Naozaj je divné ostať 3 roky na materskej/rodičovskej?

10. jún 2022

Ešte keď sme nemali dieťa som sa s manželom dohodla nech robí tak, že celé tri roky ostanem doma. Proste sa chcem venovať malej čo najviac. Kariéra počká ale dieťa vyrastie.
On s tým súhlasí, ma firmu ktorá ide dobre takže finančne sme na tom dobre tiež. Dokonca s mojou prácou mám dohodnuté, že po tých 3 rokoch dostanem home-office a flexibilný pracovný čas aby ani nemusela ísť do škôlky - ale to predbieham.

Problém mi robia ľudia naokolo. Od rodiny počúvam len, že to je hanba ostať doma celé tri roky, že to sa už nerobí. Teraz je vraj v móde už po 1.5 až 2 rokoch sa vrátiť do práce. Ja už nevládzem s nimi bojovať. Ja chápem, že všetky tety, sesternice, kamarátky sa rozhodli vrátiť sa skôr do práce ale to je ich rozhodnutie, ja som sa rozhodla inak. Každá jedna komunikácia začína otázkou: A do práce kedy ideš?. Naozaj je to take divné, že tie 3 roky si chcem užiť s dieťaťom? Pracujem od 18 rokov na TPP za celkom vysoký plat čiže odvodov som štátu odovzdala habadej a ani o tie peniaze mi nejde - aj keby neplatili ostanem.

zmrzlinka2021
11. jún 2022

@jaroe
Sorry, ale ja som tu nikde necitala od nikoho, ze byt doma tri roky je hanba. Skor sa tu argumentuje to, ked dotycna, co je roky doma pinda a nevazi si, ze jej tu plati stat trojrocnu dovolenku, o ktorej moze vacsina sveta snivat. Pretoze v zapadnej europe ostavaju takto doma jedine zeny, co maju muzov podnikatelov, bankarov, proste hornych 10 tisic...

Ta posledna veta "mozeme byt radi" neviem ci mozeme byt radi, pretoze este stale sme asi tak 70 rokov za norkami, svedkami... a hlavne, zeny v tomto systeme, kde nie je priestor na zladenie kariery a rodicovstva, kde sa kariera u zeny degraduje a kde sa aj taka zena degraduje - rodi sa nam minimum deti.
Sikovne, vzdelane, pracovite zeny ostavaju 1, max 2 deti... asi tak...

andreafa
11. jún 2022

Nechapem.. ved si ostan doma kolko chces. Co ta po druhych?

andreafa
11. jún 2022

Inak, k tvojej vete, ze kariera pocka.. no nepocka, bohuzial. Z mojej skusenosti viem, ze zeny s malymi detmi nie su ziadane na trhu prace.

konikkon
11. jún 2022

Nie je to divné. Ja budem 3 roky doma a ak sa podarí ďalšie bábätko, budem ďalšie 3. Mne je celá práca ukradnutá, práca má počká. To čo nepočka je cas strávený s deťmi, to sú tie najkrajšie momenty, ktoré život prináša, deti rýchlo vyrastú a už sa to nevráti nikdy spať. Ak ste na tom aj po financnej stránke dobre, len si užívaj každý jeden deň a na okolie sa vykašli.

jaroe
11. jún 2022

@zmrzlinka2021 a keby sa zrušila RD, zamestnávatelia by sa automaticky začali trhať o mamičky malých detí, ponúkať part timy atď...? A to s tou hanbou tu možno niekedy vyčítať samozrejme len medzi riadkami. Áno, sú ženy, ktoré si ten benefit od štátu neuvedomujú a máli sa im, ale tie neriešim. Stále mi to tu s tou dlhou rd vychádza ako pozitívum, veď sama píšeš, že na západe si dovolia byť doma len tí z horných 10 tisíc. Podľa teba teda v pohode, pre mňa šialené. Ale tak dočkáme sa aj my, o tom nepochybujem🙁

liljana
12. jún 2022

@zmrzlinka2021 Tak tak. Na zapade zostavaju doma len zeny bohatych. Na Slovensku je zvykom zien si uzivat zivot, kym este nemaju deti. Potom bez uspor na matersku, co najdlhsie doma. Potom sa to doma pokazi, rozchod a pridu plakat, preco stat nerozdava byty "zdarma" ako kedysi, nerozdava stedre prispevky nezamestnanym matkam z dani zamestnanych. A kde a za co maju teraz zit same, s detmi a bez prace, ako boli zvyknute.

lucinka9292
12. jún 2022

@liljana a este sa budu stazivat na minimalny dochodok, lebo castokrat im z tych c rokov na md/rd na viac nevyjde 🤷🏼‍♀️ A setrit 99% nesetri. Ale to je daleka buducnost, no v praci som pocula ako sa rozpravaju, ze nejaka znama mala 350-400€ dochodok a zhrozene kukali ako je to mozne, potom si spocitali kolko rokov bola na md, rd, pn, opatrovatelskom, nezamestnana atd. A uz to davalo zmysel. 😐