Zrušia príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa?

emmka3
4. aug 2010

Mamicky, buduce mamicky a snazilky ... co poviete na toto?
http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-motivuju-...

a este v rychlosti prepocet, ako sa budeme mat "dobre" 😖
Takže maminy ja som si dala tú robotu a prerátala tú Mihálovu spravodlivosť v praxi:
Pracujúca mamina za tri roky na materskej príde o 878,64 € prípadne 1 178,64 € (podľa toho, či bude rodičovský 180 alebo 190 €). A nepracujúca mamina na tom zarobí 773,40 € prípadne 473,40 € (podľa toho, či bude rodičovský 180 albo 190 €). A to sa ešte bavíme za predpokladu, že prípatok k príspevku na dieťa zostane len bude rozrátaný. To je logika takže tá ktorá neplatí dane ani odvody dostane viac a tá ktorá poctivo pracuje príde o výhody, ktoré v súčasnosti má. Ale základ je, že budeme mať jednotný rodičovský príspevok.

Asi by stalo zato sa do toho nejak opriet (kedze Unia matiek sa vyjadrila v style, ze je to v podstate OK 😔 , nech to neprejde, lebo aj ked nase zlaticka nerodime pre peniaze, ale v dnesnej dobe sa bez nich neda zit ... zial ...

ollako
4. aug 2010

ja som taka nastvana, preto som nevollila pravicu!! ved ako inak sa zachova pravicova vlada , bola tu osem rokov a co urobila pre obycajneho cloveka? ja neviem tie co ste volili pravicu, kde ste vtedy boli?co ste cakali?vy ste to nevideli, alebo nevedli, co je to pravicova vlada??? a videli ste vobec niekde, aby pravicova vlada, podporovala socialnu politiku?....ja toto nechapem...mozte sa teraz postazovat na tuto vladu, ale v prvom rade si druhy krat rozmyslite, ked pojdete k volebne urne
inak SaS mi pripada, ze bolo len nasadene SDKÚ, aby pobrala hlasi lavici, staci zahlasit, ze sa moze hulit trava, tak ich volili fetaci, homosexualom slubili registrovane partnertva, tak snad vsetci teply ich volili, a teraz sa na nich vsetkych pekne zvysoka vysr...ale vedo tom im islo, aby sa dostali ku korytu a mohli si zo statnej kasy prilepsit, do svojicho podnikatelskych vreciek, ved je to tam samy podnikatel, tak si este uzakonia vselijake veci, aby ako podnikatelia boli zvyhodneni, no preco asi , uz chcu riesit zakonnik prace, lebo im nevyhovuje , tak mame sa esta no co tesi!!! 😠

lucia563
4. aug 2010

@pifina bodaj by si mala pravdu....

aj tu sa da vyjadrit:
http://tema.pravda.sk/Tema/suhlasite-so-znizeni...

katka888
4. aug 2010

@macka23
minister s avyjadri, ze s pozrie aj na nemocenske poistenie a jeho zneuzivanie a takisto na to, aby nebolo mozne mat sucastne povinne nemoc poistenie a dobrovolne. tzn ze studentka, nezamestnana sa mozu poistit na max matersku, ale zarabajuca uz podla toho navrhu, ak by to takto preslo, by nemohla. samozrejme, doprajem studentke, nezamestnanej sa pripoistit, ved to sa neda vyzit ani z toho 256 , ale riesenia opat na ukor pracujucich... opat to sposobi znizenie porodnosti tam, kde by sa mala zvysit a potesi ciernu masu.

zuzu82
4. aug 2010

Prepacte baby, ale neda mi nezareagovat. Nesledujem sice TV (lebo akosi nestiham), ale zmenu RP a priplatku pri narodeni dietata som uz zaregistrovala. Na zvyseny rodicovsky prispevok som nemala narok, hoci som pracovala 3 roky, no moj zamestnavatel so mnou rozviazal pracovny pomer 1 den po nastupe na MD. Obvinujete terajsiu vladu, ze vam ide brat peniaze, lae o takychto opatreniach sa predsa hovorilo aj na roznych meetingoch. Jednoducho ide o to, ze stat nema peniaze, pretoze ti, co boli pri moci ich porozdavali kade-tade (este aj peniaze, co boli urcene pre ludi postihnutych zivelnymi pohromami - napr. t.r.povodne - a nedostanu nic, lebo peniaze isli na rozne stadiony - aj ked tie je treba, ale najprv sa mali riesit ine veci, a teraz ludia, co si postavili nove domy, ktore mali pred skolaudovanim, cize ich nemohli mat este ani poistene, dostanu smiesnych niekolko sto eur, lebo rezerva na tieto ucely sa vycerpala ) a bolo jasne, ze vlada, ktora pride sa bude musiet s tymto vysporiadat, ajked pre nas tieto opatrenia nebudu popularne ani oblubene (ale to vam povie asi kazdy politolog). Nas stat bol pred volbami na ceste podobnej Grecku (ako vsetci velmi dobre vieme, islo o krizu, ktora nie je vyriesena este ani dnes). Ale naspat k teme - co sa tyka RP - co som citala -ma byt zvyseny, ale zaroven bude moct mamicka pracovat aj poberat RP (urcite budu nejake podmienky, uvidime). Teraz sa to napr. neda - aj ked nemam rodicovsky prispevok zvyseny, bolo mi povedane, ze po novom sa uz neda pracovat a poberat RP, ako to bolo pred zvysovanim (vtedy mohla mamicka pracovat myslim na dohodu do nejakeho urciteho prijmu rocne). To, ze sa zrusia priplatky pri narodeni 1.-3.dietata, je trochu nefer, ale zase si povedzme na rovinu, ze tieto priplatky poberali aj tak vo vacsej miere prave spominanz neprisposobivi obcania. A okrem toho, zaregistrovala som aj to, ze vlada chce matersku dovolenku predlzit na 1 rok (co je oproti terajsiemu pol roku urcite pomoc pre mlade rodiny) a zaroven ju zvysit. Nemyslite si, ze tuto vladu obhajujem, len sa na vec pozeram realisticky. My tiez nie sme bohati (na peniaze), teraz mame 9 eur na ucte a tyzden do manzelovej vyplaty, ale skusam sa na vec pozerat triezvo, bez ovplyvnovania populistickymi ludmi, ktori su v podstate radi, ze sa zbavili zodpovednosti za to, co sa musi teraz urobit.

marcelkatt
4. aug 2010

@macka23 neviem, no ja si platím DNP aby som poberala vyšší RP, no ak schvália jednotný RP tak mám asi smolu aj ja, pretože najskor budem poberať materskú 6 mesiacov a o RP budem žiadať až v roku 2011.

ani3012
4. aug 2010

@ollako tak to nemáš pravdu,že ich volili len samí feťáci a homosexuáli.Ja som bola prekvapená,koľko mojich známych ich zvolilo.Väčšinou kvôli odvodovému bonusu 😒
Ale zase na druhú stranu na stránke SaS po vyhlásení výsledkov písal väčšinou len ten ,kto chcel legalizovať ( ale v skutočnosti sa mala len dekriminalizovať 😀 ) marihuana.
čo sa týka reg.partnerstiev,tak nech majú ľudia čo spolu žijú také práva ,aby mohli po sebe dediť majetok,aby im bol povedaný zdrav.stav partnera a tak.

pifina
4. aug 2010

@zuzu82 suhlasim 🙂

katka888
4. aug 2010

@zuzu82
je jasne, ze v socke je cierna diera, ale ak mozem za baby, nam sa nepaci, ze opatreniami zacinaju prave u mamiciek, a nie napr u neprisposobivých obcanoch. Zamerat sa na podporu zamestnania, nove prac miesta, to by prilialo na odvodoch chybajuce peniaze, skresat podmienky pre roznych asocialov, to by usetrilo.
Podpora rodenia deti ma z dlhodobeho hladiska vacsi prinos ako ine podpory.
Suhlasim, ze chcu aby mamicky si mohli privyrobit, ved to mozu aj invalidi, aj dochodcovia, ale brat to vseobecne, ze znizia RP / z 256 / s tym, ze ved si chodte privyrobit.... a co mamicky v okresoch, kde nema pracu ani bezdetny, kdeto este mamicka, co mamicky, ktore nemaju kde nechat dieta, kym si pojdu privyrobit smiesne eura, ktore nakoniec zozerie au-pair, alebo platene jasle? sme v ke, a ani ja, ani sesterka si nic nevie popri materskej najst, jednoducho nie su na trhu popnuky na dohodu, a ak, tak si to rozchytia znamy. a deti nemame kde nechat, jedine platene jasle.
mohli urcit, ak chces privyrabat, tak RP znizeny, ak si doma, tak zvyseny. a to o tej rocnej materskej nie je nikde ako navrh, SDKU to preferovalo pred volbami, ale po volbach sa na tom s kooal. partnermi nezhodli.

suhlasim, ze

pifina
4. aug 2010

@marcelkatt neviem presne, ake su zakony, ale nepriplaca sa DNP kvoli tomu, aby si mala vyssiu matersku? a RP je jednotny pre vsetkych (teda, ak odmyslim to rozdelenie na pracujucich a nepracujucich)

janka_pn
4. aug 2010

aj tak si myslim, ze ako prve sa malo kratit inde a nie na rodinach s detmi (predtym pracujuci), zly zaciatok noveho ministra.

marcelkatt
4. aug 2010

@pifina na sociálke mi bolo povedané ak splním podmienku platenia DNP 270 dní mám nárok na mateerské pol roka a potom aj na zvýšený RP, lebo to je niečo akoby som pracovala asi, ke%d si to platím. Pýtala som sa na to aj tu na koníkovi múdreh hlavičky Gapy, aj na socálke v PD a TT pre istotu, lebo sa v tom nevyznám.

libka1
4. aug 2010

zuzu82 teba ten prispevok nenastve lebo ho dostanes na vsetky 3 deti ak dobre ratam 😀 inac s tvojim prispevkom tiez suhlasim, vo vacsine veci mas pravdu, ktosi tu rozhadzoval aj to co nemal... a teraz prichadzaju nasledky...

marcelkatt
4. aug 2010

@marcelkatt DNP si platím od 1.2.2010 a TP mám 13.12.2010.

lucia563
4. aug 2010

@marcelkatt presne ako @pifina pise, to uz by si mala mat matersku lepsiu, nie az RP, nie?

pifina
4. aug 2010

@marcelkatt no podla mna minimalne tu zvysenu matersku mat budes, kedze mas termin v decembri ... a zvysku sa neboj, urcite to bude vo finale lepsie, ako sa to prezentuje teraz 🙂

lucia563
4. aug 2010

@marcelkatt tak to by ti malo v pohode vyjst k materkej 😉

marcelkatt
4. aug 2010

Jasné baby ja budem mať nárok na materskú 6 mesiacov, to chápem, no mala som mať aj na zvýšený RP po ukončení poberania materskej. No uvidíme či a čo poschvaľujú.

mimina321
4. aug 2010

dievčence mňa rozčuluje hlavne to,že idú šetriť na veciach ako príspevok pri narodení a rp 😠 😠 😠 a kdeakým darmožráčom čo celí život nepohnú prstom a neodvádzajú dane nadelíme 🙄
už som tu písala pracujem poctivo platím všetky dane,byt mi NEPOSTAVIL šTáT,ale platím hypotéku........a rozčuluje ma,že príspevok nedostanem....nedostanem nič ako bonus to že môžem ísť do roboty popri md a kde dám drobca?už vidím ako ma vítajuú vo firme s dieťatkom v klokanke 😠 😠 😠 😠
.......a ešte možno pôjdem do dôchodku v 100 aby na tých lajdákov čo nikdy nerobili a nebudú mal kto robiť........

ollako
4. aug 2010

@ani3012 na vidis na podnikatelov som zabudla aj ti ich volili, ale mne je to jedno ...im to uzakonia,nech sa homosexuali sobasia, mne to nevadi... ja to nepisem, preto , ze by mi to vadilo, ale preto, ze im islo, len o to aby ziskali volicov a dostali sa ku korytu!!!

bea1
4. aug 2010

Ahojte, pridávam sa. Ohľadom priplácania pre zvýšenie materskej - musíš robiť pred narodením dieťaťa viac ako 270 dní (ak si priplácaš, budeš mať aj vyššiu materskú ako len so základným odvodom od zamestnávateľa). Akonáhle máš nárok na materskú, máš nárok aj na rodičoský príspevok vo výške 256 éčok.
zatiaľ asi tak.

nya
4. aug 2010

Toto ak prejde, tak nechcem ani mysliet na to ako budeme zit.
Hypoteka na krku a zbytok tehotenstva v strese o peniaze a co bude. Fakt idealne. Ked uz to chcu zaviest, mali by dat ludom aspon dostatok casu, aby sa na to pripravili. Co my, co uz sme tehotne a ratali sme s akou takou pomocou od statu?....

katika82
4. aug 2010

@pifina no možno noviny zavalia iné články ale minister siza tým stáť bude. a ak to nebudeme riešiť teraz ale potom ked to už schvália bude neskoro. aj kôly mýtu mohli dopravcovia viac vybojovať keby sa chaporili ešte vtedy ked sa len o mýte hovorilo nie potom ked už boli postavené rampy a všetko schválené. potom sa už nedalo nič.

preto aj my ked teraz zaspíme na vavrínom necháme to tak potom budeme darmo skákať 1,30 že prečo to schválili. musíme teraz do toho rýpať a bojovať za naše práva nie ked bude neskoro

sklamala ma teda ale veľmi únia materských centier že s tým súhlasia

ani3012
4. aug 2010

@ollako hej máš pravdu 😉

marcelkatt
4. aug 2010

@bea1 a myslíš si, že ke´d dajú RP jednotný 180€ od 1.1.2011, že aj tak by som mala ja nárok na vyšší RP, ak budem od novembra dostávať materskú??? Skôr si myslím, že nie, no neviem.

Ako je to v Čechách
Pre porovnanie vám ponúkam výšku rodičovského príspevku v Českej republike. Dĺžku materskej dovolenky si môžu samé zvoliť a majú na výber:
11.400 Kč/mesiac pri zrýchlenom čerpaní do 2 rokov veku dieťaťa. Rodič má na tento príspevok nárok vtedy, keď pred odchodom na materskú dovolenku mal mzdu aspoň 16.400 Kč mesačne, resp. „materskú“ minimálne 380 Kč denne. Celkom na Rodičovskom príspevku pri štandardnom nástupe na MD obdrží mamička v Česku 216.600 Kč (8405€). Slušné, nie???

7600 Kč/mesiac pri klasickom čerpaní do 3 rokov veku dieťaťa v základnej výmere. Celkom na Rodičovskom príspevku pri tomto čerpaní obdrží mamička 235.600 Kč. (9142€)
Pokiaľ sa rozhodne byť s dieťaťom doma do 4 rokov veku dieťaťa, potom bude dostávať do roka a 9 mesiacov 7600 Kč/mesiac a ďalej až do 4 rokov veku bude poberať 3800 Kč. Celkom na rodičovskom príspevku obdrží 224.600 Kč. (8715€)

marcelkatt
4. aug 2010

@nya moja, štát to nezaujíma, nemyslia na nás mamičky ani na potreby občanov.

pifina
4. aug 2010

@katika82 podla mna prave to, ze unia materskych centier s tym suhlasi, znamena, ze o par dni budu tie clanky vyzerat v novinach inak ... ono, ak je nieco vytrhnute z kontextu, tak to vyzera uplne inak ... preto som zvedava na najblizsie dni a potom uvidime 🙂

nya
4. aug 2010

@marcelkatt

Je mi normalne smutno z toho 😢 .
Nechystam sa byt doma dlhsie ako rok lebo si to jednoducho nebudem moct dovolit, ale chcela by som, aby som ten rok mohla aj dostojne zit a nie len prezivat a stresovat sa o peniaze.

nya
4. aug 2010

@pifina

Chcela by som mat tvoj optimizmus 🙂
Ked to uz raz vypustil z ust sam minister, tak ja to uz vidim dost zle.

katka888
4. aug 2010

@mimina321
jedine suhlas

katika82
4. aug 2010

nech mi len povedia ako si má ta mamička nájsť na 4 hodiny robotu dieťa si predsa musí niekde dať ak nemá doma starkú alebo nechodí na striedačku s mužom. a to čoza tie 4 hodiny zarobí tak z toho zaplatí jasle do ktorých musela dať dieťa na tie 4 hodiny.
nech hľadajú inde uťahovanie opaskov

debil však nec...h ide on robiť a nie rozhodovať o kokotinách o ktorých nemá ani šajnu. šak nech sebe utiahne opasok. by som im dala tak ako je to v číne či kde že politici chodia rokovať večer a cez deň chodia normálne do práce. by som videla či by ho takéto debiliny niekde pri lise napádali. by som ho fakt zavrela niekde do závodu na 12 hodín tvrdej makačky bez prestávky aby videl.

čo nezruší daňové prázdniny zahraničným investorom?? hned by mali dosť peňazí. a nie zvyšovať odvody obyčajným slovákom ktorí si chcú na seba zarobiť ale tamtí šikmoookí prisťahovalci ani korunu nezaplatia. však ja tiež zamestnám aj dvestotisíc zamestnancov ked za nich ani korunu nemusím zaplatiť štátu. nech sa zamyslia komu berú tí naši slávni politici.

prečo sa česi napríklad majú lepšie
aký rozdiel už len v cenách majú tak je to na zaplakanie. segra mi tam kupuje veci pre malého. tak mi povedz ako je možné že tam v čiňáku dokážu predávať body za 35 českých čo je asi 40 našich a u nás pod 3 eur...á nekúpiš. to isté v poľsku. poliak dokáže kupiť na slovensku a ešte to aj v poľsku lacnejšie predať ako u nás. tak ako je toto možné. všetko sa tu robí pre iných len nie pre nás. Na čechov možno nadávame že sú to pepíci ale oni si aspoň vedia povedať a postaviť sa za svoje práva. však prečo ešte nemajú euro lebo majú rozum.