Jedálniček dieťatka s citlivým trávením

anjelicek26
26. jan 2012

Potrebujem poradit, dochadza mi totiz fantazia, co a ako varit, to, ze maly hnackuje kazdy druhy den je u nas uplne normalny stav, prehana ho zo vsetkych mliecnych produktov - uplne odmieta jogurty, maslo, syr si da len camembert - 1x do mesiaca a to je uspech, UM sme skresali na dve flase denne - ak viac - hnacka. Kase takisto odmieta, ani usta neotvori. Alergiu na BKM nema a bezlaktozove mlieko nepomohlo. Prehana ho takmer z kazdeho ovocia - hruzky, hrozno, jahody, maliny, cucoriedky, vsetky citrusy, co nam ostava je mrkva, banan, jablko, mango. Nic ineho. Keby bolo po jeho, je vsetko ovocie do radu, len ten vysledok na druhom konci je zly. Z chleba ho ak dam na vecer bolieva brusko (celiakiu nema), uplne krce, toast jest nechce. Z müsli len ovocie vylovi, ak mu dam nejake ine cerealie - tak sa s toho dokaka, lebo su sladke. Som z neho na prasky. Kazde rano mam problem,co tomu krpcovi dat vobec jest? S obedmi varenymi problem nema, ryza, zemiaciky, cestovina, mäsko, papa pekne, aj vajicka nie su problem. Ale ranajky, desiata, olovrant, to je fakt, ze problem. Potrebujem kreativne napady. Lebo zas uz tri mesiace nic nepribral. Sa nedivim pri tych hnackach furt. Sme uz komplet bez plienok, aj kaka na nocnik, ale niekedy pri tej hnacke proste nestihne, strasne je potom nestastny 😖

Prosim neradte ist k lekarovi, boli sme tam x-krat, tu v anglicku ho maju na haku totalne. Ze vraj z toho vyrastie. Potrebujem poradit, co by ste takemu dietatu davali na ranajky, desiatu, olovrant prosim. Mozno este nieco je, co ma nenapadlo.

lu777
26. jan 2012

@llluckaaa no právě 😒
ona je jinak ok, kůži má krásnou..... nemocná jinak nebyla, až teď v prosinci a v lednu měla jedno ucho zánět opakovaně... jinak je držák rodiny, i když prý má snížené IgA...

jinak začla být dost vybírává, má vzdor... bílkoviny má hodně v mléku tom bezlakotzovém, má ho tak 2x denně plus 1x ten oves. nebo rýž. nápoj.... maso skoro nechce, až před asi 2 týdny si sama řekla o maso, to jsem se divila... tak snědla kousínek kuřecího... jinak mi ho ze všeho vybírá, už jsem ho i mixovala do polévky....
miluje sýr (ten bezlaktozový eidam nebo goudu apod.) ale to jí zas nemůžu dávat pořád, ten balíček stojí 75 Kč 😝
tak obden má bezlaktoz. jogurt, někdy sní, jindy ho spíš vyleje....
mléčné věci jí jedou právě hodně, v tom je přesně jako brácha 😅
teď jsem jí dala asi 2x uzené tofu a to jí jelo moc, to by snědla snad celé ale nevím jestli je to tak hrozně vhodné jak se říká

luštěniny jak kdy, jako se vším....
jinak prospívá dobře, má 12 kg a je pěkná, jen bledá ale to může mít i po MM, který má vlasy do zrzava... ale já jsem kdysi měla anémii, tak nevím.... čilá je až moc 😀 motoricky napřed, hlavička taky, hodně mluví, zubů má už 17, tak snad jinak je ok, jen prostě nevím jak s tou dietou dál....
mám pocit, že pořád řeším buď její nebo svoje zdraví, už mi z toho hrabe 😝 😝 😅

já jím mléčné výrobky denně ale nějak mega množství ale mám ráda sýr, jogurt...

kaja73
26. jan 2012

@sisaha mame vysadene uplne vsetko mliecne-aj keksiky s obsahom mlieka,aj jogurty atd.
jedine co plus doplnam su tie za studena lisovane oleje-lebo tuku je v mliecnych vyrobkoch vela a to nema-ale tieto rastline su aj ak zdravsie. 😉
davam 150ml Bio sojoveho mlieka denne do kase,inak davam ryzove.
A vela zeleniny ,strukovin a ovocia. 🙂

lu777
26. jan 2012

@kaja73 no já taky dávám olivový olej nebo slunečnicový za studena lisovaný...
avokádo by vůbec nejedla, hodně si vybírá teď už, všechno chce dělat sama a už dopředu hlásí co nechce a nic s ní nenadělám 😝 je hodně průbojná už od narození

syrovou zeleninu skoro nejí, nabízím ale nechce, i když ji všichni okolo jíme... vařenou jí docela dobře...
ovoce jak kdy, někdy vůbec, někdy chce hodně ale zas v zimě jsou to hlavně citrus. plody a to taky není ideální...
sladkosti se taky snažím nedávat, jen občas piškoty nebo má sušenky ze zdravé výživy bez cukru...

no ale teď jsem i dost omezená financemi a plno věcí jsem musela přestat kupovat, MM přišel o práci a už 5 měsíců hledá a není, vypadá to špatně... díky bohu že neví co některé věci stojí ale už jsem leccos nahradila tak aby to vyšlo levněji, nedá se jinak....

závidím že Ti malý tak krásně jí, mně jedl syn do 2 let nádherně, naprosto všecko 🙂 🙂 pak jak když utne a od té doby je to boj, vařené jídlo doma prakticky nepozře a můžu dělat co chci... malá mi jedla docela dobře do roka a půl, dorazil vzdor a je to už taky o dost horší ale dá se... jen se bojím jak se to bude vyvíjet dál, protože kdyby se měla taky takhle zaseknout, tak spolu s její dietou opravdu nevím jak bych ji krmila 😨

kaja73
26. jan 2012

@lu777 Avokado sa da suprovo pripravit-uz som to sem pislala,ale napisem znovu-Puding-avokadovy-mixnes avokado,banan,podla chuti agavovy sirup a karob-velmi sa to podoba na puding.
Alebo nutela-avokadova-mixnes avokado,vo vode namocene BIO datle,pridas pomlete mandle a karob-super mnamka je aj toto-maly sa za obama trha,ale uz mu zachutilo aj avokado len tak-aj dnes zjedol cele -vylyzickoval ho. 😉
Oleje ja davam vela druhov-tekvicovy,repkovy, rakytnikovy,olivovy,lanovy.

sisaha
26. jan 2012

@kaja73 ryzove mlieko z DM-ky som uz skusila..mam ho otvorene v chladnicke. Po par hltoch spoznala, ze to nie to co pije a povedala: "ine mliecko, toto nie"..No a bola som vybavena 😒

kaja73
26. jan 2012

@sisaha Mne to tiež nepije 😉 len kase z toho robim,spolu so sojovym mliekom -on to tiež nevypije.
Pije len nesladene caje a vodu a najnovsie aj odstavene ovocie a zeleninu.

anjelicek26
autor
26. jan 2012

@kaja73 - no zastavime sa v obchode po avokada, uz sa mi zbiehaju slinky 😎 Mas vo vsetkom pravdu, to vylucenie mlieka sme odsuvali strasne dlho, proste clovek stale dufa, ze sa to upravi, ale ono sa to nelepsi, skor horsi :(

anjelicek26
autor
26. jan 2012

@sisaha - nas pije len sojove UM - ak mu dam - sojove mlieko z krabice si tiez neda, ani teple z flase 😝

lu777
26. jan 2012

no koukám že mám ještě štěstí že naše dítě vypije cokoli co zhruba vypadá jako mléko 😅
@kaja73 díky, ukládám si a prubnu to... počítám že mi to hodí na hlavu, ale nevadí, sním to já 😀 a nebo třeba překvapí
karob doma mám, agávový sirup taky, tak jen koupím avokádo... snad budou mít nějaké slušné, to exotické ovoce je většinou děs 😝
dýňový a lněný olej jsem taky měla, musím zas koupit

anjelicek26
autor
26. jan 2012

@lu777 - co je to karob?

sisaha
26. jan 2012

@kaja73 tak vyskusam aspon kasu z toho, ved bolo drahe ako fras..tiez neviem co je karob.., ja robievam avokado s rastlinnym maslo, trochu cesnaku a sol, ale to je skor pre nas pre dospelych..

kaja73
26. jan 2012

@anjelicek26
@sisaha Karob je ako kakao,ale nema v sebe tie drazdive latky-mne to pripomina to kakao na varenie.
ja ma tento http://www.bio-obchod.sk/produkt-1124/karob-tma...

lejlocka
26. jan 2012

@anjelicek26 bohuzial, je to vsade tak, ze ak si mama nepomoze, nepomoze nikto. ale tiez sa pripajam k nazoru kaja73, skus najprv to mlieko, to byva najpravdepodobnejsie. tiez sme mali problemy a dlho a teraz lutujem, ze som sa nechala na gastre odbit, vracali sme od narodenia, ze vraj reflux a prejde atd... aj zapchy a pod. teraz je len 3. den na diete a je to ovela lepsie. nemusis to vobec riesit tak radikalne, kaja76 boli extremny pripad, ale vacsinou pomoze ak dieta prejde na specialne mlieko so stiepenou bielkovinou - je bezne dostupne aj v anglicku. prvy vecer mi ho maly odmietol pit, tak siel spat bez neho, ale rano ho uz vypil a pije ho bez problemov. inak ostatne veci robim s ryzovym mliekom a tu v tom z DM vela soli nie je, nevidim v tom problem.

lu777
26. jan 2012

jj, člověk musí pořád pátrat sám, západní medicína řeší jen když už je průšvih a jen symptomy...

prevenci nebo příčinu musí člověk hledat sám za pomoci alternativních věcí...

kaja73
26. jan 2012

@lejlocka Hej,nam to bezne stiepene mlieko nepomohlo-az uplne nastiepene na aminokyseliny-ale to už 1 pixla stoji 78 euro 😝 a vydrži tak 4 dni.

anjelicek26
autor
26. jan 2012
kaja73
26. jan 2012

@anjelicek26 Ved skus-vyzera to na nastiepene mlieko vhodne pre alergikov-len neviem do akej miery je nastiepene-nam pomohlo az uplne nastiepene.
Ale priprav sa na asi nie moc dobru chut-moj maly to už teraz razne odmieta,aj ked to do cca 16 m pil v pohode-po pauze 5m to už nechce. 😝
Sojove,ryzove a podobne mlieka su oproti tomu lahoda.

llluckaaa
26. jan 2012

@lu777 Já taky musím maso do jídla schovávat, protože jinak mi ho dítě nesní ☹ Ale snažím se ho dávat, přeci jen ho potřebují... Taky mi přijde, že tu jsme pořád někdo nemocný a já jen řeším, jak koho uzdravit a nakupuji léky ☹

lu777
26. jan 2012

@llluckaaa jo to já taky 😅 já jim ho nenutím, prostě ho dělám a buď ho sní nebo ne... to samý se zeleninou, pořád ji dělám a nabízím v jiných formách třeba... co člověk nadělá, já už staršímu i dávám multivitamin asi rok protože mi jedl hodně špatně, měl velký vzdor a to byl bílý jak stěna a pak byl několikrát za sebou nemocný

llluckaaa
26. jan 2012

@lu777 Já taky nenutím, spíš pořád zkouším. Už jsem dělala i kuřecí polévku z mletého masa. Bez úspěchu... Zelenina a ovoce je u nás to samé. A nemocný je každou chvilku, co začal chodit do školky.

anjelicek26
autor
26. jan 2012

@llluckaaa - tak max bol chory len 1x, mal anginu po dovolenke, prechladol v lietadle... Saska bola len 1x za zivot prechladnuta... tak aspon v tomto su decka normalne... aj ked teda to maxovo brusko tiez nie je nejaka slava 😖

lu777
26. jan 2012

@llluckaaa no u nás pomohlo že jsem začla nabízet jiný věci... třeba nechtěl vůbec zeleninu jednu dobu, tak jsem vytasila buráky nebo slunečnicový semínka... brusinky... domácí popcorn... prostě cokoli rostlinnýho 😅 no ale to až tak od 3 let, jinak ho to dráždilo...
teď se chytám na kvasnicovou pomazánku, asi mi to hodí na hlavu oba, ale zkusit to musím 😀

llluckaaa
26. jan 2012

@lu777 Pošli recept, to bych taky zkusit, tam je plno vitamínu bé 😉 Taky zkouším různé fígle, někdy to sní a někdy dojíždím já. Víš, co mi Matýsek jedl, když nechtěl žádnou zeleninu? Naklíčené mungo, taky můžeš zkusit... Brusinky jsou super věc, od té doby, co si je dávám ke snídani, se neobjevil ani jednou zánět močáku (jakože já ho před tím měla snad stokrát 😒 )

lu777
26. jan 2012

@llluckaaa no u nás je plus v tom že v rámci výchovy toho pak sním kvanta já protože buď to odmítnou a nebo se je snažím přesvědčit jak je to super, takže chroupu a chroupu a pak 3/4 schroupu já 😅

jj, na to mungo jsem zrovna tuhle myslela, jenže to by asi mladší nemohla na bříško, no možná pár by jich snesla, prubnu to ... možná by se to dalo rozmixovat a udělat z toho pomazánku?? i když to naše děti taky nechtějí jíst 🙄 😠
já dělám často různý luštěninový polívky, to jedí dost dobře a do toho rozmixju kdeco 😀

KVASNICOVÁ POMAZÁNKA
na oleji osmahnout 2 větší cibule... přidat 2-3 kostky droždí a nechat je rozpustit, míchat dokud to nezačne vonět... přidat 50 g ovesné mouky, chvilku míchat a podlít vodou.... dusit asi 15 minut na mírném plameni, hlídat aby se to nepřipálilo, případně dolít vodu... nakonec okořenit bylinkami, paštik. kořením nebo jen osolit....
podávat vychlazené

obměna: přidat vejce nebo trochu tofu

sisaha
26. jan 2012

robila som na veceru malej banan roztlaceny s ryzovym mliekom a zahustene bezmliecnou kasou...a chutilo 😝,

llluckaaa
26. jan 2012

@lu777 Dík, mně to bude chutnat určitě 🙂

lu777
26. jan 2012

nebo se tam taky dá rozmixovat mrkev apod.

lejlocka
6. feb 2012

@anjelicek26 ahoj, len ma napadlo, ze ako pokracujete? skusila si to stiepene mlieko? a bezmliecnu dietu? chcela som ti len povedat, ze u nas to vyzeralo podobne...maly bol dost spavy, ma 17 mesiacov a donedavna mi spaval stale 2x do dna... teraz z testov vyslo, ze okrem toho, ze ma alergiu na BKM je aj anemicky (preto ta spavost), ma problem so vstrebavanim vapnika atd. Takze to crievko uz bolo tak vycerpane, ze nezvladalo vstrebavat. naozaj to nie je sranda. vyskusaj, co mozes... patraj... 😉