Nárok na materskú po dobrovoľne predĺženej rodičovskej

teada
20. aug 2015

ahojte, mozno tu je niekto podobny, tak mi snad poviete ako to je🙂..mam 4,5 rocneho syna a 3 rocnu dcerku, od septembra ich davam prvykrat do skolky..dcerka mala tri roky v maji a o tej doby som na dobrovolne predlzenej rodicovskej,a to az do konca novembra, vtedy nastupujem na dalsiu matersku s tretim babatkom..takze ja som vlastne pri detoch uz takmer 5 rokov, prvym synom, predtym som robila aj dostavala matersku aj pri druhej dcerke, lebo som sla priamo z materskej do dalsej materskej, ked mal syncek 1,5 roka, lenze teraz je to ine, kedze moja rodicovska sa skoncila v maji a ja som na tej predlzenej..teoreticky, v praci mi vypoved nedali, takze si myslim, ze by som mala mat narok na matersku, tych prvych 6 mesiacov, nielen tych 200 eciek.., lenze to je len moja hypoteza a ako to skutocne je?viete niekto??na urade prace nevedeli🙂, lebo ze zdravotna sa mi plati, tam ma eviduju ako nepracujucu, kedze to neplati teraz zamestnavatel..dakujem za vase skusenosti🙂

9lf9
20. aug 2015

@teada materska sa nevybavuje na urade prace, tak ani vediet nemohli..treba sa ist spytat na socialnu poistovnu tam ti povedia presne.

teada
autor
20. aug 2015

@9lf9 viem, ze tam sa tym nezaoberaju, len pri vybavovani predlzenej rodicovskej na UP som sa odrazu opytala, ked pracuju v podobnom odvetvi som myslela, ze budu aspon cosi usmernit, ale aj tak tam zastupovala ina pani, nevedela ani veci, ktore su v jej kompetencii...na socialku tiez chcem zajst, nemam este cas, tak som myslela, ze sa tu opytam, skusenejsie maminy ze budu vediet,ak je niekto v podobnej situacii..

loginexistuje
20. aug 2015

@teada cize pri prvom synovi si mala narok na materske a pri dcere si uz matersku nepoberala? /teda prerusila poberanie RP a presla na materske/ preco?

Pred nastupom na matersku so synom si mala pracovny pomer na dobu urcitu alebo neurcitu? a ako si to riesila od maja do teraz, zamestnavatel ti dal neplatene volno? resp. ako si sa s nim dohodla...
on ti totiz musi potvrdit papier na materske od gynekologa... dolezite je ako si evidovana u zamestnavatela a na socialnej poistovni. Toto si musis zistit .. skor sa da len hadat ako to bude...

teada
autor
20. aug 2015

@loginexistuje ja som poberala pri synovi materske aj pri dcerke, lenze po pol roku uz prechadzame na rodicovsky prispevok a teda ked mal syncek 1,5 roka a narodila sa dcerka tak mi rodicak zanikol , lebo nedasa dostavat na viac deti a ja som dostavala uz len na dcerku opat materske pol roka a odvtedy opat rodicovsky- tych 200 eciek..u zamestnavatela sa mi odvtedy nic nezmenilo, bola som na dobu neurcitu a vypoved mi nedali...len mi povedali, ze mam napisat ziadost, ze odkedy/cize od maja, ked dcerka dovrsila tri roky/ a dokedy /cize do konca novembra, kedy mi zacina dalsia materska/ si predlzujem rodicovsku dovolenku...gyn. mi nedal ziadny papier pre zamestnavatela, ze to z tehotenskej knizky podla terminu porodu si mam sama vypocitat , kedy mi zacina materska dovolenka a to mu dat...

loginexistuje
20. aug 2015

no to je divny gynekolog.... on ti musi dat papier na nastup na matersku v kazdom pripade ... 6 tyzdnov pred datumom porodu...

podla mna ti narok na materske vznikne... ale teda zajdi do socialnej poistovne alebo napis mail aby si to mala iste.

teada
autor
20. aug 2015

@loginexistuje asi doktorka caka na tych 6 tyzdnov pred terminom, lebo som sa na to jej pytala, ale vtedy mi len to povedala, co som v predchadzajucom prispevku uz pisala...ale do tej socialky sa chystam tak ci tak, lebo sama neviem, tiez si myslim, zeby mi mohol vzniknut narok, ale istotu nemam, kvoli tej dobrovolne predlzenej rodicovskej,...
dakujem za odpoved,ochotu 🙂

gapa
20. aug 2015

@teada osobne nerozumiem, čo ti to v zamestnaní poskytli. Asi to nie je predlžená RD zo zdr.dôvodov a ani nejde o prípad, že si pracovala a rodič.dovolenku ti poskytli neskôr. Podla mna by si teraz mala čerpať vlastne neplatené volno z dôvodu starostl. o dieťa (aj ked z pohladu mzdárky tam rozdiel nie je), no to má vplyv hlavne na podporu, ak by trvalo dlhšie ako rok. Možno mzdárka stále ta nechala akože čerpáš rodič.dovolenku??? aj ked Zákonník práce vlastne také niečo neposkytuje.
Na tvojom mieste sa velmi nespolieham na odpovede z priehradky soc.poistovne, ked už, tak si zavolať presne pani,čo ta bude mať na starost. No dá sa toto overiť cez poradnu a formulár priamo na Ustredí soc.poistovne. Ak by si aj čerpala neplatené volno, tak by som asi požiadala o čerpanie do nástupu na md (radšej než na nejakú dobu aj po md), ale podla toho, čo som čítala z nejakých odpovedí, tak nárok by ti mal vzniknúť aj v prípade čerpania neplateného volna. Ale by som si napísala na to ústredie a uviedla údaje. Je podstatné, že predchádzajúci kalend.rok máš len čerpanie RD, tj. malo by sa rátať z pravdep. vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na md (to sa opýtaj mzdárky, čo ti uvedie, aby nedala minimum). INé=velmi nepriaznivé by bolo, ak by si bola v r.2015 na RD, potom neplatené volno (teda žiadny vym.základ, napr. z čerpania riadnej dovolenky) a nástup na md by bol rok 2016. Potom by bola materská miniimálna.
tu je link na tú otázku na sp:
http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s

teada
autor
21. aug 2015

@gapa uf, no tak sa vidim asi v tom, co si pisala na konci..ja som vlastne skoncila RD klasicku, ked dcerka dovrsila 3 roky, cize cely rok 2014 som bola na rodicovskej az do maja 2015, vtedy mala dcerka 3 rocky a odvtedy som na predlzenej ale nie z nepriazniveho zdravotneho stavu dietata, cize teraz nepoberam ziadny prispevok, proste 0 eur , ibaze sa mi zdravotna poistovna plati..na takejto rodicovskej predlzenej/ale ako si pisala, len urad prace to tak vola, zamestnavatelia tomu hovori neplatene volno/ budem vlastne az do konca novembra 2015, vtedy mi zacina dalsia materska...takze teorreticky, nenastupujem na matersku 2016, ale este 2015...

teada
autor
21. aug 2015

@gapa aby som nezabudla, dakujem za link, idem skusat🙂

gapa
21. aug 2015

@teada ak je tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet mateského rok 2014 a ten celý si bola na RD, tak by malo byť rátané materské z pravdep. vym.základu, ktorý by si dosiahla za mesiac nástupu na md, teda minimálne mzda podla aktuálnej prac.zmluvy v novembri. To čo uvedie mzdárka sa vydelí číslom 30 a 65% z toho bude materské na 1kalend. den. (možno od r.2016 v iac, ak schvália). Ale ozaj si to over s tým neplateným volnom do nástupu na md a aj mzdárky sa pri odovzdávaní žiadosti o materské spýtaj, čo ti uvedie a či hned odnesie potvrdenie o tej pravdep. mzde spolu so žiadostou do soc.poistovne, nech nemusíš tolko čakať na rozhodnutie (inak by si to neskôr vyžiadali, no by to trvalo). Daj potom vedieť, čo ti odpísali 🙂 ak chcceš

gapa
21. aug 2015

@teada ešte tolko, že je to § 57 ods.4 Zákon o sociálnom poistení,
pozri napr. tu: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-p...

miskaska
21. aug 2015

@teada
@gapa mne sa RD skončila 8.7.2015 a na ďalšiu MD som nastúpila teraz 18.8.2015...ten rozdiel som chcela riešiť neplatenym voľnom. Do telefónu.mi na SP povedali, že by som mala mať nárok na materské, ked som tam bola osobne, tak mi povedali, že tým, že prerusim poistenie, tak nárok mst nebudem, ale že mám si podať ziadost o vyjadrenie. Nakoniec som to riešila inak, nie neplatenym voľnom. Ziadost o vyjadrenie som im neposlala.

gapa
21. aug 2015

@miskaska dík za info. Ja už som videla nejaké odpovede zo SP a tie zatial vždy hovorili, že nárok vznikne ale aj tak by som sa istila tým, že požiadam o neplatené volno len do dna pred nástupom na md, aby to bolo istené, vtedy iste nárok vznikne, lebo sa predpokladá, že sa NV ukončí. Ono ale tie zákony sú také klukaté, že radšej sa vždy uistiť v čase, kedy sa to mamičky týka a teda tiež by som sa radšej uistila u mzdárky, čo uvedie, lebo dá sa aj inak vysvetliť potom predpokladaný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie, lebo ak by napr. md násup bol 16.11.2015 a do 15.11.2015 bolo neplatené volno,mzdáka môže povedať, že za pol mesiaca nemá mzdu, tj. uvedie len polovicu mzdy a mala by vlastne pravdu. Toto nie je nejako doriešené v zákone, tak isto aj ak by bola pn predtým. Aj ked sa to nestáva často, už som jeden taký prípad počula, aj ked velmi dávno, no dalo by sa aj tak to vysvetliť. Tj. radšej aj so mzdárkou treba sa o tom vždy pobaviť, čo uvedie do potvrdenia, aké číslo. Lebo tá suma sa vždy delí číslom 30, aj keby uviedla len mzdu za pol mesiaca.
@teada (to aj pre teba, ked budeš odovzdávať žiadost o materské som to už písala, no tu to rozvádzam, že prečo, no mzdárke to nemusíš vysvetlovať, len sa uisti, že napíše tvoju hrubú mesačnú mzdu podla prac.zmluvy)

teada
autor
22. aug 2015

@gapa v telefone mi vcera povedali, ze narok mi vznikne, ale musim tam v tyzdni este odskocit, aby som mala istotu a potom napisem🙂

teada
autor
22. aug 2015

@miskaska ty si mala kratsi cas, to sa asi aj PN dalo ale mne to cini presne pol roka aj 10 dni, to je uz pridlho, neviem ako inak by som to riesila..dik za info, moc ma to nepotesilo, ale v tel.mi povedali, ze mam narok, no pojdem na socialku aj osobne a ozvem sa, co sa dozviem 😉

mijo53
22. aug 2015

@gapa chcela by som ťa poprosiť o radu pre moju dcéru. Dcéra 1.3.2016 by mala nastúpiť na materskú dovolenku /pôrod v polovici apríla 2016/ Pri 3 deťoch mala iba rodičovské, teraz by snáď mohla vyjsť materská. Od 1.3.2014 do dnešného dňa má 174 dní nemocenského poistenia z dohody, zamestnania na základe pracovnej zmluvy ale aj DNP. Jednotlivé poistenia sa nekryjú, tzn. že ak mala DNP, tak v tom čase nemala žiadne iné, Ak by sa teraz, napr. na budúci týždeň poistila DNP z maximálneho vymeriavacieho základe mala by maximálnu materskú? a ešte jedna otázka: Od 11.9.2013 doposiaľ má celkom 296 dní nemocenského poistenia. Ak by sa DNP z maxima a išla na PN neohrozilo by jej to prípadnú maximálnu materskú. Počas PN by nerušila poistenie. PN by mala z minima, a tá materská by bola z maxima? Veľmi by jej to pomohlo. Vopred Ti ďakujem za ňu aj za seba. Píšem ja ako mama, lebo ona sa v tom veľmi nevyzná a ja tak trochu Prosím napíš mi do pošty, lebo ja to tu nebudem vedieť nájsť ak zmizne táto téma

gapa
22. aug 2015

@mijo53 odpísala som

teada
autor
31. aug 2015

@gapa
@miskaska tak som sa osobne informovala a narok na matersku v mojom pripade vznikne, takze vsetko je ako ma byt🙂...dakujem za vase rady a skusenosti