Z čoho mi vyrátajú materskú, ak ostanem tehotná?

mirka1611
25. feb 2013

Ahojte, chcela by som sa spýtať - ak s tým máte niektorá osobnú skusenosť, alebo ste si isté ako to chodí ... - som na materskej dovolenke, poberam normalne matersku. V práci však idem tento tyzden podpisat skončenie prac.pomeru dohodou... Ak by som ostala tehotná behom nasledujucich 3 rokov - tzn. počas rodičovskej dovolenky, z čoho mi vyrátajú znovu materskú ? Predpokladam ze s terajším zamestnávatelom to uz nebude mať nič spoločné a nebude sa brať nič do úvahy, kedze uz unho nebudem zamestnaná cca dva-tri roky v tom čase.... A ak sa materská určuje v takomto prípade, tak v akej výške cca ?

zalka
26. feb 2013

@mirka1611 v takom prípade nemáš nárok na MD:
Prečo ukončuješ pracovný pomer? Zamestnávateľa nič nestojí ak ťa má v evidencii počas RD.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
26. feb 2013

@mirka1611 - dostanes len rodicovsky prispevok. MD ti nemaju z coho ratat.

katkarv
26. feb 2013

@zalka Mozemsa aj ja spytat?Dcera sa mi narodila 8.4.2012 a stare DNP mi zaniklo 13.5.2012 DNP som bola Od 2010,Ak by somteraz otehu a zacala si platit tak mam narok zas na matersku?A kolko sa plati aby som dostala aspon minimum a kolko je minimum?Dakujem

mirka1611
autor
26. feb 2013

@zalka
@dominika1988
@anjelicek26
Baby, to je zleeeee... :( No ja som v podstate donútená ukončit prac. pomer dohodou, resp. podla zakonnika prace v tomto pripade ma mozu aj vyhodit počas materskej. Ruší sa totiz časť zamestnávatela a vzniká nová firma, ktorá ale nepreberá záväzky, cize so vsetkymi musia všetko skoncit do 31.3. Je to zložité, ja len chcem vediet ako môžem pri tej "dohode" vyskakovať, ze aké všetky nevýhody mi z toho do budúcna plynú...

anjelicek26
26. feb 2013

@mirka1611 - skus poziadat aspon o adekvatne odstupne. Pri ruseni zamestnavatela skutocne mozu vyhodit aj zenu na materskej. Aspon nejake peniazky ti ale dat musia. Mrzi ma to :( Mne povodny zamestnavatel spravil insolvenciu dva mesiace pred nastupom na matersku (tiez vznikala ina firma ale uz v zahranici, kde to bolo lacnejsie), nastastie som nasla robotu porodicovskej na prvy sup...

mirka1611
autor
26. feb 2013

@anjelicek26 ja si tiez myslim ze najdem skor-či neskor robotu, a zijeme teraz v prahe, takze to bude hadam lahsie. Ale presne preto zistujem čo sa da, aby som si vypytala spon vyššie odstupne ako navrhnu. Predsalen je to ošemetné a nebudu si chciet kazit meno, ked sa trošku ozvem a predostrie im to priamo moj pravnik.

zalka
26. feb 2013

@katkarv áno ak otehu, teraz a založíš si DNP tak máš nárok na MD aj z DNP ... najneskôr ti musí vzniknúť nové DNP do konca júla 2013 .
Min. Vz je 393 eur platí sa 130,27 alebo 138,13 eur aj s poistením v nezamestnanosti.

zalka
26. feb 2013

@mirka1611 tak to je naozaj zlé, skús požiadať o návrat z RD k 31.3. .. potom 31.3. čerpaj dovolenku a zvyšok si daj preplatiť spolu s odstupným na kt. máš nárok.
Potom sa chod zaevidovať na UP dostaneš podporu, a RP napíš na manžela po pol roku prepíšeš RP na seba a odhlásiš sa z UP.

katkarv
26. feb 2013

@zalka Dakujem a preco do jula 2013?A to poistenie v nezamestnanosti teda nemusim platit,len ak chcem?Ale aj teraz plati ze musim platit DNP 26t pred porodom?A keby som bola po case na rizikovom tehu tak si aj tak musim platit cely balicek?Lebo teraz ked som cakala dceru bola som PN a vtedy sa to neplatilo.

zalka
26. feb 2013

@katkarv ani teraz sa počas PN neplatia odvody to je jasné .. a sú dva balíky ... jeden je zo všetkými poisteniami, a druhý je bez poistenia v nezamestnanosti .
A prečo do júla .. lebo v 5/2012 ti skončilo DNP a ešte cca do 15 mesiacov ho vieš využiť preto do júla.

katkarv
26. feb 2013

@zalka Dakujem pekne.

katkarv
26. feb 2013

@zalka nejde mi to do hlavy a neviem to nikde najst ze dokedy teda presne to mozem vyuzit.

zalka
26. feb 2013

@katkarv od skončenia DNP to vieš využiť 460 dní ...
a prečo? Lebo SP skúma v posledných 2 rokoch ... 730 dní ... či je splnená podmienka 270 dní poistenia ... takže 730-270 je 460 dní .

rebeka25
26. feb 2013

@mirka1611 - a ako konci firma? Likvidaciou? Konkurzom?
Firma v ktorej som pracovala ja skoncila pocas mojej MD konkurzom, ale aj tak mam narok teraz na dalsiu matersku len to uz riesim so spravcom konkurzu.. A musis podpisat dohodu? Lebo tak ti nemusia vyplatit ani odstupne. Ak by ti dali oni vypoved tak je to vzdy lepsie nie?

katkarv
26. feb 2013

@zalka Aha,dakujem.