7 ročné dieťa a smrť blízkeho

zsuzsuka
15. mar 2017

Ahojte...budem vam vdacna za kazdy nazor...dnes mi zomrel dedko, dcerkin pradedko, velmi blizky pre nas, skoro kazdy tyzden sme chodievali, chodime k starkym..vie ze uz par dni bol v nemocnici, ale nic vazne...ako jej to povedat?ci vobec povedat?ci nechat na nu, ked s tym sama pride..je strasne vnimava...a vobec..vziat ju na pohreb, ak sa jej to povie?vobec neviem co robit...dakujem vam krasne

mariposita
15. mar 2017

7-rocne dieta uz musi chapat, co je smrt. Mne zomrela babka ako 7-rocnej, normalne mi to povedali, bola som na pohrebe a samozrejme chapala som, co sa deje.....

janickacrazy
15. mar 2017

@zsuzsuka Samozrejme, že jej to treba povedať, preboha 7ročné dieťa nie je už také malé, aby takéto veci nepochopilo. Ja by som ju zobrala aj na pohreb, ved smrť je normálna súčasť života. Mne zomrela učiteľka v školke, ked som bola malá, mala som 4 roky a boli sme aj na pohrebe celá školka, pamatám si to dodnes ako smutnú udalosť, ale žiadnu traumu z toho nemám. Moj syn ako 5 ročný bol prababke na pohrebe, všetko sme mu vysvetlili už dávno, mal asi 3 roky, ked sa o smrť sám zaujímal. Nemožeš dieťa pred všetkým donekonečna ochranovať, nie je to dobré. Zvládnete to.

zsuzsuka
autor
15. mar 2017

@mariposita chape co je smrt, v ramci veku, ze ludia sa vracaju hore do neba k anjelikom..aj na cintorin chodime..len ona je velmi citliva, nechcela by som jej nejako ublizit..neviem ci pohlad na znicenu mamu, pretoze to bol moj milovany clovek, je pre nu..ale beriem aj to, ze deti vsetko lahsie a inak znasaju ako mi..

zsuzsuka
autor
15. mar 2017

@janickacrazy ved ano..asi velmi roztahujem ochranne kridla..len je to prvy x, tak sama neviem...

zsuzsuka
autor
15. mar 2017

@zapka21 dakujem......

jaroe
15. mar 2017

ja si myslim, ze deti neprezivaju smrt tak tragicky ako dospelí. Prva reakcia mojej dcery, ked mi zomrel brat bol úsmev a zvolanie, že veď odišiel do neba a on predsa mal rád nebo🙂 Bola to úzasna reakcia v tak smutnej chvili. Aj potom nechapala, preco teda stale smutim, ked je vlastne vsetko v poriadku. Deti su viac rozhodene z tej reakcie dospelých pozostalých ako zo smrti ako takej.

0silvia0
15. mar 2017

@zsuzsuka mne zomrela v tomto veku prababka, tiež som bola na pohrebe, ale vôbec sa ma táto udalosť nedotkla. Dospelí naozaj prežívajú smrť v inej rovine ako deti, deti to berú akosi samozrejmejšie, vecnejšie....

dai
15. mar 2017

@zsuzsuka mne zomrel ocinko, mala ma 9 co nie je zas uz taky rozdiel - chapala to plne a aj si to odplakala ☹ jasne ze na pohrebe bola, takisto ako moj 5rocny ktory sice chape smrt este po svojom - krasne po svojom - musim napisat ze jeho pohlad sa mi velmi paci a velmi mi pomahal a stale pomaha🙂

felycity
15. mar 2017

úprimnú sústrasť, deti inak vnímajú smrť ako my dospelí, treba jej to povedať, nie do detailov, ale povedať, aj tak by sa pýtala, je to kolobeh života, vysvetliť, čo sa týka pohrebu zvážiť alebo otvorene sa s ňou rozprávať, moje obe deti boli na pohrebe moje babičky, vtedy mali 5 a 8 rokov

sweetlife001
15. mar 2017

Take velke dieta by to malo chapat, samozrejme ze jej to mate povedat. Taktiez ten pohreb. Ak aj dcere bol dedo blizky tak by som ju vzala nech sa s nim rozluci, ci z akeho dovodu by nanho nemala ist? Deti to neprezivaju tak ako dospeli.

mamina_25
15. mar 2017

@zsuzsuka ahoj,nie si ty Zuzka Tothova?

mishicca
15. mar 2017

7 rocna sesternica sa pyta kedy sa vrati tatinko z nebicka....treba to nejak setrno vysvetlit podla mna

zsuzsuka
autor
15. mar 2017

Dakujem vam za nazory....

kittykat22
15. mar 2017

@zsuzsuka 7 rocne dieta si dobre uvedomuje smrt ako odchod. Ale nedokaze tak siroko chapat suvislosti s tym spojene z citovej strany. Napriklad neustale spomienky a vnutorny rozklad u dietata nenastava - tak ako nastava u dospeleho. Ani u nich nenastava uplne pochopenie suvislosti s ochodom cloveka ako s koncom zivota, alebo nevnimaju to ako nenahraditelnu stratu podpory na rozdiel od dospeleho cloveka. Ich vnimanie je ako odchod niekoho koho mali radi a na koho radi spominaju. Zacni o tom rozpravat a uvidis s cim mala pride. Bude to v pohode, uvidis.

senta_sofia
15. mar 2017

@zsuzsuka neutajis to, urcite povedat, ako, to ti tu nikto neporadi, ty si poznas svoje dieta najlepsie. Smrt je prirodzenou sucastou zivota, my chodime bezne na cintorin mojej mame, deti vedia, ze je tam pochovana, ale vzdy vecer, ked svietia hviezdy, tak hovorime, ze babka na nas pozera zhora, ze je jedna z tych hviezdiciek. Co sa pohrebu tyka, ja sama nie som stotoznena s tym, ako prebiehaju pohreby u nas, mne to pride vzdy take, ze ta zakopu jak prasiveho psa, zaobisla by som sa bez toho, hoci som dospela a viem si to uz vysvetlit racionalne, neviem, ako by to vnimalo dieta, v tomto by som to zrejme neznasilnovala. Ani k rakve nechodievame, smrt cloveka velmi zmeni, ja som za to, aby si ho najma dieta uchovalo takeho, akeho si ho pamata. Ale opakujem, poznas si ju sama najlepsie, takze rozhodni sa podla toho, co ti hovori tvoj vnutorny hlas, co vsetko dokaze spracovat tak, aby z toho nemala neskor nejaku traumu.

88patka88
15. mar 2017

@zsuzsuka moja dcéra má už 11 zatiaľ na žiadnom pohrebe nebola našťastie o nikoho sme neprišli ale dodnes si pamätám moju neter ktorá mala asi 10 +- rokov keď umrel dedko to dievča malo z toho taký šok a traumu že ju museli odtiaľ odniesť a dosť dlho sa z toho dostávala týmto ťa nechcem odradiť ja by som moju dcéru na pohreb blízkej osoby asi zobrala ....No nie každé dieťatko je iné každý rodič si to svoje pozná a vie čo je preň najlepšie určite jej citlivo povedz že dedko už není medzi vami a že sa pôjdete s ním rozlúčiť ...

rakahaka
15. mar 2017

Urcite ju zober so sebou kludne sa aj rozlucit, nasa mala mala 4roky a bola sa s prababkou aj rozlucit, pamata si na to, bol to jej prvy stret so smrtou, deti to nesu akosi prirodzenejsie. Lepsie akoby sa to amlo tajit a bat sa este v 30tke kuknut na mrtveho. Inak uprimnu sustrast

jance333
15. mar 2017

v prvom rade, úprimnú sústrasť 😔
k tvojej otázke - dcérke by som vysvetlila, čo sa stalo, ale na pohreb by som ju asi nebrala. a keď áno, tak určite nie ku otvorenej rakve. som dospelá a keď mi pred rokom zomrel dedko, mŕtveho som ho nevidela. nechcela som. tak si ho pamätám takého aký bol, keď žil a bolo to pre mňa ľahšie sa s tým zmieriť. ale to závisí od konkrétneho človeka, ty si poznáš dcérku najlepšie, určite sa rozhodneš správne.

dominika6
15. mar 2017

@zsuzsuka deti netreba vynechávať z ničoho..potrebujú vedieť ako je to v skutočnosti,že je to kolobeh života,že pohreb je v pohode normálna vec,bez nejakej traumy,kde sa s dedkom rozlúčite a budete mu nosiť potom kvietky na hrob..lebo zbytočne sa to deťom vysvetluje vymyslenými báchorkami a ked je sviatok všetkých svätých a chodia po hroboch,tak nechápu o čo sa jedná a berú to ako povinnosť..

liesik
15. mar 2017

@dominika6 nie, že netreba. Myslím, že nie je vhodné ich z niečoho vynechať. Mali by vedieť ako sa veci majú. Ako to v živote chodí a že proste, aj život má svoj koniec. Radšej nech tieto veci deti vedia od rodičov akoby sa ich mali podozvedať od kamarátov a neviem od koho a potom riešili, že prečo rodičia mi to nepovedali a podobne

anjelicek26
15. mar 2017

My sme mali pohreb dedka od deti v piatok, teda mojho svokra. Boli vsetky deti s tym, ze s najmladsimi dvoma sme sa prechadzali vonku a potom boli na kare. Starsi to znasali dobre, trochu si poplakali, ale v konecnom dosledku som rada, ze sme ich s toho nevynechali uplne. Smrt patri k zivotu, nech to znie akokolvek cudne, v dnesnej dobe sa snazime deti vsetkeho mozneho chranit, ale smrt nie je nic "zle", ale bohuzial normalne a truchlit a realiizovat tu stratu je potrebne. A aj syn je velmi citlive dieta, ale on si to skor v hlave rozanalyzoval, preco, ako, mal vela otazok okolo toho.

dominika6
15. mar 2017

@liesik
Ved ano...vravim ze netreba vynechavat..

lvka
15. mar 2017

@zsuzsuka ahoj, v prvom rade, uprimnu sustrast a vela sil v tomto obdobi.. :(
moj syn mal skoro 5 rokov ked mi zomrel otec - ktory s nami byval...zomrel doma a ja som hned rano hovorila so synom, povedala som ze dedko uz bol velmi unaveny z choroby a ze od nas odisiel...vysvetlila som mu, ze sa s nim kedykolvek budeme moct porozpravat, ale nebudeme pocut co hovori lebo nebo je daleko :(, mozeme mu ale zapalit sviecku.
bolo to tazke obdobie, syn to vnimal naoko "v pohode" ale jeho spravanie sa zmenilo :(
na pohrebe nebol, citila som ze to nie je nieco co by "zvladol"...sestrine deti ale boli, najmladsia mala vtedy 7 rokov, myslim ze zalezi od povahy dietata
drzte sa

ave17
15. mar 2017

Mne zomrel dedko,keď som mala 12,nikto sa ma nepýtal,či chcem ist na pohreb,ako náhle som vstúpila do domu smútku a videla som ho tam vystreteho,odvtedy mam takú strašnú traumu,že som nechcela vstúpiť asi 2 roky ani do domu,v ktorom býval a zomrel,vadilo mi to,odvtedy na pohreboch stojím vždy vonku,nech je to akokoľvek blízky človek a už nikdy nechcem vidieť nikoho mŕtveho.Všetci z rodiny sa idú "rozlúčiť" ja nie,moje dieťa budem chrániť,a nevezmem ho na pohreb min.do jeho puberty. Nestojí to za to,mat traumu do konca života.samozrejme povedať,vysvetliť ale pohrebu by sa dieťa zúčastniť nemalo.

janinah
15. mar 2017

moje dcéry mali 6 a 8r. ked zomrela ich babka,moja svokra a normalne šli na pohreb,vysvetlili sme im,že človek sa raz narodí a raz aj zomrie a odíde do neba....nijakú traumu z toho nemali

miriam11
15. mar 2017

@zsuzsuka na tieto veci je uz velka. Normalne jej to povedz, ale na pohreb by som ju urcite nebrala.

zsuzsuka
autor
15. mar 2017

Dakujem dievcata...

katka253111
15. mar 2017

@dai ahoj...zaujalo ma to - aky ma na to pohlad tvoj syncek? Dakujem

jana_eyre
15. mar 2017

v prvom rade vyjadrujem uprimnu sustrast..

moje deti sice moju mamu nepoznali, ale casto im o nej rozpravam aj pravdu o tom, ze zomrela.. tiez sa vela pytaju na to ci zomrie niekedy aj druha babka, my atd.. vravim im vzdy pravdu.. myslim, ze to celkom chapu.. je mi jasne, ze ked na to raz pride a oni budu musiet nieco take tazke realne zazit, bude to ine a uvedomia si to omnoho silnejsie.. ale viem, ze im to urcite poviem..

ked zomrela moja mama, brat to svojmu synovi nepovedal, mal vtedy 6r.. chlapec to vlastne zistil az vekom.. neviem, prislo mi to zvlastne nehovorit to dietatu - smrt patri k zivotu.. je to bolestive, ale je to tak.. a cim skor to tak aj dieta bude brat, tym lepsie..