Ako správne variť ryžu aby bola sypká?

lara1705
20. máj 2010

Ahojte, podte sa pridať zo svojimi skusenosťami vo vareni ryže.Ako ju varite vy aby bola sypka? Ak taka tema už je, tak ma presmerujte.

kukucg
15. jún 2011

ja neviem ci robim nejaku uzasnu ryzu ale moj muz ryzu nikdy nechcel vzdy mi hovoril ze nemam robit lebo mu nechutila doma, a odkedy som mu ju raz urobila chce ju stale prave preto ze nie je polepena, ja varim vzdy dlhozrnnu ale parbolaid, je vyborna, oplachnem na sitku, do hrnca dam olej, oprazim trochu cibulku, hodim ryzu osmahnem, potom zalejem vodou, davam dvojnasobok, pridam sol a vegetu alebo bujon, chalani maju radi ked ma farnu a z bujonu ma :D prikryjem, stisim a cakam kym popije vodu ked este trosku zostane na spodku vypnem, otvorim, zamiesam a podavam, nie je sucha, je sypka 🙂 inak ked nie som doma a robim v inom hnci a na inom sporaku stane sa ze sa mi nepodari 😖 aj ked je vsetko rovnake

lumimi
20. jún 2011

zdravím, prosim o názor, robila som ryžu ale bola jak blyto a pritom nedovarená, myslíte že to bolo tým že som ju malo osmažila na tej cibulke?

sisaha
25. jún 2011

@lumimi ja vzdy ryzu, ktoru predtym oprazim na oleji zalievam vriacou vodou a dusim 20 minut. Nikdy nie je nedovarena. vyskusaj

lumimi
25. jún 2011

@sisaha dakujem za reakciu, asi už viem kde bol problem, ja som ju asi potom nedusila ale varila sice 20 minut ale dost rýchlo a voda bola hned fuč.... no však nabuudce si dám pozor, ešte raz dakujem

habibi78
25. jún 2011

@lumimi bud si ju slabo premyla studenou vodou, alebo si ju kratko varila vo velkom mnozstve vody 😉

gianni
15. júl 2011

ja robím tak. ryžu prepláchnem,opražím na cibulke,pridám sol,sušenú petržl.vňať,niekedy mrazenú zeleninu(podal toho k čomu ju podávam),zalejem vodou a dusím 20 min.,odkryjem a pozriem či neni surová(väčšinou nie),zakryjem a nechám dôjsť na vypnutom sporáku

alexa7
3. sep 2011

Babmule,ja ked urobim trak bud je mliazgava a cela lepkava alebo tvrda 😒 tak ako je to spravne?

jessicax
3. sep 2011

ja varim ryzu uz iba v mikrovlnke, na 300g ryze 500 ml vody, dame do ohnovzdornej nadoby s 1 cibulkou, trochou soli a vegety a oleja na prikon 900-1000 na cca 15-16 minut, ked sa ryza dovari neotvaram na mikrovlnke este 10 minut dvierka nech ryza dojde. Je super, akurat, nelepi sa. Podobne robim aj tarhonu 😉

ewana73
5. sep 2011

baby,ja robim len ryzu paraboilen tu "zltu",je sice drahsia ale vzdy je super a hlavne je po uvareni sypka .moj mm ryzu neznasa ale ked varim,tak len tuto a uplne mu chuti 😉

pitkin
29. jan 2012

no dámy ja som robil takto ryžu a pritom som ju varil po prvý krát : premyl som ju nechal som ju odkvapkať opražil som ju na oleji a podlial vývarom asi tak 1- 1,5 cm nad ryžou ,( lebo ja keď niečo varím nepoužívam čistú vodu ) posolil a do stredu som dal malú cibuľu a tri klinčeky a dusil som ju 20 minút na malom ohni a keď som ju odstavil tak som ju premiešal a nechal som ju prikritu ,dobrú chuť

natasole
29. jan 2012

@lara1705, dôležité je ryžu po udusení vždy premiešať vidličkou, inak zostane zbitá. To, či sa lepí, závisí aj od druhu - dlhozrnné ryže sú väčšinou sypkejšie. Mne sa najviac osvedčila Basmati (za prístupnú cenu je v Lidli alebo Tescu). Ryžu nepreplachujem, dám cca 1 až 1-1/2PL olivového oleja, premiešam, zapnem, na 1 hrnček Basmati (cca 250ml) dám 1 a 1/2 množstvo vody, ochutím, opäť premiešam a nechám dusiť na miernom plameni. Viac už počas varenia nemiešam - ako bude zväčšovať svoj objem, vzniknú tam také jamky 🙂. Hotová je cca za 15min. Nakoniec, chvíľu po odstavení - ako som už spomenula - rozhrabem vidličkou, chvíľu nechám odkryté postáť a ešte raz premiešam. Takto zostane sypká 🙂.

natasole
29. jan 2012

PS: Ak je dusená ryža tvrdá, je to spôsobené zlým pomerom ryže a vody : napr. na parboild a guľatejšie druhy ide cca v pomere 1:2, celozrnná cca 1:2a1/2 až 3 - alebo preto, že sa dusila odkrytá a odparilo sa veľa vody 🙂.

lara1705
autor
29. jan 2012

@natasole presne takto robim, prehrabem vydličkou uvarenu ryžu a necham odkrytu ale teraz s tym nemam problem, kupila som ryžovar a ryža je hotova za 18 minut a je aj dobry aj sypka. Bola dobra investicia🙂

bubulka722
29. jan 2012

1 kg ryže si umyjem, nechám odkvapkať na sýtku, dám na olej osmahnúť (premiešavam aby sa nepripálila), pridám 1 PL soli a trochu vegety, premiešam, zalejem 1,5l vriacej vody, prikryjem a nechám 15 minút na miernom ohni. Potom odstavím a odokryjem po 30 minútach, premiešam a hotovka. Takto ma to naučila mama - kuchárka profesionál. Ryžu používam guľatozrnnú, dlhozrnná je hrozne suchá.

mirkita
29. jan 2012

ja som leniva babrat sa s ryzou 😀 a pouzivam postuo od svokry - preplachnem ryzu parkrat, zalejem tak aby nad nou ostala voda tak na "pol bruska prsta" 🙂 = mozno 1-1,5 cm nad ryzou...potom nasypem sol a vegetu ...pockam kym zovrie, potom stiahnem plamen, sem tam premiesam a varim do takmer makka.....odstavim, necham zakryte par minut a hotovo...moj muz zje len sypku takze sa musi vzdy podarit 😉

nikak23
29. jan 2012

ja varim ryzu ako cestoviny. teda dlhozrnnu, nie gulatu. Vo velkom hrnci voda, kvapka oleja, sol, uvarim a precedim cez sitko. a je zarucene sypka🙂

gabena1
8. feb 2012

baby, huraaaa 😀 dala som na niektoru z Vas, ze ryzu zaliatu vriacou vodou uz nemiesat 😵
no varim dlho ale taku fasa dlhu ryzu som este neurobila, az mi bolo luto ju dat do rizota 😀 😀 😀 ,
ryzu som preplachla v miske na viackrat a nechala scedit v sitku, potom som ju dala na rozpaleny olej a miesala par minut pokial mi ju na spodku troska nechytalo ale nebola pripalena, to asi len ten skrob co ostal 😉 , potom som ju zaliala vriacou vodou z konvice asi tak 1cm, raz som premiesala aby som videla ze ci dost vody som naliala a dala som pokrievku, varila som na malom plyne asi po 8 minutach ked uz vody nebolo tak som ju vypla a nechala ''dojst'' a asi po 10 minutach som ju premiesala 😵 😵 😵
krasne sypka...odporucam nemiesat po zaliati vodou 🙂 🙂 🙂 🙂
a dakujem za radu 😵 😀 😵 😀

erix
19. apr 2012

ja som veľmi spokojná s titanovým hrncom, tam sa urobí prakticky sama. Poriadne ryžu prepláchnem dám na rozpálený oheň. Riadne opečiem, ryža zostane taká sklovitá. Zalejem vriacou vodou v pomere 1:1 dochutím a okamžite vypínam sporák. Neodokrývam, nemiešam a po 12 tich minútach je ryža hotová, sypká, úžasná Mňam
Ryžu používam obyčajnú z Lidla, dlhozrnnú, nie guľatú žiadne drahé superznačky.

martuska75
19. apr 2012

Môj recept na ryžu je po babičke len ona dávala na "šporhelt" mne stačí sklokeramická platňa 🙂 Používam obyčajnú guľatozrnnú ale môže byť podľa mňa hocijaká. Ryžu prepláchnem. V hrnci si dosklovita na oleji osmažím na drobno nakrájanú cibuľku, pridám jeden kúsok pretlačeného cesnaku a pridám ryžu. Rýchlo opražim, zalejem vodou (môže byť kludne studená) aby pokryla celý obsah (tak cca 1-1,5 cm nad ryžu) a osolím. Ked začne voda vrieť premiešam, prikryjem pokrievkou. A celkom vypnem! platničku. Nechám dorobiť takých asi 10-15 minút. Už sa to nemieša a neodkrýva. Podľa mňa je suprácka 🙂 a jeto strášne jednoduché.

viborne
28. sep 2012

MOJA MAMA ROBJEVALA TAKTO RIZU PRVI OPLAHLA A TAK POTOM DALA DO VRACEJ VODI UVARIT A POTOM PREMILA A DALA ZELENINU ZVLAS VARIT DO TOHO DALA JEDEN BUJON CIBULU A POTOM TROHU VISMAZILA TO VSETKO SPOLU ZMIESALA 🙂 🙂

chamulam
30. nov 2012

Ja viem variť ryžu tak že zoberiem si pohár a urovnám ryžu s pohárom a vysypem ryžu do hrnca a pridám dva poháre vody.Dám ju na oheň a miešam a soberiem si aj habarku miešam a osolím štipkou soli.

katinka2233
15. jan 2013

Ja varím ryžu, ako Latvia a je veľmi dobrá, odporúčam 🙂 🙂

nana41
9. feb 2013

ryzu preplachuj vzdy, ako napisala latvia aspon 3x, a co sa tyka pomeru -kolko ryze tolko aj vody, alebo ked zalejes ryzu s vodou musi byt max. 1cm nad ryzou a varit 15 min. ja davam aj cibulku, ale kto ako lubi 😀 @lara1705

lara1705
autor
9. feb 2013

problem vyriešeny, kupila som si ryžovar a mam ryžu uvarenu za 18 min. a mam pokoj 🙂

denis5281
20. feb 2013

ahojte. som chlap ale ak mozem rad napisem aj ja 🙂 rozhodne by sa ryza nemala umyvat... a co sa tyka pripravi.. cibulku vobec nedavam.. nasypem ju do hrnca... trochu ju oprazim, a po troche ju zalievam zeleninovym/slepacim vyvarom (bujon)... a stale miesam....a kazdy si ju uz miesa tak dlho, aku ju chce mat ci tvrdu alebo mekku 🙂 samozrejme namiesto vegety davajte sol 🙂

terezkazv
21. feb 2013

Podle mě rýže pochází z Asie a jí se paličkama, tudíž by správná rýže neměla být sypká, ne ? Ale mě se taky někdy podaří i sypká. Já rýži osmažím na másle a potom zalívám vývarem. Poměr 1:1,5 vývaru a potom podlívám až je měkká. Samozdřejmé stále hlídám a osolím. My s manželem do rýže cibuli nekrájíme, jen celou jednu oloupanou vložíme do hrnce s rýží a ona si tam pustí své. Vypínám ji, ještě když je trošku tvrdší a nechám pod pokličkou za občasného míchání dojít 🙂

darka2001
21. feb 2013

Podla mna to zavisi od druhu ryze,presla som na parboiled,3 x ju preplachnem a nemusim ju ani preprazit na oleji len ju rovno podlejem vodou,nemiesam a po 15-18 min hotovo,ale na ruz nakyp nie je dobra leo sanelepi 🙂

amouramour
21. feb 2013

urobit v rure, odporucam - bez starosti a vyborne🙂 http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=48576....... na obzvlastnenie pridam safran alebo po vytiahnuti z rury premiesam s varenym hraskom🙂

ludmilaikov
5. jan 2014

@latvia
Netreba veľa tuku ani Vegetu. Fúúúúúúj hanba. 😠
Chuť má dodať mäsová šťava.

latvia
5. jan 2014

@ludmilaikov nemam sa za co hanbit, ked niekomu chuti taka ryza. ked ti chuti s masovou stavou, budis, 100 ludi 100 chuti