Materská z Rakúska
Ahojte
pokusam sa zistit aky ma narok opatrovatelka v rakusku,ktora je tehotna na matersku a rodicovsky prispevok z rakuska.Platim si odvody do sva,som v 4 mesiaci momentalne este pracujem ale neviem do kedy,prosim Vas o info,ktora s tymto mate skusenost.Presla som tu asi uz vsetky prispevky no vacsinou su par rokov dozadu.Viem ze vyplacaju matersku 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode,viem ze odvody sa musia platit pravidelne dalej,ako je to ked zena ostane na rizikovom a hlavne ma zaujima rodicovsky prispevok po materskej davke,citala som ze su s tym dost opletacky a strasne dlho sa caka a odvody sa musia platit,Za kazdu radu budem vdacna 🙂
Stručné zhrnutie
- Wochengeld z Rakúska sa štandardne vypláca 8 týždňov pred a 8 týždňov po pôrode; pri schválenom rizikovom tehotenstve (Freistellung) môže byť priznané aj skôr alebo počas celej doby PN po posúdení rakúskym posudkovým/amt Arztom.
- Živnostníčky v Rakúsku musia mať aktívnu živnosť a pravidelne platiť odvody do SVA, aby mali nárok na Wochengeld a Kinderbetreuungsgeld; od 1.7.2013 je možné požiadať SVA o výnimku z povinného poistenia (Ausnahme von der Pflichversicherung) pre obdobie poberania KBG.
- Kinderbetreuungsgeld je viazané na nárok na rakúske rodinné prídavky (Familienbeihilfe), diferenciálne doplatenia (Differenzzahlung) rieši Finanzamt/SVA a vyplácanie rozdielov býva často oneskorené alebo spätne a môže prebiehať v rôznych intervaloch (mesačne, dvojmesačne alebo ročne podľa prípadu).
Najčastejšie otázky
Q: Ako žiadať o Wochengeld (materskú) z Rakúska?
A: Poslať vyplnený formular "Antrag auf Wochengeld" na príslušnú Krankenkasse/SVA spolu s Mutter-Kind-Pass a lekárskymi potvrdeniami; žiada sa zvyčajne 8 týždňov pred plánovaným termínom a pri rizikovom tehotenstve treba návrh gynekológa a schválenie posudkového lekára (Amt Arzt).
Q: Môže živnostníčka v Rakúsku poberat Wochengeld a Kinderbetreuungsgeld?
A: Áno, ak má aktívnu živnosť a platí odvody do SVA; Kinderbetreuungsgeld je možné poberat len pri nároku na Familienbeihilfe a SVA/GKK spracúva žiadosti o KBG.
Q: Musím platiť odvody v Rakúsku počas poberania KBG?
A: Diskusia uvádza, že zvyčajne musí zostať živnosť aktívna a odvody sa platiť naďalej; od 1.7.2013 je možné podať žiadosť o výnimku z povinného poistenia u SVA (Ausnahme von der Pflichversicherung) pre aktuálne obdobie.
Q: Aké doklady poslať pri žiadosti o dorovnanie materskej (Differenzzahlung) z Rakúska?
A: Rakúske úrady žiadajú formulár E104 (ak bol zaslaný), potvrdenie o výške materskej zo slovenskej Sociálnej poisťovne, rodný list dieťaťa a kópie záznamov z Mutter-Kind-Pass; Differenzzahlung spracúva Finanzamt spolu so SVA/GKK.
Q: Ako sa vypočítava a koľko je Wochengeld?
A: Výška Wochengeld sa vypočítava podľa predchádzajúcich príjmov (u živnostníčok sa často používa paušál) a diskusia uvádza príklady okolo 50 € na deň (uvádzané po zmene od roku 2013); presnú sumu vypočíta príslušná Krankenkasse alebo SVA.
Q: Čo robiť pri rizikovom tehotenstve, keď sa nemôžem osobne dostaviť do Rakúska na posúdenie?
A: Gynekológ má poslať návrh na Freistellung a treba zaslať všetky lekárske správy, sono a písomné vysvetlenie nemožnosti cestovať; niektoré prípady vyžadujú osobné posúdenie Amt Arzt, ale úrady sú podľa diskusie ochotné posudzovať aj na základe zaslaných dokladov v prípade preukázanej nemožnosti cestovať.
Závery z diskusie
Zhoda
- Živnostníčky musia mať aktívnu živnosť a platiť odvody do SVA, aby mali nárok na Wochengeld a Kinderbetreuungsgeld.
- Wochengeld sa štandardne vypláca 8 týždňov pred a 8 týždňov po pôrode; pri potvrdenom rizikovom tehotenstve môže byť vyplácané aj inak po posúdení.
- Kinderbetreuungsgeld je viazané na nárok na rodinné prídavky (Familienbeihilfe) a poberanie KBG sa spracúva v SVA/GKK.
Sporné názory
- Musia sa počas poberania KBG platiť odvody za živnosť: možnosť A — väčšina diskusie tvrdí, že áno, odvody treba platiť a živnosť musí zostať aktívna; možnosť B — existujú tvrdenia o prípadoch a o žiadosti o výnimku (Ausnahme von der Pflichversicherung) a o tom, že v niektorých situáciách môže byť odvody dočasne kryť iná inštitúcia (rôzne interpretácie).
- Potrebujem rakúsky bankový účet na vyplácanie materskej/KBG: niektoré príspevky tvrdia, že AT účet je vyžadovaný pre dorovnanie, iné tvrdia, že platby môžu prísť na SK účet.
- Termíny a frekvencia vyplácania Differenzzahlung: niektoré prípady prebehli mesačne/dvojmesačne, iné tvrdia, že vyplácanie môže byť ročné alebo oneskorené (spor o jednotný postup).
Otvorené otázky
- Presný štandardný čas spracovania a garancia načasovaného vyplatenia Differenzzahlung/KBG v rôznych prípadoch zostáva nejasný.
- Konkrétne pravidlá uznania sezónnej práce (počet dní/270 dní) a ich aplikácia pri živnostníčkach sa v diskusii riešili nejednoznačne.
- Možnosť a rozsah spätnej výnimky z platenia odvodov za predchádzajúce roky zostala nevyriešená.
Spomenuté značky a firmy
SVA, WGKK, GKK, Finanzamt, WKO, Arbeiterkammer, Bezirkshauptmannschaft, Krankenkasse, help.gv.at, opatrovanie-rakusko.sk, AMS
Spomenuté produkty a metódy
Wochengeld, Kinderbetreuungsgeld (KBG), Familienbeihilfe, Differenzzahlung (dorovnanie), Antrag auf Wochengeld, E104, Krankenmeldung, Mutter‑Kind‑Pass, Freistellung, Karenzgeld, Ausnahme von der Pflichversicherung
Miesta a osoby
Innsbruck, Linz, Wien, Hainburg, Tirol, Trstená, Dr. Loks, Feherpatakyova, Lenčuchová
@januska111 tak super, to som rada a nevieš náhodou koľko to približne je? cca 600 eur či viac?
Ja som dostala materskú, nebola som opatrovateľka normálne zamestnaná aj môj manžel z Rakúska a príspevok pri narodení zo SK, nakoľko môj syn je slovenský občan, ale boli to riadne papierovačky, ale všetko do centa doplatili
lubassa 829,86 eur je ten prispevok pri narodeni prveho az tretieho dietata od roku 2014..
Já mám velmi pozitivní zkušenost s vynikající kartářkou,na kterou jsem dostala od známé kontakt,a má volba oslovit tuto schopnou kartářku se vyplatila.Četla jsem na ní i recenze,a můžu říct,že je velmi vyhledávaná.Samozřejmě se najdou i tací,kteří pomlouvají,a většinou by chtěli,aby se stal zázrak možno ihned.Ale každý musí být trpělivý.Mě Paní Lidka řekla úplně všechno z mé minulosti a přítomnosti,a to mě vůbec neznala. Navíc ještě očišťuje karmu a auru,. Zhruba po měsíci se začalo dost věcí plnit.Hlavně jí obdivuji,že dokáže říct spoustu věcí na dálku přes telefon.Je to zkrátka dar,který má málokdo,a umí s ním pracovat.Vřele doporučuji všem,hlavně těm,kdo potřebuje pomoct,a věří jako já. Kontakt na ní je upinka@seznam.cz nebo 605821736
@eva2564 tak ma pravdepodobne nieco nie v poriadku,,pretoze vacsinou to trva 2-3 mesiace aj s FBH,,,,
@tinapa ale nie pol roka,,,pol roka ma FA na vyjadrenie,,ale co sa tyka KBG- tak vyplatia len pol roka spetne,,,cize co uz bude za dobou po pol roku nedostane,,,,,kazdopadne by som tam volala., urcite jej nieco chyba,,,,alebo mala zle vyplnene papiere ze to viazne,,
ahojte, chcem sa spýtať, je tu niektorá taká, ktorej lekár-gynekológ na SVK vypísal PN-ku -Krankenmeldung s diagnózou riziková tehotnosť-bez udania dôvodu, prečo je tehotnosť riziková? Moja lekárka mi vravela, že mala dve pacientky, ktorej to v pohode v Rakúsku uznali...mne sa to však nezdá, tak sa chcem spýtať, či s tým máte niektorá skúsenosť...
@kaci311 rizikove tehu navrh ti dava tvoj gynekolog a schvalit ti ho musi Amt Arzt...bez udania dovodu urcite nie, lebo je len par diagnoz pre ktore mozes dos tat Freistellung.. Vsetky musis dolozit vysetreniami, sono a pod.navyse rizikove mozes mat az od 20 TT. Tych 50 EUR dostavaju len zeny poistene u sva teda zivnostnicky, normalne Sa vyska vypocitava z platu.
@lauraa dakujem, to viem, ze treba schvalenie od Amt Artz, marodila som na krize, musela som v nemcine poslat diagnozu od odborneho lekara, aj vysetrenia z CT a MRI, a musel to prehodnotit Schef Artz a nasledne schvalit...trvalo to dlho ale schvalil to... len mi pride nezmysel cestovat do Rakuska pocas rizikoveho tehu...ked zena nemusi tu cestu zvládnut, vela zien takto prislo o rizikove tehu... tiez by to mohlo fungovat ako pri PN-ke, ze by sa len posielali nalezy a oni by to posudili... Ja som zivnostnicka, tak u mna platia tie dané sumy
@kaci311 ano aj tskto to funguje mozes si poslat len bez diagnoz to nejde ...na zaklade niecoho ti musia PN schvalit rovnako ako navrh na rizikove tehu... Ked ti schvalia rizikove nastupis na Wochen Geld teda budes dostavat tych 50 EUR na den... Ked budes PN tak neviem aka suma ti bude vyplatena a ani to ako dlho im bude vyplatena
prosím vas potrebovala by som súrne poradiť.Som tehotná v 4-mesiaci a v práci som dala výpoved... pred dvomi tyzdnami odpracovane mam len 4mesiace priatel je zamestnaný v rakusku celorocne bývam tu snim len neviem ci ma zaevidujú na úrad práce v rakusku ked nemam odrobeneho pol roka a ci mám vôbec nárok na matersku a prídavky DAKUJEM PEKNE...
Ahojte neviete prosim ako je to s Krankenmeldung,bola som chora dva tyzdne,krankenmeldung ukoncila,no mam bloknutu chrbticu,je mozne znova vypisat a poslat krankenmeldung?
@roxana280 mozem sa spytat, ty si predtym bola zamestnana v rakusku, alebo len tvoj manzel?
pytam sa preto, ze moj manzel robi v rakusku, ja uz nie, byvame na slovensku. Zaujima ma, ci mozme poberat matersku z rakuska, aj ked tam pracuje uz len otec. S dietatom by som ostala doma ja.
@zuffovaeva neviem, ja som pracovala do materskej v Rakusku aj manzel. Museli sme mat s dietatom rovnaky trvaly pobyt v Rakusku, mne sa tam syn narodil. Skuste napisat mal na Krankenkasse,do tyzdna odpisu. Ja som mala inu situaciu ako vy.Alebo zavolajte Slovakom na socialku, oni vam povedia.

lubassa mame narok na ten prispevok pri narodeni...tam je podmienka trvaly pobyt na svk a od tohto roku musis splnat podmienku zdrziavania sa s dietatom na uzemi svk..