Mám nárok na materskú, keď som evidovaná na úrade práce?

pl13
14. apr 2016

Ahojte,
v decembri 2015 som ukončila po 4 rokoch pracovný pomer. Od januára 2016 som na úrade práce a koncom januára som otehotnela. Chcem sa opýtať, či mám právo na materskú, alebo len na rodičovský. Prosím o jasnú a stručnú odpoveď 😉
ďakujem moc 🙂

tobnuf
14. apr 2016

Ano mate

majka99999
14. apr 2016

@tobnuf vsak uz nie je v ochrannej lehote, to by musela byt tehotna v decembri...
Takze len rodicak.

candii
14. apr 2016

A nevypocitava sa materska za minuly rok? Ci?

monicm
14. apr 2016

Prečítaj si tu: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... Ja som z toho vyrozumela, že možno nárok máš. Ochranná lehota je 8 mesiacov od zániku nemocenského, (čo je v tvojom prípade koniec roka 2015) po nástup na materskú. Tu záleží od toho, kedy máš termín. Ak máš výpoveď k 31.12.2015 a termín máš v auguste, tak to môžeš stihnúť. Odporúčam ísť spýtať sa do soc. poisťovne. Tam by ti mali vedieť skôr poradiť. Prípadne by možno išlo ešte sa nemocensky poistiť, ale to už len tipujem. Aj tu priamo na koníku je skupina právneho poradenstva ( https://www.modrykonik.sk/group/1900/detail/ ), prípadne sa skús popýtať na porada.sk , mne tam vždy dobre poradili.

sashabb
14. apr 2016

Musíš mať aktívne nemocenské poistenie. Čiže ak sa zamestnáš alebo si budeš sama platiť tak nárok na MD mať budeš.
Ak ostaneš nezamestnená, tak budeš mať nárok iba na RP.

Ak by si sa zamestnala na min. 90dní, tak budeš mať MD počítanú z tohto nového zamestnania. Ak by si bola v novej práci kratšie, tak sa ti bude počíťať z minulého roku.

silvia117
14. apr 2016

Radsej sa informuj na socialke,tam ti povedia uplne presne.A tiez si myslim ze keby si sa zamestnala aspon na 3mesiace mas vyssiu MD.Inak vsetko dobre prajem😇

loginexistuje
14. apr 2016

Len RP ak by si chcela materske musis teraz odpracovat min. 90 dni bez PN ci OCR.

elanor
14. apr 2016

ak az do porodu budes nezamestana tak nebudes mat narok na materke, iba RP

gapa
14. apr 2016

Predpokladám, že si napr. nečerpala rodičovskú dovolenku až do posledného dna prac.pomeru, ale ti trvalo nem.poistenie v den ukončenia prac.pomeru (počas RD totiž nem.poistenie netrvá, je prerušené). Tj. ak trvalo nem.poistenie v posledný den trvania prac.pomeru a tvoj lekár ti potvrdí písomne, že si v tento posledný den bola tehotná (tehotenstvo sa ráta od prvého dna PM), tak nárok na matesrké v ochrannej lehote ti vznikne. Ak ti to nepotvrdí, tak potrebuješ ešte nové nem.poistenie pred nástupom na md, aby ti nárok vznikol. 8mesačná ochr. lehota sa vzťahuje len na mamičky, ktoré boli tehotné v čase ukončenia nem.poistenia. A či si bola tehotná, o tom nerozhoduje soc.poistovna ale gynekolog.

safranca15
15. apr 2016

Mas narok ja som pracovala rok v jednej fabrike v juli ma prepustili a v decembri som bola tehu cize 5mes som bola uz na urade prace kym som neotehotnela v 5mes tehu som isla na pn rizikove tehu az do nastupu na matersku a matersku som mala