti...čiže také blbé reči, že teraz keď nezvládne škôlku nezvládne ani školu je sprostosť....ale je možné že nejaký problém je tak treba pátrať .....mimochodom psychológovia vravia sami že máloktoré 3 ročné dieťa škôlku zvládne....len teda veľa ľudí na výber nemá

charlotte456
autor
6. sep 2022

@lenka1208 áno nasilu nechcem nič a vôbec nie ak by malo moje dieťa prežívať nejakú traumu a zacat sa pocikavat alebo niečo podobné ak NATO pripravený ešte není ja neviem ako na Tom je psychicky čo sa taký zrelosti na školku u psychológa sme ešte neboli ale je to prvé čo zajtra urobím aby sme sa tam dostali a každé dieťa je iné každé dieťa znáša všetko inak takže prvoradé je pre mňa môjmu dieťaťu neublížiť, a čo sa týka školy neviem možno som naivná alebo hlúpa ale verím tomu že ako 7 ročný zle.mi vychádzaju roky to bude trošku inak vnímať a bude sa mu to dať aj inak vysvetliť ako teraz. Ja som sem prišla po rady ako postupovať ako postupovali maminky čo mali podobné problémy a ich deti to zvládli aj keď každé dieťa je iné ale skúsim všetko pre to aby chodil spokojný so škôlky a nepreplakal mi celý deň ...

charlotte456
autor
6. sep 2022

@miky132 presne toto si myslím aj ja ....
A to že problém snažím sa pýtam sa jeho učiteliek ako sa správa čo robil všetko možné ...
Ale oni vidia problém v tom že on by tam bol rád ale somnou takže to odlucenie odo mňa ...
A keď sa ho aj pýtam on mi povie len že nechce že sa mu tam nepáči že je hladný že mu tam nechutí a že pani učiteľka na neho krici ale ona je taká rázna už na pohľad taká prísna ale po pri Tom zlatá žena...
A proste celý deň uplakané prosíka aby nemusel íst už tam že on bude dobrý a doma ....
A čo som si všimla za tieto dva dni absolútne sa boji ísť von s bytu dokonca ani len psíka vyvenčiť nechce ísť odmieta aj to že by sme šli niekam von čo vždy chodil rád....

amelie2017
6. sep 2022

Moja sestra taka bola. Ona na kolenach plakavala a prosila maminu, aby ju tam nedavala. Ja som naopak do skolky utekala. Nakoniec sestra ostala doma, strazila ju susedka, co bola na materskej. Aj skola bola pre nu utrpenim. Az po maturu ju nenavidela.
Za mna, ak by takto reagovalo moje dieta, dala by som tomu chvilu cas a ak by to nepresla, riesila by som navrat do prace opatrovatelkou pripadne sukromnoy skolkou s malym poctom deti

andreatytler
7. sep 2022

@charlotte456 Predpokladam ze si skusala sa s nim o tom porozpravat, ze preco tam nechce byt. Dokaze byt bez teba u krstnej, tak preco nedokaze byt bez teba v skolke? Ak nie... skus este z neho nieco vypacit.
Nas syn napriklad chodil rad do jasli, ale asi rok po nastupe nastal zlom a velky plac kazde rano. Ked sme ho tam viedli, stale len opakoval: Mama po mna pride. A nasa reakcia na to bola ze teraz pojdes do jasli a budes sa hrat s kamaratmi a hrackami a tu jeho vetu sme ignorovali, lebo sme si mysleli ze chce uz ist domov.
Potom mi to jedneho dna doslo ze on sa pyta ci Mama po mna pride? a tak som ho uistovala asi 15 minut ze mama po neho VZDY pride. Bolo to neskutocne, ako to dokola opakoval a ako sa mu ulavilo ked som ho uistila. Potom stacilo rano pred odovzdanim do triedy uistit ze mama po neho pride a bolo toho placu stale menej a menej az po tyzdni bol prec.
Ja by som nenechala dieta v skolke ak je v takom stave. Plac pri luceni je v pohode, ale tvoj je cely den vo vyckavacom mode a to nie je dobre. Ale nehadzala by som flitu do zita. Urcite by som skusila postupnu adaptaciu ze najskor hodinu a navysovat. A mozno najskor tu hodinu ked su vonka a prides po neho este kym pojdu dnu, ze nebude mat pocit ze je v novom prostredi.
Najlepsie by bolo keby zacal doverovat ucitelke. Chudak sa jej boji... to vela deti sa boji uciteliek co razne rozpravaju.
Ja by som isla do sukrmonej skolky. Nech sa mu tam mozu lepsie venovat a vybudovat si s nim vztah.
Co jeho kamarati co chodia k vam prespavat? Do akej skolky chodia oni? Nepomohlo by ak by isiel do tej istej ako oni, ze tam bude aspon znama tvar?
Daj mu zajtra so sebou svoju fotku.

slavkadi
7. sep 2022

@charlotte456 daj mu šancu zvyknúť si, dva dni je strašné málo, predstav si seba ako keď nastupis do novej práce, s cudzími ľuďmi v kancelárii, 8 hodín denne. Skúste sa spoznať s deťmi, rodičmi a učiteľkou aj mimo škôlky, zorganizuje si spoločne popoludnie, opekacku, ihrisko, piknik so spoločnými zoznamovacimi hrami, na nete nájdeš inšpiráciu, získa si kamarátov a bude sa na nich tešiť aj do škôlky, keď už to budú známe tváre.

pipistrel13
7. sep 2022

@charlotte456 najvacsi problem je,ze ty to zvladas tazko...kedze do 3rokov si sa od neho nepohla a dalsi rok bol jedine s ludmi.ktorych dobre poznal,v tom treba hladat pricinu.
ma prehnane reakcie,co znamena,ze bud je problem vo vychove alebo zdravotny a ja si myslim,ze vychovny,asi sa aj snazis aby bol samostatny a nechas ho sameho,ale on citi,ze ty sama mas s tym problem
o skolke netreba rozpravat cely den a donekonecna vysvetlovat,co ani nie je schopny vzhladom k veku pochopit...jednoducho povedat,ze aj zajtra pojdeme bude to lepsie a dalej to nerozvijat a jie formou neboj sa,vsetky deti chodia a pod.v zmysle takeho podjladania sa v nadeji,ze to pochopi...
su veci,ktore sa jednoducho musia a ja v tychto oblastiach s detmi nediskutujem,vysvetlim,poviem a dalej to neriesim a vzdy to prejde bez problemov,ako nahle sa zacnem v tom motat a deti pocitia neistotu a snahu akoby som to rozhodnutie hadzala na nich,zacne plac,u dcery dokonca hysteria...
chapem samozrejme ako je ti tazko,ked ho tak vidis,ale syn je uz vekovo a som presvedcena,ze aj mentalne na skolku zdravy,trocha viac mu ver a daj mu to aj najavo,uvidis bude to dobre

ladybug138
7. sep 2022

No, tvoj syn je uz dost velky a presne vie, co na teba plati. Uvedomuje si, ze musi byt pol dna s niekym cudzim, s inymi detmi, delit sa o hracky, pocuvat, mat nejaky rezim... Moja dcera isla do kolektivu, ked mala 2.5 roka, najprv to bol boj, ale len v satni, v triede dobre, boli to sukromne jasle, pani ucitelky boli ako maminky, velmi velmi mile. Mojej dcere pomohla oblubena hracka. Teraz v 3. rokoch zacala chodit do skolky, nema vobec ziadny problem, lebo je zvyknuta a som rada, ze mala taky zaklad. Mozno je problem v ucitelke. Este by som chvilku pockala, ak by sa to nezlepsilo, skusila by som sukromne zariadenie, kde je casto postupna adaptacia. A so synom treba o tom rozpravat, ze je dolezite byt v skolke, co sa vsetko nauci, zahra sa, pojde na vylet, proste vsetky vyhody spomenut. Drzim palce, verim, ze je to tazke.

charlotte456
autor
7. sep 2022

@pipistrel13 ďakujem za odpoveď dnes sme boli aj u psychológa máme to skúšať v hodinových intervaloch a ísť na neho pomali že to bude trvať dlho ale že si určite niekedy zvykne no dúfam že to tak bude lebo naozaj vidieť ho takého boli aj mňa je to ťažké ale hádam to zvládneme dnes som na rady psychológa išla po neho skôr do škôlky pani učiteľka povedala že preplakal ale uvidíme.
No keď ma videl na dvore hneď reagoval plačom a potom som snim tam pár minút ostala bavila som sa s učiteľkou a hneď sa zapojil medzi deti rozprával sa s nimi a hral za ten čas kým ma videl tam stáť bolo fajn ..
tak dúfam že to bude dobré verím tomu že to zvládneme .

fiafia
7. sep 2022

@charlotte456 chce to čas a hlavne so školkou musí byť stotožnený rodič.ked v ňom dieta citi neistotu je to cesta do pekla. Za dva dni by som závery nerobila, taký mesiac je dosť aby sa situácia skludnila. Moja dcéra mala ťažkú adaptáciu ,révy, nejedla,nepila,pocikavala sa ,dokonca mala aj nočné mory no doma ostať nemohla. Ono sa to lepšilo deň od dňa a dnes škôlku miluje

beata_k
7. sep 2022

@charlotte456 To co je za vymysel skolky, ze adaptacny nema lebo by ine deti plakali? Vela skolok to ma a nie je problem. Moje dieta chodi na 2 hodiny. Vzdy ho odvedu prec aby ine deti nevideli. Ani mna, ani jeho ako odchadza. Rychlo otvoria a zatvoria dvere. Trvaj na par hodinach.

evlyb
7. sep 2022

@charlotte456 ja si skôr myslím že mu nevznikla správna vzťahová väzba, čítala som rôzne psychologické knihy atď a práveže presný opak čo hovoria mamičky/babičky že dieťa má byť často v kolektíve, bez mamy, prespať bez rodičov... Do troch rokov je priam žiadúce aby bolo čo najčastejšie s mamou a otcom a ostatní menej, samozrejme je dobre sa stretávať s ľuďmi, ale nie bez rodičov často....
Čím viac si dieťa priputas do 3 rokov k sebe, tým ľahšie sa ono odpúta, pretože má správne vybudovanú vzťahovu väzbu, dostalo dostatok lásky a blízkosti matky a teraz po 3 rokoch je zrelé na iné vzťahy....

scorpionflower1
7. sep 2022

@charlotte456 ja by som ho vzala k psychologicke. Podla mna to nie je normalna reakcia u 4-rocneho. Mozno tak uz 2-rocneho. Je to ta ista skolka ako predtym? Mozno v tom je problem. Ze mu vadi nieco v tej skolke. Moj synovec bol tiez v takomto stave ako 3-rocny kvoli skolke, potom ho sestra vzala z tej skolky a o 9 mesiacov neskor ho dali do inej a tam bol bez problemov. Urcite to ries, aj ked ti tu niektore hovoria, ze sa zadaptuje, podla mna to nie je normalne, aby sa zacal takto pocikavat, ked ta vidi. To znamena, ze velky stres. Videla si jeho ucitelky? Komunikovala si s nimi? Ked vydrzi s krstnou bez teba, tak problem nebude kvoli separacii, tam bude cosi v tej skolke.

andreatytler
7. sep 2022

@charlotte456 Takze neplakal ked si po neho prisla... no potom nepreplakal cely den.
Inac to je normalne ze sa rozplace ked po neho prides. Je to taka prilis silna zmes emocii na to male dieta, ze si ulavia placom.

charlotte456
autor
7. sep 2022

@evlyb do troch rokov sa odo mňa nepohol nemohla som ísť ani k lekárovi bez neho mne ošetrovali zub a on mi sedel na kolenách tak neviem či je problém v tomto lebo naozaj do troch rokov nebol bezo mňa ani hodinu preto sme mali aj problém aj keď nastúpil ako troj ročný nevydržal bezo mňa

charlotte456
autor
7. sep 2022

@andreatytler neplakal ale pýtal sa stále na mňa nehral sa, nespolupracoval ,nepapal,nepil,necika aspoň tak mi to povedala pani učiteľka

charlotte456
autor
7. sep 2022

@scorpionflower1 áno škôlka je tá istá len trieda je iná ...
U psychológa som bola dnes ale bez malého no navrhla mi jedine riešenie ten adaptacny systém po hodinových intervaloch lebo že ak ho zoberiem a prerušim dochádzku spravím chybu ževraj si to zafixuje v hlavičke tak že vždy ho zachránim že mu mám dať aspoň mesiac dva čas a ak to nepôjde budeme to riešiť inak.

basska_b
7. sep 2022

Kamoska mala tento problem so synom do 6 rokov. Akonahle isiel do skoly, tak tam sa uz tesi, ma to tam rad. Zvazovala by som mozno zmenu skolky. Ja ked vidim tie sidliskove skolky, moc utulne mi to tam nepripada. Ale asi nemate moc na vyber

andreatytler
7. sep 2022

@charlotte456 A na kolko hodi chodi teraz? Lebo ked ani nepije a necika, to si neviem predstavit dlhsie ako 4 hodiny.

dovolenkova
7. sep 2022

Môj syn detto 4 ročný deň mal ísť 3 deň nesiel ráno taká hystéria ani ho obliekať doma ani sa ho chytiť extrém ešte sa aj povracal ,tak strašne plakal nespoznavala som ho ešte takéto scény nikdy neurobil.

natalinka25
7. sep 2022

Ahoj. My si kreslíme srdiečka na ruky ráno a keď im príde smutno tak nech sa vždy naň pozrú tak myslíme na seba . 😉🥰 Ja viem je to hrozné pre vás určite si sklamaná ale skús to nebrať tragický je to jasné nechce byť bez teba si jeho milovaná maminka.🥰 Skúste si kúpiť knižku idem do škôlky vždy pred spaním čítajte tak zaženiete zle myšlienky. Motivuj ho ak nebudeš plakať a budeš sa hrať pôjdeme na zmrzlinu alebo do cukrárne alebo niekde kde by to bolo preňho super zážitok. Veľa ho chváľ aj za maličkosti krásne si sa sám prezul . Choď snim vždy sa vycikať keď príde do škôlky.Skúste sa skamosit s deťmi dajte im cukríky. Keď bude mať v škôlke kamoša tak to sa bude chodiť do škôlky jedná radosť. 😉