Žlté mliečne zúbky u 1,5 ročného syna

deniskateniska
2. jan 2012

ahojte maminky chcem sa opytat najprv tu na mk nez zajdeme za zubarom. asi pred 3 dnami sme si u 1,5rocneho synceka vsimli ze mu zltnu zubky ihned sme kupili pastu na umyvanie - dovtedy sme malemu dali len kefku do ruky a on si suchal zubky tak sme si mysleli ze to staci, ale zjavne nestacilo. ☹ Nepije čajiky, len cistu vodicku, nekupujeme mu sladkosti - radsej mu dam nieco doma upecene pernik alebo nieco podobne, pripadne piskot, ak naahodou mozno raz za mesiac ked sme v meste a zabudneme vodicku tak mu kupim v obchode ale nefarbenu vodu. Stalo sa to aj niektorej z vas? ako ste to riesili? da sa to vobec riesit? dakujem za kazdu radu 🙂

sendy182
9. mar 2013

@adri2211 ahoj ja sa čudujem pretože v tomto období sa našťasie už nepredpisujú tie atb čo mali za následok zažltnutie zúbkov......čo brala?.........nemôže to mať iba z následnej choroby a nedodržaniu zubnje hygieny......ja si myslím že sa jej to dá do pôvodneho stavu.....zmenou kefky a pasty poprípade zubnej vody....... 😉

adri2211
10. mar 2013

@diridonda podla mna ma tie zubky teraz belsie, a jedine cistime s tym elmexom. a zubarka jej precistila takou nejakou pastou a pretrela vodickou.

adri2211
10. mar 2013

@sendy182 brala duomox tablety. a nemyslim, ze je to z nedodrzania ustnej hygieny, pretoze na to dbam a cistime poriadne. zubnu vodu nepouzivame zatial.

sendy182
10. mar 2013

@adri2211 ahoj 🙂 ...... viem že zúbky sfarbené z atb sú zvnútra 😢 a tam ti doki žiaľ nepomôže.....ako vidím zubárka jej to prečistila tak to asi bol ten plak.......a ten je v chorobe agresívnejší.....preto my užívame i ústnu vodu hlavne v chorobe dieťatka.....my striedame elmex alebo lacalut používame celú radu 🙂

zuzana315
27. mar 2013

Aj nam po dobrati atb. Augmentin uplne zozltli zuby. Bola som uplne nestastna, lebo predtym mal krasne zubky a po Augmentine mal vsetky zuby uplne zlte, spodne nie cele, len do polovice zubka...Po vyse tyzdni naozaj dokladneho umyvania su zubky opat krasne biele 🙂 ale teda drhla som mu ich riadne a zubnu pastu pouzivame elmex.

katarina43
15. apr 2013

ahojte babenky,potrebujem poradit mam pomaly 3 rocnu dcerku a velmi sa jej kazia zubky.Uz som z toho zufala vzdy jej zubky cistim,nedavam jej nic sladke ani vody a uz 4 kaz sa jej robi.3 zubky ma uz blombovane a to aj tak s velkym placom a krikom.A teraz mam taky starch ist s nou znovu k zubarke ze zase cirkus mi tam narobi.A najhorsie na tom je to ze u nas ked ze nechce mala velmi spolupracovat a place nechcu jej tie zubky zubny lekari robit nasilu.A uz ani neviem na koho sa mam obratit. 😒 😒 co pomaha na kazive zubky poradte prosim,dakujem za kazdu radu ,pocula som ze moze to byt aj v genetike lebo malej otec mal velke problemy tak isto zo zubkami.

diana_81
23. aug 2013

@kviotecek
@deniskateniska
@anjelicek26

Aj ostatni... obnovujem tuto temu, kedze mame podobne problemy. Zatial su dcerkine zubky zdrave (ale mala ma len 21 mesiacov) ale predovsetkym horne 4 predne ma strasne zlte. Umyvanie zubov nenavidi, ale vzdy ju nejako spracujem, obcas lepsie inokedy horsie ale snazim sa.

Je este dojcena, mate niekto skusenosti s dlhodobo dojcenymi detmi v noci? Moze to byt z toho? ATB este nebrala, cize s tym to nesuvisi... Neskusali ste elektricku kefku? Lebo sme uvazovali i nad tym. Viem, ze je od vacsieho veku, a neumyvali by sme len tak, ale najprv mechanicky a na konci tie zlte 4 predne prebehnut tou elektrickou... nemate skusenosti? Dakujem vopred...

anjelicek26
23. aug 2013

@diana_81 - moje deti maju zubky pekne biele, aj predne... a kojene dlho-predlho. Elektricku ma Saska, ja jej docistujem mechanickou. Okrem tych kazov na 4-kach ma zubky zdrave, tak dufam, ze uz sa jej nic nespravi... zrusili sme upllne vsetko sladke, okrem zmrzliny a aj po nej si ide hned vycistit zubky. Inak to nejde.

diana_81
23. aug 2013

@anjelicek26

V akom veku ste zacali s elektrickou? no a predpokladam, ze pocas dojcenia sa v noci dojcila podla potreby a umyvali ste rano a pred spanim vecer? Fakt ma to trapi, neviem ako na to aby z toho poprve neboli boje a podruhe aby sme nic nezanedbali :( pokazene zatial nema, ale tie horne ked sa usmeje su des. Pritom spodne ma ako perlicky...

anjelicek26
23. aug 2013

@diana_81 - ono nepije dzus, sladky caj mimo toho? Toto sa ti fakt pri kojeni nespravi... Umyvali sme rano a vecer, teraz uz aj pocas dna, ked jedla zmrzku alebo sme mali na obed ryzovy nakyp atp. U nas boje nie su, myslim, ze po akciach zo zubarom maximalne chape, preco musi cistit... tento tyzden jej totiz dve stvorky museli vytrhnut, nepodarilo sa ich za tri roky opravit, vrtali to tri krat, stvrty krat si uz nedala...takze v plnej narkoze.... a to cistime poctivo cele roky... holt niekedy genetika nepusti, proste plaku ma plno a to robi vela :(

diana_81
23. aug 2013

Dzus jej obcas dam. Ale nie do flasky cely den cuckat. Proste ponuknem, napije sa a hotovo. Ale povlak sa jej zacal tvorit este predtym ako dzus vobec ochutnala. Caj nepije vobec ziadny. Sladke jej nechuti... Asi to bude tym plakom. Myslis ze by elektricka kefka pomohla? A fluoridova pasta? Pouzivame Weledu lebo este nevypluva a skor je zje ako sa dostane na zuby :-/ a v okoli je kopec deti dojcenych v noci a zubky maju ciste

eeffka
23. aug 2013

@diana_81
@anjelicek26

baby ale spravi sa aj bez dzusu, moja ma 1,5roka, dnes som sa s nou vratila od zubara, mala 2 kazy na 1kach od dasien, sucham jej zuby nasilu, kojena je este v noci, pije len cistu vodu (90%), ked som tam bola pred mesiacom myslela som ze to ma "povlak" ze poultrazvukuje a pojdeme domov, ma zabil ze 2kazy, bola som z toho mimo 3dni
dnes ma zuby vyvrtane,zalepene, mna bolia ruky, ju hlasivky, ☹ bolo to 15min cisteho boja.drzala som ju ja, sestricka hlavu, dalsia miesala a zubar makal, odisla som odtial mokra ako mys.
Slecna prave spi, taha 3hodinku, chudatko sa unavila, este som jej ani nepozrela "nove zuby"

anjelicek26
23. aug 2013

@diana_81 - moji uz pluju a pouzivaju dospelacku pastu. Ano ono je to plakom fakt... Max napriklad ma zuby po manzelovi a plak ziaden, dcerka hodinu po cisteni uz ma usadeninky na zubkoch a medzi tym nemusi vobec nic jest, je to smutne :( Ale kazdy sa musi vysporiadat s tym, co dostal heh... dufam, ze pri trvalych to bude ine uz. Ja mam kvalitne zuby, nevrtali mi od detstva.

diana_81
24. aug 2013

@eeffka

Fuha... a to ako vyzerali tie kazy? Nebolo to vidno? Boli cierne ci hnede ci juj teraz si ma vystrasila trosku. Ked Ti to ukazal zubar ako to vyzeralo? My chceme skusit tu elektricku kefku aspon na tie horne. Nie zakazdym a nie dlho aby sme neznicili sklovinu ale inak je to otazka casu asi...

eeffka
24. aug 2013

@diana_81 vyzeralo to ako plak od dasna,suchala som to kefkou,neslo to dole tak som sa objednala ze je to zubny kamen a zodre to lekar ultrazvukom... Tudle nudle... Kazy... A pritom jednicky keby stolicka ale predne co sa kazia pisledne...no nechapem.

mirkaaa80
24. aug 2013

tak na toto musím reagovať - žiadna elektrická kefka!!!! Zuby treba umývať obyčajnou kefkou, aby ste to dieťatko správne naučili ako si ich čistiť. Tvorba plaku je ovplyvnená od množstva slín, niekto ich má viacej a preto sa mu tak netvorí plak. Treba viacej piť, aby sa sliny riedili a netvoril sa plak v takom množstve. a hlavne treba zúbky umývať poriadne, najprv plôšky, potom z vnútra, a zvonku, jazyk. A zuby sa nekazia len z džúsov, pozrite si, kolko cukru obsahujú napr. jogurty, presnídavky, sušienky..... A nakoniec ZUBNÉ KAZY SA NEDEDIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

diana_81
24. aug 2013

@mirkaaa80

Ahoj Mirka,

velmi si cenim Tvoje rady, len sa tazko realizuju... teda aspon v tomto veku, ked moje dieta co este nema ani 2 roky nechce VOBEC spolupracovat. Obcas sa podari, ale drvivou vacsinou sa jej do tych ust ani nedostanem. Ze: najprv plôšky, potom z vnútra, a zvonku, jazyk????? Ja som rada ked jej tam tou kefkou ako-tak pomacham po tom co ona z kefky zozuzlala pastu 🙂 Skusala som pesnickami, pribehmi o cervickoch co treba vyhnat zo zubkov, drhli sme zubky mne, plysovym zvieratkam, pred zrkadlom atd... Co mam teda posla Teba robit?

Elektricka kefka nie? Preco? Ublizi nejako sklovine? Poskodi jej dasna? Ci kvoli spominanej technike cistenia? Ved ked jej dovtedy kym bude raz spolupracovat povedzme o pol roka polka zubov vyhnije bude jej ta technika prd platna pre tie uz neexistujuce zuby. Ak sa vyznas a povies ze nie preto, lebo jej to ublizi ako som pisala vyssie tak beriem, ale ak nie tak jej nemozem nechat zubky pokazit. Ci jej mam klasickou kefkou nasilu na posteli pridrzat 2-3x denne nohy, ruky, hlavu a drhnut jej to proti jej voli? Ani to ju moc spravnej technike nenauci.

Budem fakt rada ak poradis... nechcem to zanedbat a desi ma komentar ako napriklad @eeffka ktory hovori ze je mozno uz i neskoro. Lebo i u nas to vyzera ako plak/kamen... ktovie ci to nie je uz kaz? S tou tvorbou slin suhlasim... ma to zlte tam kde je ich malo, spodne co sa v slinach kupu su biele. Lenze pit mi nejako vela nechce, aj z toho bol boj tak som prestala tlacit, lebo sa to len zhorsovalo. Proste mam tvrdohlave dieta a nasilu nic nie je dobre, len kym dostane rozum bude z tych zubov kasa... Budem moc rada ak poradis 🙂

mirkaaa80
24. aug 2013

Pri silnom čistení je možné poškodiť sklovinu, a to sa dá aj pri prílišnom čistení obyčajnou kefkou. Len som myslela, že je lepšie naučiť najprv čistiť zúbky obyčajnou, a tú elektrickú až ako vyšší level 🙂 . No ťažko je radiť, neviem kedy ste začali s čistením zúbkov. Najlepšie je čím skôr, teda od prvého zúbka, aby si dieťa zvyklo, že je to normálna súčasť bežného dňa ako umývanie rúk......my sme začali hned ako mu vyšli dole jednotky tou gumenou kefkou na prst a teraz jednoducho vie, že si ich umyť musí. Niekedy síce protestuje ale už má 3 roky a dá sa mu vysvetliť, že ho inak budú bolieť.
Určite nie je neskoro, musíš byť trpezlivá a nevzdať to, bude to tažšie, pretože ked už ju zubky bolia, bude sa báť aby ju to znova nebolelo, to je prirodzené. Skús jej napr. ukázať ako si Ty čistíš zuby a potom jej dať kefku nech Ti ich aj ona akože vyčistí a potom skús Ty jej. A kludne na začiatok skúšajte aj bez pasty.
A ešte ma napadla jedna vec - kaz je spôsobený baktériami, a tie sa dajú preniesť od dospelých aj napr. olizovaním cumlíka alebo lyžičky... Vždy po jedle daj napiť čistej vody, aby sa tie sliny trochu zriedili.
Veľa trpezlivosti.

diana_81
26. aug 2013

@mirkaaa80

Nevzdame sa 🙂 Posledne dva-tri dni krpata dokonca spolupracovala, takze uvidime ako sa to vyvinie casom. Ona podla mna kaz zatial nema, len zanesene tie problematicke horne rezaky a ani pri konkretnom cisteni jej to nezlieza, ale to mozno potrebuje cas. Snazim sa jej pocas dna ponukat mrkvu na chrmkanie, ci jablcko a tak, nech si to i mechanicky obrusuje.

Inak elektricka kefka zatial aj tak asi nehrozi lebo z jej zvuku ma strach. Ale kupila som od Curaproxu taku tu medzizubnu a tou jej skusim tie konktretne zubky cielene ocistit, mozno na ne pridam aj fluorovu pastu (zatial davam bez fluoru).

A aky je Tvoj nazor/skusanost so zubkami a nocnym dojcenim?

mirkaaa80
26. aug 2013

no, ja som malého dojčila 22 mesiacov, z toho 1. rok každé 2 hodiny aj v noci, potom tak 3-4x za noc a zuby zatial nemá pokazené 😉 , takže dojčením to určite nebude, a curaprox odporúčam, my používame pastu elmex detskú a kefky tiež curaprox alebo tepe

martina1305
4. sep 2013

my mame tiez doma curaprox kefky a detsky elmex + davam dcerke kazdy den polku tablety zo zeleneho caju (ako prevenciu tvorby zubneho kazu)...zubky mame pekne, minuly tyzden sme boli na preventivke, boli sme pochvalene

lenka2507
28. feb 2014

@martina1305 Dobrý deň, môžem sa spýtať, ako sa volajú tie tablety zo zeleného čaju a kde ich môžem kúpiť? A od koľkých rokov ste ich dávali dcérke? Ďakujem

liviadanova
9. mar 2014

@anjelicek26
@diana_81
@mirkaaa80
@martina1305
@eeffka
Ahojte, tiež mám problém s 27 mesačnou dcérou, dojčenou aj v noci (3-4x) pričom o zuby sa staráme od jej 18 mesiacov. Čistíme ráno aj večer, umývanie zubov nemá v obľube, chce si ich čistiť sama :-/ Používame pastu od Weledy, kefku Curaprox a aj napriek mojej snahe nejesť sladké, nepiť sladené vody ani čaje sa jej spravila malý kaz na hornej stoličke o veľkosti 1 mm. Začali jej žltnúť zuby, na niektorých badám ako keby jej bledla sklovina a na tom je žltý povlak. Som sklamaná, najmä zo seba. ☹ Na preventívke sme boli keď mala rok, vtedy bolo všetko v poriadku, no zubárka mi radila aby som jej po každom dojčení najmä v noci utierala zuby gázou, to sme samozrejme nerobili inak by nezaspala v noci. Myslíte, že to môže mať za následok nočné dojčenie? Na bolesť sa nesťažuje, papá všetko, veľa ovocia aj zeleniny. Čítala som o ozónovej liečbe zubov, resp. odstránení zubného kazu ozónom, máte s tým skúsenosti?

martina1305
9. mar 2014

@liviadanova ja som moju dcerku dojcila aj v noci vyse 3 rokov, teraz ma 5 rokov a zatial nemame ziadny kaz…takze nocne dojcenie podla mna nespôsobuje kazivost zubkov

diana_81
9. mar 2014

@liviadanova
mrzi ma ze sa takto trapite... my sme presli na elektricku kefku a odvtedy umyvame podla mna ovela efektivnejsie. Tiez s Weledou rano a s Elmexom vecer lebo podla nadho zubara treba i fluor. U nas sa za ten polrok nic zle nestalo. Teda u zubara nebola ale ziadnych kazov/flakov si nie sme vedomi. Fojcime sa nadalej aj ked ja od zaciatku tehotenstva nemam mlieko cize je to tak nasucho. Co som sa bavila vacsina ludi sa priklana k nazoru ze to nebude dojcenim...

liviadanova
10. mar 2014

@martina1305 Ďakujem za odpoveď. Pevne verím, že to nebude v tom, inak by ma to trápilo. Na mojom mieste by si išla ku zubárke či skúsiť vylúčiť všetko sladké, zaviesť zásadité potraviny a uvidíme?

liviadanova
10. mar 2014

@diana_81 Ver mi mňa to veľmi trápi a to si vážne dávam pozor čo jej dám spapať a takto to dopadne ☹ Stránim sa ísť k zubárke, počula som, že sa pohoršila, ale inak jej prístup je skvelý či k deťom či k dospelým. Vôbec nemám strach tam ísť sama zo sebou, ale s malou áno nemá rada cudzie dotyky a tobôž nie ak sa jej bude vŕtať v ústach..... Kde a za akú cenu si prosím ťa kúpila elektrickú kefku?

katka0905
10. mar 2014

@liviadanova ahoj, moja mala v zube tiez cosi ako kaz, kupila som jej elmex a kaz zmizol. Umyvam jej uz ja zuby, kedysi tiez chcela len sama. Pouzivali sme weledu, ale uz len ten elmex teraz. Vypluvat nevie, takze vecer pred spanim jej dam uplne miniaturne mnozstvo na kefku (asi ako 1-2 spendlikove hlavicky) a posuchame. Nic viac. Ma 2,5 roka, dojcime aj v noci. Zubnu sklovinu ma trosku zltu, ale to moze byt aj geneticky a zlepsuje sa to v zavislosti od toho, ci jej davame sladkosti ci nie.

liviadanova
10. mar 2014

@katka0905 Ahoj, ďakujem za odpoveď, to si ma potešila, že to ide aj bez zubára. Nerada by som jej spôsobila blok zo zubárky. Skúsim teda elmex, kedysi som ho dlho používala aj ja, teraz používam Himalayu a som spokojná. Kefku používate curaprox?

katka0905
11. mar 2014

@liviadanova ja ju tiez nechcem stresovat zubarkou. No ten "kaz" v zadnom zubku mohol byt aj zubny kamen, neviem to posudit, za par dni pouzivania elmexu to zmizlo, bola to taka tmava bodka. Kefky ma rozne, ale curaprox nie 🙂