Materské z viacerých nemocenských poistení

peterneciv
2. feb 2024

Dobry den,

chcel by som sa poradit.
Pracoval som od roku 2021 ako zivnostnik, posledne 3 mesiace som ale nastupil na TPP (zivnost som prerusil). K 15. Februaru 2024 mi uplynie 90dni nemocenskeho poistenia ako zamestnanca a k 16/02 chcem podat ziadost o materske zo zamestnania.
Nasledne chcem zamestnanie ukoncit dohodou.
A znova si aktivovat zivnost.

Chcel by som sa spytat dve veci:
1. Mozem poziadat o materske aj zo zivnosti ? Z toho co som sa docital na internete mi nieje uplne jasne ci mozem poberat materske aj zo zamestnania aj zo zivnosti...
2. Pocas poberania meterskeho z TPP, som povinny platit odvod do Socialnej poistovne zo zivnosti ?

Ďakujem za radu.

ovaaa
3. feb 2024

Na sociálnej poisťovni je kontaktný formulár pre otazky, kde môžeš napísať a dostaneš odpoveď zo správneho miesta.

mogaa
3. feb 2024

no nie som si uplne istá, ale ak si platil odvody do SP a živnosť si len prerušil, tak nemáš nárok na materskú zo zamestnania, lebo živnosť trvá(hoci je prerušená)......určite tam nebude súbeh 2 materských - to platí len v prípade, ak si v oboch prípadoch získal 270dní nem.poistenia.....

draik
3. feb 2024

1. Nie. V každom trvajúcom poistení musíte mať 270 dní poistenia. Snáď stačí, že už chcete vyhúpať so systémom tým, že idete na 90 dní v novom poistení, predpokladám, že s omnoho vyšším vymeriavacím základom. Odporúčam dni v PP skutočne odpracovať, najlepšie aspoň 100-110 dní, nefingovať pracovný pomer.
2. Odvody do SP by sme nemuseli platiť, ak by ste čerpali materské zo živnosti.

peterneciv
autor
3. feb 2024

@draik vďaka za odpoveď, nepovedal by som že chcem "vykúpať" so systémom, veď takýto postup je v súlade so zákonom a dokonca odporúčaný aj p.Mihalom či na rôznych fórach, napr.tu https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-...
Čo ale píšete v bode 2 zrejme to bude tak... no ešte si to potvrdim, v princípe viem že musí byť vždy jasné kto platí poistenie za danú osobu, a keďže som na materskej a platí za mňa štát tak som myslel že v prípade že budem na živnosti tak som od odvodov oslobodený počas trvania Materskej...ale zrejme to tak nieje...v každom prípade ďakujem za reakciu

draik
3. feb 2024

@peterneciv
Samozrejme, že chcete vyhúpať so systémom, preto Vám radím PP nefingovať, čo by som si tipol, že tiež máte v pláne. V SP nie sú mimo a vedia, ako sa systém zneužíva. Pre istotu ešte doplním, aby ste sa nezamestnali u príbuzného a pod.

peterneciv
autor
3. feb 2024

@draik PP nefingujem, normálne som zamestnaný v inej firme kde štandardne pracujem, firma ponúkala krátkodobý projekt, chcú si ma nechať ale mne viac vyhovuje živnosť... To ze sú ľudia, ktory systém zneužívaju nieje moja vec, taki sú všade, pre mňa je dôležité aby som sa pohyboval v medziach zákona a splnil podmienky, ktoré zákon vyžaduje... Ak sú podmienky nepostacujuce, je to problém zákona nie ľudí...

draik
3. feb 2024

@peterneciv
Mňa nemusíte presviedčať, už z popisu je jasné, o čo ide. Ešte doplním, že SP už sleduje, či SZČO počas čerpania materského nevykonáva činnosť a ak áno v akom rozsahu; teda, ako je zabezpečená osobná starostlivosť o dieťa.

milanm12
3. feb 2024

@draik načo plýtvate svojim časom a energiou. Už bolo kopu takých čo si umelo navyšovali odvody na ktoré si konieckoncom ešte doplácali zo svojho a poisťovňa snimi jednoducho vyjebala.