icon

Ako ďalej v tomto vzťahu?

avatar
simicka1234
5. dec 2018

Ahojte, neviem ani cim zacat mozno ma vela z Vas odsudi nepochopi aleboto pochopi zle ale predsa, musim to dostat zo seba von napisat niekam kde ma mozno niekto konecne pochopi a zverime sa navzjom so svojimi problemami am ozno mi bude lahsie pretoze to uz nejako nedavam.. Zacnem takto: Mala som 7 rocnyvztah pred cca rokom sa nam to zacalo vsetko pekne dokakavat a ja som priznavam manzela zacala podvadzat trvalo to asi pol roka, potom sa na to prislo a ja som sekala dobrotu hrozne ma to mrzelo no potom som do toho vhupla znova s tym istym muzom neviem preco ani naco jednoducho som to nevedela ovladnut.... ide o to ze muz ma znenavidel odstahoval sa k rodicom ktori samozrejme uz nechcu aby sa ku mne vratil mame spolu dve deti teda len jedno je jedho prve mam z prveho vztahu, ide o to ze on a jeho rodina teraz chcu a aj on sa k tomutak psotavil ked bol pozriet deti do jeho bytu ze sa chce rozviest, a ze mam ist ja do podnajmu lebo byt je jeho (dostal ho darom dary nespadaju do BSM) a ze on najradsej by si chcel nechat obe deti co ma uplne dorazilo neviem sa z toho dostat je to dost cerstva informacia od toho ako sa odstahoval k rodicom a dosiel mi na to ze som opat neodolala tomu dotycnemu uplynulo este len desat dni neviem mozno to je cerstve a preto taketo reakcie no ja sa velmi bojim, pretoze nemam kam ist s detmi, a ak naozaj ma odtialto vyhodi a na sude si nejako vydobije obe dcery aj ked prva nieje jeho tak som odpisana a som uplne zufala pretoze rodinu nemam bohuzial otec sa nezaujia o mna a mama ta sama ma problemy s zivotom. Prosim poradte ako sa k tomu postavit co robit? Viem ze mna mnoh odsudite ze som bola hlupa, ano bola a lutujem to muzovi so msa sto krat ospravedlninla prosila som ho o sancu ale uz nechce co chapem, no na druhej strane preco sa musia do toho takto nechutne tahat deti a hadat sa o byt? Necakala som ze mi da poloovicu bytu kedze ja som do neho nic neinvestovala , najprv sme sa dohodli ze byt ktory by patril "mne" tak bude pisany na nasu spolocnnu dceru a ze budeme mat striedavku, najprv suhlasil a potom zrazu uz jeho matka ani on nesuhlasili ze preco by mi mali davat byvanie.... Ze mam ist do podnajmu aj s detmi a budeme si ich streidat lenze oni vedia ze podnajom neutiahnem sama s dvomi detmi a ze tym ublizia aj detom ak mi ich chcu vziat a vytahovat spinavosti na sude, ja neviem ako a co robit asi som to len potrebovala dostat zo seba :( Za kazdu nejaku pripomienku alebo len staci podobny pripad alebo hocico dakujem, potrebujem niekoho s kym by som len tak hodicla rec, za zle naformulovane a mozno trochu chaoticke vety sa vopred ospravedlnujem no myslienky mi mozno niekam utekaju rychlejsie ako pisem..

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 26. jún 2026 · 112 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ak je byt právne napísaný na jedného z manželov (napr. darovaný jemu), ústná dohoda o „polovici bytu“ nemusí byť vynútiteľná a manžel môže požadovať, aby sa partnerka odsťahovala.
  • Ak muž nie je právnym otcom (nie je uvedený v rodnom liste a dieťa neosvojil), podľa diskusie nemá právny nárok na zverenie tohto dieťaťa; zverenie druhého dieťaťa bude závisieť od bývania a schopnosti matky sa o deti postarať.
  • Odporúčané praktické kroky sú: čo najskôr nájsť podnájom alebo azylové ubytovanie pre matky s deťmi, obrátiť sa na bezplatnú právnu pomoc alebo advokáta a podať návrh na predbežné zverenie dieťaťa a žiadosť o výživné.


Najčastejšie otázky

Q: Ako zistím, či mám právny nárok na časť bytu, ktorý je napísaný na manžela?
A: Ak je byt právne vlastnený manželom (napr. darovaný jemu), ústná dohoda o polovici nemusí byť vynútiteľná; odporúča sa konzultovať situáciu s advokátom alebo využiť bezplatnú právnu pomoc a predložiť dôkazy o ústnej dohode.

Q: Môže partner získať dieťa, ktoré nie je jeho biologické?
A: Ak nie je uvedený v rodnom liste a dieťa neosvojil, podľa príspevkov v diskusii muž na také dieťa právny nárok nemá; konečné rozhodnutie o zverení robí súd.

Q: Čo mám urobiť, aby mi súd nepridelil obe deti, keď hrozí, že ma partner vyhodí z bytu?
A: Najdôležitejšie je zabezpečiť bývanie (podnájom, azylové ubytovne pre matky s deťmi alebo žiadosť o mestský byt), mať stabilný príjem a podať návrh na predbežné zverenie dieťaťa a na stanovenie výživného; odporúča sa mať advokáta.

Q: Čo je striedavá starostlivosť a aké formy môže mať?
A: Striedavá starostlivosť môže podľa diskusie súd určiť ako týždennú alebo mesačnú výmenu; diskusia upozorňuje, že pri striedavke môže byť výživné nižšie a vzniknúť časté spory o bežné výdavky.

Q: Kde hľadať núdzové ubytovanie alebo pomoc, ak sa musím odsťahovať s deťmi?
A: Spomenuté možnosti sú azylové ubytovne pre matky s deťmi, žiadosť o mestský/sociálny byt, podnájom (napr. u staršej osoby) alebo spolubývanie s inou mamou; v diskusii sa odporúčalo aj hľadať dočasné riešenia cez známych.

Q: Aké dôkazy môžu pomôcť v súdnom spore o starostlivosť o deti?
A: V diskusii sa uvádzalo: prepúšťacia správa z psychiatrie, lekárske správy a fotografie zranení; tieto dokumenty odporúčali mať pripravené pre advokáta a súd.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Potrebné je čo najskôr riešiť bývanie a príjem (hľadať podnájom, azyl alebo mestský byt).
  • Dieťa, ktoré nie je právne osvojené manželom, nemá podľa diskusie automatický právny nárok byť zverené otcovi.
  • V spore o starostlivosť o deti je odporúčané obrátiť sa na advokáta alebo využiť bezplatnú právnu pomoc a podať návrh na predbežné zverenie a výživné.


Sporné názory

  • Niektoré príspevky podporujú striedavú starostlivosť ako férové riešenie; iné ju považujú za nevhodnú kvôli administratívnym a finančným komplikáciám (týždenné vs. mesačné výmeny).
  • Niektorí účastníci považujú požiadavku bývania od manžela za oprávnenú žiadosť kvôli blahu detí; iní tvrdia, že po opakovaných neverách manžel nemá povinnosť zabezpečiť bývanie partnerke.


Otvorené otázky

  • Do akej miery je v praxi vymáhateľná ústna dohoda o „polovici bytu“ v prípade, že byt bol darovaný jednému z manželov?
  • Získa manžel skutočne obe deti, ak matka rýchlo zabezpečí podnájom a stabilný príjem?
  • Ako presne ovplyvní dostupnosť dôkazov o partnerovej psychiatrii a násilí rozhodnutie súdu o starostlivosti o deti?


Spomenuté značky a firmy

Modrykonik

Spomenuté produkty a metódy

striedavá starostlivosť, predbežné zverenie dieťaťa, výživné, bezplatná právna pomoc, mediácia, žiadosť o mestský/sociálny byt, azylové ubytovne pre matky s deťmi, prepúšťacia správa, žiadosť o rozvod, osvojenie

Miesta a osoby

žiadne

avatar
saslavka73
5. dec 2018

@simicka1234 To nie je teraz ani podstatné. Podstatné je, že on ťa vy....úť môže a bodka.

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@river_song lenze tu nejde len o mna ale aj o deti ja od neho nechcem ani cent chcem len mat kde byvat s jeho dietatom malo by mu na tom zalezat oni totizto o financie nudzu nemaju ked uz to mam tak napisat. a ja som ten ybt nechcela pre seba ale na malej meno a keby som sa casom vyhrabala z najhorsieho bars nech tma ide byvat on a nech je porucnikom toho bytu o nic mi nejde chela som sa snim dohodnut len a len kvoli detom lebo on vie ze podnajom nezvladnem splacat a cche mi nadobro zobrat malu to ma najviac straší ze to dosiahne asi aj

avatar
sissy27
5. dec 2018

@simicka1234 a je normálne zobrať deti otcovi len preto, že to vo vzťahu nevyšlo? No ďakujem pekne... Ale okrem toho, tebe deti nikto neberie. On je len ochotný sa o ne postarať. Alebo sa o ne postaraj ty a nebude žiadny dôvod na to, aby ti ich súd zobral.

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@sissy27 no a kto pisal ze idem ja malu jemu brat? suhlasila som so striedavkou co malo ktora zena suhlasi, suhlasila som s jeho divnymi podmienkami co sa tyka deti, a ja som nie ochotna sa postarat ? budeme hodnotit rodicovstvo len cez meritko kto ma majetok ten si zasluzi deti ci ako to mam chapat? pride mi to trosku kapanek krute, ano je to nechutne co som spravila a hanbim sa za to ale preco by mali na to doplacat deti? ja vzdy ked ide do tuheho snazim sa to brat pragmaticky a nidky by osm detom nezobrala otca, ani mojej starsej dcere aj ked nieje jeej bio otec a keby chcem mozem robit prieky a nedovolim jej tam chodit k jeho rodicom ale nerobim pretoze to nemam za potreby a ide mi hlavne o blaho detí

avatar
dominika6
5. dec 2018

@simicka1234 ono tvoj muž to uje na teba tak naštvaný,že každá ústna dohoda o polke bytu padá a tam už zaúradovali aj jeho rodičia,čo je pochopiteľné..jemu ide o to,aby si sa ty vysťahovala a on tam býval s deťmi..prvé dieťa nedostane,kedže nieje jeho a zrejme ho ani neadoptoval..a o druhé dieťa sa bude súdiť ale ani to mu nepridelia,to by si musela skončiť pod mostom alebo ho max. zanedbať..a aj to v praxi už neplatí po všetkých tých prípadoch čo sa dejú ako chodia deti holé,bosé špinavé a ostanú s matkou..ty pôjdeš pekne do roboty,nájdeš si 2izb byt do podnájmu a budeš žiť ako xy % slobodných matiek..z minima..
nabudúce budeš vedieť že problémy sa neriešia v posteli

avatar
saslavka73
5. dec 2018

@simicka1234 A nevyhráža sa ti len s deťmi? Čo keby si mu ich nechala a uvidíme. Nebude volať poď domov..........??? Nie?

avatar
river_song
5. dec 2018

No tak budeš musieť najst sposob ako ten podnájom splácať budeš môcť, iné ti neostáva.. a na tvojom mieste by som sa vôbec hanbila od neho ešte niečo žiadať.. max výživné na deti, to ti patri.. ale starať sa budeš už musieť O SEBA sama.. ty si asi tiež veľmi nemyslela na deti, ze im rozbijas rodinu, ked si liezla do postele s iným.. nechápem lde sa v tebe cobec dokáže nabrať ten pocit obete

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@dominika6 ano mas pravdu, konecne rozumna aj ked kriticka odpoved, ja viem nemala som problemy takto riesit sama nechapem rpeco co sa to vo mne zlomilo, totiz nikdy som nebola z tych ktore strkali svoju ... kazdemu druhemu .... no mala som tazke obdobie vlea zleho sa stalo vo vztahu a hladala som uniky .... mas pravdu musim zohant byvanie poriadnu pracu ja viem

avatar
larisalarisa
5. dec 2018

@simicka1234 aj muž Vás ešte môže milo prekvapiť. Musíte si odpustiť. Stalo sa. A teraz čo? To si máte do konca života bit hlavu o múr. Všetko čo sa nám deje je ľudské.
Ja vám držím palce a nedajte sa. To , čo vám patrí vám patrí.

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@saslavka73 nemyslim si, pretoze on tu malu chce hlavne kvoli jeho mamke lebo ta je zavisla na mojich detoch a on ju berie ze akoze ona im nahradi matku to je to

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@larisalarisa dakujem krasne, bodaj by to tak bolo, ze by mi odpustil no asi teraz je este prilis skoro :( budem v kutiku duse verit a dufat v to ze sa mozno nieco zmeni

avatar
saslavka73
5. dec 2018

@simicka1234 No tak máš ešte šancu. Deti mamu potrebujú. Ale odsťahuj sa toto nemá zmysel, budeš to musieť nejako vydržať. Alebo si nájdi tretieho čo má veľký byt.

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@saslavka73 no s chlapmi nechcem teda uz nic fakt stacilo potrebujem pauzu od vsetkeho tohto co sa udialo.. a aj on chce tu malu ma ju rad a maju pekny vztah ale realne si fakt neviem predstavit ako by sa o nu furt staral ked chodi do prace, samozrejme by mala trcala u svokry a to je teda pre mna hrozne ked moze byt s matkou ktora ju lubi abny trcala niekde so svokrou zavreta na dome .

avatar
sissy27
5. dec 2018

@simicka1234 nikto netvrdí, že sa postarať nechceš. Ale holt zabezpeč strechu nad hlavou sebe a deťom a vybavené. A zbytočne sa tu odúvaš, že on ti zrazu nechce zabezpečiť bývanie, nie je to jeho povinnosť.

avatar
saslavka73
5. dec 2018

@simicka1234 Ale možno nejako cez deti by sa to urovnalo. Ty sa pichneš ku kamoške napr. na čas. Veď tie dcká budú za Tebou revať, on si možno povie, že to takto nechce.
No a Ty ho chceš? Máš ho rada? Či len kvôli bytu?

avatar
0silvia0
5. dec 2018

@simicka1234 prepáč, teraz sa oháňaš dobrom detí a myslíš hlavne na deti. Teraz... Ono na dobro detí si mala myslieť keď si druhý krát spadla do nevery s tým istým chlapom. Ja neviem, tvoj chlap ti prvý krát odpustil, ale nie každý si nechá srať na hlavu dokola. Nemôžeš od niekoho, komu si dosť ublížila, chcieť, aby vnímal situáciu tak ako ju vnímaš ty. Zrazu vidíš len deti, ale keď si behala za "frajerom", vtedy si mohla miesto frajera riešiť deti a venovať sa im.

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@saslavka73 mam ho rada stale su tam city a az teraz ked clovek o to pride si to uveomi chyba nam tu a velmi deti ho maju radi ja som si snim rozumela dokazali sme kecat, podporit sa no posledny rok bol fakt des a preto som zlyhala a urobila tie veci ktore sa nemali stat.... mozno cez deti skusala som to ale to je to ze on ma rodicov, a on ich tam da a on si ide trebars von na pivo a opiť sa a potom pride pohra sa jeho mamicka sa mu zas psotara o deti lebo ona miluje deti takze on nezisti ci detom chybam alebo nie lebo stale s nimi je jeho mama alebo su tam u nich vsetci a on nepociti tu pravu starostlivost o deti v takom slova zmysle ze sa o ne musi starat cely den nonstop to je to ze za neho vsetko robia rodicia aj ten navrh urcite spisu oni lebo on by to nevedel

avatar
dominika6
5. dec 2018

@simicka1234 vieš kolko mám vo svojom okolí matiek čo sú samé na dve deti? strašne vela až mi je do plaču..a ako fungujú? normálne..chodia do roboty,z roboty bežia domov deťom..látajú plátajú aj s babkami ako sa dá..musia prekonať aj hrdosť aj hnev aj spory..naťahujú sa s mužom,hádajú sa na dialku lebo každý má svoju pravdu a iný vplyv na deti..ale musia..lebo nemajú na výber..a samozrejme tiež bývajú po podnájmoch..lebo hypo im nedajú a ani sponzora nemajú čo si ich zavesí na krk a prepíše polku majetku 😀..

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@0silvia0 ano mas pravdu no popritom ako som "riesila frajerov" som sa o deti nadalej starala aj o domacnost nidkyn eboli hladne ani muž ani nechodili zanedbane pracovala som a snazila sa to udrzat kvoli tym detom prave, keby niet deti uz davno asi spolu niesme

avatar
simicka1234
autor
5. dec 2018

@dominika6 ved ja viem aka je realita .... len som dufala v to ze sa my dvaja dohodneme ze budeme rozumni kvoli detom prave pre tieto nezhody co potom su hadky a bitky o deti :( dufala som ze to vyriesime hlavne kvoli detom ale tak ano chapem nejde to asi som amal skreslenu predstavu nevadi aspon ked nic ste mi otvorili oci :( asi sa s tzm musim zmierit

avatar
0silvia0
5. dec 2018

@simicka1234 staranie sa o domácnosť a to, že deti nie sú hladné je samozrejmosť a tvoja povinnosť. Tú hodinku-dve, ktorú si trávila s milencom, keby si išla radšej s deťmi do kina, na prechádzku, bola by si lepšie urobila. Teraz je neskoro sa oháňať deťmi a ich dobrom. Rieš záležitosti racionálne ako ti tu bolo poradené. Zabezpeč bývanie a uč sa žiť s tým, čo ti v živote zostalo.

avatar
seva22
5. dec 2018

Dvakrat meraj, a raz rez...ty si iba raz merala...ked si bola nestastna vo vztahu,mala si to s nim ferovo riesit,ist do manzelskej poradne,popripade sa rozist v dobrom...spravila si to naopak...najprv ho podvedies,znenavidi ta a teraz chces s nim ROZUMNE nieco riesit? Ked nemas na vlastne byvanie a podnajom,tak sa musis pozbierat,zacat zarabat,nic ine ti neostava,a nie tu vyplakavat

avatar
conspi
5. dec 2018

@simicka1234 až utrpí Tvoje ego... Až potom môžeš povedať, že by si sa tak nezachovala... Lebo to jeho si tým, čo si urobila zhodila úplne na dolu. Každopádne nech si urobila čokoľvek neodsudzujem Ťa. Len si musíš nájsť prácu a odsťahovať sa...

avatar
conspi
5. dec 2018

Na nulu

avatar
saslavka73
5. dec 2018

@simicka1234 Nič iné Ti nezostáva, len skloniť hlavu a riešiť si bývanie, prácu, príjem, deti. Urobila si chybu, budeš za to platiť. Ak Ťa má rád a záleží mu na Teb, čas preverí.

avatar
sassannka
5. dec 2018

Môj názor je taký, ako väčšiny tu. A nehnevaj sa na mňa, ale teraz sa oháňaš s deťmi? Keď si podvádzala manžela, tak si na ne asi nemyslela, že nebudete mať kde bývať. Veď sa nasťahuj k milencovi, ak Ťa teda s nimi bude chcieť... Chcieť od podvedeného manžela, aby Ťa ešte veľkoryso nechal bývať vo svojom byte je drzosť najhrubšieho zrna. To by nikoho so štipkou sebareflexie nemohlo ani napadnúť. Škoda, že si si viac nevážila, že Ťa ľúbil aj s cudzím dieťaťom a spravil z vás rodinu. Čo by za to druhé dali.

avatar
whistler
5. dec 2018

Pozri, spravila si chybu, chlap bol fér a dal ti šancu. Napriek tomu si ho podviedla znovu. V jeho situácii chápem že už s tebou nič nechce mať a tvoj ďalší život ho nemusí po tom čo si spravila zaujímať. Nemá žiadnu povinnosť ti zabezpečiť bývanie (bez ohľadu na to že by bol byt napísaný na dcéru ktorá nie je jeho). To že ten byt by prepísal na ňu, sa možno raz stane, ale neznamená to, že po tom čo si urobila by to mal spraviť tak aby bývanie zabezpečil aj tebe. Nezaslúžiš si to.

Podla mňa je chlap fér v tom, že chce sa postarať aj o dieťa ktoré nie je jeho. Pretože deti nemajú čo trpieť za to, že ich mama je....

Bohužiaľ asi teraz budeš aj pre dobro detí musieť minimálne dočasne akceptovať že budeš v ťažkej situácii a kým sa neosamostatníš a nezariadiš si vlastný život, za vlastné peniaze, tak nebudeš môcť sa ničoho dožadovať. A mala by si to akceptovať.

avatar
majarobo
5. dec 2018

a prečo sa nenasťahujete k milencovi,keď je lepší partner.Musel vedieť ,že máte dve deti a nevadilo mu to .Váš manžel Vám nevyhovoval a zrazu jeho byt má Vám ostať ? Ja problém nevidím,beriem deti a idem za novým chlapom,však furt za ním idete.

avatar
lubik87
5. dec 2018

@simicka1234 no moja ..ja byť tvoj muž deti sú už u mňa a ty si pod sirakom....nasťahuje sa k milencovi...nečudujem sa manželovi ani jeho rodičom

avatar
usla35
5. dec 2018

No nemozes sa cudovat, ze sa k tebe zachovali tak ako sa zachovali, za to ako to skoncilo si koniec koncov mozes sama. Uz teraz jedine ich skusit presvedcit ale nemusi ich to zaujimat. Pokial ty nebudes schopna sa postarat o deti a utiahnut najom tak sa moze stat, ze deti zostanu len u otca