Nárok na jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa

mishelik
16. jan 2010

Moja svagrina pracovala v zahranici (Irsko) a tam aj porodila dieta a dostava materske ale nic podobne ako jednorazovy prispevok pri narodeni nedostala. Ona ma trvaly pobyt na SR.Ma teda narok na tento prispevok?Niekde som citala ze narok mas ked ma trvaly pobyt a zije v clenskom state EU, a niekde ze musi byt minimalne rok zdravotne poistena, co ona nieje.Tak ako to vlastne je?

janetty
16. jan 2010

mieshelik keď porodila v Irsku, tak jednorazový príspevok zo Slovenska asi ťažko dostane 😒 /to platí pre pôrod na Slovensku, teda ja si tak myslím/

mishelik
autor
16. jan 2010

ale vsade sa pise ze ma narok pokial ma trvalebydlisko SR len zas niekde pisu ze treba byt aj rok zdravotne poistena tak toto potrebujem zistit.

janka0025
16. jan 2010

jednorazový príspevok? a kolko je to akože?

mishelik
autor
16. jan 2010

25000

janka0025
16. jan 2010

a má nárok každá?

mishelik
autor
16. jan 2010

Ano nato ma narok kazdy kto je obcanom SR

janka0025
16. jan 2010

poteší.

kisska
16. jan 2010

ak si podala ziadost (prispevok pri narodeni dietata + priplatok k prispevku pri narodeni dietata), splnila podmienky (chodila pravidelne na lekarske kontroly)a dolozila od pediatra potvrdenie o doziti 28 dni, mala by mat narok... podla tohto http://employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=...
Samozrejme na vsetko treba podavat ziadosti, nikto jej nic nezaplati sam od seba....

mishelik
autor
16. jan 2010

takze uz som o tom nastudovala vsetko co bolo treba vsade sa pise trvaly pobyt SR a ma narok ....ale ked som si tu ziadot stiahla je tam malilinka formulka na konci tejto ziadosti..vsimnite si to posledne

 občiansky preukaz (identifikačnú kartu) žiadateľa, alebo Preukaz – povolenie na pobyt cudzinca
 rodný list dieťaťa / detí (originál a fotokópiu)
 otec dieťaťa – úmrtný list matky dieťaťa alebo potvrdenie Policajného zboru SR o vyhlásení pátrania po matke dieťaťa alebo právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do jeho výchovy
 potvrdenie lekára dieťaťa (pediatra), v ktorého starostlivosti sa deti nachádzajú o dožití sa dieťaťa/detí aspoň 28 dní veku
 potvrdenie zamestnávateľa v SR, že v čase narodenia dieťaťa/detí žiadateľ, ktorý je občanom členského štátu EHP vykonáva na území SR zárobkovú činnosť
 potvrdenie zdravotnej poisťovne, že matka/otec dieťaťa bola/bol pred narodením dieťaťa (narodeného v cudzine) najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená/ý alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená/ý v SR.

janka0025
16. jan 2010

aha, takže musím byť zamestnaná????

zuzufek
16. jan 2010

pokiaľ ja viem,tak nemusíš byť zamestnaná,aby si dostala jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa,ten dostane bez ohľadu každá matka v SR,ktorej sa narodí prvé,druhé alebo tretie dieťa a dožije sa 28 dní....tie formulky,čo si napísala mishelik sú podľa mňa doklady,ktoré musíš preukazať a tá posledná formulka odkazuje na potvrdenie zdrav.poisťovňe,ktoré sa ale týka dieťaťa narodeného v cudzine-je to v zátvorke....

mishelik
autor
16. jan 2010

no ja som sa zaujimala prave o to ci ma narok nato matka , ktora porodila v zahranici ale trvale bydlisko ma na SR...preto som to tam dala

emjee
16. jan 2010

mishelik sice pisu, ze "najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená/ý alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená/ý v SR" ale nepisu kolko pred porodom - takze mne z toho vyplyva, ze ak bola niekedy aspon rok vkuse zdravotne poistena na SVK, tak by to dostat mala 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka8297
7. mar 2010

Ahojte ja zijem v Rakusku aj mala sa tu narodila ale na sk mam uz len prechodny pobyt a znama mi vravela ze aj tak mam narok na jednorazovy prispevok pretoze Rakusko toto nevyplaca ? tak neviem ci mam narok alebo nie

lauraa
8. mar 2010

ahoj janka ...tiez zijeme v rakusku a tento prispevok sme dostali.....

kingstonka
7. jan 2011

ahojte- je niejaky termin do kedy najneskor po narodeni dietata treba poziadat o prispevok? ( viem ze najmenej 28dni)

denda83
12. jan 2011

Chcela by som sa spytat....neviete ci ten prispevok dostanem aj ked na lekarske kontroly budem chodit v zahranici?????Mam doma vsetko platene aj trvaly pobyten nechcem moc lietaat na kontroly, kedze tu lekara mam. Rodit by som chcela doma, cize bude platne ked predlozim pravidelne kontroly od ineho lekara????Samozrejme prelozene do SK.

redangel32
12. jan 2011

@denda83 ja zijem v irl a stacilo dolozit tehu knizku. Nic som neprekladala. A dr. este vypisal jedno tlacivo co najdes na stranke UPSVAR. Iba som dr.. vysvetlila o co sa jedna v tom tlacive a bolo.

denda83
12. jan 2011

@redangel32 Dakujem velmi pekne...buduci mesiac idem domov na chvilu tak skusam zatial zistovat🙂)

tinka1003
28. jan 2011

ahojte, ja zijem, pracujem 3 roky v cesku, ale pred porodom by sme sa chceli prestahovat a zit opat na slovensku, kde mame trvaly pobyt. Poistenia si platim v cesku, matersku budem mat z ceska, mam aj napriek tomu narok na spominany prispevok? Dakujem

licinka
31. jan 2011

chcela by som sa spitat ako je to z jednorazovym prispevkom na dieta v irsku,ci vobec nieco take maju.
Hladala som nejake informacie,ale nic sa mi nepodarilo najst.Tak ak mate nejake info budem rada.

1verunka1
9. mar 2011

ahojte ten prispevok ma aku hodnotu?? 🙂

aliza
9. mar 2011

@1verunka1 vyse 800 eur

babacik
11. mar 2011

baby tak ja uz asi narok nemam 😀 😀 😀 z byvalim som mala 3deti a teraz s tymto cakam 2

gabika84
5. jún 2011

ahojte. chcela so sa spytat, ci ste pri vybavovani prispevku pri narodeni dietata a priplatku k prispevku potrebovali aj potvrdenie od zdravotnej poistovne (ze ste boli rok pred tym poistene v sr), alebo to musia prilozit iba maminy, ktorym sa babo narodilo v zahranici.

tinav
5. jún 2011

@gabika84 Ja som si tu žiadosť vybavovala pred mesiacom a tlačivo zo zdravotnej som mala ale nikto to odo mňa nežiadal. No záleží od človeka ktorý tie žiadosti preberá . Takže radšej to mať ako tam chodiť ešte raz.

gabika84
5. jún 2011

@tinav dakujem 🙂 no u mna je to dost podstatne, kedze som rok pred narodenim dietata na SVK poistena nebola. tym padom by som tuto poziadavku nesplnala. pracovala som v zahranici, takze poistku za mna platil zamestnavatel tam. snad to teda pytat nabudu...

macka23
6. jún 2011

@gabika84
ak si pracovala a bola poistena v ramci EU, nemal by byt ziaden problem. Ja som ziadne potvrdenie nepotrebovala, pracovala som v UK a na SK som sa vratila asi 2 mesiace pred porodom 🙂

andika10
6. jún 2011

@gabika84 ja som už 6 rokov neni poistená na slovensku, a deti majú 3 roky a dostala som bez problémov príspevok, len sa ma spýtali či v štáte kde som bolA zamestnaná nedostávajú väčší príspevok, ale nemala som žiadny problem