10 minútové meškanie a neuvidí svoje dieťa

andrea258
5. jún 2013

Ahojte. Prosim vas, je to normalne ked moj priatel si ide po dieta k ex kde su dohodnuty na case, on 10min. meska napr.kvoli mestskej doprave a ona mu uz nechce potom dieta dat ze je nespolahlivy??? Co mame robit? Neboli manzelia, neboli ani na sude. Ona si kyva ako chce. Raz moze mat dieta kedykolvek bude chciet a byt s nim, ale ked ho chce priatel cez vikend na cele poobedie pretoze doobeda pracuje, tak zrazu uz nemoze pretoze to zevraj nieje dobre rozbit dietatu "den". A ani na celu noc a ani na par dni nechce male dat (4 rocky) A predtym ako 2 rocne u nas spinkavalo a bez problemov.Dieta otca miluje a chce byt s nim.
Musi davat vediet 4 dni dopredu, ok tomu chapem je to normalne aby sa vedela aj ona zariadit... ale minule za priatelom neocakavane prisli rodicia a chceli vidiet a byt strasne moc s vnucatkom. Ona nedovolila pretoze nedal 4 dni dopredu vediet ze ci ho moze mat. A popritom s nim bola doma a nic a nikde neboli.
Kazdu spravu co mu napise , znie ako keby sa jednalo o kus masa, alebo nejaky nakup ci tovar a nie o zivu bytostku-dieta.
Priatel ma hlavu v smutku a my vsetci s nim:-/
Co s tym? Vieme ze sud, ale bojime sa zase inych veci , ze narobi este vacsie peklo pretoze ma znamich na sude☹

zlatica36
5. jún 2013

Tu pomôže len právnik... A dá sa odvolať aj na vyšší súd, keď napr na okrese má známych.

bosacka
5. jún 2013

@andrea258 pocula som davnejsie o zdruzeni otcov, ktori sa chcu starat o svoje deti ale je im branene... blizsie info nemam, ale toto som vyguglila, skuste pozriet http://www.ligaotcov.sk/obcianske-zdruzenie/

dejnas
5. jún 2013

@andrea258 to že má známych na súde, neznamená, že "budú skákať, ako ona píska"... priateľ nech jednoznačne rieši úpravu styku cez súd, súd prihliada veľmi na správy kolízneho opatrovníka (pracovníčka sociálky)... tí zisťujú skutočný stav, vzťah medzi dieťaťom a rodičom a navrhujú intenzitu kontaktov...
treba ale rátať zároveň s určením výživného - pokiaľ doteraz súdnou cestou nebolo určené...
keďže sa s ňou nedá rozumne dohodnúť, treba bojovať... držím palce!

kveta
6. jún 2013

Ak bude priatel riesit upravu styku, sud bude automaticky riesit vyzivne. Zrejme preto to nechcu sudnou cestou.

Kazdopadne byt priatelom, velmi by som sa zamyslela, co urobil, ze matka dietata mu prestala davat dieta a povazuje ho za nespolahliveho. Lebo zjavne k nejakemu zlomu muselo prist, ked tak radikalne zmenila nazor.

andreamachova
6. jún 2013

Pokial má dieťa vrodnom liste písaného ako otca jeho tak ona mu nemôže brániťJe úplne jedno či sú manželia alebo nie.Má na to dieťa také isté právo ako ona.V takom prípade sa môže obrátit na súd ktorý rozhodne kedy môže vidieť dieťa,a ona potom nezmôže nič.A čo sa týka aj penazí,odporúčam nedávať do ruky,bud poslať cez poštu,alebo cez banku.Aj ked niečo dieťaťu kúpi nech si odloží blok,na súde mu to iba pomôže,uvidia že naozaj má záujem o to dieťa.Nechápem jej myšlienkové pochody.Mala by byť štastná že má záujem,že aj ona môže trošku vypnúť zo stereotypu.Ubližuje sama sebe aj tomu dieťaťu.Tak vám držím palce aby ste niečo vybojovali.

stanislavao
6. jún 2013

v poslednom case sa tu casto riesia problemy s detmi od ex. preco tolko deti nema normalnu rodina? mama a otec = manzelia a dieta? nezda sa vam to divne? a naco sucasna frajerka muza riesi na fore ich problemy? ved to je ich vec. chudiatka deti. hlupi rodicia.

fuska
6. jún 2013

@stanislavao Nie kazdy je za svadbu, vela ludi zije spolu desiatky rokov bez papiera a su rodinou... A podla mna to sucasna priatelka riesi preto, ze ju trapi, lebo sa trapi jej priatel. A on asi na mamickovske forum pisat nebude. Myslim, ze tu je na mieste nejaka rada a nie pozastavovanie sa nad hlupostami, odsudzovanie a skatulkovanie.

mokon
6. jún 2013

@andrea258 za pokus to stojí dať to na súd, ale podľa mňa tu nepomôže ani dobrý právnik. Hovorím z vlastných skúseností. A to ešte máte ok, že dieťatko občas vidíte. Ako som písala, za pokus to stojí, treba mať veeeeľmi pevné nervy, úspech nezaručený. Držím palce.

stanislavao
6. jún 2013

@fuska ved to je ten problem, ze kompletna rodina je pre niekoho "hluposti" a potom to takto dopadne v kazdej tretej rodine. a je velmi smutne, ze kompletna rodina je pre niekoho hlupost. dieta sa vola inak, ako jeho matka - neni to chore? aku radu caka? co sa chce ona do toho miesat? co ona vyriesi? neni to jej muz, ani jej dieta.to si musia riesit rodicia dietata.

barcelona94901
6. jún 2013

@stanislavao tie rozvody okolo nás ,aj s deťmi,svedčia o tom,
že manželstvo ,sobáš v kostole,civilný,zahraničný.....akýkoľvek ,nie je zárukou NORMALNEJ rodiny 😉

stanislavao
6. jún 2013

@barcelona94901 normalny ludia su zarukou normalnej rodiny. lenze dnes ludia nedokazu spolu existovat a to je smutne. a najviac trpia deti a to je najsmutnejsie. co je to za ludi, ked sa hadaju o dieta, ako o nejaku vec? podla mna nie su normalny a mali by sa liecit. keby boli ludia snimavejsi, uspretovejsi, chapavejsi, tak by dokazali spolu zit v normalnej rodine. manzelstvo je o kompromisoch a pochopeni. ale to uz ludia nedokazu a to je smutne. a najviac na to doplacaju deti.

barcelona94901
6. jún 2013

@stanislavao áno je to smutné,ale manželstvo po ľudskej ,citovej stránke je už ničím v tejto dobe ,iba papierom
a mať harmonicku rodinu je už pomaly zázrakom
áno vzťah bez kompromisu je dalším rozvodom 😉 😉

kikina84
6. jún 2013

@fuska staci sa vžit do ulohy matky dietata..je jasne ze robi tieto veci ex z trucu,pravdepodobne jej ex ublizil..a taktiez by som mala v zuboch ,,milenku,, moijho ex,ktora by tu riesila nase deti..Ked ma chlap gule a je chlap.tak by mu nemalo robit problem,aby si to vyriesil aj sam..a nemusi to tu zaneo riesit jeho milenka,alebo co to je..tebe by sapacilo keby ta brala do ust nejaka terajsia partnera tvojho exmuza,alebo ex priatela? mne osobne nie..na to je chlap hlapom,aby si branil svoje prava,len on sam vie preco mu deti nechce dat,pripadne ake su na to ine dovody..

materina_duska
6. jún 2013

Súd určí jasné pravidlá stretávania sa a výživné. Keď budete mať nejaký "papier", môžete to riešiť aj efektívnejšie ako na koníku 😉

bublina83
6. jún 2013

@andrea258 Stale tvrdim jedno, kto nezazije - nepochopi. Patalie s ex partnerkami su velmi narocne a 90% z nich pouziva dieta len ako prostriedok ci uz ublizit alebo uputavat pozornost. To uz kazda z nich vie, co tym sleduje. Treba sa urcite obratit na Ligu otcov, odporucam ! Drzim palce !!!!! 😉

sympa1
6. jún 2013

Jeho bývala len využíva dieťa aby mu ublizila aby sa pomstila aby neviem co... Proste psycho... Asi Vám závidi vzťah a nechce aby ste ho mali dokonalý ... Neostáva iné len využiť každú príležitosť ked bude u vás maly , aby mu u vás bolo naj super a vždy sa chcel k Vám vracať 🙂 a o pár rockov sa uz bude sám pýtať k Vám ...

camelotka
6. jún 2013

@kikina84 plne s tebou suhlasim, pokial si to nechce riesit chlap sam, tak asi velmi dobre vie, preco sa jeho ex-partnerka chova tak, ako sa chova a plne s nou suhlasim. dieta nie je predsa vystavny kusok, aby sa nim popysil len vtedy, kedy sa mu to hodi.......zahadne je,preco sa tu nespomina, kolko vlastne na dieta prispieva a ci aj vobec prispieva......a co sam vtyka neochvilnosti, tak nech si sam uvedomi, ze ked chce byt s vlastnym dietatom, tak nejdem predsa na poslednu chvilu, ale z predstihom......takto naozaj potom vyzera ako nezodpovedny

lujza123
6. jún 2013

@andrea258 no precitaj si tu zopar prispevkov a zistis ze ta jeho ex nieje jedina ktora je presvedcena ze dieta je len jej majetok a skvely prostriedok na pomstu a robenie zloby. Vela zien ma zrejme pocit ze nova priatelka ich ex nema ziadne pravo to dieta ani vidiet ani sa s nim rozpravat a uz vobec nemoze chciet mat nejaky vztah k tomu dietatku ..
Meskanie 10 min. predsa nemoze byt dovod aby otec nemohol byt chvilu zo svojim dietatom, obzvlast ked ho tyzden ci dva nevidel. A nepustit dieta za starymi rodicmi lebo ju neprosil 4 dni dopredu to co je. By ma zaujmalo ci aj svojich rodicov posle prec ked sa neohlasia 4 dopredu..ved pre to dietatko su to taky isty pribuzny, rovnaka krv ci z otcovej ci z maminej strany.
Podla mna pomoze ked si to date urcit sudne.

Mam pocit ze niektorym zenam po porode "stuplo mlieko do hlavy" ...a uz natrvalo

mia018
6. jún 2013

@andrea258 Prečo si myslíš, že mi matky sme povinné čakať kedy sa ex uráči prísť. Aj my máme predsa svoje plány čo budeme cez deň robiť alebo kam pôjdeme. Kurátorka povedala, že ja nie som povinná ale len tých 5 minút čakať. Ak chce chlap dieťa má si to predsa zariadiť a prísť si pre neho načas. Ty zrejme nemáš dieťa. Je ľahké písať o cudzích ale najprv sa dostaň do našej situácie a až potom to môžeš rozoberať i keď baby majú v tomto pravdu, že si to má vyriešiť otec dieťaťa

victory1
6. jún 2013

@andrea258 No, to mas tak. Vzdy, ked sa dvaja rozijdu, tak sa jeden z nich citi ukrivdeny. Ak sa citi ukrivdena /ci uz opravnene alebo nie/ zena, ktora ma s tym "hajzlom" dieta, je len na jej inteligencii a empatii, ci si svoju krivdu bude kompenzovat prostrednictvom dietata, alebo nie. A ide o velke sebazapieranie, to mi ver...ked sa citi ublizena a vie, ze obstrukciami okolo styku s dietatom mu moze konecne nejako ublizit...
Ex mojho priatela sa napriklad citi ublizena, pretoze ona ho niekolkokrat podviedla a on si dovolil podat navrh na rozvod. A syna mu da len vtedy, ak nieco potrebuje..odviezt, zaviest, stahovat..no a hlavne prachy, mimo vyzivneho,podotykam...
Tvoj priatel si moze podat navrh na upravu styku s dietatom, ale aj to este nemusi byt vyhra, pretoze sa moze najst milion dovodov, preco prave v tento konkretny den dieta nedam otcovi - boli ho hrdielko, je unavene, ma prist neocakavane babka z 15-ho kolena....A vykon rozhodnutia je uplne chory..ved, ktory normalny rodic bude chodit pre dieta s policajtmi, ze?! Ale zas...nech sa nevzdava, nech skusa s nou komunikovat, prisposobit sa, ono kazdu ta nenavist a tuzba po pomste casom opusti..

dadka28
6. jún 2013

@lujza123 plne s tebou suhlasim...

@kveta a vela krat maju v tom prsty zeny,lebo chceme robit zle druhemu partnerovi,poznam osobne vela dievcat co to robia/pritom su moje kamosky/...len aby poskodili co najviac otcovi,pritom nepozeraju na sv.dieta ze to robia vlastne zle len a len dietatu...jasne na tie problemy su stale dvaja...a viem dobre ze muz je tiez na vine-bez ohladu na com sa pohadali,respektive rozisli...
ale muz javi velky zaujem o dieta a to je podstatne...lebo toho praveho otca uz nik nenahradi a tieto zeny si to vela krat neuvedomuju...asi by potrebovali pocitit co to je,ked muz absolutne nejavi o dieta zaujem...tak vtedy by inac to riesili a mali hlavu v smutku

victory1
6. jún 2013

@andrea258 A este...aby nedoslo k nedorozumrniu..zazila som to aj z druhej strany. Ako rozvedena, som sa aj ja citila ukrivdena /myslim, ze opravnene, kedze si za mna nasiel moj ex nahradu/ a trvalo mi to asi 2 roky, kym som bola schopna s nim normalne komunikovat. Ale nikdy som mu to nedala pocitit cez dceru. Jedinykrat som mu ju nedala, ked prisiel po nu neohlasene a stretli sme sa na schodoch, my sme vtedy isli na chatu ku kamoske /cize mala bola uz nachystana, zbalena a tesila sa na karadkine dcery, ze sa budu spolu hrat/.
Najlepsie sa mi osvedcil model, ze som ju rano zaviedla do skolky, on poobede do skolky po nu prisiel, bol s nou cele poobedie, noc a rano ju zas odviedol do skolky. Na druhy den som si ju z tej skolky odviedla ja. Dcera nebola stresovana, ze tatinko na chvilu prijde a vecer zas odijde. Neplakala a tento rezim si v pohode zvykla...
Upravu styku sme cez sud neriesili....
Ale ver tomu, ze ma islo v duhu roztrhnut, ked mi dcera rozpravala, ako sa mala u tatinka dobre, co jej vsetko kupil a aky dobry kolacik jej teta upiekla....ale dcera o tom dodnes ani len netusi..ved naco, hlavne, ze ona bola v pohode, nie? 😉

kveta
6. jún 2013

@dadka28 Vies, tato tema by mohla byt aj o mne. Tiez by tu nejaka priatelka biootca mojho dietata mohla pisat aka som svina, ze nedovolim biootcovi kontakt s dietatom. No ano. Nedovolim. Napriek tomu, ze v minulosti si ho braval na par hodin az par dni a napriek tomu, ze sme sa chystali na striedavku. Jedneho dna biootec synovi vrazil do postielky flasu s mliekom a odisiel s frajerkou na par hodin do divadla. Moj syn mal vtedy 15 mesiacov (!!!), bol chory, na antibiotikach. Odvtedy nasho syna biootec nevidel. A tiez mi jeho franerka vypisovala smsky aka som zla zena... No ano. Bezpecnost mojho dietata mi je prvorada.

Biootec mojho syna nie je v rodnom liste. Ale keby bol, tak by mi tiez kazda zamienka bola dobra, aby som mu dvojrocneho syna nevydala. Preto radim aj v tomto pripade zistit preco matka, ktora normalne davala dieta otcovi, s tym zrazu prestala. Mozno ma tiez sakra vazny dovod.

sue
6. jún 2013

...ako pri každej citlivej téme - aj pri tejto sa treba pokúsiť pozrieť na problém aj z druhej strany - úplne inak by sme reagovali, keby sem napísala mama dieťatka o tomto problém a opäť inak, keby sem napísal otec dieťaťa... Čoraz viac ale mám pocit, že veci ohľadne detí a ich vzťahu s rodičmi nemá prečo riešiť otcova nová partnerka alebo matkin nový partner... Toto je vec, ktorú by mali riešiť rodičia dieťaťa...

dadka28
6. jún 2013

@kveta ja len hovorim aj o druhej strane...viem su rozne pripady,ci z jednej strany alebo druhej...ale nemam rada ked sa to hadze do jedneho vreca...a viem veeeelmi dobre ze zeny vedia byt "riadne ..."ked chcu...ja som tym chcela povedat ze nielen by sa mal zamyslat otec ale aj matka...kedze nevieme o co konkretne ide a co je medzi nimi...

kokazm
6. jún 2013

Ja si myslím, že len žiarli. Možno ťa malý doma ospevoval a to úplne stačí aby bolo peklo. Kamarátovi dávala ex úplne v pohode deti, aj keď si našiel novú priateľku. Len tie deti chodili vždy domov nadšené, ako ich nová mamina varí, aký im každý druhý víkend robí super program a ona o ničom inom nepočúvala iba o novej mamine Renátke. Ak niečo ich biomatka navarila, deti ofrflali, že ony radšej povedia Renátke, že tá to varí lepšie. Ani Renátku ex nevidela a už ju nenávidí z celej duše. Popravde by jej mala ďakovať za to, že sa stará o cudzie deti ako o vlastné ako po morálnej stránke, tak po finančnej. A nie rok, ale už "hezkých par let" .... Ex sa odsťahovala s deťmi naschvál preč, nedala otcovi vedieť. Muselo sa po nej pátrať vyše pol roka a sudkyňa ju napokon pekne sprdla, že toto sa nerobí. Že ak ešte raz, bude sa to kompenzovať výživným a basta. Sklopila uši a už deti chystá ako má. Ale zle robí stále. Napríklad raz išiel otec na svadbu sestre, tak povedal ex, že cez víkend je svadba /dokonca sa naplánovala na dátum, kedy sú deti u otca/ a ona ich poslala v sobotu tesne pred svadbou otcovi v teplákoch. Tak Renátka rýchlo zoháňala na poslednú chvíľu veci. Pritom doma už mali na takéto príležitosti od otca kúpené všetko Ale stále im robí zle, ale je to len žiarlivosť, že deti majú radi aj niekoho iného ako svoju mamku. Už ste rozmýšľali urobiť si spoločné dieťa? Trošku by to smútok zalátalo. Ale v každom prípade vám držím palce.

Nemyslím si, že nových partnerov rodičov dieťaťa do toho nič nie je, ako som čítala komenty tu aj inde. Je. A veľa. Ako ony musia rešpektovať dieťa, tak musia aj deti rešpektovať ich. Rodičia by ich sami mali učiť k úcte k vedľajším rodičom. Partnery prežívajú všetko s rodičmi dieťaťa, majú tiež povinnosť zo zákona podieľať sa na výživnom v istých situáciach. Tak si nemyslím, že do toho ich nič nie je. V prvom rade musia všetci budovať vzťahy, aby fungovali. Neviem si predstaviť, že by som môjmu mužovi povedala, že nech sa nestará do mojej dcéri z prvého manželstva. Keby sa nestaral, bola by to katastrofa. Sama by som to neutiahla po žiadnej stránke. A bolo by choré povedať mu za toto všetko: "Vieš čo? Nestaraj sa do nej. Je to dcéra moja a môjho ex. Môj ex bude vždy hlavnejší ako ty. OK?" To by som ublížila asi najviac. Môj ex má už ženu, no ja sama učím dcéru k úcte ku nej.A aj to, že rodičov má štyroch.

16nela
6. jún 2013

@andrea258 ja by som skor poradila velmi dobra dohoda rodicov..ja mam s ex dcerku a byvame 5 min od seba a chodi tu neohlasete a berie si malu v pohode aj mimo urceny zas ked si ju nevezme sa z toho svet nezurti vsetko riesim v zaujme malej a jeho do nicoho netlacim..mala ma 7 a tiez otca strasne miluje a myslim ze aj on ma s nou pekne puto...je to podla mna vsetko len o dohode rodicov..podla mna neni treba davat vediet ale ked sa stane ze nemoze normalne vysvetlit prepac sme s malou tam a tam nejde to ale dam ti ju trebarz za dva dni atd..je pekne ked sa otec zaujima aj ked uz ma novu rodinu tomuto davam len plus

simca06022011
6. jún 2013

Podla mna je to vec aj partnerov, ak to spolu myslia vazne.. to akoze , zena co si najde muza so zavazkom (alebo naopak..), musi cusat a pozerat sa? Rovnako sa to dotyka aj jej... a casto iba ziarlivost a snaha zneprijemnit zivot vedie zeny k tomu aby dieta "nedali"... a tiez strach ze to dieta sa bude niekde citit lepsie a ona si potom zvysok casu neda rady, alebo sa bude bat ze dieta bude chciet ostat u otca.. Ale to potom zo starsim dietatom treba riesit inak (taky mesiac dva u ocka casto pomozu k otvoreni oci.. ze predsa len je to ine ako ked sa chodi iba na vikend).. pri malych detoch sa tomu ale neda vyhnut (ale aj v kompletnych rodinach je tento problem.. detom je dobre u tety, starych rodicov... hocikde kde je pre nich nachystany na urcity cas program, vsetci skacu ako sa im piska a doma je potom soro-moro...)... Razne si to musia medzi sebou vyriesit rodicia, ked sa inak neda, tak aj cez sud... aj ked nechapem, preco to k dnesnemu dnu neriesili sudnou cestou. Vyzivne iba s dokladom o vyplateni, vacsie polozky si treba zdokladovat ak je treba.
Ale podla mna ide iba o cistu ziarlivost, alebo naviazanost na dieta, mozno ma mamina uz len to dieta a teraz sa realizuje takto... mne je bez malej tiez smutno 🙂) A veru, ruku na srdce, prve co splechnem chlapovi do tvare ked ma vytaca do nepricetna je "len ma vytoc, zbalime sa a malu nikdy viac neuvidis" ;) To asi hovori za vsetko 🙂)) A to som veru stastna aky maju ti dvaja vztah ;)

sue
6. jún 2013

@kokazm nepíšem, že nový partner nemá zasahovať do výchovy, ale že nemá riešiť vzťahy medzi rodičmi - a to je dosť veľký rozdiel...a pojem nová mamina nepoznám... a to mám dieťa a žijem s iným mužom, ktorý má tiež deti, takže sa na vec pozerám z obidvoch pohľadov... ale viem, že ako dokáže narobiť problémy biologická matka, tak dokáže narobiť problémy aj otcova nová priateľka / manželka...a vonkoncom sa to nedá paušalizovať... že kto viac...

havana_frost
6. jún 2013

Dohoda o úprave styku maloletého dieťaťa s rodičmi nemusí byť schválená súdom. Zákon o rodine predpokladá, že prioritne sa rodičia dohodnú. Ak spíšu takúto dohodu, najlepšie nechať overiť notárom a riadiť sa ňou. Ak sa nedohodnú, môžu podať návrh na súd, nech rozhodne o úprave styku. Vtedy do veci vstupuje kurátor, ktorý šetrí pomery. Súdom schválená dohoda však tiež nie je zárukou, že sa ňou rodičia budú riadiť. V tomto prípade napríklad matka dieťa nevydá napriek platnej dohode a exekúcia (napr. že otec si príde po dieťa s policajným doprovodom) si vyžaduje ďalšie súdne rozhodnutia potom, čo matka (viac krát) nenapĺňa svoju povinnosť. Naopak, otca nikto nemôže nútiť, aby si dieťa bral, len môže. Ak je teda styk upravený tak, že dieťa býva trvale u matky a otec ho má občas.
Otec by sa mohol prípade obrátiť na súd aj s návrhom o striedavú starostlivosť. Keďže sa rodičia v tomto prípade nevedia dohodnúť a minimálne jeden sa cíti ukrivdený, treba to dohodnúť "papierovo". Či už dobrovoľne alebo na súde.
Výživné sa rieši samostatne, nie spolu s týmto konaním.