Rodičia predali dom súrodencovi. Mám prispievať?
Zienky, prosim o radu. Rodicia odpredali cely svoj dom mojmu surodencovi kedze uz od detstva ho preferuju a to aj napriek tomu ze cely zivot som rodicom pomahala, starala sa o nich atd...ani len ten predaj mi neoznamili ale urobili to na hulvata za mojim chrbtom, dozvedela som sa o tom nahodou...jeden z rodicov ide do domova pre zly zdravotny stav a je odomna ziadane ze mam prispievat polkou na uhradu, kedze nema taky vysoky dochodok...je moznost sa proti tomuto nejak branit? Rodicia na mne spachali velku krivdu ze vsetok majetok predali bratovi ale nadalej odomma vyzaduju starostlivost...
Stručné zhrnutie
- Predaj alebo darovanie rodičovského domu sú bečné spôsoby, ktorými sa môže zmeniť vlastníctvo a tieto úkony je možné právne napadnúť, ak sú disimulované alebo podpísané za účelom obchádzania dedičských práv alebo vyživovacej povinnosti.
- Súd môže nariadiť vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom podľa zákona o rodine a zákona o sociálnych službách; zároveň je možné získať súdne rozhodnutie o neurčení vyživovacej povinnosti, ktoré obec a VÚC musia rešpektovať (zdroj: https://www.peniaze.sk/dochodky/10033-rodic-je-...).
- Kúpnu zmluvu a súvisiace dokumenty je možné overiť cez notárske úložisko a katastrálne údaje (napr. stavba–mesto–číslo parcely), pričom predaj za symbolickú sumu (napr. 1 €) môže byť indíciou disimulovaného právneho úkonu, ktorý súd preskúma (odporúčané preštudovať právnické články napr. https://www.akmv.sk/kupna-zmluva-za-euro-jej-ne...).
Najčastejšie otázky
Q: Môže súd nariadiť, aby dieťa hradilo pobyt rodiča v domove dôchodcov?
A: Áno, súd môže nariadiť vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom podľa zákona o rodine; zákon o sociálnych službách umožňuje získať súdne rozhodnutie o neurčení tejto povinnosti, ktoré musia rešpektovať obec a VÚC (zdroj: https://www.peniaze.sk/dochodky/10033-rodic-je-...).
Q: Dá sa napadnúť kúpna zmluva, ak rodičia predali dom synovi za symbolickú sumu (napr. 1 €)?
A: Áno, kúpna zmluva za symbolickú sumu môže byť považovaná za disimulovaný právny úkon a súd môže napadnutie prehodnotiť podľa okolností; právnické články odporúčajú skúmať motív, existenciu skutočnej platby a okolnosti podpisu (napr. https://www.akmv.sk/kupna-zmluva-za-euro-jej-ne...).
Q: Ako získať kópiu kúpnej zmluvy alebo zistiť dôvod nadobudnutia nehnuteľnosti?
A: Pomocou údajov o stavbe a čísle parcely v katastere je možné zistiť zápis nadobudnutia; notárske úložisko môže vydávať kópie listín podľa identifikácie zmluvy uvedenej v katastri.
Q: Čo robiť, ak rodičia tvrdia, že peniaze z predaja domu už nemajú?
A: Odporúča sa požiadať o preukázanie platby (bankové doklady, potvrdenia) a konzultovať situáciu s právnikom; ak peniaze existujú, mali by financovať starostlivosť alebo byť predmetom súdneho posúdenia.
Q: Môže byť predaj napadnutý, ak bol pred podpisom majiteľ liečený v psychiatrii?
A: Stav duševného zdravia pri podpise je relevantný pri posudzovaní platnosti právneho úkonu; ak existujú dôkazy o zníženej spôsobilosti na právne úkony, právnik môže odporučiť právne kroky na napadnutie zmluvy.
Q: Kde hľadať odbornú pomoc pri takýchto sporoch o majetok a vyživovanie?
A: Odporúča sa konzultovať advokáta špecializovaného na rodinné právo a dedičské konania a využiť právnické zdroje uvedené v diskusii (peniaze.sk, AKMV) na orientáciu v judikatúre a postupoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov odporučila neplatiť za domov dôchodcov, ak existuje podozrenie, že rodičia predali majetok účelovo a že brat mal z predaja úžitok.
- V diskusii sa odporúčalo konzultovať vec s právnikom a preveriť kúpnu zmluvu v notárskom úložisku.
Sporné názory
- Možnosť 1: Niektorí tvrdia, že nie je povinnosťou detí platiť, ak rodičia disponovali majetkom pred jeho umiestnením do domova.
Možnosť 2: Iní upozorňujú, že súd môže nariadiť vyživovaciu povinnosť detí podľa zákona o rodine, a preto je právne riziko možného súdneho rozhodnutia.
- Možnosť 1: Predaj za symbolickú sumu (1 €) je podľa časti respondentov jasný dôkaz o účelovom obchádzaní a mal by byť súdom zrušený.
Možnosť 2: Iní si myslia, že súd alebo zainteresované osoby nemusia mať motiváciu alebo dôkazy na úspešné napadnutie takéhoto predaja.
Otvorené otázky
- Bolo skutočne zaplatené dohodnuté kúpne (existujú bankové doklady), alebo išlo len o formálnu zmluvu bez platby?
- Čo presne obsahuje kúpna zmluva (podmienky, prípadné záväzky starostlivosti) a či sú v nej ustanovenia o zabezpečení rodičov?
- Bola pri uzatváraní zmluvy posúdená spôsobilosť rodičov na právne úkony (napr. liečenie v psychiatrickom zariadení)?
Spomenuté značky a firmy
peniaze.sk, AKMV, notárske úložisko
Spomenuté produkty a metódy
kúpna zmluva za 1 euro, darovacia zmluva, disimulovaný právny úkon, vyživovacia povinnosť, zákon o rodine, zákon o sociálnych službách, notárske úložisko, dedičské konanie, hypotekárny úver, exekúcia, preukazovanie platby bankovými dokladmi, napadnutie zmluvy z dôvodu spôsobilosti
Miesta a osoby
žiadne
Tak sa bratovi teraz vysmej do oci ty a nech si poradi. Nic nemusis vysvetlovat, on bude dobre vediet preco.
@kristinka92 jasne, skúmal by, a tam by autorka argumentovala tým, že predali, tak majú, ak predali pod cenu, nech brat doplatí bežnú cenu na trhu, a budú mať. Len sa nesmie dat zahnať do kúta.
Je mi na grc z takýchto rodičov. Toto by pre mňa bola veľká rana pod pás, veľmi pravdepodobne by som im nijako nepomohla a aj by si vypočuli, prečo.
nerozumiem tej logike rodičov. jedno dieta si zoberie hypoteku aby malo bývanie. druhé je lenivé, nezabezpečilo si prakticky nic, tak tomu chudacikovi dajme my…. ale keby sa tomu prvému niečo stane a zo zdravotných dôvodov nedokáže platit splátky, tak skončí ako bezdomovec, lebo veď banku by to nezaujímalo, to nic? to že ma niekto hypoteku, ešte neznamená že niečo reálne aj vlastní na 100%. veď hypotéka je na 30rokov, dovtedy sa môže stat hocico a môže skončiť na ulici. nehovoriac o tom, že nie je fér aby jedno dieta z každej výplaty muselo davat na splátku, a druhé ma celu svoju výplatu pre seba a aj dom.
@kristinka92 ano takto to chodi, lebo to druhe dieta JE CHUDACIK CO SI TO NEMOZE DOVOLIT TAK TOMU POMOZEME.
takto to zial chodi.
@kristinka92 presne takto som argumentovala...ja som si uvedomila zr vlastne mne rodicia len vyuzivali
Nič by som nedala nech platí ON. A aj mám tiež takú situáciu. Takých ako si TY je veľmi veľa aj tu na MK.
Skús to poriešiť s právnikom, to že ťa odrbali už nerieš, rieš už len to či musíš prispievať. Môj muž dopadol rovnako. Svokra"predala" dom miláčikovi a môj muž a jeho brat nedostali nič.
@tetapetra je to zle, mal by to zakon nejak riesit lebo to totalne ide proti dobrym mravom ale samozrejme chapem ze ludia maju pravo predat si majetky komu chcu
@tetapetra a ako to riesil prosim pravnik? da sa predajna zmluva za 1 euro napadnut? hlavne ked v case podpisania bola majitelka liecena na psychiatrii?
myslim, ze brat za dom ani neplatil, niekto im odporucil urobit kupnu zmluvu.. Proste by som neplatila, nech to riesi brat a nicoho by som sa neobavala. Na sude by som vytiahla kartu predaja za symbolicku cenu, ucelovy, pribliznu cenu domu vies hadam odhadnut aj od lokality atd. By ma zaujimalo ci vobec bude existovat nejaky doklad o platbe tej symbolickej sumy. Rovnako to, ze ja som sa stara o rodicov dovtedy a teraz nech to riesi brat teda, ked na rodicoch zarobil.
Mne to vychádza tak, že za života si môžu robiť so svojím majetkom čo len chcú. Bohužiaľ ak preukazu, že sa nedokážu o seba postarať nastáva situácia popísaná v linku vyššie.
@simca06022011 Už to autorka písala. Lebo ona bývanie má (brala hypotéku) a on, chudáčik, nemá, tak aby mal. 🙄😠
@h2 aha, uz aj slepa som.. a este som to schvalne hladala ci nieco nenajdem :D
Dobre na figu dovod... co uz
@simca06022011 Ono to nebolo tak od slova do slova napísané, písala to, ako reakciu na iný príspevok, kde to tak bolo, že aj u nich presne tak isto. (13:26)
Moji argumentovali tym, že ja mám, brat nemal, ja som si zabezpečila sama, jemu dali oni a že sme teda obaja "rovnako na poriadku" ...ťažko vysvetliť takýmto ľuďom :-/
@suzitok presne rovnako aj mne povedali a ze teraz je to spravodlive lebo obaja mame ..s rozdielom ze on zadarmo a ja s hypo do 70tky
@autorka
podľa tejto logiky rodičov im veľmi názorne vysvetlí situáciu- “ja z každej výplaty davam na splátku hypotéky príklad 500€ a dúfam, že sa mi nič nestane, aby mi to o 30rokov patrilo, brat neplatí nič, ten už nehnuteľnosť ma od vás, tak nech vam on tých 500€ zo svojej výplaty dáva na starostlivost pretože ja som bývanie nedostala zadarmo”

Aj my sme tak..hypoteku, spotrebne uvery na prerabku...brat bol v podstate cely zivot pri mame a nemusel nic...ženil sa v 40 rokoch a podmienka, ze prerobi dom bola, aby bol jeho...tak mu to proste dali, lebo on nemal...o tom, že oba dochodky idu do stavby, radsej pomlcim...rodicia sú už 70+ ale stále aktívne vedia obaja aj robit, postarat sa...no skoda slov....