Kedy sa už dieťa musí pretočiť z bruška na chrbátik?

monko
4. apr 2011

Ahoj, poprosila by som o radu, náš synček už bude mať 4 mesiace a 2 týždne a ani len náznakom sa nesnaží pretočiť z bruška na chrbátik. Existujú nejaké cviky ako mu v tom pomôcť? Kedy je ,,hraničný termín" kedy by sa už bábätko malo pretáčať? Ďakujem za rady.

gabka24
4. apr 2011

ahoj, náš malý sa pretočil až v 6 mesiacoch a prišlo to samé takže daj tomu čas. načo sa ponáhľať a bábo do niečoho nutíť 😉

sofia2008
4. apr 2011

ahoj..nemusis vobec stresovat..moja mala sa len nedavno zacala pretacat, to mala 5 mesiacov a tyzden..poznam aj 6 mesacne deti, co sa nepretacaju, niektore dokonca tuto fazu preskocia a zacnu rovno lozit 😀 este mate cas 🙂 my sme specialne necvicili, dvihali sme sa do sedu za rucicky, davala som ju casto na brusko a lezat na bocik a sama som ju prevalovala z jednej strany na druhu 🙂

samasa
4. apr 2011

ja si mylsím že nieje daná presná hranica kedy už "musí" niektoré detičky sa nechcu pretáčat, lebo im je na brušku nepohodlne, alebo naopak pohodlne.... a vy mate času ešte habadej 😉 😉
Cviky existujú- napr- ak chceš naučit pretačat z chrbatika na bruško- zdvihneš ručku nad hlávku a pomalinky mu pomahaš pretočit sa... par krát zopakuješ a malinke začne aktivne pomáhat...potom to bude skušt sam až sa mu to podarí 😉 Len treba dávat pozor na parašutistov 😀

iinuska
4. apr 2011

Adamko sa zacal sam pretacat ked mal 4 mesiace, ale je to fakt individualne. Nemam rada toto ''tabulkovanie''. A ked chodis do poradne, doktorka by to mala mat pod kontrolou. A ked sa jej nieco nepozdava, tak by ta poslala k odbornikovi

ziarcanka
4. apr 2011

Ahoj, náš drobec sa začal pretáčať, keď sme odložili poštolky... (mal cca 4 mesiace) a to z chrbátika na bruško. Naspäť sa ani nikdy nepretáčal a ako píše sofia2008, začal rovno loziť (mal cca 6 mesiacov)

andzi
4. apr 2011

Najskôr sa dieťa začína pretáčať z chrbátika na bruško! a to okolo 5. mesiaca, pokiaľ najneskôr do ukončeného 6. mesiaca toto nerobí, môže sa jednať o vážny neurologický problém. Opačne, t.j. z bruška na chrbátik sa dieťa začína pretáčať až okolo 7-8 mes.

desmodka
4. apr 2011

"musi" sa pretocit ked sa mu bude chciet, niektore deti sa pretocia skor ine neskor, netreba sa riadit podla tabuliek

bershka
4. apr 2011

moja neter sa zacala ked mala 7 mesiacov. je uplne zdrava

anjelicek26
4. apr 2011

Najprv sa pretoci z chrbatika na brusko... synator to zvladol v 6 mesiacoch a 5 dnoch... o dva tyzdne sa pretocil aj z bruska na chrbatik... na zaciatku bol pomalsi, ale teraz v 9 mesiacoch v tom co robi aj niektore deti predbehol. Daj tomu CAS.

quaxi
4. apr 2011

priemer je 6 mesiacov, sirsia norma 8 mesiacov, potom uz treba kontrolu u neuro, ale u nas obvykle posielaju na kontroly ked sa vobec nepretacaju 7mesacne deti. No su aj uplne zdrave deti ktore to zvladnu az 9mesacne. Treba ale rozlisovat akym sposobom sa pretoci, lebo hlavne z bruska na chrbatik sa mnohe 3-4mesacne deti pretacaju len vdaka tomu ze ich prevazi prilis tazka hlava, ale to sa nerata.

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
4. apr 2011

@andzi podobne ako @piacere by som vobec nepozerala na tabulky, nas maly vedel uz od mesiaca pekne dvihat hlavicku ked sme ho dali na brusko a uz od 3-4 mesiacov sa zacal pretacat na brusko, teraz cca. pred 2 tyzdnami - a to ma len 5 mesiacov sa zacal pretacat aj z chrbatika na brusko, najskor som si myslela, ze to sa mu len nahodne podarilo, ale nie, pretaca sa bez problemov aj na brusko aj na chrbatik, takze ja tymto tabulkam vobec neverim. A @monko pokial mate na poradniach vsetko v poriadku, hlavu by som si nad tym nelamala, kazde dietat´ko je individualne, jedno skor chodi, jedno skor sedi, ine skor stvornozkuje, jednemu idu skor zubky,inemu zas neskor...je to individualne - keby mal nejake neurologicke problemy pediatricka by si to uz vsimla

traktor
4. apr 2011

neporovnaj, neporovnavaj a este raz neporovnavaj...a netabulkuj 😉 ...kazde dieta je ine, ...nas bol tiez velmi lenivy, nechcel past koniky..ale inak krasne prospieval, vsetko bolo ok, ..dokonca nas pre to, ze nepasie chcela doktorka poslat na cvicenia /vojtovku/, ze pre istotu....a matko zacal sam od seba...a islo to akosi vsetko velmi rychlo...tak ako bol lenivy, naraz pasol koniky, zacal sa pretacat, rychlo sedel, velmi skoro chodil...akoby chcel vsetko dobehnut..takze bud v pohode, nestresuj, v ramci hry s nim môzes cvicit, ..alebo aj pred alebo po kupani, ako mu to bude vyhovovat, motivuj ho hrackami...ale netlac nanho..neboj, jeho cas pride 😉

bets1
4. apr 2011

Ahoj. Súhlasím s Piacere,aj u nás to bolo naopak: z bruška na chrbátik úplne vedome v 20 týždňoch, ale naopak z chrbátika na bruško až v 29 týždni. Asi že výnimky potvrdzujú pravidlo. Potom začala robiť veci strašne rýchlo, sedieť sama, loziť ..., takže si myslím, že aj takéto prípady sú v poriadku a nemáš sa čoho báť. 😉

medyna
4. apr 2011

ahoj, tiez si myslim, ze ma este cas ..... nasa mala sa prvy - krat pretocila zaciatkom 5. mesiaca, potom dva tyzdne absolutne NIC, uz som sa bala, ci je vsetko OK.... a nakoniec to rozbehla 3 dni pred 6-tym mesiacikom a teraz sa toci stale..... Dost velke umenie je obliect ju a to nehovorim o prebalovani ...... 😀

ivett1
4. apr 2011

@ monko ahoj...pridavam sa k nazoru mamiciek vyssie (hlavne piacere)...kazde dietatko je ine...a tabulky su len orientacne, ak by nebolo nieco v poriadku, urcite si to vasa pediatricka vsimne...ak budes mat troska casu, pozri aj do tejto temy 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/kedy-sa-vam-zacali-deticky-pretacat-na-chrbatik/

ikke
4. apr 2011

z bruska na chrbat sa moj nevedel pretocit veeelmi dlho, uz liezol po styroch a este to nevedel 😅 vzdy najprv musel zdvihnut zadok a prevalit sa na bok. v noci sa nevedel otocit, este nedavno (tak 10. mesacneho mozno?) som ho musela otacat ja 😝
z chrbta na brusko sa otacal niekedy od toho 4,5 mesiaca 😉

ivka707
4. apr 2011

nas maly do pol roka nechcel robiť nič 😅 keď som ho dala na bruško, tak sa zlostil jak čert 😉 pretáčať sa začal keď mal 7 mesiacov a potom to už islo🙂 v 10 začal chodiť, preskočil štvornožkovanie, vlastne ani teraz to nevie... trošku sa plazi, ale ozaj iba trošku... Takže keď si doktorka myslí, že je všetko v poriadku, tak by som to neriešila...nerobi to dobre tvojej psychike, ani babätku...(viem podla seba) 😉

zuzkap2
4. apr 2011

neporovnavaj a hlavne nestresuj, neboj raz sa nauci ako vsetky deticky 😉
my sa pretacame uz skoro dva mesiace a teraz musim vsade striehnut ci nahodou nepadne

martinka17
5. apr 2011

môj malý začal s točením až takmer na 6 mesiacov, na 7 štvornožkoval a stál, na 8 začal chodiť popri nábytku a na 10,5 sa pustil sám....takže niet sa prečo stresovať, bábätko vie samé, kedy má pripravený chrbátik na všetky stupne pohybu 😉

stvura
5. apr 2011

nestresuj, kazde je individualne...ak mas dobru pediatricku a sleduje babo naozaj pozorne tak sa niet coho bat... 😉

slavinka9
5. apr 2011

ahoj....ja si tiez myslim, ze mate este cas. nasa mala, je taka leniva, davala som jej aj hracky kade tade, len nech sa za nimi pretoci, ale ked skusila rucickou a nedosiahla, radsej sa hrala s palcekmi a mrmlala si ln aby sa nemusela namahat 😀 😀 .prvy krat sa pretocila ked mala 7 mesiacov a 2 tyzdne z chrbatika na brusko a spet a odvtedy sa kruti stale, prebalovanie je boj... 😝 .teraz uz bude mat 9 mesiacov a este vobec nelozi ani sa nevie sama posadit.konicky pasieme krasne, hracke ktoru nama na dosah radsej porozprava cely pribeh ako si za naou natiahnut... 😀 na poradnu ideme o dva tyzdne som zvedava co povie doki, ale prospieva pekne, je sikovna cula, tak myslim, ze to zas pride tak zrazu... 🙂

vmb
6. apr 2011

ahojte. Naša kvetinka mala teraz 7 mesiacov a tiež sa radšej zahrá s tým, čo má pri sebe ako by sa mala extra namáhať. Najskôr to skúsi, ale rýchlo to vzdá. Miluje sedenie a hranie sa v sede, ale sama sa o to nebude snažiť. Radšej si trochu pokričí 🙂 . Zato koníky pásla už ako 4 týždenná. Je zvedavá, pozorná, usmiata a prospieva. Takže sa z tabuliek nič nerobím, všetko má svoj čas.

wladymyra
6. apr 2011

naozaj je to individualne. my mame skoro 8mesiacov a pretacanie sa stale nekona. cele dni sme na brusku a na styroch, dcerka sa hojda na kolienkach, pritahuje nozku pod zadocek a "precuva" uz celu obyvacku, takze to vyzera, ze najskor zacne liezt ako pretacat sa na chrbat. doki vravi, ze to je v poriadku, citujem: "dieta nie je cvicena opicka, moze niektore veci aj preskocit" 🙂 takze v 4,5 mesiaci ma tvoj Patko este casuuuuuuu 🙂

awalancha3
7. apr 2011

vcera prvy krat vedome sa nasa malicka vo veku 4 mes a 1 tyzden pretocila z chrbatika na brusko, a potom do opakovala donekonecna, uz ju nemozem nechat len tak na velkej posteli, proste objavila system ako na to, chytila si nozicky, palceky strcila do pusinky, potom ich pustila a v pravom uhle sa ich vahou pretocila na bok a potom uz neviem akym mechanizmom na brusko..... predtym na brusku velmi byt nechcela, ale ked sa pretoci tak ju to bavi dlhsie

dahra
7. apr 2011

Nas sa asi v 6. mesiaci otacal uz vedome len z bruska na chrbat. Mozno par tyznov skor sa mu to nahodne aj niekedy podarilo. No opacne ani za nic. Takze sme mali takmer 7. mesiacov bez par dni, ked zacal z chrbatika sam na brusko. Toto prislo zo dna na den a odvtedy ho v noci nachadzam spat ovela castejsie na brusku, hoci ho vzdy ukladam na chrbat.

domidomi
8. apr 2011

Niektoré deti túto fázu aj preskočia a začnú hneď sedieť. Všetci traja moji bratranci tak robili a sú v pohode 😉.

mathyasko
8. apr 2011

Naozaj nehladaj ziadne hranicne terminy. Vsetky deticky si idu svojim tempom. Moj maly bol na pretacanie lenivy a pritom sedkal sam ked mal nejakych 5 mesiacov. V siestich sam stal v postielke a v desiatich mi zacal chodit. Ale s pretacanim sme to mali tazke. Na to bol lenivy. No a napriklad lozit po styroch zacal az po tom ako sa mi naucil chodit sam. Vsetky deti su individualne. Hlavne sa netrap. Vsetko pride ked bude ten spravny cas 😉

inka1903
26. júl 2012

Ahojte tak mne asi ani neuverite ze moj drobec sa zacal otacat na brusko ked mal 2 a pol mesiaca.teraz ma 4 a zacina sa plazit,ale z bruska na chrbatik mu to este nejde.ties si mislim ze kazde babo je ine a v niecom inom sikovnejsie. Ale ak sa ty to nezda ved ty to vies najlepsie posudit opitaj sa tvojej doktorky.ale urcite je to ok len je mozno trosku lenivy

mamicka70
11. mar 2013

mamicky moje chcem radu ma dcerku ma 8 mesiace a sa mi nechce pretacat na brusko, doktorka povedala ze je kludn a stale ma vola na vysetrenia ,porate mi ako mam ju naucit