Zrušia príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa?

emmka3
4. aug 2010

Mamicky, buduce mamicky a snazilky ... co poviete na toto?
http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-motivuju-...

a este v rychlosti prepocet, ako sa budeme mat "dobre" 😖
Takže maminy ja som si dala tú robotu a prerátala tú Mihálovu spravodlivosť v praxi:
Pracujúca mamina za tri roky na materskej príde o 878,64 € prípadne 1 178,64 € (podľa toho, či bude rodičovský 180 alebo 190 €). A nepracujúca mamina na tom zarobí 773,40 € prípadne 473,40 € (podľa toho, či bude rodičovský 180 albo 190 €). A to sa ešte bavíme za predpokladu, že prípatok k príspevku na dieťa zostane len bude rozrátaný. To je logika takže tá ktorá neplatí dane ani odvody dostane viac a tá ktorá poctivo pracuje príde o výhody, ktoré v súčasnosti má. Ale základ je, že budeme mať jednotný rodičovský príspevok.

Asi by stalo zato sa do toho nejak opriet (kedze Unia matiek sa vyjadrila v style, ze je to v podstate OK 😔 , nech to neprejde, lebo aj ked nase zlaticka nerodime pre peniaze, ale v dnesnej dobe sa bez nich neda zit ... zial ...

gapa
22. okt 2011

@maminka142
áno, o odstupné musíš požiadať, tak bacha na to a záleží kedy výpoved prevezmeš!!!! treba požiadať do konca daného kalend.mesiaca, kedy to prevezmeš, ako som písala. Pozri si nový Zákonník práce cca § 60 -63 a o odstupnom myslím sa píše cca § 76.

maminka142
22. okt 2011

@tanyja no ved prave, aj všetci teraz uprednostňuju slobodne a bezdetne 😠 Takže mam smolu ☹ Nemohla som mu povedať, že neplanujem babätko a do par mesiacov, by som bola tehu 😕 Kašlať na to, nech si tam daju slobodne a bezdetne, ked si na tom tak potrpia..

tanyja
22. okt 2011

@maminka142 no ale mladé a pochabé dlho na jednom mieste nevydržia , dnes v správach ked sa pýtali kežmarských rómov, prečo odmietli prácu v trnave za 600€ v čistom, tak ani neodpovedali, nechce sa im robiť
čo by som dala za 600€ , u nás robia ľudia v závode za 340€ a robia

gapa
22. okt 2011

@maminka142
inak ako ste sa dohodli, kedy ti skončí prac.pomer, lebo formulácia, že dostaneš výpoved k 1.3.2012 netuším, čo môže znamenať, že ju dna 1.3. prevezmeš? alebo ti od 1.3.2012 už netrvá prac.pomer? Ak to druhé, tak nejde o výpoved ale o dohodu. A tú by som podpísala, len ak tam bude nárok na odstupné 3mesačné (ak trval tvoj pp od r.2006) a to si zabezpečíš len tým, že v dohode bude uvedené, že prac.pomer končí z dôvodu napr. nadbytočnosti. Ak tam nič nebude uvedené, alebo, že si žiadala ty, či niečo v takom zmysle, teda nie organizačné dôvody zamestnanca, tak nárok na odstupné ti nevznikne.

maminka142
22. okt 2011

@gapa skopirovala so si to, čo si mi napísala, ale nič som sa nedozvedela ☹ Jedna stranka sa mi neda otvoriť a ostatne boli tu na MK 😕 Takže ak mne končí RP 28.2.2012, Tak on mi asi vypoved napíše ku dňu 1.3.2012 však? Tak to budem mať potom čas na požiadanie odstupneho, teda ak ho budem môcť podať do toho 31.3.2012?

maminka142
22. okt 2011

@gapa asi to druhe, že mi nebude trvať pracovny pomer, lenže zasa ja mam podpísanu zmluvu, na dobu neurčitu a ked mi skončí RP, tak mi chce dať vypoved... Takže nezamestnana budem asi od toho 1.3.2012.

maminka142
22. okt 2011

@tanyja No presne 😠 Ale oni vedia čo robia, vedia, že take mlade sa nebudu hrnuť mať deti 😠 Je to všetko nespravodlive, ale je to tak ☹

tanyja
22. okt 2011

@maminka142 a najviac ma štve, že aj dôchodcovia robia, len v našom mini mestečku ich robí úžasne veľa, vlastne takmer každý dôchodca povie, že ide do roboty a my mamičky nemáme šancu na robotu, lebo máme rodinu a deti a je predpoklad, že ked dieťa ochorie, budeme s nimi doma ☹
toto je fakt nespravodlivé, prečo niekto cudzí má riešiť čo i len to, kto a ako bude s dieťaťom doma...
😒 😒

gapa
22. okt 2011

@maminka142
tu je link na zákonník práce:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

podla mna ti dá výpoved podpísať hned 29.2.2012 a je jedno, že tam bude uvedené, že ti ju dáva 1.3.2012, prevzala si ju 29.2. a nepodpisovala by som nič, kde by bolo, že môj prac.pomer končí dnom alebo ku dnu......, to už ide o dohodu!!!!!! a ak by tam nebol uvedený dôvod ako sompísala alebo napr. dôvod podla § 63 ods.1 písm. b), tak by som to nepodpísala.

výpoved ku dnu 1.3.2011 ak sa podpisuje koncom februára neexistuje!!!!!!!!!!!
teda nie je to v súlade so zákonníkom práce. Pri výpovedi musí plynúť výpovedná lehota podla § 62 ale to si musíš aj sama trochu popozerať a sa v tom zorientovať minimálne, tie § 60-63 +76 ... + dobré na pochopenie je snád aj § 59, akým spôsobom môže končiť pp.
u nás sa často používa nesprávne formulácia, že som dostal výpoved k xx.xx miesto "skončil mi prac.pomer". Lebo prac.pomer ani výpoedou neskončil. To nie je to isté!!!

Asi na tvojom mieste by som si hned prichystala list pre zamestnávatela, kde uvediem niečo také,... že vzhladom na jeho výpoved, ktorú si prevzala dna xx.xx.xx podla § 76 ods.2 Zákonníka práce žiadaš pred začiatkom plynutia výpovednej lehoty, aby tvoj prac.pomer skončil nie uplynutím výpoved. lehoty ale dohodou z toho istého organizačného dôvodu, ako bol uvedený vo výpovedi s nárokom na odstupné. A dať si to podpísať na kopiu s dátumom prevzatia!!!! Tú výpoved od zamestnávatela je tiež podstatné mať originál pre seba s dátumom prevzatia!!! Tj. treba na oba rovnopisy výpovede (aj tú čo si nechá zamestnávatel a aj tvoju) napísať : Prevzala dna xx.xx.xx + podpis a to isté na žiadosti o ukončenie PP dohodou s odstupným to isté žiadať od zamestnávatela, nech na obe napíše to isté Prevzal dna xx.xx.xx + podpis. Te dátumy budú podstatné

gapa
22. okt 2011

@maminka142
aha, a ešte by som uviedla ktorým dnom chcem ukončenie prac.pomeru, teda snád by som to formulovala, aby skončil prac.pomer pred začiatkom plynutia výpovednej lehoty.

už je dost neskorá doba na presnú formuláciu 🙂

maminka142
22. okt 2011

@gapa Ďakujem si moc zlata 🙂 Prosím ťa kde najdem tie zakonniky § 60-63-76 a 59? Ja som s toho uplny jeleň 😅 A musím vypoved prísť podpísať osobne? Neda sa to poslať poštou na podpis, aby som si to doma v klude preštudovala?

maminka142
22. okt 2011

@gapa a ešte, prečo ma skončiť pracovny pomer, pred začiatkom plynutia vypovednej lehoty?

diabliq6666
22. okt 2011

@emmka3 to je uz smiesne ako nas podporuju...ja som kvoli vyysiemu rodicovskemu(ked este bol)robila do konca piateho mesiaca..a to robim postarku a chodila som s postou...uz neviem,ci sa mam smiat alebo plakat

tanyja
23. okt 2011

@diabliq6666 to je skôr do plaču..
dnes bola Monika Beňová v rádiu, robila rozhovor a ona má na deň plat 300€ čo je do mesiaca 8.000€ , tomu sa hovorí výsmech celému Slovensku a hlavne tým, ktorí robila a robia celý živoat za nejakých cca 400€

gapa
23. okt 2011

@maminka142
tie paragrafy najdeš v Zákonníku práce v linku, čo som už dala vyššie

maminka142
23. okt 2011

@gapa Ďakujem, len akosy nemôžem najsť ten paragraf § 59 😕 A podpisy vypovede sa musia uskutočniť asi osobne však? A ešte raz moc ďakujem za tvoj drahocenny čas 🙂

gapa
23. okt 2011

@maminka142
v tom § 59 nie je nič také podstatné, len je z neho zjavné, ako môže skončit prac.pomer. Kopírujem jeho prvý ods.

§ 59
(1) Pracovný pomer možno skončiť
a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

netreba osobne. Ale aký bude dôvod, ak neprídeš do práce 29.2.???? budeš mať nejaké ospravedlnenie? Budeš čerpať dovolenku. Ak áno, tak si daj podpísať schválenie a nech to máš aj pre seba. Treba byť opatrný, ak sa končí prac.pomer, lebo sluby sa slubujú, no ak dôjde na to, že niekto má zaplatiť, tak to nemusí platiť. Ja pri ukončení pp som všetko robila písomne, tj. žiadosť o dovolenku so schválením som vypisovala 2x a jedenkrát som si nechala pre seba. A nemali sme zlé vzťahy, no po troch rokoch doma som samozrejme nebola pre nich nijako zaujímavá, tj. treba sa istiť.
Treba nastúpiť do práce riadne po ukončení pp a až podla toho konať. A ten zákonník si čítať viackrát a čítať aj prípady, čo sú na nete, aj ked teraz od 1.9. boli podstatné zmeny, tj. staré príspevky nebudú platiť. Ale máš čas a nemusíš to zase vedieť hned, no treba si to dobre naštudovať, čo má byť v dohode (ak ju budeš podpisovať) aby si mala nárok na odstupné. A ak prevezmeš výpoved (aby si vedela, že nepodpisuješ dohodu), že treba dať tú žiadosť o ukončenie pp dohodou (teda s odstupným), ak teda chceš takto ukončiť pp. Lebo bud ti budú platiť ešte počas výpovednej doby mzdu (ale asi budeš musieť pracovať) alebo dostaneš odstupné. Ale ak by si podpísala dohodu bez uvedenia organizačného dôvodu, tak by si nemala nič z toho.

maminka142
23. okt 2011

@gapa ano dakujem moc určite si to ešte naštudujem 🙂 A čo ak budem PN? Tak mi to pošle poštou a ja si to budem môcť v klude kuknuť?

gapa
23. okt 2011

@maminka142
počas pn nemôžeš dostať výpoved z nadbytočnosti

cicus13
24. okt 2011

@kape Ďakujem 🙂 tak asi to tak vyriešim

tanyja
25. okt 2011

@maminka142 a môžeš skúšať makať na druhom mimi 😉 , a ktovie, možno sa aj rýchlo zadarí 😉 😉

tanyja
26. okt 2011

@maminka142 no tak a robotu som nedostala ☹ , nový pán šéf si uprednostnil slobodnú bezdetnú žubrienku samozrejme bez skúseností ☹ ☹ a ja si môžem ďalej hľadať robotu, diskriminovaná kvôli tomu, že mám dieťa , to je teda svinstvo 😒 😒 😒 , že som tam predtým robila vyše roka je mu vlastne jedno :-l

maminka142
26. okt 2011

@tanyja je to hrozne ☹ Ja som si tam odrobila 5 rokov a aj tak uprednostnil mladu a slobodnu a samozrejme bezdetnu 😠 Je to nespravodlive, ale je to tak 😠
No my pracujeme na babätku 4 mesiace a nedarí sa ☹

tanyja
26. okt 2011

@maminka142 no vidíš aké nespravodlivé to je, ale teraz mi kamoška poradila, že aby som si nepísala do životopisu, že mám dieťa, že zamestnávateľ sa na to nesmie pýtať a ak áno, tak mám odpovedať zahmlene 😀
tak uvidíme, či niečo nájdem 😵 😵
tak si mysli, že pracuješ na niečom inom ako na mimi , to vtedy akurát ako na potvoru nefunguje 😠 , keď sa na to príliš upneme 😠 😒

tanyja
26. okt 2011

@maminka142 ináč to je hnusné od tvojho šéfa, uprednostniť slobodnú bezdetnú, keď ty si tam odrobila už 5 rokov, tu kde som bola na záskok, by som robila aj teraz, keby sa nemenil šéf, totiž ex-šéfka odovzdala žezlo a ide iným smerom, musím zistiť akým, prípadne sa jej ponúknuť ak by súhlasila 😉 😉
predtým som robila 7 rokov v jednej firme, ktorá dnes už neexistuje, zomrela mi šéfka a potom to s firmou už išlo dolu vodou ☹ , ostatné spoločníčky totiž chceli hlavne prachy a robotu nie ☹ no a ja som letela prvá.....hlavne že cezo mňa išli všetky obchody + tlmočila som z nemčiny , magorky 😖 😖

zuzi241
26. okt 2011

zaujimalo by ma cim myslia to,ked vravia,ze chcu len to najlepsie pre obcanov...ked maju cosi zvysit o par centov,robia z toho neskutocne halo...a ked maju komusi ubrat z tej malej kopky penazi,tak sa tvaria,ako keby robili dobry skutok pre kazdeho...a samozrejme-stara znama pesnicka-predchadzajuca vlada nam nenechala peniaze na nic...ach...vsetci su rovnaki,klamari a blbci...vsetko to je naopak...hore nohami

maminka142
26. okt 2011

@tanyja ach, no mala si to dosť ťažke 😖
No mne na rovinu povedal, šef, že ma zoberie, iba pod tou podmienkou, ak už neplanujem žiadne dieťa 😠 😠 😠 No nemam slov, na magora 😠

tanyja
26. okt 2011

@maminka142 to sme sa teda dožili takéhoto super života, ti poviem, my sme sa určite nenarodili pod tou šťastnou hviezdou, čo si nevybojujeme, to nemáme ☹ , niekto si lúskne prstom a svet mu leží pri nohách..... no a že svet je spravodlivý, prdľajs , práve naopak 😉 , ale my sa nedáme 😎

slniecko2
27. okt 2011

@emmka3 ahoj- necitala som celu tuto diskusiu, ale chcem ti odpovedat. Ja osobne som nepracujuca mamicka, pretoze som otehotnela na vysokej skole a keby Dzurinda nezrusil ze stat plati za studentov, tak by som tiez mohla poberat matersku...kedze som ale bola evidentny darmozrac s titulom tak som nedostala nic a musim vyzit s dnesnymi 190 eurami plus manzelov prijem co je pri dvoch detoch (dobre este zaratam 40 eur pridavky) velmi malo. Chcem len upozornit ze nie som zastanca znizenia materskej pre pracujuce mamicky-lebo viem ze sa z toho neda vyzit ale prosim nehadzte nas nepracujuce do jedneho vreca! aj take sa z roznych pricin do prace nedostali ale to neznamena ze sa nestaram o moje deti zodpovedne, su ciste, maju co jest a milujem ich! Tiez som za to ze deti pracujucich aj nepracujucich rodicov potrebuju rovnaku starostlivost aj keby zrovna ich matky chlastali-pretoze to maju ich deti spavat pod mostom? alebo byt otrhane? mali by to vsak nejako osetrit a nutit aby vykazovali na co pouzili tie peniaze (myslim tie opilecke zivly). Myslim si ze vsetky deti su si rovne a je vporiadku ze dostavame rovnaky prispevok- obidve vychovavame zodpovedne deti ktore budu dalej robit na stat aj ked mame odlisne pribehy. Jedno by som vsak zmenila: dala by som ho vyssi lebo sa z toho neda realne vyzit.

tanyja
28. okt 2011

@zuzi241 presne všetko je hore nohami a dnes koluje jedna super reakcia z novín SME na rómov.....ale to tu nejdem písať, toho by bolo veľa
@slniecko2 tomuto štátu je jedno či niekto niekedy robil alebo nie, na každého rovnaký meter, ale tým v tých chatrčiach, ktoré majú 16 detí a skôr si kúpia chľast ako niečo pre deti, tým by som peniaze nedala, ale dala by som prídel potravy a môžu žiť !! ty si študovala, a určite nemálo peňazí ťa to stálo a či budeš mať prácu je tiež otázne, teda či ju ľahko zoženieš, keďže všade funguje skôr tlačenka ako zdravý rozum...a obdivujem ťa, že ste sa s manželom dali aj na 3.bábo 😉 , ja mám jedného syna, nad druhým ani neuvažujem a snažím sa nájsť si prácu, hoci zatiaľ bezúspešne 😖