Predĺžená neplatená rodičovská dovolenka

bibinka100
2. aug 2016

Ahojte, neviete mi niekto poradiť? Dňa 31.07. mi skončila rodicovska dovolenka. Včera som sa bola zaevidovat na UPSVaR , je teda možné ešte prejsť na tu neplatenu rodičovskú dovolenku. Keďže o tejto možnosti som nevedela a tá ochotná pani na UPSVaR mi to ani nepovedala. Kam to treba nahlásiť? Keďže si neviem predstaviť, kde nechám trojročne dieťa a v škôlke miesto nemajú. Ďakujem

tinkaro
3. máj 2017

Ahojte prosím poradiť idem sa evidovať na upsvar dieťa bude mať 5 rokov, doteraz som bola osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov s dobrým zdravotným stavom..ale už nemôžem byt v zdravotnej poisťovni lebo musí na celý deň do škôlky, takže idem na upsvar, aké doklady budem potrebovať?, a môžem byt stále v dôchodkovej poisťovni ako osôb.star.sa o dieťa do 6 rokov? Ďakujem

evittam
3. máj 2017

@tinkaro Dochodkova poistovna neexistuje.
Ked dostanes rozhodnutie o zaradeni do evidencie uchadzacov o zamestnanie jednu kopiu donesies do ZP a v SP sa nic nemeni, stale zostavas vedená ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov.

tinkaro
4. máj 2017

@evittam Ďakujem chcela som napísať dôchodkove poistenie v sociálnej poisťovni..na upsvar budú asi tiež potrebovať nejaké potvrdenie, že kde som bola doteraz, či nie?

evittam
4. máj 2017

@tinkaro No urcite. Bude ich zaujimat skoncenie posl.zamestnania, potrebujes kopiu maturit.vysvedcenia. No a ty by si mala byt evidovana aj na UPSVaR ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov....

cucu2
9. máj 2017

@gapa ahoj, prosím ta, mohla by si mi poradiť? 12.5 mi konci RD. Som zamestnana, ale dohodli sme sa so zamestn. že do práce nenastupim a ukončim prac.pomer dohodou k 12.5. Dovolenku som cerpala celu pred MD. Od sept.by som mala nastúpiť do novej prace( no nie je to ešte na 100%). Do konca júna by som chcela ist na neplatenu RD( tam mam priniesť tlačivo o ukončení prac. pomeru, či netreba nič nosiť?) A potom na Upsvar- od júla. Nevies z čoho by mi vypocitali podporu, nebola by nejak znizena kvôli predlzenej RD?

majusqa77
9. máj 2017

@cucu2 a preco to chces spravit? eviduj sa od juna. jednak aby ti tam nevisel mesiac koli danovemu odpoctu na manzelku a jednak - po 3 mesiacoch vycerpanej podpory si mozes dat potom zo zbytku preplatit 50%.
este k ukonceniu PP - dovolenka ti vznikla aj pocas MD. zisti si, ci mas vycerpanu aj tuto. lebo pri zostatku 2 dni dovo a viac mozes dosiahnut max.podporu.
a k tvojej otazke - vysku podpory ti predlzena rd neovplyvni

cucu2
9. máj 2017

@majusqa77 dakujem za radu, dovolenku som si celu vycerpala pred MD. Budem sa evidovat od juna😉

majusqa77
9. máj 2017

@cucu2 za zbytok maja sa prihlas na zdravotke na neplatenu rd, aby si nemusela platit odvody. potom ked budes na UP sa odhlasis..

gapa
9. máj 2017

@cucu2 neviem, akú si mala mzdu v období 2roky pred nástupom na Rd (nie md). Ak je to viac v hrubom ako 441,5€, tak je podstatné, či sa zaeviduješ hned po ukončení prac.pomeru (ráta sa podpora z obd. 2roky pred rd) alebo až po ukončení tzv. "neplatenej rd" (podpora sa ráta z minia, tj. z 441,5€). Ak sa dieťa narodilo v r. 2014, tak predpokladám si si čerpala riadnu dovolenku za celý rok 2014 (mala si nárok na plných 20 či 25dní, príp. viac, ak si napr. učitelka...)

cucu2
9. máj 2017

@gapa mzdu som mala viac ako 441,5. Dovolenku som cerpala celu(25dni) pred Md. Cize sa mam zaevidovat hned na UPsvar? Kedy by bolo najlepsie, ked 12.5. mi konci prac.pomer aj RD(ta trojrocna)- a to je piatok. Predtym som vsak nepracovala cele 2 roky- ale od 15.6.2012. pred 15.6.2016 som bola na MD+RD- 3roky s predchadzajucim dietatom. Predtym som pracovala v tej firme cca 1 rok+ cca 4 mesiace som bola na PN na rizikovom.Dakujem

gapa
10. máj 2017

@cucu2 neviem doplniť dátumy, neviem odkedy si na md
ako to bolo PRESNE??(či nebudeš mať predsa viac z minima ako skutočnej mzdy pred rd). 1rok si pracovala, 4mesiace PN ako zamestnaná, od 15.6.12 cca 7mesiacov MD1, RD1, potom???? čerpanie riadnej dovolenky??? za obdobie prvej MD aj druhej?, potom MD2 a RD2? tak? Ak je tak, tak sa ti bude rátať z obdobia medzi RD1 a MD2, teda obdobia čerpania riadnej dovolenky, tam záleží ako si mala presne víkendy a dni čerpania.
Ak máš v tom období na 1den trvania poistenia medzi rd1 a md2 vyšší ako vychádza z minima, potom ak chceš z toho obdobia podporu a netrvá ti po ukončení rd a pp už ani 1den poistenie v nezam, tak ak chceš podporu z toho prac.pomeru a nie minima, tak v další týžden, tuším do 7dní sa zaevidovať (radšej skôr).

tinkaaa
21. máj 2017

Prosím Vás poraďte mi keď som doma na neplatenej rodicovskej mala je chorá no začínam byť aj ja -môže byť manžel na OCR smalou?

majurik
22. máj 2017

Ahojte potrebujem súrne pomoc.
Som evidovana na Upsvar, lebo som z velmi zleho zdravotneho stavu otca o ktoreho sa musim starat odisla zo zamestnania. Nebolo mi uznane osobna asistencia ani opatrovatelsky prispevok.Ze je to moja moralna povinnosť starať sa o rodiča.Z uradu prace ma chcu vyradit z dovodu ze som odmietla jedno (ak sa to da nazvat) zamestnanie. Mam vysoku skolu a ponukli mi ist prisivat gombíky - co som odmietla. Po 8 odpracovanch rokoch a platenia si odvodov ☹
Ale mam dceru 4 rocnu.
Bolo by mozne odhlasit sa z uradu prace a prihlasit sa na socialku a aj na zdravotku ako osoba riadne starajuca sa o dieta do 6 rokov. Aj tak som s otcom doma, tak aj dcera by chodila len na tie 4 hodky do skolky. Ide mi o to aby mi stat platil aspon tie odovody....ked uz na nic ine nemam nárok ☹
Ake papiere mi treba?

Vopred dakujem za pomoc.

majusqa77
22. máj 2017

@majurik ano, ak prehlasis dieta na max. 4 hodiny. vybavuje sa to na zdravotke, plus na socialke sa prihlasis na dochodkove

gapa
22. máj 2017

@majurik áno,
na sociálnu poistovnu si zober kopiu RL dieťaťa a urob si aj pre seba jednu kopiu prihlášky (RLFO) resp. vypln 2x a daj si potvrdiť prevzatie soc.poistovnou, nech máš dôkaz o tom, že si prihlášku podala. Treba vybaviť čo najskôr, neda sa prihlásiť ani 1den spätne, len odo dna podania prihlášky.
Zdravotná poistovna sa dá vybaviť aj neskôr, tam podla zákona do 8dní zmenu treba hlásiť, no nie je problém aj neskôr.

majurik
24. máj 2017

@majusqa77
@gapa
Ďakujem krasne, velmi ste mi pomohli.Krasny den pajem

dasakosecka
30. máj 2017

@gapa ahoj vedela by si mi prosím pekne poradiť či môžem ísť na podporu a potom ešte na 6 ročnú predĺženu RD neplatenu. Teraz čerpám staru dovolenku ale nemajú v zamestnaní pre mňa už adekvátnu pozíciu tak budem musieť dať výpoveď. Deti majú 3 a 4,5r. Chodia do škôlky na celý deň. Ďakujem pekne za odpoveď

gapa
30. máj 2017

@dasakosecka ak nemajú pre teba prácu, ktorá zodpovedá pracovnej zmluve, tak oni ti musia dať výpoved, nie ty im. Nárok na podporu budeš mať, ak ti trval prac.pomer aspon 2 roky v posledných 3 rokoch pred zaevidovaním na UP. Ak by si sa potom chcela vyradiť a ak obe deti chodia na celý den, tak by si nemohla byť zdr.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, len ak by jedno dieťa bolo do 4hod. v škôlke denne. Dôchodkovo poistená môžeš byť aj počas evidovania na UP a aj ked sa dáš vyradiť (podla teraz účínných zákonov, ak sa nič nezmení), len si musíš dať SAMA prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov (tam škôlka nevadí) a nedá sa vybaviť ani 1 den spätne., tj. najlepšie hned den po ukončení prac.pomeru alebo predtým, ale dať dátum až odo dna po ukončení pp.
Podpora sa vyráta z vym.základov v obodbí 2 roky pred zaevidovaním, tj. ak si teraz čerpala dovolenku, tak z obdobia po ukončení RD do ukončenia prac.pomeru. Ak si mala aj dohodu v obodbí 2roky pred zaevidovaním s poistením v nezam., tak aj tá sa zaráta do toho a môže znížiť sumu.

dasakosecka
30. máj 2017

@gapa dakujem veľmi pekne za radu

natalienka12
30. máj 2017

@gapa prosim ta tu skolku aj kontroluju? Ja mam pocit ze nie. V zdravotnych poistovniach riesia ine zaujmy nie ci chodi dieta na polden alebo cely den do skolky.

michala29
12. júl 2017

Ahojtee..Chcem sa spytatt.Teraz 17.7 my syn dovrsi 3 roky..Kedze moj zamestmavatel nema premna miesto dostanem vypoved...Bolo my povedane ze nemam narok na podporu kedze som nemala odrobene 2 roky lebo som isla na mayersku...Chcem sa spytat ze v mojom pripade bude najlepsie ist asi na ru predlženu neplatenu matersku...Myslite ze kontroluju skolku ci tam mam dieta 4 hod.alebo cely den??A ako si to mam vybavit?? Dakuje..

majusqa77
12. júl 2017

@michala29 a to ti kto povedal, ze nebudes mat narok?

michala29
12. júl 2017

@majusqa77 to my povedala znama co robi na urade ze nemam narok..Ze tym ze som nemaala prijem tak my nemaju z coho vyrata podporuu...

majusqa77
12. júl 2017

@michala29 ak ti pp trval, narok mat budes. Idealne 1 den dovolenky po rd vycerpat, a potom spolu s odstupnym mozes mat aj maximalnu podporu

michala29
12. júl 2017

@majusqa77 tak ja t9mu nechapem ..isla som z materskej na matersku..Pri prvej materskej som vybrala polrocnu podporulebo zamestnanec skrachoval..Potom som sa zamestnala odrobila som asi pol roka a isla som na dalsiu materku a pp trva az dodnes...A terwz ku dnu 3 roka syna my daju vypoved ..myslite ze mam narok na tu podporu???

majusqa77
12. júl 2017

@michala29 mas 730 dni poistenia za posledne 3 roky, podla toho, co pises mas...

evittam
13. júl 2017

@michala29 Suhlasim s
@majusqa77

michala29
13. júl 2017

@majusqa77 idem zajtra na urad a uvidim co my povedia...A co je to ta max.podpora???

evittam
13. júl 2017

@michala29 No maximalna mozna podpora v nezamestnanosti. A ta je 871-900Eur/mesiac.
A čo čakás,ze ti povedia na urade? A na aky urad vlastne ides? Nakolko s narokom na podporu nema UPSVaR nic spolocne, to ti vedia povedat len na SP a aj to len niekedy a niekto, bohužiaľ.

evittam
13. júl 2017

@michala29 Ale pozor ak chces max.podporu tak nie výpoveď ale dohoda o skončení PP ku dnu 18.7.-vycerpes jeden deň dovolenky a ostatnu ti preplatia. Teda ak si si dovolenku nevybrala medzi MD a RD.