Zrušia príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa?

emmka3
4. aug 2010

Mamicky, buduce mamicky a snazilky ... co poviete na toto?
http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-motivuju-...

a este v rychlosti prepocet, ako sa budeme mat "dobre" 😖
Takže maminy ja som si dala tú robotu a prerátala tú Mihálovu spravodlivosť v praxi:
Pracujúca mamina za tri roky na materskej príde o 878,64 € prípadne 1 178,64 € (podľa toho, či bude rodičovský 180 alebo 190 €). A nepracujúca mamina na tom zarobí 773,40 € prípadne 473,40 € (podľa toho, či bude rodičovský 180 albo 190 €). A to sa ešte bavíme za predpokladu, že prípatok k príspevku na dieťa zostane len bude rozrátaný. To je logika takže tá ktorá neplatí dane ani odvody dostane viac a tá ktorá poctivo pracuje príde o výhody, ktoré v súčasnosti má. Ale základ je, že budeme mať jednotný rodičovský príspevok.

Asi by stalo zato sa do toho nejak opriet (kedze Unia matiek sa vyjadrila v style, ze je to v podstate OK 😔 , nech to neprejde, lebo aj ked nase zlaticka nerodime pre peniaze, ale v dnesnej dobe sa bez nich neda zit ... zial ...

petusko
4. aug 2010

veru na prdlajs je moznost robit popri RD matkam z dedin, kde rusia aj skolky pre deti od troch rokov, o jaslickach mozu len snivat. a ist pracovat, dat dieta do sukr. jasiel v meste sa vobec nevyplati, pretoze co rodic precestuje a zpalati zariadeniu, ostane mu este menej ako ked bude doma.

marcelkatt
4. aug 2010

@nya verím moja, aj my sme na tom dosť blbo, od výplaty k výplate, byt máme podnikový nájom 290€ plus 33€ elektrika, úver na krku, malé dieťa a druhé bude v decembri. Prvé pôjde do škôlky, teda ak nám to financie dovolia žiaľ. No a strava, oblečenie, benzín do práce manžel... Hrozné. Ale to nikoho nezaujíma.

V ČR je pôrodné na každé dieťa 13000ČK, cca 526€, prídavky do 6 rokov dieťaťa sú tam okolo 20€ ako aj tu, no ten RP majú inak vymyslený, viac možnosti.

mimina321
4. aug 2010

@katika82 ten tvoj príspevok je 100%

ajdika
4. aug 2010

@zuzu82 ja tiež súhlasím. Ja som nedostala príspevok ani k prvému, ani k druhému dieťaťu a som tu. A tiež ma štvalo, že som sa nezhodla s termínmi vlády...Na zvýšený rodičovský som mala nárok (7 mesiacov), ale veľmi veľa mamičiek v okolí (takmer všetky) nie, alebo len 1-2 mesiace, hoci poctivo platili odvody...takto sa mi to zdá oveľa spravodlivejšie voči všetkým, čo sa týka rodičovského príspevku. A čo sa týka poberania materského, ak sa predĺži na rok, je to určite výhodnejšie (aj keď ani ja som nezaregistrovala, žeby sa o tom aktuálne hovorilo). Pôvodne mala stará vláda zvýšiť rodičovský, no nestalo sa tak, hoci to pomaly 2 roky sľubovala (lacnejšie ju vyšlo, keď schválila vyplácanie príspevku na 2. a 3. dieťa, hoci rok predtým to tvrdo zamietala). A aspoň si budú môcť privyrobiť aj mamičky do 2 rokov veku dieťaťa, ktoré sú na RP, a nie ako teraz sa nesmelo mať iný príjem, inak ste o zvýšený rodičovský prišli. A taktiež, ak pôjdete skôr do práce, a budete sa musieť nebodaj vrátiť na rodičovský , nedostanete ešte nižší rodičovský príspevok, ako je základný, tak ako je to teraz. Aspoň dúfam. O tom, že sa nebude môcť spájať dobrovolné NP a NP zo zamestnania, to som tiež nepočula, katka888 vieš sem hodiť aj nejaký link, odkiaľ to máš? To by sa nedotýkalo len mamičiek, ale v podstate všetkých ľudí. A súhlasím aj s tým, že je smutné, že sa neustále dejú nejaké zmeny ohľadom rodín s deťmi, a človek sa nemôže na nič spoliehať. Ja by som všetkým mamičkám dopriala všetky možné príspevky, aké by len boli možné. A čo sa týka spoluobčaniek, ako vyciciať z tohto štátu čo najviac, toto majú v malíčku a mohli by sme sa od nich učiť všetky...

yanielka
4. aug 2010

@zuzu82 suhlasim. terajsi rodicovsky prispevok je diskriminacny, mna sa netykalo zvysenie pretoze nasa dcera uz dovrsila dva roky a preco pytam sa? 13 rokov som pracovala a platila odvody. Preco ja mam dostavat znizeny rodicovsky prispevok ked rodicovska dovolenka je do 3 rokov veku dietata?

katka888
4. aug 2010

@ajdika

bol tu link na clanok , kde sa pise, ze Mihal planuje odvody pre vsetkych a na konci clanku bol odsek o "posvieteni si" aj na nemocenske poistenie. myslim, ze na dvoch forach som sa stretla s tym linkom

katka888
4. aug 2010

@yanielka
tvoj prispevok znie typicky slovensky.... ja ked nemam, tak nech ani sused nezere, ale vysvetli mi, preco by mali robit obmedzenia a stkrty prave na rodinach, detoch ? a preco by tmava rasa mala dostavat tolko ako niekto, kto pre tento stat nieco robi? plati odvody, odvadza nejaku pridanu hodnotu a ked sa rozhodne si zalozit rodinu, tak je potrestany tym, ze miesto prijmu, o ktory pride, kedze je s malym dietatom, tak dostane almuznu? stat deti nepotrebuje? tak co sa potom ohanaju s tym, ako sa malo deti rodi, a nema kto platit na dochodky....

krasnulka
4. aug 2010

@emmka3 Ahoj, tvoj text ma strasne vytočil...ako moze niekto napisat, ze mamicka ktora pracovala bude dostavat menej ako mamicka,ktora nikdy nepracovala. Napr.ja som otehotnela v maturitnom ročniku.Skolu som prerušila, a isla na matersku. Ja som si nemala z coho pokupit vybavu, ktoru si kazda pracujuca mamicka ma z coho kupit...Za mna vsetko pokupovali moji rodicia. Ale nejde o to,to bola moja chyba ze som otehotnela pocas skoly. Ale na druhu stranu...Dieta, ktore sa narodi mamicke ktora nepracovala ma take iste naroky ako dieta pracujucej mamicky. Cize mamicka, ktora pracovala,si moze dovolit kupit svojmu dietatu tie najkvalitnejsie plienky, kojenecke mlieka, oblečenie a dietat nepracujucej mamicky bude mat plienky ll.triedy, oblečenie zo sekacov a to len preto, ze nemoze za to,ci jeho mamicka pracovala alebi nie? Tie peniaze su pre deti, nie pre rodicov. Tak preco delit deti od narodenia do kategorie bohatych a chudobnych.

ajdika
4. aug 2010

@katka888 díky moc, skúsim si to nájsť. Snáď to neprejde.

katika82
4. aug 2010

ako ok ked chcú dať rovnaký rodičovský tak dobre nech vezmú príspevok pri narodení ale nech nechajú rodičovský tých 256 eur pre všetky matky do 3 rkoch to si myslím že by bolo ako tak spravodlivé a potom môže Mihál hovoriť o rovnakej výške rodičovského. ale ide o to aby sa zabránilo aby cigáni rodili ako jablone. však tá za tie peniaze bude mať aj 30 detí pre ňu sú to čísté prachy. ona nerozmýšla nad tým že či dieťaťu kupi také alebo také veci, mlieko, plienky tam nahé bude behať či v zime či v lete po dvore, vy--sere s tam kde chce vyčúra tiež načo sú jej plienky. a peniaze prechlasce.

lienka2
4. aug 2010

@krasnulka ked tie peniaze su pre dieta, z coho ma zit matka?

sabiatko
4. aug 2010

mna sa nastastie tykalo tych 256 eur aj prispevok na dieta. vam poviem, ze nebyt toho, neviem, kde by som na to nabrala. na prve babo su nenormalne naklady. samozrejme ten prispevok to nepokryl ani zdaleka, ale bola to velka pomoc. my teraz byvame v podnajme a najblizsie si asi na seba upletieme bic - hypoteku. alebo mozme dosmrti byvat v podnajme, ktory aj tak neni isty. nebyt manzela, tak som asi na ulici. ani byty mlade rodiny nedostanu, sak aspon tie najomne keby boli, ale tych pat a pol, co sa postavali, to nas nezachrani. a to sme planovali za par rokov dalsie babo. to je teda riesenie, podporit porodnost zobratim penazi matkam, to je logika!

yanielka
4. aug 2010

@katka888 asi si ma zle pochopila ja netvrdim, ze sa ma setrit na rodinach s detmi ale preco ma jeden dostavat viac a druhy menej? Presne ako pises, pracovala som, odvadzala dane a odvody, preco by obyvatelia osad mali dostavat nie tolko ale viac ako ten kto pracoval???? suhlasim s tebou a zelam si lepsiu socialnu politiku tohto statu pre rodiny s detmi ale ak je vsetko na principe solidarity , tak potom kde je ta solidarita? takze budem oponovat na tvoje oznacenie mojho prispevku ako typicky slovenskeho....

lalia21
4. aug 2010

@katika82 suhlasim 😉 ked už sa chce Mihal ohanať rovnakym rodičovskym-nech da 256eur pre všetky matky!a nie že takto ochudobní tie pracujuce o niakych 70,80eur mesačne.........z 256e na 180-190 je teda riadny skok 😠 😠 😠

krasnulka
4. aug 2010

@lienka2 voci vydatej matke ma vyzivovaciu povinnost jej manzel, a pokial nie je vydata tak socialka jej doplati zivotne minimum. Je to hlupe,ale je to tak...nie malo som sa kvoli tomu nalietala po socialkach. A zo svojich skusenosti vie, ze moj syn ma stal viac ako 4000sk mesacne, to bolo pred tromi rokmi a to som nepocitala oblecenie. A teraz som v takej situacii,ze svojej dcerke kupujem len plienky a namiesto suseneho mliecka jej davam kupovane krabicove. Pol roka som mala dve deti na jednej materskej, no teraz ma syn cez tri roky a mam len pridavky a na dceru rodicovsky a pridavky. Myslis si, ze by som mohla este z toho vyzit aj ja?

majdiska
4. aug 2010

krasnulka no musím si emmky3 zastať.. myslím si že určite tu mamičky študovali rovnako ako ty, ja som tiež študovala na VS a mala som partnera - terajšeho manžela, a brala som HAK aby som nedajbože neotehotnela počas štúdia.. ale prečo by som mala doplácať na tento systém ja??? zamestnala som sa, odsrala som si v práci celé tri roky od rána do večera, aj ked som bola tehu.. v stresoch a nervoch, žiadny pokoj.. nastúpila som na materskú 6tt pred termínom a porodila som o skoro 2tt skôr.. prečo by som mala mať rovnako ako niekto čo nikdy nerobil??? ja som si odvody riadne platila, mne výbavu nikto nedával - rodičia tiež nie.. musela som si na to dieťa zarobiť a to je rozdiel ...

ralanka
4. aug 2010

môj názor je že prečo v parlamente nerozoberajú aj náhradných rodičov čo si adoptujú deti tí nemajú nárok skoro na nič a bio rodičia sa rozčulujú že im chcú zobrať 25tis. príspevok pri narodení a včom su adoptívni rodičia iní? kým dostanú rozhodnutie súdu o tom že si môžu zobrať dieťa domov tak všetky náklady hradia oni a to nemajú istotu či dieťa dostanú a nik im to nezaplatí nedostanú "pôrodné" aj ked oni za to nemôžu ne nemajú a nemôžu mať vlastné a rôzne komplikácie kým je dieťa ich ale to nikoho netrápi takým rodičom netreba pomôcť ved ked chcú cudzie dieťa tak by mali mať dosť prostriedkov na všetky výdaje 😠 😠 😠 😠 😠 😠

danulka3
4. aug 2010

@zuzu82 súhlasím s tebou

katka888
4. aug 2010

@yanielka
ospravedlnujem sa , to oznacenie bolo len na jednu cast, ze tebe to nevyslo, tak suhlasis so znizenim. ale je jasne, ze som to cele zle pochopila.

krasnulka
4. aug 2010

@majdiska ale ja nehovorim,aby pracujuce mamaicky nemali pol roka matersku,ktora je vyssia ako rodicovsky prispevok. Nech maju,ano,zarabali tak nech maju...ale preco by mali mat dalsie dva roky po materskej rodicovsky 250 eur a nepracujuce len tych 160 eur? Na materskej si maju byt vsetky mamicky rovnocenne a nie že jedny maju 250 eur a druhe 160 eur. Rodičovsky by mal byt rovnaky pre všetky mamičky. Všetky deti potrebuju plienky, mlieka, kozmetiku,oblečenie,topanky a všetko ine...a nie deti ukracovat hned od narodenia.

marion
4. aug 2010

Ja sa nikoho nechcem zastavat, ale ak by ostal vo vlade Fico a spol....tak do roka sme tam kde Grecko, a sme v ...... A zvysil by sa dochodkovy vek na 90rokov, coho by sme sa asi ani nedozili. Ani ja niesom nadsena co sa ide diat, ale kedze odchadzajuca vlada pominala aj to co vlastne nie je....tak z coho maju davat ☹ ☹ ☹ No je to sila, tomuto statu nic nepomoze...takto zle to tu bude navzdy ☹ ☹

svetluska4
4. aug 2010

baby,cele je to na hanbu. preco beru prave najslabsiemu clanku v spolocnosti? Povedzte mi kto zamestna matku s malym dietatom co i len na ciastocny uvazok? Pravdou je ze takych je malo. A kde si tie matky maju potom vykompenzovat tu stratu co im vlada chce odobrat? Ked uz to chcu pomenit tak by mali tak ze ten najvyssi je na prve dieta a na dalsie deti uz bude mensi, ved kocik a podobne veci predsa podedi po starsom surodencovi. Co sa tyka rodicovskych prispevkov , tak to by mal byt rovnaky pre vsetky matky a vynasobene poctom deti (samozrejme ohranicene nejakou max. sumou, nech nezivime "opalencov") A dokial na to zobrat prachy? no nehc sa pani politici pozru do vlastnychradov, sa udierali do prs aky poriadok spravia medzi poslaneckymi lavicami a teraz? uz sa pozerajuz kaade sa da najlahsie kradnut.

yanielka
4. aug 2010

@katka888 v pohode, ja som naozaj nemyslela, ze suhlasim so znizenim, nech je rodicovsky prispevok akykolvek ale samozrejme budem rada, ak bude co najvyssi, ale nech na neho maju narok vsetky mamicky........pracovala som vkuse 13 rokov, pocas prace som studovala externe VS, vsetky odvody za 13 rokov som platila a mam menej ako uz spominane spoluobcianky z osady.........

michalag
4. aug 2010

ja som neuznavala ani co sa spravilo pre rodiny v minulej vlade, jasne tie co robili bolo super a boli happy ale tym ako sa stalo nam doplatili na neprisposobivych, vzdy som bola zato aby sa jednorazovy rozpocital na 3 roky a nie len na zaciatku dat a potom 3 roky skakat od vyplaty k vyplate .... tot moj nazor

marion
4. aug 2010

@yanielka tie spoluobcianky aj mna najviac seru, budu zit len z tychto davok, stat za nich este plati aj zdravotne poistenie a este z nich nie je ani ziadny uzitok? No sila ☹ 😠 😠

nya
4. aug 2010

@michalag

No ty si ho dostala uz 2x tak mozno si za to rozratanie. Tiez ma potom zaujima, ci tie mamicky, ktore ten prispevok este stihnu, nedostanu tu rozratanu cast?
Ja som za to, aby ostal ten jednorazovy prispevok. Ved ked si to rozratas na 36 casti, tak ani nebudes vediet ze si nieco dostala. Ved to nebude ani 20 Euro mesacne.

nebbia
4. aug 2010

@krasnulka Ja som pracovala aj pred prvym dietatom aj pred druhym.Dochadzala som s bruchom kazde rano busom 20km a potom ma cakala 15 min.casta peso,v zime to bolo super brodit sa zavejmi a zladovatenymi chodnikmi.A mala som rizikove zamestnanie,kde ma moj gynekolog chcel vypisat na PN uz v 5tt,ze zbytocne riskovat.Aj napriek tomu som pracovala takmer az do porodu.Moje deti nenosia znackove veci a ani moja najmensia nema znackove plienky.Jedine co ma s muzom utesovalo,bol zvyseny RP pre pracujuce matky.Teraz neviem ako budeme od januara fungovat.

michalag
4. aug 2010

@nya ja som dostala jednorazovy len teraz takze vobec to neberiem preto tak ja som bola uz predtym zato ako sa zacalo o tom jednorazovom pri 2 a 3 dietati ze by to bolo lepsie

nya
4. aug 2010

@michalag

A tych 18 Euro mesacne by ti pomohlo viac, ako ten jednorazovy prispevok?

majdiska
4. aug 2010

presne ako nebbia píše.. som to mala to isté.. tiež som dochádzala každé ráno skoro 20 km (s bruchom uprostred ukrutného leta, v hice s opuchnutými nohami a nik sa ma nepýtal, či vládzem.. ja som si nemohla dovoliť nastúpiť na rizikové, lebo by sme s financiami úplne nestačili..) za prácou, robila som na ekonomickom - v neustálom strese, dovolenku som ani nevidela - nastupovala som na materskú v septembri s 18 dnami dovolenky.. ledva som nakúpila výbavu pre malého ajto sa mi vlasy na hlave ježili, čo všetko tak moc stojí.. kočík z druhej ruky, všetko kupované po bazároch.. naši niečo pomohli, ale predsa nemôžem chcieť aby rodičia financovali moje dieťa.. a aj ked som robila, tak môj plat nepostačoval na výbavu pre dieťatko, ked si vezmeš platiť úvery, byt a dochádzanie..