Štedrá večera bez ryby

jajka257
27. nov 2016

Mam taku hlupu otazku. Moze byt na stedru veceru aj bravcova panenka? Nechcem teraz pocut o vseobecnych zvykoch, ale pocut normalny nazor. Totizto, ja poznam, co ma byt na stedru veceru, ale je tu problem a velky, u nas doma neznasame ryby, nejeme ich, nechutia nam. A moji drahi vzdy isli aj so mnou od stedreho stola hladni a nervozni. Tak som sa rozhodla, ze koniec tradiciam v jedle. Ved to ma byt aj o tom, ze si v klude uzijeme atmosferu a nie, ze pozeram na vyhladovanych ludi, ktori su este aj podrazdeni. Je tu niekto, kto robi na stedru veceru ine ako rybu? Dakujem za odpovede.

jajka257
autor
27. nov 2016

Sisaka, akej agresivite? Ty si zautocila o vzore, rezni a vychove ci nevychove deti. Atd.ak sa ti nepaci, tak nereaguj. A prepac, ale agresivita sa prejavuje inac. Neurazam ta, nebijem ta. Hlavne by si mala citat s porozumenim, ty frustrovana.....

janinah
27. nov 2016

Ako je rok dlhý rybu nezjem,nijakú,ani pri mori...na Vianoce si kúsok dám,je to tradícia,hladná nie som,doženiem to šalátom,kapustnicou....sme kresťania,mäso jesť nebudem,ojem sa ho dosť predtým aj potom....
pre autorku....si si istá,že nervozita tvojich chlapov je z hladu? nebude to aj niečo iné? len tak mi napadlo....lebo potom by nepomohla ani tona rezňov....

jajka257
autor
27. nov 2016

Moni, otazka v uvode znela, je tu niekto taky, co nerobi na veceru rybu? Neviem, co si si precitala ty. Ja som sa nepytala, ci mozem urobit ine ako rybu. Na to nepotrebujem povolenie.

jajka257
autor
27. nov 2016

Janinah, ja mam dceru. A ano je to zhladu🙂 od narodenia je mrchava, ked je hladna. A potom sa zacne napchapat hlupostami, hlavne u babky a vecer riesim bud akcnu dceru alebo krce v bruchu a hnacku.

natalka13
27. nov 2016

Sama si to napisala, fakt hlupa otazka. Ved si navar a urob si tradicie ake chces. Ved ziaden zakon neprikazuje, co mate jest 24.12.
Moj muz sa prisposobil mojim zvykom a nestazuje sa.

jajka257
autor
27. nov 2016

Vsetkym, ktore reagovali k veci a odpovedali na konkretnu otazku, dakujem.

aventka
27. nov 2016

To co si pripravis na stedrovecerny stol je len a len na Tvojej slobodnej voli..Zalezi vsak ci sa pridrziavas krestanskych,nekrestanskych alebo ziadnych zvyklosti ci len sa prisposobis tradiciam propagovanych v mediach..lebo kazde z tychto skupin sa ubera inym smerom..pokial viem, Stedry vecer je poslednym a zvlast najprisnejsim postnym dnom predvianocneho postu ak teda spadas do kategorie krestanov..t.j.ziadne zivocisne pokrmy by na stedrovecernom stole nemali byt ale tak je na kazdom z nas co si prevezme z tradicii ktore nam ponuka nasa roznoroda kultura..

hettinka
27. nov 2016

@jajka257 domácností, kde sa na štedrovečernom stole neobjaví ryba je na SK asi skutočne málo ... ale aj keby si mala byť sama v celom štáte, čo navarí panenku, tak ti nikto nemôže nič vyčítať.
Pre mňa osobne je to také, že tá večera je skutočne výnimočná, na žiadny iný deň roku nechystáme tak špecifické jedlo s presným poradím chodov, ako na štedrý deň. Aj ked my napr. kapra nemáme, nechutí nám, takže to riešime rôznymi inými rybami, mali sme už aj len filé, alebo morskú tresku, šťuku, pstruhy, lososa ... závisí, čo dostanem vo vhodnej kvalite. A cez rok ryby doma nejeme skoro vôbec, len pri mori sa najeme rybaciny.

ajana1
27. nov 2016

mna by zaujimalo ci tie co Sa biju do prahy ake su krestanky a maso na Stedry Vecer nejedia ako robia kapustnicu. Ci do nej davaju vyvarit udene, bravcove a klobasu alebo robia fakt vegetariansku verziu lebo v podstate je to dost pokrytecke ked Sa nad tym hlbsie zamyslite 😉

hettinka
27. nov 2016

@ajana1 ja robím štedrovečernú kapustnicu bez masa, len z hríbami, bobkový list, nové korenie, cesnak a potom o toho vkladáme zemiaky. Ale ja som len taký formálny kresťan, do kostola vôbec nechodíme, len to máme tak zaužívané.
Na silvestra potom s klobáskou alebo údeným.

petulda333
27. nov 2016

@ajana1 a ci sa aj pocas celeho roka spravaju ako krestanky!
Ja nechapem preco niektore stale musia mudrovat a poucovat,je to verejne firum,ale odpoviem a neriesim ci je to spravne a ako by som ja robila...akoby len ich nazor bol spravny

jajka257
autor
27. nov 2016

Hettinka, aj ja si tak myslim. Len ma sokovalo moje okolie svojimi reakciami. Pomaly ma tu sli ukamenovat. Dokonca ludia, ktori vobec neziju krestanskym sposobom. Tradicie zachovame. Aj poradie, aj vsetko ostatne. Len tu rybu fakt nie. Mne ryba chutila, len ked som bola tehotna. To som sa skoro zblaznila, len ryby, najlepsie zavinace. Takze tak, inac mi smrdia a dost. A najhorsie je u svokry. Daj si kapra, dakujem, neprosim si. Daj si halasle. Nie, nebudem. A dokola a potom zacne, ze nebudeme zdravi a blablabla....🙂😉

jajka257
autor
27. nov 2016

Petulda333, to mam ponaucenie, preco nemam zakladat diskusie. Aspon viem, ako sa niekedy citia zakladatelky a momentalne obdivujem kazdu, ktora este naberie tu odvahu a spravi to. Kedysi to bolo forum o radach, porozumeni a pomoci. Teraz rychlo kopnut a rypat a mudrovat.

siska53
27. nov 2016

@jajka257 tak spravte moriaka alebo hocco ine,ked neznasate ziadne ryby. Vianoce maju byt o pohode. Ja by som u nas zas neuspela s kaprom,hoci u nasich sme ho jedavali,odkedy si pamatam. A ani s kapustnicou.. Tak som sa prisposobila.

dagaz
27. nov 2016

Jajka257 ...nic si z nikoho nic nerob. Su to Vase vianoce. Sprav ich tak aby tvoja rodina bola spokojna. Ja som neni veriaca a myslim si ze polovica s tych ktore maju vazny problem s tym co kto je ci neje do kostola nepachnu ako je rok dlhy. Tak ako som pisala..my sice mame rybu aj salat lebo rybu milujeme. Ale maly ryzu nagetky..a kym manzel vari stedrovecernu veceru ja robim oblozene chlebicky...stedre...a je mi jedno kto si co mysli...

siska53
27. nov 2016

@xstelinka ja som zopat rokov robila detom ten isty salat ako nam,len namiesto majonezy tam siel smotanovy jogurt.

loginexistuje
27. nov 2016

Inak z krestanskeho hladiska nie je stedry den dnom prikazaneho postu ... ako fakt dajte si to na co mate chut a co vies ze ti zjedia ...

ja tiez nejem ani kapra ani halaszle (ale to neochutnavam ked to varim je mi z toho blivno) ale moji to miluju , doma sme to tiez nejedavali.

treba najst nejaky konsenzus ... ja myslim ze skor mas problem s tym ako do teba svokra kvoli tomu rype .. mal by jej povedat tvoj muz jej syn a urobit s nou poriadok ...

inak baby poradte aj mne co navarit ako vegetariansku verziu pre dceru je teraz v stave odmietania masa aj ryb ( kvoli zvieratam) a teda zatial to tak vyzera ze budem robit este aj ja ten syr na stedry...😀

jajka257
autor
27. nov 2016

Loginexistuje, a co tak sparglu pre dceru? Zdrave, chutne. Alebo nejaky super zeleninovy salat, kde by mala vsetko mozne? Konzumuje syr? Tak nieco aj so syrom, fetou, alebo tak. Alebo k salatu jej vypraz karfiol, ak to ma rada.

denae
27. nov 2016

Štedrý večer, neštedrý večer, nech si každý pripraví to, čo mu chutí. To nie je večer o jedení, ale o rodinnej pohode, trebárs aj s bravčovou panenkou na tanieri.

loginexistuje
27. nov 2016

hej salaty miluje aj so syrom , fetou sparglu nemusi ale karfiol je super napad, ona miluje aj cestoviny a robi si k nim rozne omacky ... a mozarelu este ma rada no pospekulujem ... a ma rada aj omacky .. tesi sa na sosovicovu ..

ja moc nepeciem lebo take tie kolaciky az tak nechcu ako objednam tu u jednej v dedine krabicu tzv. mokrych pre navstevy a urobime len nejake vykrajovane kvoli deckam ..

miriam2908
27. nov 2016

8 rokov som nejedla rybu, ani na vianoce ani cez rok. U nás sú zavedené kuracie rezne, ale posledné roky aj pangasius, ten je fajn. Myslím že sa absolútne nič nestane ak na stole nebudete mať rybu🙂

alaguema
27. nov 2016

@ajana1 ešte si nepočula o kapustnici bez mäsa? 🙂 Je v nej smotana a huby a je úplne skvelá.

alaguema
27. nov 2016

@loginexistuje ako som spomínala - robievam vyprážanú zeleninu. Patizón, cukina, zeler. Je to výborné aj k šalátu. U nás mäso nechcem ja. Takže nezúfaj, nie len puberťáci majú také sklony 🙂

puklica13
27. nov 2016

Ja pochadzam z oblasti kde bola na stedry vecer kapustnica s hribami a zemiakmi(bez masa) a opekance s makom a medom ...u nas tradicia ryba salat neexistovala...
Mm je zas salatovokaprovovyprazany...tak ja kombinujem..robim kapustnicu zo vsetkym,opekance aj ten salat a kapra...pre decka(hlavne kvoli kostiam) som robila bud file, al. lososa ci inu rybu...
Hlavna je pohoda klud a nohy v teple 🙂 uplne jedno co navaris..sprav si ako chces a ked s tym ma niekto problem je to jeho problem,nie tvoj

loginexistuje
27. nov 2016

ja inak tiez robim kapustnicu bez masa ... aj mimo stedreho dna .. my taku lubime ..

janinah
27. nov 2016

@ajana1 naša kapustnica okolo mäsa,klobásy a pod. ani neprejde a je výborná,ak chceš recept napíšem

mijo53
27. nov 2016

prepáčte, keď to čítam, tak mi je z toho zle, aké kresťanské tradície na Vianoce, jedine vianočná večera bez mäsa, lebo je to tzv. vianočná vigília, ostatné každý po svojom, dalo by sa povedať podľa regiónov, jedia sa rôzne strukoviny, niekde kapusta s fazuľou, inde šošovicová polievka, hrachová, fazuľová, pirohy napr. poznajú na východe, niekde na Záhori asi nie, tak čo tu stále spomínate, že kresťania dodržiavajú vianočné tradície a cez rok nechodia do kostola, to nie sú kresťania a keď tak nepraktizujúci iba príležitostní. Ryby sa v minulosti nejedli, to až neskôr, možno v 70-80 tych rokoch. Kresťan ide na polnočnú omšu, zaspieva koledy, ponávštevuje rodinu, susedov

ajana1
27. nov 2016

@janinah @alaguema verim ze niekto robi aj bez masa ale takych je dost malo 😉 A este som Sa nerozhodla co budeme robit a jest na vianoce takze najskor musim prist Na to Ze kde a potom s kym a az potom Ze co 😄

jana_eyre
27. nov 2016

Necitam diskusiu, aj tak si ju zhruba viem predstaviť, je taká ako vždy ked sa môže vyjadrit viac nazorov a pohadat sa dá dokonca aj na rybe 😂..

Zamna si mozes dat na Vianoce aj pelikana, kazda rodina si tvorí vlastne tradície a keď chcete novú je to vaša vec..

My máme klasickú veceru akú si pamatam z detstva a pridali sme niečo od manzela.. Aj keď som bola dieta nasi svoje tradície spojili, keďže každý mal zauzivane niečo iné, pretože mama pochadzala z Bratislavy a otec z Bytče tak sa to roznilo.. Zmenili sme len druh ryby, lebo nemame radi kapra, robím pstruha, alebo lososa..

mijo53
27. nov 2016

Ešte dodám, že 24.12. je u grécko katalíkov zdržanlivosť o mäsa, post je vyšší level, tam sa môžeš nájesť raz do sýtosti a dvakrát sa občerstviť, u rímsko katolíkov je už aj mäso povolené,