Žijem v zahraničí a chcú mi zrušiť materskú na Slovensku

katarina1989
21. nov 2011

uz skoro rok zijem v zahranici a matersku aj rodine pridavky poberam na slovensku .... nedavno mi schvalili rodine pridavky v zahranici a tak som ich doma musela zrusit lenze teraz mi povedali ze mi zrusia aj matersku a ze ju budem musiet aj vratit ☹ ...... zevraj nezijem na slovensku a tak nemam narok ........ nevie niekto poradit???

aliza
21. nov 2011

@maryx ale to nema nic spolocne s trvalym pobytom, aj ja mam trvaly pobyt na SK. Ide o to, kde zijes.

maryx
21. nov 2011

@aliza ok, ok 😎

aliza
21. nov 2011

@maryx ja viem, je to na hlavu, ale co uz

maryx
21. nov 2011

@aliza je to na hlavu, to máš pravdu a to sa "trochu" v zákonoch rozumiem...aj ked v týchto nie... 😎 ale je pravda, že som si len zbežne prebehla prvotný príspevok a moc nečítala dalšie reakcie.... takže som sa nedostala do podstaty veci 😉

zzuzana82
21. nov 2011

@aliza @maryx ahoj, ja tiez zijem v Uk ako alize a ma pravdu, mam trvaly pobyt na sk, ale narok na rodicovsky nemam , ked sa vratim domov a budem zit na sk, tak mi ho schvalia, ale musim zostat na sk.Ked som si to bola zistovat este ako tehotna na socialke, tak mi dokonca povedali, ze by som nemala narok ani na matersku, aj ked som pred odchodom do Uk pracovala na sk.

hoogy
21. nov 2011

@katarina1989 ale zrusila si len rodine alebo aj rodicovky? no pokial mas trvaly pobyt tak budu od teba chciet cestne prehlasenie ze sa zdrziavas na sr. ja som napriklas poberala na slovenku teraz pol roka byvame v rakusku tak som dostavala odtialto. nspat na sr nemozem ist pokial teda cestne neprehlasim ze sa tam zdrziavam a pokial nemam zdravotne poistenie na sk. aj to je dolezite. kde mas zdravotne poistenie.

tinaki1275
21. nov 2011

@aliza @maryx baby mam otazku ako je to s rodinnymi pridavkami ...ak sa v krajine v ktorej zijem vobec nepoberaju ,teda neexistuju ,mam pravo o ne ziadat na svk?dcera ma nahlaseny trvaly na svk ja tiez.. ale poberala som 6 mesacnu matersku v Grecku ..nic ine tu potom neexistuje.. 😀 nastupila som potom do prace.. 😒 dakujem

aliza
22. nov 2011

@tinaki1275 podla mna ano lebo mas narok na pridavky z jednej krajiny EU, cize ak v Grecku nepoberas, mala by si dostavat z SK. ja som tak mala na dceru, kym som nezaziadala v UK, ale to bolo davnejsie, neviem, ci sa tu tiez nieco nepomenilo.

tinaki1275
22. nov 2011

@aliza dakujem...

hoogy
22. nov 2011

@tinaki1275 pokial nemas trvajuce zdravotne poistenie na svk tak ti rodicovsky nevyplatia. a poistena mozes byt len v jednej krajine EU.

tinaki1275
22. nov 2011

@hoogy ale to sa tyka prispevku predsa a nie pridavkov ...tam sa spomina akurat ze mas byt poistena v EU.. 😕

hoogy
22. nov 2011

@tinaki1275 jaj prepac zle som citala🙂 som miselal ze psies o rodicovskom prispevku a nie o pridavkoch.

tinaki1275
22. nov 2011

@hoogy nevadi moja.. 😉

katarina1989
autor
22. nov 2011

@darinkazv tak to neviem lebo som v irsku nepracovala takze nemam narok na rodicovsky z irska ci?

katarina1989
autor
22. nov 2011

@hoogy takze zdravotne mam na slovensku a ked mi zrusia rodicovsky prispevok tak si to zdravotne budem platit pekne sama ☹ .... ja mam trvaly stale na slovensku

estterka
22. nov 2011

@katarina1989 pozor,pozor a v zahranici nemas ziadne poistenie? od zamestnavatela? ked ides k lekarovi,tak si vsetko platis? ak zijes v zahranici,poistenie na slovensku nesmies mat,je an to zakon a su za to velke pokuty. len v jednej krajine mozes mat poistenie,ak zijes dlhodobo v irsku,musis ho mat tam. europska karticka poistenca ti tak dlho vonku nefunguje. a je jedno kde mas trvaly pobyt,aj ja mam trvaly pobyt na slovensku. a uz vobec nie je moznost platit si to sama.

hoogy
22. nov 2011

@estterka no cisto teoreticky mozes mat len nemozes mat dve poisteia v ramci eu iba v jednej krajine. takze ked ona zije v irsku musi ist na priamu platbu

estterka
22. nov 2011

@tinaki1275 ja som to zistovala vsade,rodinne pridavky rovnako nedostanes. tiez u nas v spanielsku nic take nedostavam a nemam narok.

hoogy
22. nov 2011

@katarina1989 a ty zijes v irsku a aj ty aj male ste poisteny na slovensku to nedava zmysel? keby este ze v rakusku niekde za hranicami tak to pochopim,ale ako riesis navstevy lekara s drobcom?

estterka
22. nov 2011

@hoogy no to hej,musi si vsetko platit. to je ale potom to poistenie doma zbytocne a vyhodnejsie a dolezitejsie tam,kde zijem,nie?

hoogy
22. nov 2011

@estterka no ved hej. su to zbytocne vyhodene peniaze.

ladywitch26
22. nov 2011

od 1.maja 2010 sa menil zakon, mozete mat trvaly pobyt na svk, ale uz sa to zohladnuje podla strediska zaujmov. a ak zijete v zahranici, tak stredisko zaujmov je tam, takze na rodicovsky prispevok nemate narok. a ak zistia, ze bol vyplacany neopravnene, tak ho musite aj vratit. takze nespravite s tym nic. taky je momentalne zakon.

tinaki1275
22. nov 2011

@estterka dik sa mi to zda trochu divne lebo v podstate aj na velvyslanectve mi pred casom hovorili ze to je to jedine na co mame narok ..a podmienky vsetkky splname.. 😕

estterka
22. nov 2011

@tinaki1275 kedy si sa informovala?

tinaki1275
22. nov 2011

@estterka poslednykrat pred 3 mesiacmi ... 😕 ale pravda je ze im velmi nedoverujem ...uz velakrat mali skreslene informacie..napisem do hospodarskych novin pani Navratilovej ,ta to vie najlepsie.. aj ked pravda je ze vela bab berie aj rodinne prispevky a ziju si v cudzine..to je potom uz nefer ...ja osobne poznam babu ktora zije v Rakusku ,berie tam vsetko a este dostala aj prispevok pri narodeni dietata zo svk ..a to ma dieta narodene po juni 2010 ..ked uz platilo to nove nariadenie..dam ti vediet ked mi odpovie ta pani z HN..

estterka
22. nov 2011

@tinaki1275 mne to nepride teda vobec nefer,pride mi to hlupe. pretoze na kazdeho raz dojde a ja som radam,ked mam papiere v poriadku . a nie aby mi niekto po dvoch rokoch kazal vsetko vratit a plus pokuty platit. poznam aj cloveka,ktore mu prisli na dvojite poistenie a platit take peniaze,ze to bude velmi dlho splacat..

zuzkap2
22. nov 2011

@tinaki1275 moja sestra zije v Cechach, trvaly pobyt na na SK a jedine co zo Slovenska dostala bol prave ten prispevok pri narodeni dietata, rodila v septembri 2010

tinaki1275
23. nov 2011

@estterka ano moja o to mi ide ,mne pride nefer ze niekto si ziada aj o to na co nema narok ..alebo berie peniaze dvojmo ..a vies nedojde na vsetkych bohuzial,teda na vacsinu nedojde..zijem 13 rokov vcudzine a nikdy som neurobila nic co by nebolo v sulade so zakonmi ,,ale poviem ti ze ked som sa pred 13 rokmi odhlasovala zo zdr.poistovne na svk,kedze som bola uz zamestanan v zahranici ..aj tak to dosrali a poslali mi este po 3 rokoch papier aj s nejakou sialenou pokutou ze mam nedoplatky .. 😕 samozrejme som mala vsetky papiere ale aj tak som sa nabehala este dost kym som im to dokazala..to sa mi zda nefer...

tinaki1275
23. nov 2011

@zuzkap2 moja vidis tak to dostala nezakonne,nech sa s tym moc nikde nechvali ..nemala na to narok kedze zije v Cechach...

zuzkap2
23. nov 2011

@tinaki1275 no jej prave povedali,ze len na ten prispevok ma narok