Aj vaša mama je taká predpotopná?

janakor3
3. jún 2014

Som v 19 tt. a rozmýšľam nad pomôckou aniball, je to také niečo ako EPI -NO. Príde mi to oveľa lepšie ako sa nechať nastrihnúť a následne šiť, lebo po všetkých diskusiách tak nástrih nie je až taký strašný ale šitie je hrozné. A keď som o tom povedala svojej mame tak hneď že nie nekupuj si to... atd ublizis babatku. Ako jej mam vysvetlit ze nie je rok 1980 a ze sa da porod ulahcit a nie iba trpiet a drzat hubu a krok ze ked ma nastrihnu tak sa tvarit ze mi to nevadi... Dost uz hystercila ked som jej povedala ze si chcem kupit angel sounds... Nechapem tomu nie ze by ma podporila ale bez toho aby si nieco o tom aniballe zistila hned jej prva odpoved je ze NIE. HROZNE

veronkarisko
3. jún 2014

veeeľmi sa budem smiať, ak ťa tvoje dieťa bude tiež nazývať predpotopnou.... trošku úcty 😉

csenibaba
3. jún 2014

@margarita U nás v rodine je asi geneticky danebze sa narodia takè malè deti,ale nástrihanie je skôr rozhodnutie lekára lebo sestru nastr. pri obidvch synoch hoci mali váhu len 2,10 a 3,05 kg,!

katrinka8
3. jún 2014

Ahoj, ja som dcérku rodila s nástrihom a 1 stehom, nevedela som ani O 1 ani O druhom, keby mi doki nepovedala, že ma musela zašit. Bolesti som nikdy nemala žiadne, sedela som hneď po odchode zo sály. Synčeka som rodila bez nástrihu aj bez šitia. Obaja mali 3.750g, dcérka mala 54cm a synček 52cm. Pri malej som si robila masáže hrádze, pri malom som nestihla 😀

sissy27
3. jún 2014

@janakor3 tak snáď sa o sebe o 30 rokov od vlastnej dcéry nedočkáš podobného otitulovania ako dnes tvoja mama ☹ aby ti raz ešte tie jej predpotopné metódy a názory nepomohli...
a k veci - ty máš svoj názor, mama má svoj názor, za to ešte nemusí byť predpotopná... nie všetky vynálezy modernej doby priniesli len úžitok, dnes sa ľudia nadchnú pre kadejakú somarinu, lebo bola označená nemenovanými odborníkmi za prevratný objav, a o dva roky prídu iní nemenovaní odborníci, aby uskutočnili nový prevratný objav a síce že to pôvodné je celé zle, škodlivé a opačne a zase všetci podľahnú a takto to ide dookola... sprav si ako uznáš za vhodné, občiansky si snáď dostala, plnoletá hádam si tiež, a rodiť budeš len ty sama...
btw. nemala som ani epi-no,ani tebou spomínaný zázrak, ani žiadny iný, a porodila som za 4 hodiny bez nástrihu, bez šitia, bez komplikácii a nerobila som z toho vedu...

ada510
3. jún 2014

@janakor3 ja som,sa naučila že niekedy treba byť proste ticho a niektoré veci si nechať pre seba pre pokoj v rodine a je to...

tinach
3. jún 2014

to milujem!!! este si ani nerodila a uz vies ze sitie je hrozne 🙄 no asi ta sklamem ale nie je.
mna sili 3-krat a mohli mi tam aj vysivat celu krajinku, nic som necitila, ono je to take ubolene, ze citis prd.
a mam v rodine taku super modernu maminu, pouzivala to ozaj poctivo (pomaly ani nevarila, len sa stale tam dole mazala a chodila po kadejakych prednaskach a dychovych cviceniach) a strihali ju aj tak a na fit loptu sa ani nedostala, hoci to mala paradne nacvicene 😅 ja len cakam , ze o chvilu pride nejaka dula s napadom rodit ustami 😀

verbova
3. jún 2014

presne tak, nastrihnutie a následné šitie, nič hrozné .... nastrihnutie vôbec necítiť a šitie troška to cítiť pri konci, ani potom to vôbec nebolo, neštípalo ani nič podobné, trošku opatrnosti pri sedení a to je tak všetko... chodíme do zubára a nerozoberáme či to bolí, alebo nie a vermi, že u zubára to bolí viac ako to nastrihnutie /môžem to povedať samozrejme za seba.../

saza007
3. jún 2014

jednoducha odpoved- nevesaj mame vsetko na nos a na porod sa pripravuj tak, ako ty uznas za vhodne 🙂

lucikusik
3. jún 2014

Presne ako ti tu už píšu niektoré baby - niektoré veci si radšej nechaj pre seba a nerieš ich s mamou. Myslím, že ju veľmi dobre poznáš a vieš odhadnúť o čom sa môžete porozprávať a v čom ti môže pomôcť.

fra
3. jún 2014

@margarita mna sa sice nepytaš, ale moja dcera važila 3980 a našťastie doktorka nestačila dobehnuť tak pri mne boli len sestričky a neroztrhla som sa ani milimeter, bez epina, bez nejakeho cvičenia 🙂 myslím, že je to individualne 🙂

zuzi0110
3. jún 2014

Určite s tým cvič. Mne robili rutinný nástrih pre 12 rokmi. Pred 5 rokmi mi začali v jazve rásť lipómy. Pred rokom som kvoli tomu mala plastiku pošvy. A lekárka mi rovno povedala, že mi nemôže garantovať, že sa to nebude opakovať. ☹

leporeloo
3. jún 2014

@janakor3 myslim ze vsetky tieto veci su tvoja vec skor by si ty mame mala dat najavo ake su nove vymozenosti a nie sa stresovat z toho ze ona nieco nepozna 🙂

fra
3. jún 2014

mna osobne teda nastrihy pri dvoch predošlych detoch boleli najviac z celeho porodu a vadili mi minimalne rok po porode ak nie aj dlhšie ... nerozumiem tomu, že v mnohych krajinách je miera nastrihov iba pár percent a u nás je tuším vysokooo vyše 50%, v niektorych porodniciach aj vyše 90% - čo majú Slovenky (špeciálne tuším v Leviciach ak som si nepomylila mesto) uplne inú fyziognomiu ako ženy v ostatnych krajinách a prípadne aj ostatnych slovenskych mestach ???? som presvedčená že nie, že ide iba o zotrvačnosť doktorov... naozaj nevidím dovod, prečo by sme sa mali nechať doslova mrzačiť len kvoli tomu, že niektorí doktori chcu robiť veci tak, ako sa robili pred 30 rokmi a nedajú si povedať ... samozrejme, nehovorím o tych odovodnenych prípadoch, ale strihať ako na bežiacom páse? prečo??? pretože im uveríme, že doktor je boh a tak je to pre nás lepšie? no, nie je

mata1001
4. jún 2014

V zivote by som na svoju mamu nepovedala ze je predpotopna. ...to kam uz tento svet speje, fakt nechapem. ...aj ked ma ine nazory ako ty. Mala si jej i tom nieco povedat, vysvetlit, a nie hned tu vesat na mk aka je staromodna ....

salalienka
4. jún 2014

@janakor3 jednoducho. nechápem prečo sa niekto nechá ovplyvnovat druhými ludmi. Proste je to tvoje rozhodnutie, ked to tak chceš ty, tak to tak urob. Mama može mať svoj názor, ale rozhodnutie je len na tebe.

horana
4. jún 2014

Ako zakladatelka ma moznost vidiet na zaklade diskusie predpotopna nie je len jej mama, ale snad este dobra polka sucasnych zien. Snaha pomoct si ako sa vyhnut nastrihu je stale este mnohymi vnimane ako maximalna exotika, nieco nepatricne, kde zena len vymysla a pod.
Nakoniec este olutuje ze zakladala diskusiu.

Takto: nastih nesuvisi s velkostou babetka vobec, ani lahkost porodu ako taka, niekto sa vytrapi s ani nie 2,5 kg babetkom a niekto v pohode porodi nad 4kg obra. Je tam v hre dost faktorov, pisat by bolo na roman, je tam plno individualnych telesnych fatorov, ako je telo pripravene na porod ako je vedeny atd atd. V skratke: ked sa rodi v polohe mrtveho chrobaka je to niekolkonasobne castejsie, nakolko tato porodna poloha nie je prirodzena a babetko tlaci tak - ze ten tlak je viac smerovany k roztrhnutiu. Preto v zap. EU kde sa tato poloha temer nepouziva, je x nasobne menej poraneni, a nastih raritou, nie ako u nas na beziacom pase.
Dalej nasi porodnici radi urychluju porod, strihnu rutinne aj tam kde by nebolo treba - zvyk. Kopec z tym nastrihnutych a pozosivanych by malo minimlane ak vobec nejake poranenia, nechat to na prirodu dokonca napriek polohe. To sa vezme jedna legenda o Tamtej, ktoru nenastrihli a potrehala sa az po konecnik (nevravi ze take nenastalo, ale je to rarita a prave tou polohou sposobena) a tym sa potom rado strasi az do skonania sveta.
Ked porodnik umozni zene vybrat si polohu aktivne ju podporuje, pomaha pri porode smerovat rotaciu vystupujuceho babetka, pripadne jemne vyrovnava tu rychlost, je poraneni presne tolko kolko v zap. eu - lebo nie nemaju tam inak rastene zeny ako u nas - a to minimum.
Pri nasich porodnikoch este vzdy sa lepsie poistit masazou hradze, epinom apod.

Tie zeny ktore tu tvrdia ze nastih a sitie nebolia, vacsinou ked su spravne robene, nastrih pocas kontrakcie, spravne umrtvene sitie, tak to neboli, aj ked ani to nie vzdy. Co ale uplne vzdy zas nebyva, najdite si diskusie ako zeny sitie povazuju velakrat horsie nez cely samotny porod, cize spoliehat na to ako na automatiku sa neda. A tychto zien je kopa.
Dalej aj ked to neboli, neznamena ze nebudu dalsie komplikacie, je to predsa len rez neprirodzene priecne cez vsetky vrstvy tkaniva, kolko zien tym cele roky predpoveda pocasie, tym ze im cuka v jazve, kolke maju priblemy pri sexe. Kym nie je uplne najvaznejsie poranenie prirodzene, je nastih vaznejsi, aj ked akoze pod kontrolou kade pojde, co je akoze ten benefit. Ale tych nemalo problemov ktore potom zeny maju v sex. zivote po nastrihu hovori o tom ze to tiez nie je akoze brnkacka, lenze to uz porodnika nezaujima, on "odrodil" a tym to prenho konci.

bajana
4. jún 2014

len tak na okraj-zakladatelka neriesi problem s nastrihom, ale s nazorom svojej mamy...trochu sa to tu otocilo inym smerom...

horana
4. jún 2014

A k tomu ze je urazlive o mame vyslovit ze je predpotopna, ja to beriem tak, v niektorych veciach vek mudrost davat moze, ale nie vo vsetkych. Preto sa aj rodia nove generacie, kvoli vyvoju, inak panboh spravi jednu generaciu niekolkotisicrocnych a bude raj na zemi, ale to nie je ziaduce. Pre mna bude normalne ze ma moje dieta v tomto zmysle tiez bude tak brat (ved 10 rocny v niektorych veciach uz berie tak teraz 😀 , ze nerozumiem modernym trendom a vobec), len sa usmejem je to normalne. A dufam ze nebudem taka ze sa starat uz velkym detom do vloziek, porodu a pod., tym co daju jest SVOJMU dietatu, ked sa opytaju mozem povedat ako bolo za mojich cias, ale urcite nebudem vnucovat, sudit, to dufam mi natolko mozog nezmakne. 😉

sintra
4. jún 2014

@horana suhlasim. Bolo by fajn, keby sa zeny, ktore sa tu ozyvaju, ze nastrih a sitie absolutne neboli a je bez komplikacii zamysleli, ze niekto to mozno mal aj uplne inak a s velkymi komplikaciami. Myslim, ze aj tu na MK je podobnych pripadov dost a nie je to ziadna sranda.

K teme: mama povedala svoj nazor, ty mas svoj, rodit budes ty, tak si zabezpec vsetko tak, aby si mala pri porode co najvacsi fyzicky aj psychicky komfort.

tinacho
4. jún 2014

@margarita wau máš môj obdiv pri tej váhe detičiek. Tohoto sa bojím, aj nás mala mamina veľkých a neviem či budem výnimka takže.....bojim bojim 😉

piacere
4. jún 2014

súhlasím s názorom, že jednoducho nehovoriť 🙂 Ale teda priprav sa na to, že takto to zjavne bude aj keď sa malé narodí. Moja mama napr. absolútne rešpektuje všetko, ako robí, čo robím a prečo to robím. Nikdy mi nepovedala: "ale my sme to a to a ste tu...." zato svokrovci min. raz do týždňa spomenú chodítko napr. 😀

zuzin78
4. jún 2014

Ahoj urob si ako chces ty , tvoja mamina ti povedala len svoj nazor, rodila v socializme a vtedy rozne pomocky neboli . Nechce ti zle, len sa boji o teba a o tvoje babatko 😉
Mna nastrihli , vtedy som poriadne zazrela na doktora ale ina moznost nebola , zachranovali dcerku a bolo mi to naozaj jedno, a doktor ma sil poriadne dlho a citila som to , ale bola som stastna , ze dcerka sa narodila a je v poriadku . Druhu som uz rodila cs,
Moja mamina zase chcela , aby som si vybavila epiduralku , aby som netrpela ako kon pri porode, ale u nas v nemocnice je malo anesteziologov a tak som trpela ako kon ( ako moja mamina so mnou :-/ )
Drzim ti palceky a trosku ucty k mame , ved aj ty raz budes starou mamou a budes radit svojej dcerke 🙂 ( ak sa ti narodi dcerka 🙂 )))

zuzin78
4. jún 2014

@piacere aj u nas chceli choditko ale razne som povedala svokre , ze nie a tak prestala 🙂

bellss
4. jún 2014

Tak ja absolutne nemozem suhlsit s tvrdenim, ze sitie neboli :D nastrih neviem, myslim, ze ma nenastrihavali, ale vo vnutri som mala tolko sitia, ako keby niektu vysival vysivku. Dostala som tam xy injekcii proti bolesti, normalne obstrek, cipky proti bolesti, obstrekavali mi a davali injekcie na umrtvenie a hovno hovno zlata rybka, s prepacenim, bolelo to 10x horsie ako samotny porod. Dcera bola sice malicka, no potrhali sa mi zrasty po cystach a stale sa robili nove a nove trhlinky. Takze baby, ak hovorite, ze sitie neboli, hovorte za seba. Ak by som mala mat este niekedy dieta tak porozmyslam. Nie kvoli tehotenstvu, porodu, ale kvoli sitiu. A nepomohlo by mi v tom ani 5 balonikov. Zakladatelke odporucam, aby trochu vazila slova, viem o com hovotim, mamy vedia velmi pomoct, vela znesu a my si obcas neuvedomujeme, ako velmi ich vieme ranit. Teraz mozno Tvoja mamka nevie o tom, co si napisala, ale po porode pridu chvile, ze budete mat odlisne nazory...a tych chvil bude dost

anula106
4. jún 2014

Ako tu uz niekto napisal,tema bola o "predpotopnosti" mami,nie o nastrihu... Ja si tiez niekedy myslim,ze moja mama ma staromodne nazory,so svokrinymi nazormi vsak nesuhlasim castejsie. Ale nepisem to hned v rozhorceni tu na MK! A potom sa sa ospravedlnujes,ze si to pisala v rozhorceni. Radim ti najprv vychladni a potom zakladaj nejaku temu,ktora sa bude hodit k tvojmu problemu...

lucianakoniku
4. jún 2014

@janakor3 ak epi-no chces, tak si ho kup a s mamou sa uz o tom nerozpravaj. A priprav sa na to, za takychto situacii bude este habadej ked sa ti male narodi 🙂 takze klud a nohy v teple 🙂 ja som mala vzdy s mamou super vztah ale odkedy sa mi narodil syn, v niektorych veciach si teda vobec nerozumieme kedze ked sme boli my mali, niektore veci sa nerobili alebo robili uplne inak. Zelam hlavne vela trpezlivosti a diplomacie, este asi zazijes rozne "horuce" situacie ;)
...a k tomu sitiu...mam s tym osobnu skusenost, u mna to zasivanie nebolo vobec hrozne a to som bola nastrihnuta poriadne. Tak to len na ukludnenie, nie vzdy je to take strasne.

nicolle21
4. jún 2014

@horana super si to napisala.. ja som mala z nastrihu smrtelny strach, aj ked je krasne priviest na svet dieta a stat sa rodicom, neprestavam byt preto zenou a chcem si aj nadalej uzivat sex ako pred porodom, nehovoriac o inkontinencii, predpovediach pocasia (to sa mi pacilo 😀 ) a podobnych prijemnych suvisiacich veciach.. - preto som cvicila s epinom a bola som psychicky v pohode, rodit by som sla s dost dobrym sebavedomim ze ja to dam a bola som veru ochotna sa tam aj pobit s lekarom (berte to obrazne prosim), aby mi ten nastrih rutinne neurobili.. (aj ked som nakoniec schytala vacsiu jazvu, ako je nastrih)
a len tak mimochodom.. ja som sice nie lekar, ale mam jednu velmi dobru kamosku, s ktorou som sa radila o fakte, ze prirodzene roztrhnutie pri porode je lepsie ako lekarom vedeny nastrih.. po dlhej diskusii mi to potvrdila - tkanivo sa samo roztrhne v mieste, kde je najslabsie, to v praxi znamena najtensie, cize sa aj lepsie hoji tym padom, ALE pre lekare je tazsie ho zasit (kedze moze byt krivolake) ako rovny vedeny nastrih, ktory je ale casto urobeny na inom mieste ako treba 😒
je to dost smutne, ze sa so zenami takto jedna 😒 a este smutnejsie je, ze obrovska cast zien to berie ako prirodzene, normalne jednanie, mnohym je to jedno a aj ked im to jedno nie je, napriek vsetkemu mlcia 😖

veronkaj
4. jún 2014

prečo predpotopná? je to tvoja mama, bola vychovávaná v dobe ktorej bola, s názormi a postupmi aké boli, s určtými názormi, ale aj prístpupom k ľuďom, tvoja mamina ťa ľúbi najviac na svete a ty raz tak budeš ľúbiť tvoje dieťa a tiež raz ked príde do určitého veku budeš preň tá ktorá ničomu nerozumie a je staromodna a podobne, nehovoriac o tom, že všetko ide vpred a to sa týka aj pôrodov, voľakedy bolo bežné že ženy rodili prirodzene a veru aj zložité pôrody epidurálky neboli a ak tak pre vyvolených a všetky to prežili, vložky boli hrubé a staromodne a na celej chodbe pôrodnice a nemocníc bývala jedna kupelňa a 3 záchody a všetko sme zvládli.
mne nástrih robili lebo museli aby sa vôbec moje dieťa narodilo, lekára som poznala roky bol šikovný aj skvelý odborník no nastihli ma pri plnom vedomí a zacítila som to no pri tých bolestiach pôrodných to sa stratilo, šitie mi umrtvili trošku bolo cítiť, no horšie bolo ked umrtvenie prešlo a zistili sme že niektorý šev treba povoliť, neprajem nikomu tú bolesť ked sme na druhý deň zisťovali ktorý , mesiac som si nesadla len na okraj zadku sa oprela. napriek tomu všetkému som vďačná že moje dieťatko žije hoci je dnes už dospelé.
ak máš pocit že tvoja mama nejde s dobou nehovor jej to čo vieš že má opačný názor alebo jej povedz že si sa tak rozhodla ved je to tvoj pôrod a si si vedomá čo to obnáša a jej dojde v tej vete že si zodpovedná sama za seba.
čo sa však udeje pri samotnom pôrode nevie nik

saimaa
4. jún 2014

@janakor3 nemám čas čítat celú diskusiu, tak budem len komentovať...
Neviem, či toto je predpotopnosť, ale moja mama, viaceré známe a mnohí ludia by takto reagovali...To je celkom bežné podla mna.... Oni o takých veciach nepoculi, a príde im to cudné a možno aj nebezpečné..
Ja mám AniBall tiež objednaný, a nehovorím to nikomu, teda hlavne nie mojej matke. Mam ju rada a tak, ale nechce sa mi ju presviedčať a vysvetlovať jej to, a u nás by to potom o tom vedeli viacerí a naozaj nemám chuť sa o tom baviť s rodinou 🙂)
To isté je to s tým, ak niekomu poviem, že nechcem rodiť klasicky v slov.porodniciach, čo pri porode nechcem, a ze by som chcela, aby tam bol moj muž so mnou. V tomto sú predpotopní viacerí, takže to neriešim, porozprávam sa o tom radšej tu na MK a doma to poviem iba mužovi 🙂 Toho trocha ovplyvnujem, a snaží sa chápať moje názory, hoci má tiež niektoré predstavy zakorenené z domu ináč.... 😉
Nenechaj sa odradiť...

monciky
4. jún 2014

no vzhladom k tomu, ze moja mama rodila naposledy pred 31 rokmi- mna🙂 tak sa odvtedy vsetko strasne zmenilo, vela veciam uz nerozumie, nevie ci je to alebo hento dobre a prospesne, ale vzdy mi povie, nech si dobre zvazim vsetko co si chcem kupit pre maleho, ci to vyuzijem, nech nekupujem jak blazon🙂 v com mi vedela poradit, poradila a pri ostatnych veciach sa riadim vlastnym rozumom....
ja si myslim, ze ak budem ja ocakavat o x rokov vnuca, tak budem v pozicii mojej mamy, pochybujem, ze budem najblizsich 30 rokov sledovat trendy, a vsetko okolo babatiek....., nasich mam sa to tykalo v case ked nas cakali a ked sme sa narodili a potom prirodzene nastupilo staranie sa o ine veci....., z ucty k mame by som si nedovolila povedat, ze je predpotopna, ze je staromodna hej, ale to som aj ja- lebo som cela po nej🙂