Kuchárske začiatky. Máte ľahko zvládnuteľné recepty?

rora
11. nov 2011

Ahojte zienky,chcela by som vediet vase skúsenosti (kucharok-zaciatocnicok) ake jedla doma varite a ci sa vam dari. Ja som uz niekolko mesiacov vo vlastnej domacnosti a nikam som sa este nepohla co sa tyka varenia, vsetko skonci katastrofou a v kosi... ☹ pritom vsetko robim podla receptu a navodu. uz ma nebavi robit dokolecka 4 jedla ktore viem a vzdy sa aj podaria (cestoviny, pecene zemiaky, sosovicova polievka, kuracie kusky - cina). napriklad predvcerom som skusala so zemiakoveho cesta plnene gulky broskynami, no vznikla mi akasi lepkava hmota z ktorej sa nedalo absolutne nic robit.... dnes som uz druhykrat robila langose PRESNE podla navodu, sice vyzerali pekne, ale chut ziadna.... a takto by som mohla pokracovat aj s kolacmi, pizzou, kuracimi obalovanymi prsiami apod.... Fakt nechcem aby moja rodina zila na sacikovych polievkach ☹ Mate nejake recepty na barco chutne co fakt zvladne aj male decko?

zebra41
11. nov 2011

no fakt ako keby som o sebe citala 😀 ale viem,ze to nie je smiesne. ale jeden dobry a jednoduchy obed je grilovane kura. tam nie je velmi co pokazit. a idem prestudovat celu diskusiu, nech sa nieco priucim..len som sa zasmiala,ze si oveeela odvaznejsia ako ja a pustas sa do langosov 😀
ak velmi chces robit pizzu,tak skusk takto. nie je to nejako zlozite a je celkom chutna.: daj do misky 300g hladkej muky, 3/4 kocky drozdia, lyzicku oleja, lyzicku krystaloveho cukru, a tak pol pohara vody - tu pomaly prilievaj.a mies rukami. ak sa to bude stale sypke a nebude sa tvorit cesto,tak vzdy prilej po troske vody - ale tak po lyzicach a ak by bolo moc lepkave,tak trosku muky - tak len popras. ja to miesim tak 5 min - vznikne taka gula a dam na 2 hodiny vykysnut. prikryjem to cistou utierkou a dam pri radiator alebo na slnko. a ak je zamracene a nekurime,tak to necham len tak na kuchynskej linke - vzdy to vykyslo aj tak. potom si popras dosku a rozvalkaj (mozes este predtym trosku pomiesit). mne sa to nie vzdy podari rozvalkat presne podla plechu,tak kusok chyba 🙂 vyjde ti to na taky ten klasicky plech. no a na vrch daj co chces. ja zvycajne potriem okraje olejom s cesnakom, potriem paradajkovym pretlakom a dam sunku a kukuricu a syr. potom peciem pri 180stupnov asi 10 min. mam teplovzdusnu trubu

zebra41
11. nov 2011

a co sa tyka polievok ak nemaju chut,tak vzdy doriesim vegetou...no dufam,ze raz budem vegetit menej a menej 🙂

vejinka
11. nov 2011

@rora mam pre teba jeden taky receptik kedze mate radi kura. Tak na obed urob pecene kura so zemiakmi a co ostane teda maso urob taku eno nuno pomazanecku.muz ta bude na rukach nosit je to uplne jednoduche papa sa to s pecivom. Takze dve cibule na drobno osmahnut na oleji pridat prebrate na drobnucko posekane masko co zostalo z obeda miesame stale asi po 2 minutach pridas zavarane leco no moze byt aj paprikova pasta ak nemas leco to leco ponornym mixerom rozmixujes a ak das paprikovu pastu tak aspom 2 a zalej pol litrom vody. V leci voda je takze tam netreba. Varis cca 5 minut a na koniec pridas vajcia cele podla mnozstva asi 6. Za staleho miesania privediet do varu. Bude to dost frfotat tak si daj zasteru a stis plamen. Po 5 minutach miesania dochutis vegetou alebo solou. Mozes pridat kecup wolcester a sojovu omacku. Budete si aj prsty na nohach oblizovat.

zebra41
11. nov 2011

este som zabudla, do tej pizze este lyzicku soli... a vidis takto to vznika a ty to potom vyhodis 😀

anaxamon
11. nov 2011

@rora ja ti dam len jednu radu, vsetky jedla okrem mucnych var od srdca, bez receptov, proste co ta napadne skombinuj (hoc aj nemozne s moznym) a ked mnozstva neprezenies ale od srdca navaris, nie je mozne aby sa pokazilo!
ja nic co je masove, zeleninove a pod. hlavne chody nevarim podla receptu, ja len peciem podla receptu zakusky...

urcite nie je nic tazke na akomkolvek jedle z kuracich prs, ktore osmahnes na cibulke a potom si uz len pridavas podla chuti, napr. cuketu a smotanu, dajake bambinko a s cestovinami, alebo hribiky, cervenu mletu papriku a s ryzou, alebo nieco menej ortodoxne? susene slivky, trosku cerveneho vinka, so zemiakmi...proste kopa kopa variacii len ich od srdca naskladaj k sebe a isto najdes postupne take chute co budu celej rodine chutit

vejinka
11. nov 2011

baby vy drozdie nedavate do tepleho mlieka? Mna mama naucila len tak do hrnceka pockame kym "narastie" a potom supneme do muky

anaxamon
11. nov 2011

@vejinka ja som naucena priamo v nadobe kde idem cesto robit dat teple mliekio potom drizdie a cukor, nechat nabublat a potom uz pridavam ostatok, teda davam do kvasku nie kvasok do niecoho...

ale v poslednej dobe uz rucne nemiesim, kysnute cesto robi pekarnicka🙂) toz velka pomocnicka v domacnosti

stardust
11. nov 2011

@vejinka nie, ony nevidia v kvasniciach zive organizmy, ktore maju tak isto ako my radi teplucko a len v takych podmienkach vedia optimalne pracovat.

anjelicek26
11. nov 2011

@vejinka - vzdy opacne, kvasok robim v miske, kde potom primiesam ostatne suroviny. Aj ked teraz uz dva roky robi len pekarnicka 🙂

ikke
11. nov 2011

@vejinka dobre ta mama naucila, lebo ak je drozdie zle a nenabubla v tom mlieku, vyhodis iba mlieko a drozdie. ak nenakysne v ceste, musis vyhodit cele cesto a este si aj zbytocne zabila kopec casu 😉
to radia myslim aj chlapci barankovci na blogu sme (link niekde na predchadzajucej strane)

vejinka
11. nov 2011

tak ja mam asi staru skolu.

vejinka
11. nov 2011

no mne sa este nestalo zeby som cesto vyhodila tak sa aj dost cudujem ze to davate spolu

riana12
11. nov 2011

@vejinka ja pri ceste na pizzu vsetko naraz zmiesam v miske, mam postupnost - voda, troska cukru, kvasnice, olej, muka, sol... uz som to takto x-krat robila a vzdy som mala cesto v pohode... iba na buchty si kvasok robim...

tea333
11. nov 2011

aka tema 😀 Ja som v domacnosti s mm od 17 rokov. vacsinou sme jedli vonku a varili si jednoduche jedla.Varit som pravidelne zacala az posledny rok. Urcite sa nepustaj do nicoho zloziteho, lepsie 3x do tyzdna to iste jednoduche jedlo na tanieri, ako 3x v kosi 🙂
my mame radi a najcastejsie varime:
salat s mrkvou a cherry rajcinami a kuracim maskom
vyvar kuraci alebo hovadzi so zeleninou
zeleninova polievka drhnuta
rajcinova polievka, hraskova polievka
cestoviny s niecim ( omacka bolognese, syrova, tvaroh)
pecene kura so zemiakmi varenymi
kuracie sote s ryzou
kuracie prsia na olivovom oleji so zeleninou
ryba (napriklad lososa alebo aj pstruha)- pecena 25 min v alobale s maslom, korenim a cesnakom
rizoto
a ine co ma teraz nenapada, ale v podstate jeme dookola par jedal, co nam chutia.

take ze svieckova palacinky langose rezne a ine mame u svokry kazdy tyzden ked prideme na 2 dni 😝

sante81
11. nov 2011

ked som prvykrat robila polievku - strukovu fazulu, tak som tam dala veľa muky na zahustenie a v polievke doslova stála lyzica, moje prvé halusky boli betonové - t.z že boli tvrdé, druhykrat halusky boli blatové 😀
langose boli síce chutovo dobré, ale mohla som s tym klince zatlkať, také boli tvrdé
a tych príkladov z prvych začiatkov by bolo veľa

u nas ide hlavne maso, - vačšinou dusené aelbo pečené
cestoviny so syrom, smotanou, sunkou
pečianka s ryzou
kuracie soté
všetky druhy polievok
granadír
francuzske zemiaky
bryndzové halusky
gulás
kapustová polievka

skus pozrieť recepty na mimibazari - je tam návod aj podla obrázkov a niektoré maju aj videá, veľmi veľa receptov mam práve odtial

hoogy
11. nov 2011

@rora no v prvom rade var jednoduche jedla. aj cestoviny sa daju spravit na viac sposobov. 😉 kysnute aj zemiakove cesto je zlozitejsie ja robim taket veci len ked je mm doma alebo ked maly spi. vyskasli sa tieto sackove polotovary. zemiakove cesto spravis lahsie sama a mozno ti vyjde. najdi si par jedal ktore su jednoduche a idu ti a postupne ked uz budes mat cvik tak pridavaj na obtiaznosti.

maminuska
11. nov 2011

Tak ja sa pridávam , vyčarilo mi to tak trocha usmev na tvári 🙂 , jááj staré dobré časy ked som mala 20.
Tak moje prvé buchty sa dali jest iba teplé, potom keby som s nimi niekomu do hlavy hodila asi by som mu ju rozbila 😀. Ďaľší koláč - no tak tam som nedala ani prášok do pečiva a vyšlahné bielky som zabudla v druhej izbe pri telke výsledok asi taký že som upiekla totál presladený posuch , ktorý chrumal pod zubami.
A zásmažka tak to bol doslovne horor 😀, nikto mi totiž nevysvetlil že červená paprika sa môže popražit len krátko, lebo jednoducho zhorí a zhorkne, tak som vyhodila asi tri po sebe, kým som sa rozrevala a nezavolala na pomoc babinu .
Tortu k narodeninám svojej dcéry sme nemohli ani rozrezať, totižto krupicová múka pre mňa bola decká krupica, tak som jej tam nasypala a ono mi to v kombinácii s bielkami a cukrom stvrdlo v tej torte na totálny beton , manžel potom priniesol sekeru a tým to sekal 😀.
Myslím že v kazisvetstve ma vtedy len málokto prekonal. Dnes nemám žiadny problém , deťom aj torty popečiem , kysnuté robím ako na bežiacom páse, len sa ešte s knedľami občas pasujem, ale verím že d dôchodku ich zvládnem .

nice202
11. nov 2011

@rora to ako keby som o sebe citala. ja neviem varit tiez. iba nejake zakladne jedla. a este k tomu vsetkemu ja strasne nemam varenie rada. vobec ma to nebavi, skor som z toho uz nervozna ak musim daco malej navarit a nam takisto. zial kazdodenne sa prekonavam

rora
autor
11. nov 2011

@nice202 mna by varenie bavilo keby sa mi dari. ked sa mi sem tam nieco podarilo a chutilo to aj ostatnym tak som z toho mala taky dobry pocit a normalne som bola stastna 😀 ale ked povacsinou jedlo konci v kosi tak mam az depresiu a citim sa neschopna ☹

lumimi
11. nov 2011

ja varím jednoduché jedlá, obcas skusim niečo zložitejšie a zistim že je to predsa len lahké (ako nedávno strudlove cesto - mi nikdy nikdo nepovedal ake je to primitivne) ale asi si tým musíme všetci prejst. a varím zatial podla receptov - pre istotu, obcas vylepším niečim čo mám odskusané, ale na mimibazar.sk sú fakt dobré recepty. odtial sa mi vždy všetko podarilo zatial.

rora
autor
11. nov 2011

mne vsetci hovoria ze jednoduche je cosi spravit z listkoveho cesta. mam dve balenia v mrazaku a rozmyslam co s nimi. len ich nechcem pouzit na nieco sladke. mate niekto dobry tip?

katka888
11. nov 2011

@rora
daj rozmrazit, rozvalka, poukladaj na to syr , sunku, kecup, zvalkaj do sulku , zabal do folie, daj odlezat do chladnicky, nakrajaj na kolieska siroke asi 1-2 cm, do stredu daj olivu a daj zapiect na cca 10-15 min,
alebo rozvalkaj, nakrajaj vacsie stvorce, napln napriklad tvarohovou naplnou , konce stvorca prichyt aby ti vznikol batoztek a daj zapiect do rury.

zebra41
12. nov 2011

@vejinka ja zvycajne davam kvasnice najskor do mlieka, no tu je pisane,ze netreba. a tak mi to prislo jednoduchsie. este som to cesto nikdy nevyhadzovala a vzdy vykyslo. no ja sa tiez drzim toho,co je pisane v recepte 🙂

vejinka
12. nov 2011

@zebra41 kazdy ako sa naucil 😉

riana12
12. nov 2011

@rora ak mas dobry lekvar, tak si vyvalkaj plat, pokrajaj na vacsie stvorceky, na do jenej polky stvorceku daj lyzicku lekvaru, okraje potri vajickom, preloz druhu polku, okraje popritlacaj, vrch takychto satociek potri rozlahanym vajickom a daj upiect... jednoduche, rychle a mnamka 😉

sendinka
12. nov 2011

@rora Pri zemiakovom ceste je základ rýchlo spracovať,lebo čím dlhšie miesiš,hoci aj pridávaš múku,tým viac sa lepí.Ja uvarím zemiaky,nechám vychladnúť,poriadne popučím a pridám hrubú múku.Nedávam ani vajce a všetko je O.K..Nemusíš hneď robiť guľky,ja som urobila placky,opiekla na oleji a na vrch som dala osmaženú cibuľku,alebo môžeš posypať strúhaným syrom.Držím palce.

ibajeho
5. máj 2012

Dalsia tema ktoru treba trocha pripomenut, urcite je nas tu uz viac s ORL (oboma rukami lavymi) 😀

ibajeho
7. máj 2012

@vvia ahoj prosim ta ty si sem pisala ze mas jednoducho zvladnutelne recepty, mohla by si sa s nejakymi podelit? Dakujem 🙂

vvia
7. máj 2012

@ibajeho jasnacka, len som teraz v praci, tak neviem do akej miery budem sa moct rozpisovat.
Napis mi, co by si priblizne chcela. Cele menu, slane, sladke, maso, bez masa.... poradim co budem vediet.
Mam zopar superychlych a lahkych receptov, ktore sa este nikomu neskazili 😀 😀 ja som bola napriklad masovy antitalent, nevedela som kedy je hotove, ktore je ktore a teraz si proste vymyslam take recepty pri ktorych nad tym nemusim uvazovat, t.j.ze aj keby som ich robila viac nez je zdrave nik na to nepride a zase naopak nebojim sa ze to nie je prepecene. 😀 😀 Jedine s cim ti nepomozem je ako uvarit ryzu, to neviem do teraz 😀 Inac varenie milujem a mam kooopec receptov, vecer nieco poposielam 😉

ibajeho
7. máj 2012

@vvia ako ja nevravim ze som uplne drevo, zatial co som navarila tak som nemusela nic vyhodit ale chcem pokracovat v takych lahsich a rychlych jedlach co sa da zmaknut pri malom certovi ktory ma ani na chvilu nenecha samu vies. Vacsinou masoverecepty pretoze priatel je masozravec a je strasne priebercivy 😅 Vopred ti teda dakujem avecer mi to nezabudni poslat 😉