Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

nikusteks
23. jún 2011

Chcela by som Vas poprosit o radu , nazory .. mam malu 3-rocnu dcerku , nebola som vydata , len som zila s partnerom , otcom malej , uz cez rok a pol sme od seba , mam noveho priatela , ked som mu oznamila , ze sa chcem k nemu prestahovat , zit s nim , lebo ho naozaj lubim , prisiel s vyjadrenim , ze nech sa stahujem , ale v tom momente poda ziadost na sud , aby malinku zverili do jeho opatery .dovtedy som byvala v jeho byte aj s novym priatelom, hocikedy tam mohol prist otec malej , nebranila som mu v kontakte s malou.priatela som v tom case musela poslat von a cakal v aute .. .o malu sa naozaj staram , ma vsetko , co potrebuje , varim , periem zehlim , venujem sa len jej , nikam nechodim , po baroch atd .. nepijem , nedrogujem , malej davam lasku .. jediny problem je v tom , ze ked som este zila,byvala s jej otcom , vela krat nas opustil , nechal ma tak a ja sama s nou , by som z materskej nevyzila , byvala som v jeho byte , platil hypoteku, cize ziadne peniaze mi nedaval na zivot 170 eur ako materska, je v dnesnej dobe nic.. tak som si nasla brigadu popri materskej vo Viedni , bolo to 8 dni do mesiaca a v tom case , bola malinka s mojou maminou ... samozrejme , ze bola aj s druhymi starymi rodicmi .. a mam strach , ze to bude dovod a malinku mi zoberie , hoci som sa len snazila , aby som jej mohla dat vsetko , cas, ktory som bola doma s nou , som sa venovala len jej a domacnosti .. a najviac ma serie , ze on to dieta nechcel ,nutil ma do potratu , psychicky dodeptal , aby to dosiahol , ked som sa rozhodla , ze si dieta necham , tak ma opustil a z hnevu rozbil okno .. sla som do toho s tym , ze budem slobodna mamina , len po mesiaci sa ozval s prosikanim , aby som mu dala sancu , ze to lutuje a teraz mi chce zobrat dieta , len kvoli tomu , ze chcem zacat novy zivot s inym muzom .. vedel , ze pracujem popri materskej , videl , ze peniaze davam len na malu a este aj pomaham rodine ,sam ma za to obdivoval a teraz to vsetko ide pouzit proti mne, aby ziskal malu a robi zo mna neschopnu matku .. prepacte , viem , je to dlhy prispevok a aj to som sa snazila zhrnut v skratke .

barbarka
23. jún 2011

ahojte. mozem vas poprosit o radu? poberam zvyseny rodicovsky prispevok a idem sa zamestnat na dohodu? moze sa to ked je ten prispevok zvyseny ci musim poziadat o znizenie na tych 190e? a este ci to aj ja osobne musim niekde hlasit alebo staci ked ma zahlasi do poistovne moj zamestnavatel?

dankamg
1. júl 2011

@nikusteks neboj, nemyslím si že to urobí. Skúša Ťa len vydierať. O dieťa sa treba intenzívne starať a to by podľa mňa sám celkom nezvládal a rýchlo by si to zverenie do výchovy rozmyslel. Kľudne urob po svojom a ak by aj podal navrh na zverenie na sud, už dopredu si začni hľadať právnika pre istotu, ale každopádne, aby mu dieťa zverili do výchovy musel by preukázať, že sa o dieťa nestaráš a to nie je tvoj prípad. Skôr by som oponovala na súde tým, že dieťaťu neprispieval na výživu a z niečoho ste žiť museli a preto si odišla do práce.

tinka08
14. júl 2011

ahojte, poprosím o radu. som na rodičovskej s 2,5r. dcérou. poberám príspevok na starostlivosť o dieťa a pracujem na dohodu. rodičovská mi končí 12/2011 ale mám možnosť dať malú do škôlky skorej. je to však súkromná škôlka. mám nárok na nejaký príspevok, ktorým pokryjem aspoň čiastočne náklady na túto škôlku? pekne ďakujem.

zuziq
14. júl 2011

@barbarka ja som sa na to informovala na UPSVR a povedali, ze mi prinalezi zvyseny rodicovsky aj ked pojdem robit ale mam osobne prist nahlasit, kto sa bude v case, ked budem v praci, starat o dieta. Neviem o tom ze by trebalo nahlasovat niekam este... ked pracujes na dohodu,tak sa mi zda, ze zamestnavatel za teba neodvadza ziadne odvody, teda ta nehlasi ani do poistovne... iba ti strhava dan.

@tinka08 Podla toho, com som si zistila tak naklady na skolku by ti preplatili len v pripade, ak pracujes na TPP... ak je to dohoda, nemas na prispevok narok

zuziq
14. júl 2011

@tinka08 a este dalsia vec, ak poberas zvyseny rodicovsky, tak sa ti to ani neoplati, pretoze by ti ho zobrali a ten je vyssi ako maximum 230eur co ti stat prispeje na skolku 😉

tinka08
14. júl 2011

zuziq ďakujem.

ainik1
14. júl 2011

Ahojte,poberam zvyseny rodicovsky prispevok a mam moznost ist robit na tyzden na 4 hodiny na dohodu.Musim to niekam hlasit? Dakujem

lili_mia
14. júl 2011

@nikusteks podľa mňa si len vynucuje pozornosť a skúša to všelijako a u kohokoľvek, je mu jedno ako, hlavne aby si sa s ním bavila .. nedával ti nič na malú, musela si ísť robiť na pár dní do mesiaca a o malú bolo zatiaľ postarané .. a on si myslí, že mu ju súd zverí??? že aký je on hrdina, že ťa k tomu dohnal? .. sakriš to je teda ego .. právo je na tvojej strane

sisaha
16. júl 2011

@nikusteks vobec sa nemusis obavat, ze by ti malu zobral. To, ze 8 dni v mesiaci pracujes je skor chvalyhodne, ako odsudeniahodne. Nema ani najmensiu sancu na sude. Ty vsak preber iniciativu a malu si nechaj oficialne zverit do svojej starostlivosti a takisto si poziadaj na malu vyzivne. Pod 250 eur ani nechod... Drzim palce.

maybelin1
1. aug 2011

Dobrý deň chcem sa opytať.som na RD a od septembra idem do prace a dieťa do školky.Rd my konči febr.2012.a dostala som vypoveď z prace počas rd ,bola som na dobu určitú.Tak musím isť na UPSVAR a vybavovaťnejake papier,doniesť im z novej roboty papiere že som zamestnaná a ešte aj budem poberať RD?...
Ďakujem ak ma niekdo pochopí prosím ozvite sa lebo neviem ako mam postupovať,lebo vybavovačky nemusím

sonica
6. aug 2011

ahojky,
mam otazocku
nastupujem do prace, malu mi vzali do skolky, ma 2,5 roka, este poberam rodicak, musim ja nieco niekde nahlasit, ze som sa zamestnala? dik

atrami
6. aug 2011

@sonica , netreba to hlásiť.

sonica
6. aug 2011

@atrami dakujem 😉

lifka11
11. aug 2011

Ahojte mám jednu otázku, malá mal včera 2 roky, od septembra ide do školky a ja do práce. Chcem sa spýtať, môžem byt zamestnaná normálne na zmluvu alebo len na dohodu aby som neprišla o rodičák.?? A je to aj nejako finančne obmedzené že nesmiem prekročiť nejakú sumu? Ďakujem

marmark
11. aug 2011

Dobry den, prosim o radu. Som na rodicovskej dovolenke pre nepriaznivy zdravotny stav dietata, v praci mam zmluvu na neurcito, nemam v plane sa tam ale vracat. Naskytla sa mi moznost pracovat blizko bydliska, kde vsade sa mam prihlasit alebo odhlasit, ako mam postupovat v pripade ze nastupim na nove mieto? Dcerka do skolky nechodi, v case prace by sa o nu staral otec alebo babka. Dakujem velmi za odpoved

lola31774
14. aug 2011

ahoj tiež som na predlženej materskej kvôli zdravotnemu stavu dietata a mam to do marca 2013 a teraz v januari by som chcela nastupit na skušku do prace,maly môže nastupit do škôlky na 8 hod a vôbec nepridem o rodičovsky,,jedine kde to musiš nahlasit ked nastupiš do prace je zdravotna poistovna,už bude platit zamestnavatel,,takže kludne môžeš dat malu aj do školky,,,,,pekny den

lola31774
14. aug 2011

@nikusteks ahoj no na začiatok sa ho hlavne prestan bat,neboj sa oni ty malu nezoberu,,tiež som mala takeho debila,neboli sme zobraty,,,takže prve čo hned sprav je chod na socialku a požiadaj si o vyživne a zverenie dietata do starostlivosti matke,,na socialke ty pomôžu to napisat aj hned podat,,takže ty konečne začne platit aj vyživne a budeš mat pokoj,,kludne sa od neho odstahuj a povedz mu nech si trhne nohov,a keby sa ty ešte vyhražal chod na policiu a len ty to prilepšíííííííííale určite si daj žiadost tam ty malu zveria hned aj do tvojej opatery a budeš to mat na papieri!!!

danka_ba
14. sep 2011

@lifka11 tak toto by zaujimalo aj mna - budem to riesit v januari...

danka_ba
14. sep 2011

Ahojte, mna by este zaujimalo, ci mi viete niekto poradit ... chcem nastupit do prace oktober - november. Mala ide do skôlky az vo februari a zatial bude s babkou. Mam aj tak narok na RP? az do 3 rokov dieťaťa?

danka_ba
14. sep 2011

@lola31774 takze v klude mozes pracovat a poberas RP? nemaju s tym problemy? musela si nejak preukazat ze dieta bude v starostlivosti niekoho ineho?

lola31774
19. sep 2011

@danka_ba ahoj,nikto sa ma nepytal ,kde bude maly,kludne mozem nastupit do prace a nemusim to na socialke ani oznamit,budu my vyplacat dovtedy pokial to mam schvalene,,maly zatial do skolky nenastupuje,zvecsil sa nam ekzem,takze zatial sme doma,ale ked sa nam zlepsi zdravotny stav,chceli by sme vyskusat skolku,,ale do prace idem.

ifuska
19. sep 2011

ahoj, mam dotaz- som na RD a mam v plane nastupit spat do povodneho zamastnania, syn uz chodi do skolky a dcerka by bola s mojou mamou- moj problem je, ze deti su pomerne casto chore a teraz neviem, ci po nastupe musim mat odrobene tie tri mesiace, alebo sa to na mna nevstahuje, kedze v podstate nastupim do zamestnania v ktorom mi pracovny pomer trva? prosim poradte mi

ootaznik
19. sep 2011

poradte mi prosim, alebo uvedte do obrazu. som na RD s 1,5r drobcom. zamestnavatel sa vyjadril, ze do prace sa mozem kedykolvek vratit, no tam sa zatial nechystam. teraz mi iny potencialny zamestnavatel ponukol pracu na 4h. mohla by som teda pracovat na dohodu 4h, pocas RD, aj ked mam ineho kamenneho zamestnavatela? ostal by mi RP, keby ze nahodou nastupim a drobec by bol pocas tych 4h napr. s dedom?
......a este jedna otazka, toto tu asi nepatri, ale ma to suvis - je mi tazko sa rozhodnut vo vyssie uvedenej veci, lebo som slobodna mamina a odist od 1,5r drobca - odisla by som len kvoli tomu, ze by sme mali peniaze navyse, ale na druhej strane ma zerie to, ze by som odisla a nechala drobca na 4h s niekym inym......mali ste taky pocit?

danka_ba
19. sep 2011

@lola31774 tak drzim palce nech sa to rychlo zahoji. Ja chcem dat malu do skôlky od febrara a aj to asi len na pol dna - je totiz alergik.

danka_ba
19. sep 2011

@ifuska pracovny pomer ti trva - v podstate si ho ani neprerusila, aj ked si bola na materskej.

lifka11
23. sep 2011

@danka_ba Ahoj tak zistila som že je to úplne bez obmedzení, možem robit na zmluvu alebo dohodu a možem zarobit kolko chcem. Už dva týždne pracujem malý je v školke a jediné čo som si musela vybaviť je že som isla na sociálnu poistovnu nahlásiť že som zamestnaná.

danka_ba
23. sep 2011

@lifka11 super, tak to si ma potesila 🙂

janamed
28. sep 2011

fifka11 - ahoj, a ked si na socialke nahlasila že si zamestnaná... neprideš aj tak o rodičovský príspevok??? a maleno maš na 8h v školke?? mne na ZP povedali že nesmie byť viac ako 8h v skolke... no ja mam nahlasenu z minuleho roka malu v školke na 8 hodin...kedže vtedy som nebola na predlženej materskej zo zdravstavu dieťaťa.. no ja by som najradšej nechala nahlasenu malu dalej na 8 hodin, s tým že by som ju brala po tých 4h... pretože hľadam pracu.. a ked sa mi možno podari pracu najst... potom by sa mi nemuselo podariť dať dcerku opňť do školky na 8h.. kedže u nas je stale pna školka... :((( neviem čo mam spraviť...

lifka11
2. okt 2011

@janamed http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/sta...

skus kliknut, je tam všetko, mne povedali v robote, že na zdravotnú poisťovnu ist nemusim ale na socialnu ano, ani na urad práce s kade mi vlastne vyplácaju rodičovský isť nemusím, preto, že výška platu a ani dlžka pobytu dieťaťa v školke nerozhoduje o tom či mám alebo nemám nárok na rodičák. Proste robím, dostávam rodičovský a nikto sa na nič nepýta. 🙂