7 ročné dieťa a smrť blízkeho

zsuzsuka
15. mar 2017

Ahojte...budem vam vdacna za kazdy nazor...dnes mi zomrel dedko, dcerkin pradedko, velmi blizky pre nas, skoro kazdy tyzden sme chodievali, chodime k starkym..vie ze uz par dni bol v nemocnici, ale nic vazne...ako jej to povedat?ci vobec povedat?ci nechat na nu, ked s tym sama pride..je strasne vnimava...a vobec..vziat ju na pohreb, ak sa jej to povie?vobec neviem co robit...dakujem vam krasne

dai
15. mar 2017

@katka253111 moj syn mojho otca miloval takisto ako dcerka a velmi intenzivne spolu aj travili cas... moj syn hned ako sa dozvedel ze ocko zomrel - bolo to par minut po jeho smrti - zahlasil ze isiel do neba a je tu teraz s nami vsetkymi - dcera sa s nim hadala ze nie, ze on jednoducho zomrel a vela plakala ale malinky si stale hudol svoje🙂 ze je tu s nami vsetkymi... velakrat ho spomenie ze je pri nas, v uplne necakanych momentoch - ked sedime v aute, pozerame rozpravku, hrame sa hry🙂 pohreb nechapal - pytal sa co tam ideme robit - ked som mu povedala ze sa ideme rozlucit tak mi nechapavo odpovedal ze on je predsa uz v nebicku - uprimne, velmi podobne som to citila aj ja☹ bola som s ocinom v momente jeho smrti a videla ako z neho odchadza zivot - dusa☹ strasne som vtedy citila ze odisiel, ze telo je uz len schranka... stale citim velmi intenzivne jeho pritomnost... casto o nom doma rozpravame a vaecsinou zacinaju prave deti nejakou spomienkou - peknou, milou... mam to rada...

katka253111
16. mar 2017

@dai krasne to berie... vidno tu uzasnu nevinnost deti 🙂 a uprimnu sustrast 😕

dai
16. mar 2017

@katka253111 dakujem pekne

alazala
16. mar 2017

my sme ateisti a keď zomrel manželov otec, povedala som dcérke, že už s nami nebude, že jeho telo pochovajú, bola na pohrebe, veľmi to prežívala, bola hrozne smutná. Má 6 rokov a a je veľmi citlivá, plakala hrozne. Doteraz keď si na dedka spomenie, zosmutnie. Utešila som ju tým, že dedko ostáva stále s ňou a to doslova. Ukázali sme jej ako sa dedka podobá, napr. robí jedno veľmi typické gesto, ktoré po ňom zdedila. Povedali sme jej, že má v brušku kopu mini vajíčok a v každom vajíčku sú ešte menšie dedkove čiastočky, ktoré budú mať aj je deti - dedkove pravnúčatká - a tak dedko stále zostáva pri nás. To jej veľmi pomohlo

jaroe
16. mar 2017

inak k tej otvorenej truhle si myslim, ze to nie je vhodne pre deti. A podla mna ani pre dospelých. Aspon mne pride zvyk nechavat otovrenu rakvu na pohrebe divny.

0silvia0
16. mar 2017

@jaroe toto manželovi hovorím odkedy sme sa zobrali, že keď umriem skôr ako on, nech ma neopováži nechať vystavenú v truhle aby na mňa ostatní kukali. On mi na to povedal: a ty si so mnou rob čo chceš 😔

meusicka
16. mar 2017

@zsuzsuka je mi luto co sa stalo.
mala ked vedela, ze dedko bol v nemocnici, tak jej treba povedat, ze umrel. ze proste uz dalej nevladal, bolo unavene srdce a preto uz zaspal a sa viac nezobudi.
na pohreb by som ja nebrala, radsej po pohrebe prist, so svieckou, zapalit a tak sa s nim rozlucit. nevies ako to pre bude traumatizujuce, ked bude vidiet ludi kolo seba plakat a pod.
my sme tak pochovavali svokra, umrel v nemocnici. detom som povedala, ze dedko uz domov nepride, na pohrebe nebola ani starsia, mala vtedy sice len 5. ale ani svagrina nebrala mladsiu, vtedy 7 rocnu na pohreb.
deti sa k smrti stavaju uplne inac, este to pre ne nie je take tabuizovane... treba povedat, je to sucast zivota.

katrin21
16. mar 2017

mne starkí zomreli, ked som mala 4-5 rokov a pamatam si minimalne ten druhy pohreb a chapala som , ze zomreli..... cize 7r dietatu normalne by som povedala, ze deduško odisiel do nebicka, ze sa na neho pozera a dava pozor zhora a stale je s nim , len uz je to dušička, ktoru nevidime.. a ze v nasom srdiecku ju stale mozeme dalej lubit a aj sa s nou rozpravat v duchu, ked nam je tažko 🙂