Môže byť otec na materskej a zároveň aj pracovať?

woman159
18. dec 2020

Ahojte chcem sa opýtať som tehotná a dcérka mala rok v oktobry ako to je z otcom na materskej? Môže byt na MD a zároveň chodí pracovať ? S tým samozrejme že by som sa o dieťa starala ja nie on len by sme dostavali určite lepšiu matersku?!

veronikaszabova
18. dec 2020
lucka_ke
18. dec 2020

nie, SP už takéto MD neschvaľuje

tinqua
18. dec 2020

@woman159 už bolo okolo tohto veľa napísané...sociálna poisťovňa ti dá ich dohodu o odovzdaní dieťaťa do starostlivosti. To znamená, že otec nemôže pracovať. Vo všeobecnosti platilo, že nie na pozícii, z ktorej čerpá materskú avšak sociálna poisťovňa začala takéto prípady aj tak blokovať a materskú odoberať. To že to nemá právny základ je zrejme jedno, pretože argumentujú s tým, že materská je náhrada príjmu počas RIADNEJ starostlivosti o dieťa. Pokiaľ viem sú rozbehnuté rôzne spory s poisťovňou, no doteraz som nezachytila že by súd vytvoril nejaký precedens. Istota materskej pre otca je zatiaľ len vtedy keď je naozaj doma.

lucka_ke
18. dec 2020

pretože je to podvod, otec pracuje, nestará sa o dieťa a poberá materskú od štátu, správne, že to neschvaľujú

veronikaszabova
18. dec 2020

Moze si otvorit zivnost a pracovat tak - to SP nezaujima. A moze aj fakturovat jedna radost.

kikulienkadd
18. dec 2020

Ahoj,susedia to urobili tak,že po narodení 2.dieťaťa išiel na materskú otec s 1.dieťaťom (dieťa do 3r) a matka s bola (6 týždňov pred pôrodom) na materskej s 2.dieťaťom. Ale teda sused nepracoval, bol s nimi reálne doma a pomáhal.

nika898
18. dec 2020

@woman159 musí ísť na živnosť alebo iný pracovný pomer dohodou. Záleží od zamestnávateľa či mu vyhovie.

irusa
18. dec 2020

@lucka_ke no podvod ako podvod.... pokiaľ riadne si platí odvody, tak by mal mať možnosť poberať aj materskú, ak si starostlivosť o dieťa vie zariadiť a popritom pracovať na novú zmluvu z ktorej zase prispieva do štátneho rozpočtu ..... veď tie peniaze do systému vložil, prečo by majú možnosť vyciciavať štát len tí, čo nevrazili ani cent....

stormie
18. dec 2020

Nerozumiem preco zena na materskej robit moze a muz nie? Pride mi to diskriminacne alebo poistovna zistila ze zase nema peniaze tak hlada dovody preco nevyplacat matersku muzom??

klarissa25
18. dec 2020

@stormie zena na materskej tiez nemoze robit..

elizita
18. dec 2020

@klarissa25 to je co za novinku? samozrejme, ze moze, ale nie na tu istu zmluvu, tj socialne poistenie, z ktoreho pobera matersku..

woman159
autor
18. dec 2020

Priateľ robí na zivnost

juliatriscova
18. dec 2020

@woman159 môže na živnosť

evuska135
18. dec 2020

My sme chceli ze skusi na polovicny uvazok. Ci sa to bude dat musime este zisti, niekdy pisali ze to moze byt

stormie
18. dec 2020

@klarissa25 jasne ze moze, presne ako pise @elizita

Dokonca to koze byt aj na plny uvazok a nikoho nezaujima kde je dieta a kto sa o neho stara resp ako to matka stiha

tinqua
18. dec 2020

@stormie nehovoríš dobre, matka počas materskej nemôže robiť...môže robiť počas rodičovskej. Na začiatku keď začal trend s "otcovskou" poisťovňa akceptovala žiadosti...dnes nie, dokonca zamestnávateľ, ktorý vytvorí otcovi iné pracovné miesto má častokrát kontrolu, či aj náplň práce je odlišná... väčšinou sa dá argumentačne vyhrať odvolanie ak je príjem výrazne nižší ako na pracovnej pozícii z ktorej má počítanu materskú, ale je to na dlhšie lakte

tinqua
18. dec 2020

@woman159 na živnosť je to ok... pokiaľ nepracuje v zahraničí, na dohode o prevzatí do starostlivosti je vyslovene napísané že nemá A1

stormie
18. dec 2020

@tinqua pokial viem tak aj pocas materskej moze robit - nie prvych 6 tyznov a potom bud na inu zmluvu u rovnakeho zamestnavatela ako cerpa matersku alebo u ineho zamestnavatela

https://www.modrykonik.sk/peniaze-a-urady/praca-pocas-materskej-a-rodicovskej-dovolenky/

tinqua
18. dec 2020

@stormie áno to je to čo som hovorila, malo by to byť dovolené, ale je tam to ale...treba si prečítať aká je prax, naozaj s tým majú ľudia problém a nevyhadas to

stormie
18. dec 2020

@tinqua to ze to nevyhadas uradmi je jedna vec, ale ty si pisala ze sa mylim a pracovat sa moze len na rodicovskej co nie je pravda

dominka63
18. dec 2020

@woman159 ked robí na živnosť môže ísť na materskú aj môj muž tak bol

lucinka1988
18. dec 2020

@elizita prwsne tak, žena môže úplne v pohode pracovať aj pri poberaní MD, len nemôže mať príjem z toho vymeriavacieho základu, z ktorého poberá MD.

lucinka1988
18. dec 2020

@tinqua matka počas materskej dovolenky môže pracovať, ale nemôže mať príjem z vymeriavacích základov, z ktorých poberá MD..Teda môže aj u toho istého zamestnávateľa, ale na inej pracovnej pozícii, napríklad na Dohodu a musí mať inú náplň práce. Počas RD je to už bez obmedzenia.

juliatriscova
18. dec 2020

@tinqua nemáš pravdu...........matka môže robiť aj počas materskej ale nie na tú istú zmluvu...........

lucinka1988
18. dec 2020

@juliatriscova prssne tak, ja tak fungujem od nástupu na prvú MD a plánujem aj teraz pri druhej MS. Samozrejme na inú zmluvu.

tinqua
18. dec 2020

@juliatriscova
@lucinka1988 haloo, veď som to napísala...ja celý čas hovorím že čo je na papieri v praxi neplatí

lucinka1988
18. dec 2020

@tinqua ale platí, dokonca aj zo socialky mi viaceré zamestnankyne napísali, že iná zmluva počas MD na ňu nemá absolútne žiadny vplyv. Fungujem tak už 3 roky a žiadny problém nebol. Viem, že prax je iná- ale nie v prípade matiek, ale otcov, nakoľko to otcovia začali zneužívať. Matka doma, ktorá sa stará o dieťa, otec oficiálne čerpá MD a ešte aj plny plat z práce a reálne sa dieťaťu nevenuje. Preto si na to úrady posvietili. Kdezto u matky je situácia úplne iná, keďže oficiálne je len ona doma s dieťaťom a teda sa musí o neho starať a to, že stíha na pár hodín popri všetkom pracovať, je len jej šikovnosť- navyše, odvádza peniaze do štátneho rozpočtu- čo matky, ktoré nepracujú ale len poberajú MD neodvádzajú. Takže sú to dva úplne odlišné prípady! A prirodzene matka na MD by nestihla pracovať na full time za plný plat, ale otcovia to robia- na starostlivosť o dieťa majú predsa svoju ženu. Podľa mňa je spravodlivé, že to úrady riešia.

stormie
18. dec 2020

@lucinka1988 lenze presne toto je diskriminacne - matka je na md a pracuje a nikoho nezaujima ako sa stiha starat o dieta (ci sa on stara naozaj ona alebo opatrovatelka, suseda, stary rodicia ...) ale pri otcovi riesia ci to stiha, ako to stiha

lucinka1988
18. dec 2020

@stormie mne to nepríde diskriminačné. Materská dávka patrí prioritne matke, takže ak po pôrode ju čerpá matka, je to úplne logické, keďže sa stará o dieťa a nechodí do práce. To, že stíha pracovať na dohodu z domu za oveľa nižší príjem, ako pracovala pred MD, je len jej šikovnosť. Kdezto ak poberá materské otec, väčšinou až po tom, ako materskú čerpala už matka, a je pravda, že v drvivej väčšine ide o zneužívanie zo strany otcov. Ako môže otec chodiť do práce, keď sa oficiálne stará o dieťa? Veľká väčšina naďalej poberá plny plat v práci plus materskú dávku- a cieľom má byť niečo úplne iné, nie zneužívanie zákonov. Ale pozor! Aj pri otcoch sa to posudzuje veľmi individuálne- pokiaľ pracuje na Dobodu na pár hodín, z domu, resp. za nižší príjem ako pred MD, tiež nemajú dôvod materskú nepriznať. Tam sa dá ľahko odhaliť, kedy ide o špekuláciu a kedy nie..

stormie
18. dec 2020

@lucinka1988 polozim ti rovnaku otazku - ako moze matka robit ked sa oficialne stara o dieta ?? Matka moze robit aj na tt, nemusi si ist iba o dohodu