Rodičovský pri neprijatí do škôlky
Dobrý deň, máte už niekto skúsenosť s vybavením tohto rodičovského? https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=955 Účeinné je to od včera, ale dnes na ÚPSVaR v Poprade ni bolo po edané, že je to platné až od septembra, tak sa to pani ktorá tam pracuje dočítala. Vraj na to nemajú ešte žiadne žiadosti, ani program. Je tu niekto kto tento rodičovský už vybavil? Dieťa malo 3 roky v marci a minulý rok mi ho do spádovej škôlky neprijali. Ďakujem
Stručné zhrnutie
- Rodičovský príspevok pre rodičov detí neprijatých do spádovej materskej školy má nárok rodič dieťaťa, ktoré dovŕštilo 3 roky do 31.8. príslušného školského roka a má rozhodnutie o neprijatí zo spádovej MŠ z kapacitných dôvodov; podľa informácie z webu ÚPSVaR nárok v niektorých prípadoch vzniká od podania žiadosti.
- Vzor formulára "Žiadosť o rodičovský príspevok" je zverejnený na stránke ÚPSVaR (sekcia vzory žiadostí pre oblasť sociálnych vecí a rodiny) a žiadosť sa podáva na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
- V praxi úrady podľa diskusie rôzne interpretovali účinnosť a termíny vyplácania; pre školský rok 2023/2024 sa v diskusii spomínalo, že príspevok sa vypláca od septembra a prvé výplaty prídu v októbri, a niektorí diskutujúci uviedli možnosť spätnej platby až 6 mesiacov pri doložení rozhodnutí (táto spätná účinnosť je v diskusii sporná).
Najčastejšie otázky
Q: Kto má nárok na rodičovský príspevok, ak dieťa nebolo prijaté do škôlky?
A: Nárok má rodič dieťaťa, ktoré dovŕštilo 3 roky do 31.8. príslušného školského roka a má rozhodnutie o neprijatí do spádovej materskej školy podľa trvalého pobytu z kapacitných dôvodov; rozhodnutie nesmie byť staršie ako 12 mesiacov (údaj z textov zverejnených na upsvr.gov.sk).
Q: Kde nájdem a ako podám žiadosť o tento rodičovský príspevok?
A: Vzor "Žiadosť o rodičovský príspevok" je na webe ÚPSVaR (upsvr.gov.sk, sekcia vzory žiadostí pre oblasť sociálnych vecí a rodiny); žiadosť sa podáva na miestny Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (úrad práce).
Q: Od kedy vzniká nárok a kedy prídu peniaze?
A: Podľa informácie z diskusie pre školský rok 2023/2024 sa žiadosť podáva v auguste/septembri a vypláca sa od septembra, pričom prvé výplaty majú prísť v októbri; pre školský rok 2022/2023 ÚPSVaR uviedol, že nárok môže vzniknúť od podania žiadosti (konkrétne situácie sa líšia podľa rozhodnutí a implementácie na úradoch).
Q: Môžem žiadať spätne za niekoľko mesiacov, ak mi dieťa neprijali v predchádzajúcom období?
A: ÚPSVaR explicitne spomínal možnosť uplatniť žiadosť aj pre deti neprijaté v školskom roku 2022/2023 s nárokom od podania žiadosti; niektorí účastníci diskusie uviedli, že sa dá žiadať aj spätne až 6 mesiacov pri doložení potrebných rozhodnutí, túto spätnú účinnosť však viacerí účastníci považovali za spornú a závisí od praxe úradov.
Q: Má nárok rodič, ak dieťa navštevuje inú štátnu škôlku mimo spádovej?
A: Ak dieťa chodí do inej štátnej materskej školy, v diskusii sa uvádzalo, že nárok na príspevok nemá; nárok sa viaže na neprijatie do spádovej štátnej MŠ podľa trvalého pobytu alebo na návštevu súkromnej MŠ (súkromná MŠ mení situáciu podľa diskusie).
Q: Aké doklady treba priložiť k žiadosti?
A: K žiadosti treba priložiť rozhodnutie o neprijatí zo spádovej materskej školy, ktoré musí uvádzať dôvod neprijatia z kapacitných dôvodov, a ďalšie štandardné doklady podľa vzoru žiadosti na ÚPSVaR (identifikačné údaje žiadateľa a dieťaťa).
Q: Čo ak mi na úrade povedia, že novela je účinná až od septembra?
A: V diskusii úrady práce uvádzali rôzne prístupy k implementácii; odporúčaná prax v diskusii bola podať vyplnenú žiadosť na ÚPSVaR a trvať na jej prijatí, pričom existuje oficiálny vzor žiadosti zverejnený na upsvr.gov.sk.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nárok je viazaný na rozhodnutie o neprijatí do spádovej materskej školy z kapacitných dôvodov a na vek dieťaťa (dovŕšenie 3 rokov do 31.8. príslušného školského roka).
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdili, že žiadosť možno uplatniť spätne až 6 mesiacov pri doložení rozhodnutí, zatiaľ čo iní uvádzali len nárok od podania žiadosti podľa textu ÚPSVaR; spätná účinnosť je teda v diskusii sporná.
- Niektorí tvrdili, že novela je účinná okamžite a úrady musia prijímať žiadosti už teraz, zatiaľ čo pracovníci niektorých úradov v diskusii tvrdili, že implementácia a vyplácanie začne až od septembra.
Otvorené otázky
- Presný rozsah a pravidlá spätnej účinnosti (či a v akej miere platí 6-mesačná retrospektíva) zostávajú otvorené vzhľadom na odlišnú prax úradov.
- Jednotné pracovné postupy a termíny spracovania žiadostí na regionálnych úradoch práce stále nie sú z diskusie jasné.
Spomenuté značky a firmy
relia.sk, upsvr.gov.sk, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), ÚPSVaR v Poprade, Facebook: DanoveAOdvodoveTipyJozefaMihala, Eurofondy
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok, Žiadosť o rodičovský príspevok (vzor ÚPSVaR), rozhodnutie o neprijatí do spádovej MŠ, spádová materská škola, kapacitné dôvody, spätne uplatnenie do 6 mesiacov (sporné), súkromná materská škola, pandemický OČR
Miesta a osoby
Poprad, Jozef Mihal
Ked más rozhodnutie, ze ti v sk.roku 22/23 neprijali dieta do spadovej skolky, mozes si prist s tym rozhodnutim poziadat o rodičovsky od dna podania ziadosti. Navrhovala by som dnes, aby si mala RP vyplateny este aj za maj 23.
treba asi trvat na svojom a ziadost tam odovzdat
https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs/SSVaR/Monik...
myslim, ze Mihal sa nemyli
https://www.facebook.com/DanoveAOdvodoveTipyJoz...
@pepemommy ale ja som na úrade dnes bola a pani povedala že to platí až od septemba
Tu čítajte :
https://www.upsvr.gov.sk/vzory-ziadosti-v-slove...
"Žiadosť o rodičovský príspevok si môžu uplatniť aj rodičia detí, ktoré neboli prijaté do materskej školy v školskom roku 2022/2023, pričom rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do spádovej štátnej materskej školy nemôže byť staršie ako 12 mesiacov. V tomto prípade nárok na rodičovský príspevok vzniká od podania žiadosti."
Plati to uz odteraz, kludne si podaj ziadost.. drzim palce, nech ti ho teraz od septembra uz vezmu.
baby a ked mi 4 rocnu ani tento rok (od septembra) nevezmu do skolky , tak mám stale narok na ,,rodicovsky,, ?
@soulmate9 ja mam rozhodnutie z minuleho roka na sk. Rok 22/23. Vy ste minuly rok neboli na zapise? Tak pojdete s rozhodnutim z tohto roku.
Minuly rok sme neboli , lebo nas hned ,,odpinkala,, riaditelka, ze maju vela deti v predskolskom a uprednostnili par deti , pracujucich rodicov.... Co Vam poviem, skolka na dedine 🙂 a tento rok to bude zrejme o tom istom, nakolko som tehotna, nepracujuca. ale ziadost sme uz dali na stol. Tak cakame 🫣 dakujem za odpoved ! 🙂
Malo tvoje 3 roky až teraz v marci? Ak áno, tak žiadosť do MŠ si mala poslať teraz v máji. Keď máš potvrdené neprijatie z minulého roka, kedy dieťa 3 r ešte nemalo, nárok na ten RP nemáš.
tak ja som uz aj dnes bola na urade, cakala som, ze tam bude naval.....a nikde nikto
doniesla som vyplnenu tu ziadost (tlacivo) a rozhodnutie z minuleho roku zo spadovej skolky podla trvaleho bydliska, ja som podavala prihlasky aj do 5 skolok, vo vsetkych pripadoch neprijate, aj som sa odvolavala ....a nic ....tak aj to som im tam dala
a dnes som niekde citala, ze sa o to da poziadat aj 6 mesiacov spatne (kto ma vsetky tie potvrdenia a narok), takze sa nemusite ani ponahlat, ja som si nebola ista
mali tam jedneho pracovnika na to urceneho, ten to naskenoval do systemu a do 30-60 dni dostanem vyrozumenie
takze tolko, ak splnate narok, nedajte sa odbit
prihlasku sme samozrejme podavali aj v tomto roku, rozhodnutie este nemame, ci dieta od septembra beru do spadovej alebo nie
do 31.augusta este nedovrsi 5rokov, takze vziat ju do statnej nemusia, u nas v obci je uz roky brutal problem umiestnit dieta do statnej skolky😔
No ja nebudem mat asi nárok až v októbri ma 3, škôlka ma volne strašne málo kvôli tomu ze idú povinné deti od 5 rokov,, bude so mnu chodiť do roboty 🤷♀️
A ak máš z minulého roka tak to platu len mesiac nie kým nebudeš mať nové rozhodnutie ?
@lienka.7 nemusia prijať. Musia prijať až v predškolskom veku. Bohužiaľ u nás je len jedna škôlka aj na okolité dediny🙄 ostatné mame dost ďaleko vzdialené. a uprednostňujú sa deti v predškolskom veku a deti oboch pracujúcich rodičov, co ja momentálne nie som, nakoľko som tehotná. Je to hrozne, nakoľko sa dcéra už pýta do škôlky medzi detičky.

skusenost nemam, na jar schvalili zakon, ze kazde dieta ktore dovrsilo 3 roky ma pravo na miesto v skolke, druha vec je realna kapacita, preto zaviedli tento rodicak.
ak ste boli na zapise, tak by ti ho mali vziat, ked uz dovrsil 3 roky a spatne sa to zrejme riesit nebude.