Od akého veku tolerujete dcére priateľa?

3. jan 2023

Nasla si ho cez net,zevraj si pisali a volali 4 mesiace a teraz prisiel za nou.Nesuhlasim s tym ale ex jej to dovolil.Podla mna dcerka este nema na toto vek.Preto by ma zaujimalo od akeho veku vy tolerujete frajera vasim dceram.Dakujem.

timi247
3. jan 2023

@januska12323 ver tomu ze si nevymysla, žiaľ...

tamitamitami
3. jan 2023

Príde mi že tu je najväčší problém jej správanie a celkovo postoj k tebe ako rodičovi. Neexistuje aby sa tak v jej veku správala. Čo by si mala veľmi rýchlo zmeniť, kým sa to ešte ako tak dá.

A to či je na frajera skoro? To už je na každom rodičovi aby posúdil konkrétnu situáciu. Ale za mňa v tomto konkrétnom prípade určite frajer nie. Tu to neni o normálnom spoznávaní mladých ľudí, ale o tom že sa stretli dvaja mladý čo sa nevedia vpratať do kože.

ninusa221
3. jan 2023

Ano mala som frajera v 13 ale mama ho poznala pretože to bol jej koleginy syn. Bol to asi taký vzťah že sme spolu chodili cez deň na kúpaliska akože dlho to nevydržalo.. mobil som vtedy mala lenže ja keby máme nezdvihnem aj teraz keď mám 22 tak ma zabije 😂😂😂
Inak môj brat ma 16 to sa tiež čudujem že ho rodičia pustia 200 km len tak za frajerkou…

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
timi247
3. jan 2023

Véd ja ti verím, chápem ta a rozumiem ti... Len mi je ľúto, ze toto musíš riešiť v takomto skorom veku. Ex sa nezachoval dobre, co keď sa niečo stane, potom ti ako pomôže, kto bude zodpovedný!? Ja mam tiež dcéry v tomto veku, treba to vydržať so cťou, byt kamarátska, chapava, ale dôsledná. A otvorene rozprávať s dcérou o rizikách. Držím palce

sunshine_18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
thereisabear
3. jan 2023

Akože keby mi 13 ročná nedvíhala 4 hodiny telefón, tak ten telefón ešte dlho neuvidí. A už vôbec nie vypisovať a vyvolávať si s cudzími chlapcami. A žiadne také, že heslo...

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tamitamitami
3. jan 2023

@autorka V prvom rade by som jej pridelila povinnosti ktoré si doma musí plniť ak nie príde trest. Napríklad máš za úlohu umývanie riadu, ak to nesplníš 2 dni bez telefónu . Telefón zobrať (pre takéto prípady kúpiť tlačítkový na kredit a vymeniť jej ho na dobu trestu za ten).
Tak isto jej ukázať že nebudeš tolerovať ak si bude robiť čo chce, nepríde domov na čas? Tak nepôjde najbližší víkend von.

S tým frajerom už veľmi nič nespravíš hlavne keď ex neni na tvojej strane, teraz by to asi narobilo viac škody ako úžitku. Ale čo môžeš spraviť je nastaviť jej hranice. Vysvetliť jej že žiadne spanie sa konať nebude. Ak chcú spolu byť môžu ísť do kina, pizzu (podľa toho čo ti príde adekvátne).... nastaviť jej čas kedy musí byť doma. Upozorniť že ak to nebude dodržiavať príde trest. Ja neviem napríklad žiadne vreckové celý mesiac, žiadne vychádzky.

Píšeš že pred ex má rešpekt. Ak by nič nezabralo hrdosť bokom a šla by som za nim nech mi pomôže riešiť situáciu.

Ja som za to aby rodič a dieťa mali aj kamarátsky vzťah, vedeli sa porozprávať. Nemyslím si že dieťa treba držať na krátko a nič mu nedovoliť. Ale pravidlá musia byť a rodič musí byť aj autorita.

renab
3. jan 2023

U nas to bolo naopak. Jedneho rana zazvonil synovi telefon a 13tka z instagramu mu volala, ze je na stanici, ci pride pre nu. Nechapala som, ako moze niektora matka pustit 13 rocne dievca o 4 rano cez pol republiky ku chlapcovi, ktoreho vobec nepozna.
Pre dievcinku sme isli, dali sme jej najest a posadili na vlak.

raja95
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
laila22
3. jan 2023

Toto čo stvára tvoja dcéra by som netolerovala. Ja som tiež na dcéru sama, ale vie, že vždy musí zdvihnúť mobil. Ak ho náhodou nepočuje, musí volať hneď naspäť ako nájde zmeškaný hovor. Ale nie o 4hodiny. V žiadnom prípade by som u seba nenechala prespať 16r. mladého pána z 200km vzdialeného mesta. Neexistuje, že mladý pán je unavený a bude u nás spať. Za mojou dcérou takto chodil kamarát z tábora. Nechodil ku nám. Vždy sa stretli v TT, alebo bližšom meste pri nás. Dcéra musela povedať, kedy chlapec docestuje a ktorým vlakom sa on vracia domov. Oni sa zväčša kolobezkovali v skateparku, alebo si dali mekac a kecali v parku. Prvý krát som urobila taký výmak, že som šla tiež do TT a volala som dcere, kde sú. Zdvihla, neklamala o Tom kde sú a čo robia, lebo som prišla po nich a šli sme malinovku. Bola som zvedavá na toho chlapca. Chalan mal 15 a moc sa mi to nepáčilo, lebo mama nevedela kde je, iba otec.. Rodičia spolu nezili. Chlapec žil s mamou. Otec bol dosť známy a nebol problém zohnať na neho kontakt aj na nete.. Našťastie sa takto stretli 3x a začala škola. Teraz má dcéra iného kamarata. Ten je zo susednej dediny. Dcéra bude mať 15 on má 16. Chlapec je slušný. Dovolila som aby trávili čas u nás, lebo som nechcela, aby sa túlali do 21:00 po vonku a po baroch. Pravidlá u nás sú také, že chlapec môže ku nám prísť iba keď som doma a keď sú u nás, dvere na izbe musia byť otvorené. Posledné razy ,,randia,, v trojici mojim 6 ročným synovcom, lebo chlapci sa skamarátili. Keď ide dcéra ku nim, rodičia sú tiež doma. On má izbu s mladším bratom, takže u nich tiež ,,randia,, v trojici. 😁 Na Silvestra bol pokus, že by chcela Silvestrovat s kamarátom a jeho kamarátmi, a že by prespali u jeho kamaráta. To som teda zatrhla, hneď ako s tým začala a vysvetlila jej, že nemá ani 15, že to v žiadnom prípade neprichádza do úvahy, lebo nemá občiansky, ma stále má iba 14, nepoznám jeho kamarátov, a proste nie, že si ešte užije veľa Silvestrov mimo dom, keď bude mať na to vek. Pochopila to a bol kľud. Na oplátku som dovolila, aby si zavolala ku nám kamošku, ktorej ocino šiel do nočnej na Silvestra. Dievča žije iba s otcom. Otec mi tiež volal a overoval, či nejdú náhodou na nejakú párty.. 😂. Tak som ho ubezpečila, že žiadna párty v ich veku nehrozí. Že budeme iba samé. Tak mu tiež odľahlo.
Pozri ja tiež dcére veľa veci dovolím, aj takých čo mne rodičia v jej veku nedovolili. Doba je iná. Moja dcéra vie, že keď poruší pravidlá, prídu sankcie... Ma to odskúšané. Takže snaží sa dodržiavať pravidlá a je kľud.
Upozornila som ju aj na fakt, že keď sa už nebude kamarátiť s terajším kamarátom, nech si nemyslí, že ku nám bude chodiť iný... Ona je jedináčik a spoločnosť jej dosť chýba.
Na Tvojom mieste by som bola vypýtala číslo na rodičov, kúpila chlapcovi lístok na vlak a vysadila ho s tým, že na stanici by ho čakali rodičia.

macekovam
3. jan 2023

asi pojde chlapec sediet.. nie? ci to tak nie je? a ona mozno do reedukacneho ci ani to nie? mmm.

sunshine_18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laila22
3. jan 2023

@autorka Sociálne siete sa dajú zablokovať. Existuje apka, kde si vo svojom mobile nastavis koľko bude tráviť na notebooku, koľko na mobile. Nastavis hodinu, od _do. O 19 sa mobil vypne a vybavená vec. Dajú sa zablokovať soc.siete, všetky nevhodné stránky. Mne dokonca chodili duplicitné sms správy ci už odoslané, alebo prijate. Ale to mala 10 nie 13. Poradia Ti s tým chlapci v shopoch, kde predávajú, opravujú počítače, tlačiarne.

anile12
3. jan 2023

Ja mam priateľa od 13. Mam 22 a sme spolu stále. 🤷‍♀️

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lujza123
7. jan 2023

Tiež mám 13 ročnú, keby si donesie frajera nadšená by som nebola ale rešpektovala by som to.

Najhoršie čo môžeš v tejto situácii urobiť je nakricat na ňu a zakazovať niečo. Jasne ze decko prvá reakcia zdrhne z domu, nedvíha telefón. Zakazovanim frajera, kamarátov, internetu, čohokoľvek dosiahneš iba to ze to bude robiť za tvojim chrbtom.

Takže radšej bud za dobrú a maj ich pod dohľadom, namiesto lavičky vonku nech pekne sedia v obývačke.

A ako baby písali, nezabudni dôkladný rozhovor na tému sex, antikoncepcia, prečo je dôležité počkať aspoň do 15 tích, o tom ako môže starší chlapec v tomto smere naliehat a ako mu ma povedať nie

gabika0825
21. jan 2023

Dobre čítam? 13? No mna udivuje že si s niekym píše a vyvoláva (s cudzím človekom) cez internet 4 mesiace a všetko je Ok. Vy viete čo to je zac? Koľko má chalan rokov? Či jeho rodičia vedia o takomto vypisovaní? To v 13 rokoch chodi tvoja dcéra po zoznamkach? No nie je to normálne a tvoj ex tiež nie je normálny. Ja som tiež skúšala všeličo aj som ako soplana 15-16 ročná bola na zoznamke ale asi bola iná doba. Našla som si tam vždy iba kamaratov a kamarátky. Preboha to kto vychováva v tejto dobe deti 🙈🙈🙈🙈

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabika0825
21. jan 2023

Tak ale tu treba zvážiť prácu, ak to nejde po finančnej stránke tak si dať deti do striedavej.. aby si mala čas aj na seba trosku. Nedá sa takto. Keď to nejde tak to nejde… ale exovi by som dohovorila a rázne… alebo požiadať o zvýšenie vyzivneho

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ambra73
22. jan 2023

Tiež mám 13ročnú o 4 mesiace má 14, chodila s chlapcom zo školy o rok starším, ale chdili s partiou, rozprávali sme sa, povie mi vela i keď viem, že nie všetko. Tiež som sa bála, no ak by som jej to zakázala nič by som nedosiahla. Po polroku sa rozišli. Sú to deti, treba sa s nimi o tom rozprávať, chlapec sa mi prišiel predstaviť. Pozn celú partiu, nerobia vulgárnosti a pomáhajú si. Teraz začal za ňou chodiť druhý chlapec,tiež o rok starší, poznám ho, len sa občas stretnú, ešte spolu nechodia. Dcéra má svoje povinnosti doma a ten chlapec tiež. Na mobile má rodičovský dohlad, vypímam jej ho. Dobre sa učí, chdí na krúžky je dôsledná. Tiež skúšala, dostala trest a má hranice. Neberiem to na ľahkú váhu. Ty to máš horšie, si rozvedená, skúsiť si v prvom rade v kľude pohovoriť s bývalím. Dcére určiť granice v kľude sa sňou porozprávať, ja by som byť v tvojej koži tiež panikárila. No deti si myslia, že im patrí svet, keď sa popália fúkať rany musíme mi mami. Urobte si spoločný večer, pozrite sa film Sieť, zahrajte si hry, uvolní Vás to a lahšie sa porozprávate, o rodičovstve, povedz jej, že ju veľmi ľúbiš a to tak bude do konca života, na aj to ako ti to ybližuje, že máš o ňu strach. Povedz jej, že ten chlapec má 16 a bude to na ňu skúšať, slubovať, a ak otehotnie, on môže hocikedy odísť - no ona to dieťa bude nosiť, zostane to na nej. Život má len jeden a nech si rozmyslí, čo od neho očakáva ako ho chce prežiť.

zuzanockamt
22. jan 2023

Našťastie dcéru nemám, iba syna v podobnom veku, ale toto by som netolerovala. Ak by sa to začalo uberať zlým smerom a pribúdali by problémy, decko by si nedalo povedať,tak ja ako matka by som to riešila so psychológom, sociálkou a kľudne aj reedukačný v najhoršom prípade. Mali sme také prípady, že tam dieťa išlo na žiadosť rodiča a dobre rodič spravil.
To v 13-tich sa bude vláčiť po večeroch s chlapcom, v 16-tich sa k nemu nasťahuje a miesto štúdia bude prášiť prvú ligu. A potom žiaľ do 20-ky sa pošťastí decko a vybavené. Dievča ledva vyštuduje strednú školu. Treba byť naozaj prísny.

gabika0825
22. jan 2023

Tak požiadaj o zvýšenie výživného a ty si najdi prácu takú, aby si bola aj s deťmi doma. Keď máš obavy tým nič nevyriešiš a zbytocne sa zamyslas nad tým ako to bude o 3-4 roky. Skôr rieš prítomnosť a to co robí dcéra teraz.. pises že máš deti… neviem koľko, 2?3? Oni sú akí? Ako sú vekovo? No a co sa týka ex tak jemu by som zakázala sa dotoho tým pádom starať, keď nejaví o deti záujem a ani o konkrétnu dcéru tak nech sa ti nevyjadruje na co si máš zvykať. Ty ale musíš rázne zmeniť výchovu úplne od základov. Pekne nech má mladá slecna doma nejaký režim a to iste aj ostatne tvoje deti. Urob doma rozvrh s úlohami, kto co kedy robí, ty si hlavne najdi inú prácu aby si mala aj čas na nich. Po škole nech robia úlohy, inak žiadny telefón ani pocitac. Musi tá mladá slecna pochopiť a hlavne pochopiť že si jej matka. Bohužiaľ obavám sa že to budeš mat veľmi tazke lebo vychovávať treba dieťa od raného veku a nie až teraz sa o to pokúšať v 13tich….

simca06022011
22. jan 2023

Asi som divna teda, ale ako 6tacky sme frajerov uz mali, 7-8uz uplne bezne. Samozrejme boli vtedy dievcata aj sportovejsie/chlapcenskejsie/detskejsie, tie mali ine zaujmy, a potom druha strana k tomu... Nikdy sa neda "zovseobecnovat". Ze ja som sa v 13tich hrala s babikami, tak vsetky to tak vtedy robili :D
Mali sme ich, ci by to rodicia chceli alebo nechceli. Otazne je ci tajne alebo by o tom vedeli. A vsetko bolo v ramci normy. Horsie na tom boli dievky, ktore to mali zakazane a potom na gymply sa s nim nedalo ani len na chytu ist, lebo to bolo treba strazit ako odtrhnute z retaze :D dostal sa spod dohladu, do zmiesaneh kolektivu a bol problem. hLanve je aby dcera mala jasno v tom ako to vo svete chodi, ziadne cukrikovanie, nasledky a nastrahy poznala. Inak to velmi neovplyvnis tak aby ste obe boli spokojne, proste obdobim puberty si kazdy prejde po sovjom, rodicia to nemaju lahke..

palicka
22. jan 2023

Mna udivuje, že rodičom 16-ročný v noci nechýbal.
Čo sa týka dcéry, myslím, že máte 13. prvú lásku je fajn, pokial by to bolo, ako baby písali, to detské zalaskovanie. Spoločná prechádzka, kino a motýlik v brusku. Dospieva, je to normálne.
U tvojej dcéry však ide o nevyvážený vzťah- v tomto veku sú 3 roky veľký rozdiel. V myslení, spravani i konaní. Takze aj u mna by dostala stopku!

akvi
22. jan 2023

Tak mne by nevadili kamaráti, ak by medzi mnou a dcérou existovala dôvera. Medzi vami evidentne žiadna nie je a ja miesto hysterickych vystupov, ktoré neriešia problém, len ho presúvajú, by som začala pracovať na dôvere. Pretože úprimne, žiaden chlapec by ťa takto nemohol vyviesť z miery, ak by si si dcéru poznala lepšie a mohla sa na ňu spoľahnúť. Napríklad by sa ťa dopredu opýtala, ak by chcela niekoho zavolať z takej diaľky. A ja teda by som bola oveľa radšej, ak by s takýmto " neznámym" strávila ten čas doma a mala by som ich pod dohľadom. Teraz už len hasíš olej vodou a to veru nemôže skončiť dobre. Zákazy, tresty, branie mobilu, všetko sú to len náplasti na infarkt. Účinok žiadny, len pre tvoj pocit, že si " niečo spravila". Ešte nie je neskoro, popracovať na vzťahu s dieťaťom, len si myslím, že to bez pomoci nedáš.

mikadooo
22. jan 2023

Vzala by som mobil, a nehútala nad tým, že "cestičku si nájde". Povedz jej, nech svojej láske napíše, že musí byť teraz žiaľ týždeň bez mobilu, lebo nebola schopná mamičke zodvihnúť mobil. Mám z teba pocit, že sa aj bojíš byť prísnejšia. Ja by som chalana prespať u nás nechala, ráno obaja na koberček a chalankovi by som oznámila, že to bolo naposledy a že chcem kontakt na neho a na jeho rodičov. Keď slečinka nabudúce nezdvihne, budem volať jemu. Keď on nezdvihne, volám jeho rodičom. Ak nebudú dvíhať ani oni, volám do hodiny políciu. Akože - odtiaľ potiaľ. A takisto, ak sa dcéra odváži utiecť z domu, okamžite volám políciu, aby ju našla a doviedla domov, lebo JA som za ňu zodpovedná do 18stky. Tak nech slečinka si nemyslí, že sa môže túlať kde chce a s kým chce a kedy chce. A ex nech drží hubu, alebo nech si ju vezme a stará sa. Ak sa nestará, nech nekibicuje. Ty si uvedomuješ, že keby napríklad sa dcére niečo stane / niečo vyvedie / čokoľvek, že ty si za to zodpovedná?