Predĺžená neplatená rodičovská do 6 rokov

kasokri
30. jan 2018

Ahojte dievcata, potrebujem poradit. Chcem ist studovat a pocula som o moznosti predlzit si rod. dov. do 6 veku dietata. Ide mi o to , aby som sa nemusela chodit hlásiť na UP. Dochodok uz plati za mna stat / staram sa o dceru do 6 r./, ale teraz som naUP a chcem vediet , ak poziadam o predlzený neplatený rodicovský, tak bude za mna platit stat aj zdravotku? Bude moct moja dcera chodit cely den do skolky. Písala som aj na socialku, ale odpovedali mi , tak ako som to vedela aj ja.- veľmi mi nepomohli.
Dakujem za odpovede.

verra27
7. mar 2019

@vams pri platenej sú väčšie výhody, ale dieťa musí mať nejakú diagnózu, vtedy môže byť v škôlke celý deň aj matka v práci.

erikavesela
4. apr 2019

@quetinka28 ty si myslela toto, ze?

erikavesela
4. apr 2019

@evittam
@elanor kocky...a kde sa tieto veci vybavuju?...syn bude mat v nedelu 3r. Do skolky pojde od septembra, teda ak mi ho zoberu...dozviem sa to az v maji...takze idem podat ten papier na upsvar..oznamenie o poskytovani starostlivosti o dieta na ucely pridavku na dieta...a kde potom vybavit to, ze sa budem o neho starat do 6.r. a ak ho v septembri zoberu bude tam travit len 4 hod.denne?.. chapem, ze zdravotne na zdravotnej poistovni cestnym prehlaseni a teda budem poistenec statu a ako je to s ostatnymi odvodmi (dochodok)?..kde sa vybavuje toto?...alebo som to cele doplietla a mozem mat od statu platene len zdravotne?..dakujem za odpoved..

evittam
5. apr 2019

@erikavesela Nikde. Len na ZP sa prihlásiť ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.

erikavesela
5. apr 2019

@evittam dakujem za odpoved

elanor
5. apr 2019

@erikavesela dochodkove uz mas od cias materskej alebo rodicaku, neviem ci si bola na materskej, alebo nie. No v kazdpom pripade je to teraz irelevantne, lebo dochodkove nahlasene mas uz davno. Cize na SP nic neriesis. Na UPSVaR vypises to tlacivko s kym a kde je dieta po dovrsenim 3r., tam je to vsetko. A riesis iba na zdravotke. A si osoba starajuca sa o dieta do 6r, aka ludovo povedane budes na preldzenej rodicovskej neplanej. A ano, ak zacne chodit do skolky od septembra, tak iba na 4 hodiny max.

elanor
5. apr 2019

@erikavesela ale do tej skolky ho aj musis na prihlaske nahlasit na pol-dennu starostlivost. Nie na celodennu, lebo ak by sa ti vtom niekto zacal vrtat, tazko budes dokazovat, ze ty si ale po dieta chodis na obed domov. To bude slovo proti slovu. V dnesnej dobe birokracie, to treba mat podlozene papierom, a to bude prihlaska a rozhodnutie o prijati. tam musi byt, ze je dieta prijate na poldennu strarostlivost.
Ak sa ti zmenia podmienky, napr. ze si najdes pracu, alebo pojdes na UPSVaR ako uchadzac o pracu, tym padom dieta moze ist na cely den. Staci u riaditelky vypisat ziadost o celodennu strarostilost od datumu xy, podpisat a hotovo. Formalita na 5 min.

erikavesela
5. apr 2019

@elanor dakujem velmi pekne

vivien232
9. apr 2019

Ahojte maminy idem si po radu, bola som na urade pohadzovali si ma zo zdravotnej cez socialku na urad😠 poziadala som o predlzenu neplatenu materskú(rodicak)do 6r. Maleho idem dat do škôlky v septembri a potom do prace(teda budem hľadať) idem k pointe😀 tie ktore ste na predl.materskej neplatenej dostali ste daake potvrdenie? Mne tvrdili ze nic take nevydavaju ... pred materskou som pracovala a zamestnavatel pyta odomna potvrdenie. Viete mi poradit kde sa obrátiť ohľadom potvrdenia pre zamestnávateľa? Ďakujem pekný deň prajem☺

evittam
9. apr 2019

@vivien232 Nie nikto ti neda ziadne potvrdenie. A v praci co? Poskytol ti zamestnavatel neplatene volno?

carrie4
9. apr 2019

@vivien232 Zdravotna poistovna ti da potvrdenie, ze ta eviduje ako osobu starajucu sa o dieta do 6 r.

vivien232
9. apr 2019

@evittam neplatené volno kedy? Ja som bola u nho zamestnana skoncila som na pn-ke a po mesiaci som zostala tehu ... teraz som na neplatenej rodicovskej do 6r. Teda pokiaľ nepojde maly do škôlky a ja do prace... a zevraj účtovník povedal ze treba potvrdenie tak sa preto informujem ze vlastne ake...

evittam
9. apr 2019

@vivien232 Pokial si na neplatenej RD a zamestnavatel s tým súhlasil a PP trvá tak zamestnavatel ti musi poskytnúť neplatene volno. Alebo nástup,cerpanie dovolenky,....

vivien232
9. apr 2019

@evittam ja som sla len na urad prace požiadať o predlzenu neplatenu materskú , o tom som ani nevedela ze za zamestnavatelom musim ist aby suhlasil s predlzenim materkej

evittam
10. apr 2019

@vivien232 Predlzena materská neexistuje a netreba ziadat ziadny urad. Ten s tym nič nemá. Ty sa len nahlasujes na ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov ak chces byt na predĺženej neplatenej RD.
A ano zamestnavatel musi suhlasit, tebe skoncila RD a si povinná nastúpiť,vypoved, neplatené volno,.....

vivien232
10. apr 2019

@evittam takze mi staci ak dam vypoved v praci? Nakoľko mne by stara praca nevyhovovala časovo tam som robila od 9-22 a niekedy aj dlhšie robila som v kuchyni

evittam
10. apr 2019

@vivien232 Najlepšie dohoda o skončení PP tak,ze vycerpes 1-2dni dovolenky a zostatok preplatit a budes mat max.podporu.

vivien232
10. apr 2019

@evittam preplatim ako? Ja sa vobec do tychto veci nevyznam a ani neviem kde sa pytat nato

evittam
10. apr 2019

@vivien232 Kedy ti konci RD?
Nie ty preplatis ale zamestnavatel.

vivien232
10. apr 2019

@evittam mne skoncila v decembri ... ja som chcela zbehnut za sekretarkou ale zabudla som nato uplne ... este ked si ma po uradoch pohadzovali a nakoniec som mohla mat vsetko vybavene v ZP ...

evittam
10. apr 2019

@vivien232 Tak to uz nic. Som zvedavá ako ta vedu od decembra.

vivien232
10. apr 2019

@evittam uvidim ako pochodim kazdopadne dakujem moc za info(rady) pekny den prajem

evittam
10. apr 2019

@vivien232 No za malo. Daj vediet.😉

vivien232
10. apr 2019

@evittam na buduci týŽdeň idem riesit lebo mam maleho choreho a som nanho sama takze musi to uz pockat☺

evittam
10. apr 2019

@vivien232 Fakt som zvedavá ako ta od decembra vedie zamestnavatel,ci si este vobec zamestnana a že im vôbec nechybas....

vams
10. apr 2019

@evittam to aj mňa zaujíma ako ju vedú od decembra - o štyri mesiace sa spämatá, že by som mala ísť aj do roboty, alebo čo ďalej ........

vivien232
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vivien232
10. apr 2019

@evittam tam sa.menila zasa sekretárka ta stara mala na mna cislo nova uz nie... a ozvala sa mi koli tomu ci som menila ZP, ked som jej spomenula neplateny rodicak povedala len ze mam doniest potvrdenie tak som sama zvedava co vlastne...

vivien232
10. apr 2019

@evittam aj ked je to mimo tému mozem sa spytat este otazocku?

evittam
11. apr 2019

@vivien232 A co s tým ma sekretárka?! Ci je to ekonomka-mzdarka? Veľmi pochybujem keď nema ani zakladne vedomosti. A inak ty si nemala co cakat ze ti bude niekto vyvolavat-ty si povinna oznámiť zamestnávateľovi aspon mesiac pred skončením RD co dalej-ci nastupis, poziadas o neplatené volno , dovolenku, ukončis PP....
Ano mozes.