icon

Maródka a nástup na materskú. Koľko dostanem?

avatar
lulu1988
21. okt 2011

Ahojte baby..potrebujem poradit alebo vypocut si vas nazor, urcite ste mala niektora podobny pripad.
Som na konci 7tt. Momentalne je vsetko v poriadku, avsak mam problem s mojou pracou. Pracujem 24 hodin denne potom dva dni volno, co ma strasne vycerpava a unavuje kolkokrat sa pristihnem ze sa mi chveje cele telo a je mi na odpadnutie, takisto hnusny dym z cigariet po ktorom ma napina.
Chcela by som vediet ako to je, keby som isla na PN Od noveho roku. Hadam dovtedy nejako vydrzim... PN by sa mi ratala z roku 2011 a bolo by to 55% z VZ? ovplyvni PN vysku mojej materskej ak by som bola na PN do konca porodu?
A ako je to s diagnozou . Aku by mi lekarka napisala na PN? Jedna sa mi o to, ze urcite by som nevydrzala cely den sediet doma a mat vychadzky max 2hodiny. Som zufala...viem ze v praci dlho nevydrzim tahat 24ky ale doma nechcem sediet...ä
Viem ze tato posledna otazka asi nebude mat ani hlavu ani patu ale predsa skusim... Nevie mi lekarka napisat doporucenie pre zamestnavatela aby mi zmenil pracovnu dobu aspon na 12hodin? U mna je ale problem s tym ze sice pracujem pre jednu firmu ale ako SZCO majitel ma plati od hodin...
Ako to je vlastne s tym, ze chvlabohu nemam rizikove tehotenstvo, ale rizikovu pracu??? Velmi pekne dakujem za rady...Rada by som racovala co najdlhsie no aspon o polovicu menej hodin nez doteraz. Aspon tak by som to nejako zvladala...

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 1. jún 2026 · 275 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Nárok na materské vzniká len ak bola za ženu platená nemocenská zložka sociálneho poistenia najmenej 270 dní počas posledných 2 rokov pred pôrodom.
  • Vymeriavací základ pre materské sa najčastejšie počíta z príjmu za rozhodujúce obdobie (zvyčajne predchádzajúci kalendárny rok alebo od 1.1. do dňa nástupu na materské); ak v rozhodujúcom období prebiehalo PN alebo poberanie rodičovského príspevku, Sociálna poisťovňa môže použiť pravdepodobný vymeriavací základ alebo minimálny základ, čo môže znížiť výšku materského.
  • Riešenia pre pracujúcu tehotnú osobu sú: písomne požiadať zamestnávateľa o preradenie alebo skrátenie pracovnej doby, požiadať lekára o pracovnú neschopnosť (PN) v prípade rizikového prostredia, a pre SZČO si zabezpečiť dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) na zlepšenie vymeriavacieho základu.


Najčastejšie otázky

Q: Koľko dní nemocenského poistenia potrebujem, aby som mala nárok na materské?
A: Potrebujete najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom; toto pravidlo sa v diskusii opakovane uvádza ako podmienka nároku.

Q: Ovplyvní PN (maródka) výšku materského?
A: Diskusia je rozdelená: viaceré príspevky tvrdia, že PN priamo nevylučuje nárok na materské, ale Sociálna poisťovňa pri PN v rozhodujúcom období môže použiť pravdepodobný alebo minimálny vymeriavací základ, čo môže znížiť materské.

Q: Z akého obdobia sa počíta vymeriavací základ pre materské?
A: Najčastejšie sa počíta z predchádzajúceho kalendárneho roka; ak je nástup na materské v priebehu roka, berie sa obdobie od 1.1. do dňa nástupu na materské alebo presné rozhodujúce obdobie do tohto dňa.

Q: Kto platí PN a ako dlho?
A: Prvých 10 kalendárnych dní PN zvyčajne platí zamestnávateľ; od 11. dňa PN platí nemocenské Sociálna poisťovňa (toto rozdelenie sa v diskusii uvádza opakovane).

Q: Čo má robiť SZČO, ktorá čaká dieťa, aby mala lepšie materské?
A: SZČO si môže platiť dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), pretože bez DNP môže byť vymeriavací základ nízky alebo vypočítaný z minima; v diskusii sa odporúča začať platiť DNP skôr, než vznikne PN alebo materské.

Q: Čo ak mi skončí pracovný pomer počas tehotenstva alebo v skúšobnej dobe?
A: Ak bolo tehotenstvo preukázané počas pracovného pomeru a sú splnené podmienky (270 dní poistenia), nárok na materské môže vzniknúť aj z ochrannej lehoty; pri zrušení pracovného pomeru v skúšobnej dobe sú právne aspekty v diskusii spomínané ako sporné a odporúča sa konzultovať právnika alebo pobočku Sociálnej poisťovne/ÚPSVaR.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Nárok na materské vyžaduje najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
  • Prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ, od 11. dňa PN platí Sociálna poisťovňa.
  • Pre zvýšenie vymeriavacieho základu doporučovali diskutujúce osoby SZČO platiť dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) v predstihu.


Sporné názory

  • PN ovplyvňuje materské: jedno stanovisko tvrdí, že PN materské neovplyvní a materské sa počíta z bežného príjmu; protinázor (z odpovede zo Sociálnej poisťovne v diskusii) uvádza, že ak počas rozhodujúceho obdobia prebiehala PN alebo poberanie rodičovského príspevku, SP môže použiť pravdepodobný vymeriavací základ alebo minimum, čo môže znížiť materské.
  • Právna ochrana: niektoré príspevky poukazujú, že osoby pracujúce ako SZČO nemajú rovnakú ochranu podľa Zákonníka práce ako zamestnankyne; iné navrhujú, že dohodou so zmluvným partnerom je možné riešiť preradenie alebo skrátenie smien.


Otvorené otázky

  • Presné pravidlá, kedy Sociálna poisťovňa aplikuje „pravdepodobný“ alebo „minimálny“ vymeriavací základ pri PN v rozhodujúcom období, zostali v diskusii nevyjasnené.
  • Ako konkrétne ovplyvní krátkodobá PN (do 10 dní) výpočet počtu odpracovaných kalendárnych dní v rozhodujúcom období pri rôznych kombináciách zamestnaní zostalo nejednoznačné.


Spomenuté značky a firmy

Sociálna poisťovňa, ÚPSVaR, zdravotná poisťovňa

Spomenuté produkty a metódy

pracovná neschopnosť (PN), dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), materské (MD), rodičovská dovolenka/rodičovský príspevok, vymeriavací základ (VZ), pravdepodobný vymeriavací základ, ochranná lehota, 270 dní nemocenského poistenia, 90 odpracovaných kalendárnych dní pri novom zamestnávateľovi, prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ

Miesta a osoby

žiadne

avatar
dena1973
3. mar 2015

@janfo Ano, nastup mas presne 6 tyz. Uz som ti pisala, ze na ziadost o materske napises datum nastupu 10. 4.2015. Aj 270 dni mas z oboch poisteni....Podmienky pre narok na materske mas splnene, tak narok vznikne... 🙂 .

avatar
janfo
4. mar 2015

Ďakujem veľmi pekne za rady ....

avatar
dena1973
4. mar 2015

@janfo Nie je zaco... 🙂

avatar
ela2015
17. mar 2015

Zdravím kočky, prosím Vás o radu. Momentálne som nezamestnaná, ešte nie som zaregistrovaná na ÚP, lebo som na PN nie kvôli tehu. Ak by som otehotnela a išla na ÚP a dobrovoľne si platila nemocenské tak môžem v prípade rizikového tehotenstva ísť na PN ? Ďakujem

avatar
ela2015
17. mar 2015

Zdravím kočky, prosím Vás o radu. Momentálne som nezamestnaná, ešte nie som zaregistrovaná na ÚP, lebo som na PN nie kvôli tehu. Ak by som otehotnela a išla na ÚP a dobrovoľne si platila nemocenské tak môžem v prípade rizikového tehotenstva ísť na PN ? Ďakujem

avatar
bobik77
20. mar 2015

Ahojte, aj ja potrebujem poradiť.
10 rokov som pracovala, potom rom plynule bola 1 rok PN, následne 3 mesiace na ÚP. Momentálne som zamestnaná a zistila som že som tehu. Budem mať nárok na matrskú?Ešte pred PN som si platila aj dobrovoľne poistenie. Vie sa z toho niekto vysomáriť?

avatar
dena1973
20. mar 2015

@bobik77 Ak si zamestnana, tak narok na materske ti vznikne, ak splnis podmienku pre narok na materske a to je 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred porodom...
Subeh dobr.poistenia a povinneho nemoc.poistenia (zamestnanie) k 1.7.2014 zaniklo....

avatar
havana_frost
21. mar 2015

@ela2015 Ahoj, môžeš ísť na PN, to je tvoje právo. Dokonca vtedy neplatíš ani odvody za DNP (odvody neplatíš, ale DNP existuje, dni plynú). Druhá vec je, aby si stihla mať to DNP aspoň 270 dní, aby si mala nárok na materské. Ak si ho založíš až keď už budeš tehotná, nie je úplne isté, či to stihneš (270 dní = 9 mesiacov).

avatar
dadak223
7. máj 2015

ahojte ja sa chcem spytat u mojho zamestnavatela pracujem od roku 2009 az doteraz 2015...od 9 marca 2015 som na rizikovom termin porodu mam 28 oktober 2015...ak by som zostala az do porodu pn pokazim si stym matersku alebo tu mi budu ratat za rok 2014???

avatar
shania31
7. máj 2015

@dadak223
Ja som bola cele tehotenstvo PN az do 34 tt, a na materske to nemalo vplyv.

avatar
dadak223
7. máj 2015

shania31 dakujem za odpoved...🙂 🙂

avatar
havana_frost
7. máj 2015

@dadak223 Bude sa ti rátať z roku 2014. Aj keby si nebola PN.

avatar
dadak223
7. máj 2015

@havana_frost dakujem...🙂

avatar
larus9
5. nov 2015

@janfo ahoj, mám to isté, čo ty... aj hl. prac. pomer + na dohodu (sedi min. 270 dni). Už vieš, akú máš "výplatu" z dohody, ak môžeš napísať? Ak si už na materskej, samozrejme. Keby si mi uviedla príklad, koľko si mala v hrubom a koľko ti vyšlo z toho materske... dakujem

avatar
havana_frost
5. nov 2015

@larus9 To nebude ťažké uhádnuť 🙂 65% z hrubej mzdy, maximálne cca 800 € z oboch pomerov spolu.

avatar
larus9
6. nov 2015

@havana_frost už som našla link na výpočet materskej. 🙂 🙂

avatar
dena1973
6. nov 2015

@larus9 Ak mas splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred porodom z oboch zamestnani (HPP + dohoda) zvlast, tak narok na materske vznikne z oboch zamestnani.
Pocita sa z kazdeho poistenia zvlast, no ak sa spocita denny vym. zaklad od oboch zamestnavatelov, tak nesmie presiahnut vysku 40,6357 € DVZ (max. Vyska 100%). A z toho 65% zo 40,6357 - to je najvysia denna davka.

avatar
larus9
6. nov 2015

@dena1973 🙂 áno, túto informáciu som sa dozvedela od známej zo sociálnej p. je smutné, že tie "neznáme" žienky, ktoré tam pracujú, ma hneď odbili, že materské sa dostáva len z HPP, pritom sa ani len nemukli pozrieť do systému, aby im ukázal, že mi sedí min 270 dni atď..

avatar
dena1973
6. nov 2015

@larus9 Vies, ono to je tak. Ak ovladas zakon, tak si mozes uplatnit vsetko.... Dnes ti nic nikto nepovie....
Vsade drzia bobrika mlcanlivosti....
No, ak nieco zanedbas, tak ta hned uzemnia odpovedou: "Neznalost zakona neospravedlnuje".
Asi tak......😞.

avatar
drobova
18. nov 2015

Dobry den,chcela by som sa Vas opytat ako to je,som tehotna v 3mesiaci a kvoli prace som ostala na pn a od 1.12.2015ma gynrkolog ma dat na rizikove tehotenstvo,lebo mi byva zle a nevladzem.Ako to je ked odstanem až do porodu doma,mam narok na matersku ako som zarabala ked som chodila do prace,moj prijem bol 410eur,

avatar
dena1973
19. nov 2015

@drobova Nepíšeš od kedy si zamestnaná a kedy máš nástup na materské. Ak máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom a prac. pomer ti trvá, tak nárok na materské ti vznikne.

Ak nastúpiš na materské v r. 2016, tak príjem pre výpočet materského sa bude brať celý kalendárny rok 2015 (všetko za predpokladu, že si súčasného zamestnania nastúpila 1.1.2015 resp. skôr).

avatar
drobova
20. nov 2015

Dobry den.zabudla som napisat ze v zamestnani som zamestnana od 1.9.2013.Tak budem.mat aj.tak narok?Nepokazim.si tim matersku,ze ostanem.doma??A este by som.sa chcela spytat ako to je ked budem na rizikovom,ze ci to je ako pn alebo inac,myslim tim ze ci je to tak platovo ako pn,a ci su tam.vychadzky a kontroly!?

avatar
matuliiiiiiiik
2. dec 2015

Ahojte baby chcem sa opytat?som na marodke od septembra az do materskej cca v april 2016takze ako sa vypocita materska ked v tom roku mam len odrobeny cca 6,5mesiaca,vypocita sa vymeriavaci zaklad :hrubej mzdy deleno dni kalendarnych vyjde vymeriavaci zaklad a zneho 65%??????to vyjde malo ked sa bude pocitat obdobie len 6,5mesiaca,pocita sa len za rok ten 2015,ci aj z roku 2014?aby bol celych 365dni odrobene?zamestnana som 8rokov v jednej firme,dakujem

avatar
tulipanikdiddlina
2. dec 2015

@matuliiiiiiiik vyssie dena1973 to pise: ak je splnena podmienka 270dni poistenia v poslednych 2 rokoch pred porodom a PP trva, narok na materske mas. Ak si nepretrzite zamestnana 8 rokov, tak osobne si myslim, ze narok musis mat. Kedze rodis v roku 2016 tvoj VZ na matersku sa bude pocitat za kalendarny rok 2015. Rok 2014 do toho nespada.
@dropova rizikove tehotenstvo s disgnozou je normalne vedene ako PN. Takto: doktor Ti moze povedat, ze mate rizikove tehotenstvo, ale nemusis ist na PN, je to na tvojom uvazeni. Ak Ta vypise na rizikove a pojdes na PN, normalne sa to rata, ako PNka, prvych 10dni Ti ciastku vyplati zamestnavatel, potom uz vyplaca socialka. Neviem aky plat si mala, vypocitava sa to podla toho, ale neviem kolko % zo mzdy. To Ti povedia na socialke. No vychadzky Ti moze dat lekar nemusi, zavisi od diagnozy. Standartne byva 2hod doobeda a 2hod poobede, ale da sa dohodnut s Dr.

avatar
sjuzan77
2. dec 2015

ahojte, aj ja prosim o radu. v aprili 2015 mi skoncila rodicovska, bola som zamestnana, ale v praci mi dali avizo, ze potom bude nasledovat vypoved. po skonceni rd mi dali cerpat 1 den dovolenky, aby som dostala podporu a potom ukoncili pracovny pomer. od 1.10. som sa zamestnala, ale k 30.11. mi dali vypoved, pretoze som ostala tehotna a musela ist na pn, pricom pn este trva. budem mat vobec narok na matersku? dakujem

avatar
tulipanikdiddlina
2. dec 2015

@sjuzan77 ale pocas PN sa nedava vypoved. Vypoved Ti dali uz pocas priebehu PNky?

avatar
sjuzan77
2. dec 2015

@tulipanikdiddlina ano, vypoved mi dali pocas pn, viem, zeby nemali, ale niektori zamestnavatelia na to kaslu 😒

avatar
tulipanikdiddlina
2. dec 2015

@sjuzan77 to je chujovina, pretoze by si musela spravit vazne porusenie discipliny. Pocas PN sa nedava vypoved, ak si nieco zavažne nespravila. Pocas PN neplatia za Teba ani odvody. Kontaktuj uzivatelku zalka ona dost babam pomohla co sa aj tohto tyka. Napises jej. Podla mna sa to da spätne napadnut.

avatar
majusqa77
2. dec 2015

@sjuzan77 a nedostala si nahodou ukoncenie PP v skusobnej dobe?

avatar
sjuzan77
2. dec 2015

@tulipanikdiddlina u nas to zial funguje aj bez porusenia discipliny, je to bezna taktika v korejskych firmach, nie som prva ani posledna. dakujem za tip, @zalka vedela by si prosim poradit?