Koľko musím odpracovať, aby som dostala materskú?

lenkagol
25. sep 2011

baby, koľko musím byť zamestnaná pred nástupom na MD aby som dostala materskú dávku a nie rodičovský príspevok prvých 8 mesiacov

kaciatko8
12. jan 2014

Ahojte, zastupujem v robote zenu,ktora je na materskej dovolenke. V aprili bude rok,co pracujem v novej robote. Chcela by som vediet co sa stane,ak pojdem aj ja na matersku dovolenku? Budu mi v robote drzat miesto? Alebo automaticky mi skonci pracovny pomer? Dakujem za odpoved

nikuska265
12. jan 2014

@kaciatko8 no zrejme máš zmluvu na dobu určitú, resp. na dobu zastúpenia. zákonom ti držia pracovné miesto ak si zamestnaná na dobu neurčitú. To by potom držali jedno pracovné miesto dvom ženám..... tá žena čo je teraz na MD, by mohla aj o mesiac nastúpiť späť do práce, ju musia prijať späť (ak teda mala dobu neurčitú) a tebe by potom skončil pracovný pomer,alebo by záležalo na dohode, že by možno našli nejakú inú voľnú pracovnú pozíciu

22maja22
12. jan 2014

Ahoj mozem sa opytat ako to chodí ak by som bola "samoplatitelom" tohto nemocenskeho poistenia aby som mala narok na matersku , a kolko sa plati na mesiac.ďakujem

tima14
20. jan 2014

Ahojte,poradite mi prosim ako to mam zmanazovat,aby som dostala maximalnu matersku davku,ked planujem druhy krat otehotniet v sept./okt.2014 ?
Ide o to,ze u nas v robote sa bude k 1.2.1014 prepustat a citim sa byt ohrozena,ze ma prepustia.Pracujem tam presne od 16.3.2009 s tym,ze som bola na na jednej materskej uz. po ktorej som opat zacala robit od 1.9.2011 a pracujem dodnes.Ak by ma nedajboze prepustili k 1.2.2014 tak by som zostala nezamestanana a tympadom by som mohla prist o maximalnu davku materskej cca 800 Eur.Ako by som mala vykryt to medzi -obdobie po prepusteni z prace a dalsim otehotnenim (plan je sept./okt.2014), aby som dostala maximalnu matersku,prijem napisem,ked bude treba.Dakujem za radu.

lucilulux
20. jan 2014

ahojte, chcela by som sa aj ja informovat. Som v tretom mesiaci a platim si dobrovolne pripoistenie a v marci bude pol roka ako to platim, no podla toho co tu citam, je potrebne platit 270dni (9 mesiacov). Vie mi niekto poradit ako mam riesit tutu situaciu, pretoze nemam jednoduche tehu a viac ako do aprila nebudem vladat robit. Bojim sa toho co bude dalej a ako mam pokracovat aby som dostala marodku, popripadne ak by som sla na rizikove a dalej ako si vybavit matersku. Doma uz mam jedno dieta, na ktore dostavam pridavky, tak myslim ze s tym problem hadam nebude, no mam obavy s ostatneho. Uz mam s tohto vsetkeho taky chaos, ze mam strach aby to vsetko vyslo tak ako ma. Zienky budem vdacna za kazdu radu DAKUJEM.

katrina123
24. jan 2014

ahojte,mozte my poradit?mozem is na PN pocas materskej?A budem dostavat nejake plus peniaze?Pred materskou som si platila DNP .

obcansr
24. jan 2014

@katrina123 počas materskej nie ale počas rodičáku ano, ale ak si ešte poistená , a ak už nie tak znova musíš dat prihlášku na dnp, zaplatit 1 den a ist na pn a potom sa zas odhlásit ked ti skončí pn, ale nemožeš mat dnp skončené viac ako 15 mesiacov potom už nič nedostaneš

katrina123
24. jan 2014

a vcom je rozdiel?kedy som na rodicovskom?

obcansr
24. jan 2014

@katrina123 na rodičák maš nárok po skončení materskej, teraz si už na rodičovskom

katrina123
24. jan 2014

takze mozem ist na PN a budem dostavat nejake peniaze?

diana05
23. feb 2014

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať že keďže som nezamestnaná a teraz som len vyšla školu tak nemám vôbec nárok na materskú? To znamená že keby som náhodou zostala tehotná tak nebudem dostávať žiadny príspevok ? Pretože teraz vykonávam absolventskú prax v materskej škole a je to na 6 mesiacov. A ak by ma náhodou nezamestnali zase budem nezamestnaná :( ale viem že moja sesternica má už 1 ročné dvojičky a ona musela len 3 mesiace pracovať ako je to možné keď vy tu všade píšete že 270 dní (t.j. 3 mesiace) ? Vôbec sa v tom nevyznám a ešte som aj počula že už netreba nič odpracovávať :( tak ako je to ? Ďakujem za odpoveď

anatalia77
23. feb 2014

@diana05 najlepsie je sa spytat na nejakom urade,alebo soc.poistovni...

diana05
23. feb 2014

Ďakujem a prajem pekný deň

dena1973
23. feb 2014

@diana05 Zrejme tvoja sesternica už mala v posledných dvoch rokoch pred pôrodom odpracovaných toľko dní, že jej stačilo odpracovať ešte 3 mesiace a nárok jej preto vznikol. Podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom splnená byť musí, aby nárok na materské vznikol. Ďalej musíš v tom čase byť nemocensky poistená resp. musíš splňať ochrannú lehotu pre tehotné, ktorá je 8 mes. po ukončení poistného pomeru (prac. pomer).

diana05
23. feb 2014

Neviem ako je to možné ale nemala nič odrobené pretože bola vyučená za kaderníčku a otvorila si svoj salón a po troch mesiacoch ho zatvorila . Tak neviem . :( Nevadí spýtam sa na sociálke. Ale aj tak ďakujem

dena1973
23. feb 2014

@diana05 tak mohla poberať iba rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa....inak nárok jej na materské nevznikol....možno si to mýliš..... materské platí sociálna poisťovňa za určitých podmienok (písala som ti to v predch. príspevkoch) a rodičovský príspevok je štátna dávka, ktorú vypláca úrad práce od narodenia dieťaťa, ak nevzniká nárok na materské, alebo po zániku nároku na materské (po 34 týž.)...

lienka1076
27. mar 2014

Ja sa chcem spýťať, pracovala som od 13.9: 2013 do 31.3. 2014 a teraz som na pn. no zistila som, že som tehotná. Dá sa niečo robiť, aby som dostávala materskú a nie rodičovský? dá sa nejako dobrovoľne nemocensky pripoistiť, aby som spĺňala lehotu tých 270 dní? Na pn som šla v ochrannej lehote, takže je platená. robila som pod personálkou. Ďakujem za každú odpoveď 🙂

123mischel123
28. apr 2014

ahojte, chem sa opytat...asi rok a pol som pracovala na dohodu, potom dva mesiace na zmluvu. Dala som vypoved...a znova zacala pracovat na dohodu 5 mesiacou a teraz som od 1.9.2013 na pracovnu zmluvu. Termin mam okolo 5. decembra...mam narok na matersku alebo len na rodicovsky prispevok? Som pocula, ze treba mat odpracovane vkuse 2 roky na zmluvu. Dakujem

dena1973
28. apr 2014

@123mischel123 Podmienka je: v posledných 2 rokoch pred pôrodom musíš byť nemocensky poistená 270 kal. dní. Nemusí to byť v jednom kuse.

luciaknmv
9. júl 2014

Dobrý deň, ak plánujeme dieťatko, mám nárok na materskú dovolenku, ak som bola zamestnaná iba na čiastočný pracovný pomer?

majusqa77
9. júl 2014

@luciaknmv narok bude, ale vyska materskej je zavisla od vysky platu

luciaknmv
9. júl 2014

@majusqa77 ďakujem.

niki101988
9. júl 2014

To znamená ako tak čítam tieto príspevky, že je úplne jedno či pracujem takmer 6 rokov alebo len 270 dní materskú a príspevok budem mať rovnakú ako ženy čo odpracovali len tých biednych 270 dní?

dena1973
9. júl 2014

@niki101988 No nie je to, až taká pravda. Všetko sa odvíja od splnenia podmienky 270 dní poistenia (čo je pravda), ale materské (vypláca Sociálna poisťovňa) sa počíta zo mzdy ak samozrejme pracuješ. Rodičovský príspevok po ukončení materského je už pre každú mamičku rovnaký, lebo to už je štátna dávka a vypláca ju úrad práce.

niki101988
9. júl 2014

@dena1973 Pracujem pekných pár rokov tak hádam ak raz pôjdem na materskú ak sa to vôbec niekedy podarí tak by som nerada mala materskú ako niekto kto pracoval len 270dní a bude spokojne kočíkovať a ešte k tomu fňukať aké je všetko drahé a ako málo dávajú matke s dieťaťom

dena1973
9. júl 2014

@niki101988 Podľa toho aký máš plat.....všetko sa odvíja od toho koľko zarábaš.....

majusqa77
9. júl 2014

@niki101988 presne tak. A este ak aj zarobis dajme tomu 2000€ mesacne, dostanes len tu maximalnu, ktora je momentalne 800€/31 dni 🙂))

sorciera24
9. júl 2014

@niki101988 matersku budes mat podla zakona momentalne 65% z denneho vymer. zakaldu za predosly rok (ked si robila), podmienka je mat za posledne 2 roky odvedene poist. (resp. odpracovane) tych 270 dni.....cize je jedno, ci si robila rok, dva, 10.....nik ta nenutil.....zavisi od vysky platu, prispevok pri anrodeni je rovnaky pre vsetky , tak sito rodicovsky prispevok...cca. 200E (akt.)

niki101988
9. júl 2014

@sorciera24 Tak tento komentár nik Ťa nenútil pracovať je celkom zábavný. Ja som sa to pýtala preto, lebo som si myslela, že je rozdiel medzi ženou čo pracuje nejaké roky(nie 270 dní) a takou napr. Rómkou či ženou, ktorá odrobí náročných 270dní a ide na materskú. Doteraz som sa tým nejako nezaoberala ale teraz ma to dosť zarazilo. Takže u mňa Rómka ktorá nikdy nerobila a taká čo odpracuje z vypočítavosti len to čo treba aby mala materskú sú na jednej lajne týmto zistením

sorciera24
9. júl 2014

@niki101988 neviem, no, Romka, kt. nepracuje nikdy matersku amt nebude.....takisto ako nezamestnane zeny, zeny, kt. idu na matersku hned po skole....je ich dost....a ked sa im podari zamestnat (sama hadam vies, ze tu je to narocne) a odrobia si tych 270 dni....ved robia....tak preco by nemali anrok na matersku?(ako vies, ze je to z vypocitavosti?)...ja som napr. sla na matersku po 2 odpracovanych rokoch....kolko som mala cakat?......a teraz idem po 3 odpracovanych rokoch.....myslis, ze to je vypocitavost?...podla man len rozumne riesenie....(kazdy si to moze azriadit ako cche a zakon palti pre vsetkych......)