Dieťa v škôlke a rodičovský príspevok

nelinka
27. okt 2008

ahojte

neviete mi poradit ?

da sa dat dieta do skolky na zopar hodin do skolky ale tak aby som neprisla o rodicovsky prispevok.
ze vraj na cechach je mozne dat dieta do skolky max na 4 hod denne a matka nepride o rodicovsky prispevok?

existuje nieco take aj u nas?

viem ze ked dam do sukromnej skolky tak nepridem o rodicovsky ale sukromnu skolka je daleko od nas a chcela by som ju dat v mieste nasho bydliska ak takato moznost existuje.ä

neviete mi poradit?

gapa
17. júl 2015

@ewellina
@simonka77 súhlas s jaron, podla terajších zákonov je to možné (od 1.1.2011)

simonka77
18. júl 2015

dakujem za odpovede. tiez premyslam nad skolkou, len kym "pochyta" syn choroby a zadaptuje sa (je stale len so mnou), zamestnavatel mi nebude tolerovat OCR-ky ani nic podobne.
pekny vikend prajem 😉

jaron
18. júl 2015

@simonka77 toto sú časté otázniky mnohých rodičov. Manželke končí RD niekedy v novembri a tiež je pred nami otázka, čo ďalej. Pretože dajme tomu, že pôjde do zamestnania, ale mladšia dcéra hocikedy ochorie, chodí na rôzne vyšetrenia atď., čo je pre zamestnávateľa nepredstaviteľné. Ja som SZČO, som niekedy preč, starí rodičia už neprichádzajú do úvahy. Čo ak práve dieťa ochorie? Ako to riešiť?

Myslím, že veľa žien má takýto problém a trochu ma to hnevá, tie podmienky. Ideálne by bolo zamestnanie s pohyblivou pracovnou dobou. Ale kde také zohnať. Teoreticky síce môže žena ráno povedať, že si berie OČR, lebo dieťa ochorelo a nemá ho kde dať, ale prakticky je to pochopiteľne niekde inde...

luna303
20. aug 2015

@jaron ajoj môžem aj ja poprosiť o radu? od septembra mi ide malá do škôlky, ale tri roky bude mať až v októbri. Nastupuje na adaptačný pobyt kvôli diagnóze. Niekde som sa dočítala, v škôlke mi pravdu samozrejme nepovedia... ale vraj mám právo ako matka ju sprevádzať v škôlke na 1 až 3 hod denne kým nedovŕši tri roky. Je niečo také? keď goooglim, tak mi vyhadzuje len staré zákony a nevyznám sa v tom či ešte platia alebo nie... moc veľká vďaka!

jaron
20. aug 2015

@luna303 žiaľ, v tom sa veľmi nevyznám, som iba laik v takýchto veciach, ktorý sa nútený okolnosťami naučil trochu používať zákony.
Ale vedel by som ti možno trochu pomôcť, ak mi napíšeš, ktoré zákony máš na mysli. Na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jas...
sa dá zistiť, či sú zákony platné, je to podľa mňa z tohto pohľadu najlepší zdroj aktuálnych zákonov.

aknedz
22. nov 2016

Ahojte, chcem sa len spýtať na najnovšie info...stále platí (aj podľa nových zákonov) že môžem dať dcérku do škôlky aj skôr ako bude mať tri roky a naďalej mi štát bude vyplácať rodičovský príspevok? Nejdem do práce ale potrebujem chodiť na prax. Vďaka.

petruldo
22. nov 2016

@aknedz áno platí

kajuska1601
22. nov 2016

Ahojte, viete mi prosim poradit? Momentalne som do 24.4. na predlzenom RP. Pracovny pomer mi stale trva, ale som doma. Mam moznost nastupit do inej prace od januara (do obchodu). Zatial ale na dohodu a neskor na zmluvu. V starom zamestnani mam este 23 dni dovolenky a neplanujem po skonceni sa tam vratit. Nakolko to preslo zmenami a ja by som musela cestovat na tyzdnovky mimo bydliska). Moja otazka je, mam oznamit zamestnavatelovi, ze idem na brigadu? Mam dat v zamestnani, ktore mi stale trva vypoved? Ci az po 24.4. 2017? Za kazdu radu dakujem 🙂