Reťazový pôrod a výpočet vymeriavacieho základu

milliondollarbaby
21. apr 2017

ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť, lebo na Sociálnej poisťovni som dostala informáciu, že sa mi bude materská pri druhom dieťati rátať z minima, čo ma dosť šokovalo, keďže som rátala s tým, že pri reťazovom pôrode sa bude výška materského príspevku rátať z pravdepodobného vymeriavacieho základu nahláseného zamestnávateľom (keďže ide o reťazový pôrod). Môj prípad je takýto - nepretržite zamestnaná od 12/2010, PN z dôvodu rizikového tehu od 1.10.2015 do 17.1.2016, následne 18.1.2016nnástup na materskú (kde mi bola priznaná maximálna výška materského príspevku na základe platu, PN-ka ho neovplyvnila), od 12.9.2016 poberám rodičovský príspevok. Zároveň mi bol v januári 2016 a potom v apríli 2016 vyplatený bonus za rok 2015 vo výške 4000 btto. Prosím, viete mi poradiť, akú materskú mám očakávať? Predpokladaný nástup je 24.9.2017. Ďakujem!

majusqa77
21. apr 2017

@gir no nema. su 2 podmienky na vznik materskeho, a to pocet dni poistenia a aktivne poistenie resp. ochranna lehota

gir
21. apr 2017

Riešila som to tri mesiace dozadu, tak tu nepíš hlúposti. Ukáž mi to v zákone.

majusqa77
21. apr 2017

@gir co ti mam ukazat v zakone?

gir
21. apr 2017

@majusqa77 že aj keď mám dieťa staršie ako triroky a nemám odpracovaných 280 dní, mám nárok na materskú

majusqa77
21. apr 2017

@gir Podmienky nároku

Podmienky, ktoré musí poistenec spĺňať, aby mu vznikol nárok na materské. Ochranná lehota.

Zamestnanec

vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa, v prípade iného poistenca starostlivosť o prevzaté dieťa

dôvod na poskytnutie materského (u tehotnej poistenkyne spravidla deň začiatku šiesteho týždňa, najskôr ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr, a u iného poistenca deň prevzatia dieťaťa do starostlivosti) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote

najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok

absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)

nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

majusqa77
21. apr 2017

@gir toto je skopirovane priamo zo stranky soc.poistovne ----- "zapocitavaju sa aj dni na RD v pripade trvania PP"

momoqui
21. apr 2017

@majusqa77
Tento "detail" ti unika:
Ak pracovný pomer trvá, uplatní sa § 49a zákona, podľa ktorého sa do obdobia 270 dní započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Nárok na materské vznikne, nakoľko dobu 270 dní poistenia pred pôrodom žena získa tým, že čerpá rodičovskú dovolenku.

majusqa77
21. apr 2017

@momoqui mne? v com? sak ja pisem, ze je narok na materske aj vtedy, ak je medzi koncom rd a dalsou md menej ako 270dni poistenia 🙂

gir
21. apr 2017

Toto je v poriadku ale kde tam je , že nemáš nárok ak máš dieťa mladšie ako tri roky.

majusqa77
21. apr 2017

@gir ak by pracovny pomer netrval, tak by narok mozno nebol... ..nic ine som nenapisala.. ..len to, ze nie vek dietata je kriteriom na dalsiu matersku... vsetko je o datumoch a o konkretnom pripade

gir
21. apr 2017

@majusqa77 Trocha si sa zamotala do vlastných tvrdení. Zakladateľka písala že jej pracovný pomer trvá. Ak by netrval, potom nárok nemá, až po odpracovaní 270 dní. ale ona je stále zamestnaná, má dieťa mladšie ako tri roky, tak nárok na materskú má.

majusqa77
21. apr 2017

@gir ale ved ja som nikde nenapisala, ze ona narok na matersku nema... ..narok ma, ale sa jej bude pocitat z minima.. ..to je vsetko...

ivushka19
21. apr 2017

@gir zakladatelka vie, ze ma narok na matersku, ale nechape preco z minima, treba poriadne citat, @majusqa77 pise k veci..... je zbytocne sa hadat, pletiete hrusky s jablkami.... skor vas komentar mi prisiel nie uplne k veci. @milliondollarbaby je mi luto, ale aj podla mna mate narok len na matersku z minima....

gir
21. apr 2017

@majusqa77 počítať sa jej bude z posledného platu

ivushka19
21. apr 2017

@gir preco na tom trvate?

majusqa77
21. apr 2017

@gir nebude, over si to na socialnej poistovni. ty si bola iny pripad, v rozhodnom obdobi si nemala PN. ona ma v rozhodnom obdobi niekolko dni, ale prijem 0, preto sa bude ratat z minima.
a vysvetlenie dala aj zalka...

@ivushka19 dakujem 🙂

rawmamka
21. apr 2017

@gir Treba čítať s porozumením @majusqa77 nikde nenapísala, že nemá nárok na materskú. Ide tu len o jej výšku - či bude maximálna ako pri prvom dieťati, alebo minimálna. A ešte aj v tomto jej poradila ako by sa to dalo spraviť.

evittam
21. apr 2017

@gir Prepac, ale ty vobec nevies o com pises a pises hluposti. Dobre pise a radi
@majusqa77 a @zalka.

zalka
21. apr 2017

@gir nehnevaj sa ale navážať sa do @majusqa77 je trošku trápne z tvojej strany, majusqa píše veľmi dobre ... a ak by zadávateľka počúvala teba, tak skončí s minimálnou MD .. tak prosím ťa prestaň

@milliondollarbaby napíšem ti IP, ako to čo sa ti stalo môžeš ešte zachrániť, ja by som to zadefinovala tak, že si otehotnela priveľmi skoro, lebo keby si otehotnela neskôr, a nástup na MD by si mala v roku 2018 tak by tvoja MD bola rátaná z predpokladaného príjmu tj. bola by maximálna , práve kvôli tomu že rok 2017 by si bola celý na RD. a prosím ťa nevšimaj si poznámky ľudí, čo si naozaj pletú hrušky s jablkami, a nevedia súvislosti, ale pasujú sa za naj radcov

gir
21. apr 2017

@evittam Akú hlúposť som napísala?

evittam
21. apr 2017

@gir Z toho posledneho platu nebolo platene NP. Takze stale tu plati co pise @majusqa77.

evittam
21. apr 2017

@gir Minimalne tu, ze sa jej bude MD pocitat z posledneho platu.

evittam
21. apr 2017

@gir A nebudem tu opakovat veci uz napisane.
Treba si uvedomit,ze to co plati pri jednej tehotnej uz nemusi pri druhej-zalezi od kazdej situacie, datumov PP, predchadzajucich MD, RD, atd.,atd.,.....a nielen si mysliet ja som to tak mala tak aj ty to tak budes mat.

gir
21. apr 2017

@evittam Zakladateľka píše že pred nástupom na materskú bola týždeň na PN. Vtedy odvody platí štát. Ak nemá žiadne podlžnosti voči SP a ak jej pracovný pomer trvá, čo jej trvá a nezarába min, mzdu, tak prečo by sa jej to počítalo z minima ?

evittam
21. apr 2017

@gir V case PN nikto neplati odvody. Pises same bludy. Ak niecomu nerozumies tak bud taká dobra a nedavaj "zarucene" rady. Ostatne tu uz napisali dievcata @majusqa77 a @zalka. A uz to aj poriesia tak aby bola zakladatelka spokojna. Takze uz neries. Urobis sluzbu viacerym.

gir
21. apr 2017

@evittam ak je zamestnanec PN, zamestnávateľ je povinný nahlasovať začiatok a koniec PN do zdravotnej poisťovne pod tzv. kódom 1O, čo znamená, že v čase PN sa zamestnanec stáva poistencom štátu. Ako môžeš napísať že počas PN neplatí odvody nikto, čo som vtedy vo "vzduchoprázdne". Tak nečítaj moje komenty, ja ťa nenútim myslela som, že fórum má pomôcť nie sa tu predbiehať. A za svojími tvrdeniami si stojím.

ivushka19
21. apr 2017

@gir nech citam ako citam, nikde nevidim, ze by zakladatelka pisala, ze bola tyzden na PN, treba citat.... skuste pozriet ako sa rata VZ....

gir
21. apr 2017

@ivushka19 citujem zakladateľku: "Môj prípad je takýto - nepretržite zamestnaná od 12/2010, PN z dôvodu rizikového tehu od 1.10.2015 do 17.1.2016, následne 18.1.2016nnástup na materskú (kde mi bola priznaná maximálna výška materského príspevku na základe platu, PN-ka ho neovplyvnila), "

evittam
21. apr 2017

@gir Ano mas pomoct ak mas vedomosti a vies pomoct-ty tu davas mylne info. Pocas NP sa odvody neplatia. Ani do SP ani do NP. Bodka.
A preco reagujem-preto lebo nemam rada ak niekto zavadza. Stoj si za svojim. My s kočkami majusqa a zalka si stojime zase za svojim a hlavne za pravdou a skutocnostou.