Poberáte prídavky z Anglicka, aj keď žijete na Slovensku?

alena1808
15. feb 2013

Pobera niektora z Vas pridavky na dieta z UK, aj ked dieta/deti ziju na Slovensku. Nam dnes pridavky zamietli. Manzel dlhodobo pracuje v Uk, mame na ne narok , ale zamietli nam ich s odovodnenim ze dieta nezije v Anglicku. pritom aj na svk urade prace,deti a... mi pvedali ze si ich mame ziadat z UK.

fidorka7
9. sep 2014

@stormie ani sa nemôžeš hádať lebo jednoducho nemáš pravdu. prečítaj si vyššie uvedenú a stále platnú legislatívu. Asi si teda bola iný prípad ako uvádza autorka témy, ale ak otec dieťaťa pracuje stále v UK a je žiadateľom o prídavok v UK tak naň má jednoducho nárok. Ak si ty už nepracovala medzitým a ešte si aj UK opustlila, tak samozrejme stratila si nárok na základe výkonu zárobkovej činnosti a neskôr i z titulu bydliska.

zuzulienka875
9. sep 2014

Má manžel v UK legálnu prácu? Teda zamestnávateľ zaňho platí všetky odvody ako má? Je zamestnávateľom vôbec britská spoločnosť, alebo nejaká iná zahraničná? Resp. ak je "self-employed", platí si všetko v takej výške v akej má? Možno v tom je problém, prečo odmietajú priznať dávku.

fidorka7
9. sep 2014

@zuzulienka875 uvažovala som i nad tým, ale potom by ako dôvod zamietnutia neuviedli, že dieťa nežije v UK.

zuzulienka875
9. sep 2014

@fidorka7 Stále to môže byť ten dôvod. O dávku pre dieťa žijúce v inom členskom štáte môže žiadať iba osoba, ktorá v UK legálne pracuje. Ak je nejaká chyba v odvodoch v UK potom už nespĺňa podmienky pre priznanie benefitov pre dieťa žijúce v zahraničí a tým pádom môže byť dôvodom zamietnutia, že dieťa nežije v UK. Je to síce trošku pokrútené, ale v dnešnom komplikovanom svete vôbec nie nemožné. Možno by nebolo zlé preveriť si, či je prihlásený všade, kam má byť a či sa všetky odvody naozaj odvádzajú.

fidorka7
9. sep 2014

@zuzulienka875 áno, ja rozumiem, čo píšeš, ja som tiež nad tým takto uvažovala, len mi potom nesedí ten dôvod, ktorý briti uviedli na zamietnutí. V poslednom čase máme poznatky o tom na úrade, že na našich ľudí skúšaJú rozprávku o nutnosti pobytu detí v UK a zjavne sa im to v niektorých prípadoch darí -viď ako tu niektoré prispievateľky vedia zaručene že to tak musí byť.

fidorka7
9. sep 2014

baby ešte jeden môj súkromný poznatok, môj muž postupne pracoval v rôznych krajinách EU a tento trik na neho skúšali v Dánsku, Nórsku a Holandsku. Všade ho "vyhodili" dverami a on sa vrátil obrazne povedané oknom, s informáciami odo mňa, ktorý článok to upravuje. Potom zrazu nebol žiaden problém a dávky boli vyplatené. V Holandsku ale musel doslova povedať, že on vie že na to má nárok, že ja s tým pracujem na SVK a že podáme odvolanie ak nám to nepriznajú. Takže naozaj sa nedajte a bojujte!

zuzulienka875
9. sep 2014

@fidorka7 Na www.gov.uk píšu:

You may qualify if you’re from the EEA or Switzerland and your child lives in an EEA country or Switzerland. You or your partner must pay UK National Insurance (if you’re employed or self-employed) or get one of these benefits:

contribution-based Jobseeker’s Allowance (JSA)
contribution-based Employment and Support Allowance (ESA)
State Pension
widow’s benefits
bereavement benefits
Incapacity Benefit
Industrial Injuries Disablement Benefit
Severe Disablement Allowance
Statutory Maternity Pay (SMP)

Nepíše sa "you qualify", ale "you MAY qualify". Je to síce bazírovanie na slovíčkach, ale o tom predpisy sú - vykrútiť všetko ako najlepšie sa dá. A v tomto prípade slovíčko "may" im dáva možnosť rozhodnúť sa, že napriek všetkému "you do not qualify". A môžu dookola omielať dôvod, že dieťa nežije v UK.

fidorka7
9. sep 2014

ale tým porušujú eu nariadenia, ktoré sú nad národnými zákonmi. Štrasburg už vyriešil zložitejšie precedensy. Lebo dôvod, že dieťa nežije v UK nie je dôvod. Je to jeden zo základných princípov koordinácie.

zuzulienka875
9. sep 2014

@fidorka7 Nebeží hneď každý do EU Parlamentu, dokonca mnoho ľudí v právnych predpisoch nemá jasno a tak, ako si už písala vyššie, skúšajú na ľudí takéto postupy. Mnohým ľuďom príde rozhodnutie o zamietnutí a ďalej to neriešia. Iní sa do toho zas obujú a "otravujú" ich, kým nedocielia svoje.
Ale keď sa už tak dlho nedá dopracovať k priznaniu dávok, tam musí byť nejaký skrytý problém.

liebling98
10. sep 2014

@fidorka7 ešte mi napadlo, či jej nezamietli z toho dôvodu, keďže deti žijú na Slovensku, že primárnou krajinou príslušnou na vyplácanie rodinných dávok je Slovensko, čiže v prvom rade má požiadať na SK, v UK odovzdať potvrdenie, koľko poberá na SK (môj obľúbený formulár E411) a oni jej na základe manželovho zamestnania doplatia rozdiel. Ak ju UPSVAR zamietol, nemôže to byť preto, že nie je napr. zdravotne poistená na Slovensku, alebo tu nemá pracovný pomer? Tak ma to napadlo, lebo ja som musela doniesť potvrdenie od lekárky, že sú deti od narodenia v jej starostlivosti, že najstarší tu chodí do škôlky atď.

alena1808
autor
10. sep 2014

@liebling98 na SVK som nebola zamestnaná, preto nemám nárok na prídavky ani som nikdy žiadne nepoberalA. Predtým som tiež žila a pracovala v UK, odtiaľ som poberali materskú a pól roka aj prídavky. Od skončenia materskej aj prác. Pomeru sa nám nedarí získať prídavky ktoré teraz žiada mm. Muž je uz 4 roky zamestnaný v UK firme, všetky odvody zaňho platia korektne. Je to veľká firma v ktorej pracujú len dvaja cudzinci ináč sami anglani. Šéf povedal mužovi ze problém asi bude v tom ze poctivo pracuje a neparaziuje. Ináč by prídavky dostal dávno. Aj mu povedal ze mu skúsia pomôcť cez firemného právnika. Tak uvidíme.

liebling98
10. sep 2014

@alena1808 rozumiem, tak to si trochu iný prípad ako ja. Určite sa nedajte, riešenie je aj firemný právnik, u nás stačilo, keď dotyčnému úradníkovi zo sociálky vyčistila žalúdok energická šéfka HR v mužovej práci. Tiež bol problém v tom, že neparazitujeme na systéme, len sme chceli, čo nám patrí. Muž platí také dane a odvody, pri ktorých sa ľuďom na Slovensku točí hlava. Ale každého zaujíma len hrubý príjem, ale to čo ostáva reálne na život už nevidia. Iste si sa s tým stretla aj Ty a všetci, ktorí poctivo makajú v zahraničí, často na úkor rodiny, zdravia, voľného času, len aby sa mali trochu lepšie. Ale to už je o inom. Každopádne, nárok máš, nevzdávaj to. Možno by stálo za úvahu v UK odovzdať potvrdenie, že na Slovensku žiadne dávky nepoberáš. Teda pokiaľ si im ho ešte nedala. Veľa šťastia prajem.

kvietky
10. sep 2014

@fidorka7 ja Ti velmi pekne dakujem za info - vsetko je pravda, mne to takto isto interpretovali na nasom urade a ziadost mame podanu od maja 2014. Pomaha mi s tym kamaratka, ktora zije uz 13 rokov v UK - ja som mala, resp. mam doma potvrdene aj formulare E 401 a E 411 avsak moja znama mi povedala, ze anglicka strana si tak ci tak overuje vsetky udaje na nasej strane, vraj tieto formulare nie je potrebne zasielat. Prosim Ta myslis si, ze je to tak, alebo by sme mali tieto formulare este dodatocne dorucit anglickej strane. A co sa urgencie tyka, mozem aj ja ako manzelka v mene manzela ziadat info o stave ziadosti? Pretoze my mame 5 a pol rocne trojicky a od 1.4.2014 mame stopnute, teda zastavene RP a nie je to sranda byt absolutne bez nich a zase ta neistota, ze dokedy sa nasa vec vybavi a budu nam priznane RP zo strany UK mi neda niekedy ani spavat... Inak na nasom urade pracovnicky velmi ochotne nie su - mna vacsinou odbiju vetou - nastudujte si na internete, pozrite si na tej a tej internetovej stranke.... Toto vsetko co si Ty uviedla vyssie som si po nociach hladala na nete. Pekny vecer

kvietky
10. sep 2014

@alena1808 dakujem aj Tebe za info . Prepanajana dufam, ze to nebude v nasom pripade take komplikovane, my mame 3 male deti ja na taketo vabavovacky vobec nemam cas ani chut :( este by som Ta ale v pripade potreby poprosila o info ako volat z toho job centra. Pretoze momentalne cely moj svet su deti a starostlivost okolo nich a vobec sa v niecom takomto neviem hybat... Pekny vecer

fidorka7
10. sep 2014

@kvietky tak to ešte nečakáte až tak dlho ako iní moji klienti, jednej pani sme nedávno vyplatili cca 5.000 eur ako vyrovnávaciu dávku rodičovského príspevku, lebo rakúšania nám neboli schopní 2 roky potvrdiť určité skutočnosti. Dovtedy, kým ich nepotvrdili, mala pani na slovensku dávku zastavenú.

fidorka7
10. sep 2014

@kvietky a ja by som požiadala úrad, nech tie formuláre pošle úradnou cestou a poslala by som ich aj ja ako fyzická osoba. Čím viac im pošleš a budeš ich urgovať, tým skôr dosiahneš svoje.

kvietky
11. sep 2014

@fidorka7 - dakujem, no neviem ci zaslanie uradnou cestou dosiahnem - na nasom urade mi povedali, ze ma budu kontaktovat, ked im anglicka strana posle formulare, ale vraj si mozem zistit aj na Ustredi PSVa R v Blave ci, to nie je uz k nim dorucene a poprosit ich, aby to urychlili. Ale najlepsie bude, ked najprv budem kontaktovat UK a potom budem vediet viac.
Lenze aj tak si myslim, ze je to nefer. Pretoze, my sme sa rozhodli hlavne kvoli tymto prietahom a tomu, ze to dlho trva aj kvoli tomu, ze mame aj jazykovu barieru, ze teda nebudeme ziadat RP z UK. Avsak nakolko bol pred PP v UK mm evidovany na UPSVaR automaticky ako sa odlhasil z evidencie ma upovedomili o tom, ze nam zastavuju RP.
Moj nazor je,- vyplacanie RP by sa malo zastavit vtedy, ak o vyplacanie/prizananie RP poziadaju v druhom state, aby sa zabranilo dvojitemu vyplacaniu a zneuzivaniu jednej aj druhej strany.
My sme boli spokojni aj s tymi necelymi 70 Eurami a fakt Ti poviem, ze nam to teraz chyba. A podla nasho zakona moje deti maju narok, lebo maju TP na SLovensku, ziadatelka/poberatelka som bola ja. A RP je davka, na ktoru ma narok DIETA - teda v tomto vidim ten nedostatok - nemal by sa takto tvrdo zastavit pridavok dietatu zijucemu na Slovensku, len preto, ze rodic, ktory je zamestnany v inom state EU moze ziadat o vyssie pridavky ako mu da SR. Preco musi ziadat a co ak nechce ziadat, lebo mm bol len kratkodoby pracujuci migrant. Nepracuje tam dlhodobo, len takpovediac sezonne.
Treba hladat ine riesenie, schodnejsiu cestu... nariadenia EU nam kompikuju zivot. Mozno je to myslene dobre, ze tam dostaneme viac, ale to dosiahnutie je velmi narocne - to moj nazor. Kazdy ma mat pravo ci chce poziadat alebo nechce. Ak nechce- my sme nechceli, tak by tu v SR nemalo byt zastavene vyplacanie. Mne nase uradnicky povedali, ze ak si nepoziadame, tak si o RP ochudobnime my rodicia vlastne deti... to je pristup... nemusis byt priamo s tymto stotoznena, ale citim velke rozcarovanie, pretoze tym, co rodinne pridavky idu prepit a prefajcit a su zakonom chraneni, tym sa malokedy zastavi vyplacanie a tym, co chcu dobre zit, svedomite si vychovat svoje deti, chcu ich slusne zabezpecit a preto su nuteni vycestovat za zarobkom do cudziny, tym sa zastavi a nikoho nezaujima ako ideme zit dalej, ci nemame financne stradanie pokial sa nejakych penazi, na ktore maju nase DETI narok dockame :(

alena1808
autor
11. sep 2014

@fidorka7
@kvietky
@liebling98 Tak teda po 27 mesiacoch!!!! sme sa konecne dockali. Dnes mi prisli pridavky na ucet. Normalne neveriiiiiim!!!!!! 😀

alena1808
autor
11. sep 2014

@kvietky z Job centra sa da volat zadarmo, otvorene byva mylim ze do 5 od PO-Pia. Da sa volat aj klasicky z mobilu, len sa velmi dlho caKA na prepojenie, tak sa dost prevola aj 7-8 libier. T.cislo je: 0300 200 3100. Volat sa da od Po-Pia od 8-8 vecer a v sobotu od 8-4 poobede. Treba uviest meno,adresu, National Insurance cislo. Je mozne si vypytat aj prekladatela, to je fajn lebo sa clovek nemusi trapit rozmyslat po anglicky. poskytnu slovenskeho, alebo ceskeho. Ak sa potrebujes cokolvek dalsie opytat, rada pomozem.

kvietky
11. sep 2014

@alena1808 waaaaaaaaaaaaaaaaaaau tak sa tesim s tebou - dockali ste sa - no ja som dnes komunikovala s mojou kamoskou v UK ale volat z job centra sa da len z anglicka nie? a my sme na slovensku

alena1808
autor
11. sep 2014

@kvietky no ano, ja som myslela, ze tvoj muz je v uk. no nic, tak da sa aj zo svk volat, ale tam je ine tel.cislo ako som predtym napisala. +44 (0)161 210 3086. aj prekladatel sa da vyziadat.

fidorka7
11. sep 2014

@alena1808 super, teším sa s tebou. Správa pre všetky mudrane, ktoré tu mudrovali, že na to nemáte nárok a správa pre všetky čakateľky, že to netreba vzdávať.

fidorka7
11. sep 2014

@kvietky chápem tvoje argumenty aj rozhorčenie, ale v jednom nemáš pravdu, prídavok a rodičák nepatrí tvojim deťom ale oprávnenej osobe, ktorou je rodič na zabezpečenie ich výchovy a výživy. Pravidlo prednosti primárnosti štátu k výplate hovorí, že najskôr sa primárny štát určuje podľa zárobkovej činnosti, až v poslednom rade sa uplatniteľná legislatívy odvíja od bydliska - až vtedy sa za primárny štát k výplate považuje ten, kde deti bývajú a žijú.

zuzulik27
19. sep 2014

@fidorka7 ahoj, manzel pracuje v anglicku. prosim ta tie tlaciva E401 a E411 mozem vypisat v slovencine alebo maju byt anglicke? lebo nie je problem aj anglicke len ich neviem najst ze kde by som ich stiahla. a rodne listy musia byt uradne prelozene alebo staci na kopie peciatka zo specialnej matriky ze platia v zahranici? dakujem pekne

fidorka7
19. sep 2014

@zuzulik27 tie tlačivá ti vypíšu a potvrdia na upsvar kde patríš, oni vedia ako ich majú vypísať, ty si stým nelám hlavu

zuzulik27
20. sep 2014

@fidorka7 povedali mi ze si ich mam doma stiahnut z netu a vypisat, ukazala mi tetuska ze co kde, na urade sa mi to tazke nezdalo, akurat ma nenapadlo sa niektore veci opytat. ved co viem viem, co neviem vypisem tam 🙂

fidorka7
21. sep 2014

@zuzulik27 presne tak, inak je to ich robota a takto si ju uľahčujú

kvietky
27. sep 2014

zienky tak vcera nam prisla odpoved z UK - ze Nemame narok, pretoze z vypisov z uctu, ktory ma muz v UK nie je evidentne, ze nas rodinu, resp. deti financne podporuje tu na SLovensku. Totiz muz neprevadzal na slovensky ucet peniaze kazdy mesiac, ale ich previedol jednorazovo. mame mesiac na odvolanie. Prosim Vas poradte mi ak viete, co mam robit v takomto pripade? ak tam aj zavolam, co tam mam vysvetlovat. Moj muz tam nepracuje dlhodobo - my (ja +3 deti) zijeme tu na Slovensku. O rodinne pridavky sme ziadali 1krat, aj to na podnet UPSVaR.

kvietky
27. sep 2014

@fidorka7 ahoj, prosim este o info, v pripade, ze nam v UK zamietli pridavky a naozaj podla vyjadreni vsetkych osob, s ktorymi som od 1.4. 2014 komunikovala, uz nebude take lahke ziskat RP z UK pokial deti neziju v UK.
Nase zamietnutie znie - ze tym, ze muz prevadzal/ teda poukazal jednorazovo peniaze z uctu v UK na ucet v SR, tak z toho dedukuju, ze rodinu financne nepodporoval ( ze nam neposielal peniaze napr. kazdy tyzden)
Moja otazka je - ci mi teraz pri takomto zamietnuti mojej ziadosti slovenska strana vyplati pridavky za cele obdobie od kedy sme ich mali pozastavene, tj. od 1.4.2014 - pretoze co sa tyka nas - my sme poziadali, dolozili sme vsetky dokumenty, co potrebovala druha strana a nevyslo to.
V pripade, ze vies ako mam dalej postupovat, prosim Ta velmi pekne o radu a pomoc - lebo ja som uz zufala... asi som blba, ale my nepotrebujeme, nemame pocit mamonu, aby sme brali neviem ake velke RP z UK, my sme boli spokojni aj s tymi nasimi, ale to, ze teraz je to 0 a ak sa nasi zase zacnu tvarit, ze ani tu nemame narok tak ja uz si to asi hodim a potom neviem, kto sa o nase chudence bude starat... fakt som z toho uz nestastna :( za kazde info dakujem

fidorka7
27. sep 2014

@kvietky prečo sa tak ľahko tvoj muž uspokojí so zamietavou odpoveďou z UK? prečo nenavštívi pracovníka, ktorý takto rozhodol a nepovie mu, že sa chce odvolať príp. že dá podnet do štrasburgu? Je to len o ľuďoch a ich svojvôli v tomto prípade, lebo naozaj nie je podmienka, aby ste s deťmi žili v Uk a to, či ti posiela peniaze tiež počujem prvýkrát.
Myslím, že budete mať veľké problémy dostať dávku na slovensku, lebo primárnym štátom je naďalej UK. Navštív svoju referentku na UPSVaRe a požiadaj ju, nech ti teda ona poradí, čo a ako máš urobiť pre to, aby ste mali nárok na dávku aspoň u nás. A nedaj sa odbiť, je to jej práca a ona by v danej veci tiež mohla veľmi pomôcť, ak by urgovala anglickú stranu. V každom prípade sa domáhajte písomnej odpovede z UK aj zo SVK. Požiadaj teda písomne u nás o doplatenie príspevku a domáhaj sa o tom rozhodnutia do 30 dní a podľa výsledku sa odvolaj prípadne. Medzitým to isté nech skúsi tvoj muž v UK.