Koniec rodičovského a nemám prácu. Môžem poberať podporu alebo pandemicky rodičovský?

lanalang111
19. dec 2020

Ahojte. Viem že sa to tu už asi veľa žien pýtalo ale, predsa to skúsim, Žienky 11 Januára mi končí rodičak počas rodičaku mi v práci skočila pracovná zmluva takže nemám sa kde vrátiť do prace. A teraz je veľký problém sa zamestnať. 🥺.Neviete mi prosím poradiť či mam nárok na nejakú podporu alebo pandemicky rodičak.?Za každú radu vopred ďakujem

trojnasobnamama
19. dec 2020

@lanalang111 Máš nárok na podporu,pani na úrade mi povedala,že ťa matka čo predtým nerobila má nárok na pandemicky rodičovský ,ale ak si robila tak na podporu.Riesim podobný prípad aj keď trocha iný.

sasesoe
19. dec 2020

@lanalang111 s tou podporou to moze byt otazne, ci Ti vyjde a v akej vyske. Asi si pred vyprsanim zmluvy necerpala den riadnej platenej dovolenky, ci? Zavisi to aj od datumov, kedy presne skoncila zmuva, aky cas uplynul... prestuduj tento clanok
https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=231

Inac, myslim si, ze by Ti mal vznikmut narok i na pandemicky rodicak, ale nemozes poberat oboje. Cize zvazila by som a najskor presne zistila ake mas moznosti. Ci a v akej vyske Ti vyjde podpora + kedy najneskor o nu mozes poziadat a porovnat si to s pandemickym RP a ci naozaj mas nanho narok, ak nepoziadas o podporu.

lanalang111
autor
19. dec 2020

@sasesoe zmluva mi skoncila približne dva roky do zadu. Mala som ju totiž na domu určitú a to mi počas RD vypršalo. A skôr by som asi tu pandemicky RD chcela ako podporu len neviem ci mam na ňu nárok a co vlastne by som mala pre to urobiť . Keď stich článkov veľmi človek nevie vinst 😔

laura0107
19. dec 2020

@lanalang111 no myslim ze na podporu v nezamesrnanosti mas narok 2roky po skonceni prac.pomeru..potom ti ten narok zanika.mne to takto povedali na urade.

zalka
19. dec 2020

@lanalang111 nárok na podporu máš len za predpokladu, že si bola zamestnaná dva roky 730 dní ... z posledných 4 rokov.
Ciže ak áno, a napr. ti PP skončil 25.12.2018 tak nárok na podporu máš len ak sa zaeviduješ na UP najneskôr 24.12.2020 ... čiže dátum skončenia PP je v tvojom prípade dosť dôležitý. A tiež info či máš 730 dní zamestnania.

sasesoe
19. dec 2020

@zalka len ak spravne chapem, autorka z nejakeho dovodu nechce podporu, ale radsej pandemicky RP. Moze si vybrat? Ak napr prac pomer skoncil 31.1.2019, ale v tom case bola na RD a necerpala dovolenku?

zalka
19. dec 2020

@sasesoe vyratajú z minima alebo z platu pred MD ... a vybrať tak tu neviem odpovedať, či si môže vybrať ..

klarissa25
19. dec 2020

@lanalang111 kedy presne ti skoncil pp? Ak viac ako 2 roky, nemas narok na podporu

lanalang111
autor
19. dec 2020

@klarissa25 no ja som nastúpila po rodičaku do prace 3.9.2016 a nastúpila som za mamičku na RD čiže na dobu určitú ale v apríli 2017 som otehotnela a šla hneď na PN koli problémom. A koniec zmluvy mi prišiel cca september /október 2018 ale to musím presne do papierov pozrieť

lanalang111
autor
19. dec 2020

@klarissa25 preto sa pýtam ci mam nárok na tu pandemicku RD chcem v pondelok zbehnúť na upsvar ale ci sa tam dostanem teraz je otázne koli lokdawnu a ci mi tam niekto poradí je tiež otázne zato skúšam tu

mogaa
20. dec 2020

@lanalang111 no na podporu nemáš nárok, lebo PP ti skončil v 10-11/2018, čiže už je to viac ako 2roky....v 9/2020 si mala ukončiť RD a mohla si čerpať podporu......čiže teraz už nárok na podporu nemáš, ale keďže ostaneš bez príjmu treba požiadať o pandemický rodičák.....len treba počítať s tým, že ten nebude trvať ani rok, dva....akonáhle sa začne očkovať a trochu sa situácia s koronou zlepší , ho zrušia.....ale dovtedy to samozrejme využi, môj odhad možno do mája😉

lanalang111
autor
20. dec 2020

@mogaa ďakujem krásne aspon dačo ved keď sa už uvoľnia opatrenia tak hádam sa nájde aj nejaká normálna robota kde budu primát. Ale je to hlúposť že nemám narok na podporu co majú také mamičky teraz robiť? Zostať úplne bez príjmu

sasesoe
20. dec 2020

@lanalang111 v pondelok asi zbytocne pojdes na urad, skus si zavolat, ci nie su zavreti. Ale viac asi vybavis az v januari, ked skonci RD (aj lockdown).
U teba je skoda, ze si to nezacala riesit takto pred rokom alebo uplne ideal pred koncom zmluvy. Mohlo sa to vymysliet uplne inac.

lanalang111
autor
20. dec 2020

@sasesoe kdo mohol vedieť ze príde nejaká pandémia. Po synovy mi ešte neskončil ani rodičak a už som pracovala lebo som si nasla prácu hneď co som bola milo prekvapená. Ale teraz je problém a tiež koli deťom nebude brat hneď to co príde napr... Tesco a tak lebo nechcem sa veľmi vystavovať nebezpeciu. A teraz je to všetko také chaotické aj v škole a škôlke . Tak zato rozmýšľam načo by som mohla mať nárok aby som neostala bez korún uplne

daniella96
3. jan 2021

@lanalang111 pandemicky príspevok uznajú aj keď dieťa chodí do škôlky a normálne funguje ? To je blbosť nie ?