Ako pokračovať v takomto manželstve?

janka1781980
12. nov 2011

Ahojte, neviem, ako dalej. Som 8 rokov vydata, mam 2 male deti. Vzdy som okolo deti, aj okolo domacnosti stihala vsetko sama - chodenie k lekarovy, vychovu, nakupy, upratovanie. Proste som to zvladala a manzela som si tak naucila. Teraz ale som zacala pracovat, cez tyzden stiham akurat skolku, robotu, varenie a deti. Preto sa tesim na vikendy a nato, ako si upracem, vyperiem, navarim, oddychnem, budem s detmi... ALE manzel je zvyknuty cely vikend travit u svokry a pomahat jej s domom, nechce pochopit, za ja ho potrebujem uz doma, aby bol s detmi, kym sa budem venovat domacnosti, aby isiel na velky nakup...Svokra mi nato povedala, ze ved posli deti k nam. To nemozem spravit, lebo deti u nej bezo mna byt nemozu ( nie su tam podmienky ). Teraz fakt neviem, co mam robit - vykaslat sa na svoju domacnost, pobalit muzovi veci, alebo sa dalej sama trapit?

anjelicek26
12. nov 2011

@mateson - to je asi pravda, ja som platila 32€/4 hodiny upratovacke, teda 8€ na hodinu. Ja som byvala nenormalne unavena po celom dni v praci, manzo stale niekde, doplazili sme sa domov pred siestou, no mi povedzte, kto este nieco zvlada okrem vecere 🤐 Preto proste nebolo o com, toto muselo byt, ak sme chceli zit - a nie "nejako" prezivat. Aj ked je pravda, ze nase prijmy su neporovnatelne zo slovenskymi 😖

Ale ked to tak beriem 400€ z platu mna stavala bezna skolka 🙄 A mnohe dalsie veci su tiez drahsie... sa smejem, ked sa kamosky stazuju za nejakych 40€ mesacne 🤐

anjelicek26
12. nov 2011

@dada1212 - ja som to citala, ale nezapajala som sa, mam pocit, ze po 6 rokoch som akosi mimo slovenskej reality a aj tak sa to otoci proti mne 🤐 Len viem, ake je to narocne, neda sa tak fungovat stale, zena je tiez len clovek, nie matka, rozvazka, doucovatelka, zamestnankyna, kucharka, upratovacka, milenka, butlava vrba.... niekde v tom dni musi najst aj tych par minut pre seba.

martuska75
12. nov 2011

Mám podobnú situáciu v tom že manžel veľa pomáha svokrovcom, ale potom svokra na oplátku pomáha mne s upratovaním. A ked tá tvoja nemôže zobrať deti nech ti príde poupratovať a ožehliť 😉 U nás to tak funguje a spokojnosť a oboch stranách. 😉 Len niekedy hodinu hľadám veci v špajze ked ju iniciatívne preorganizuje ale inak super. 😉

mateson
12. nov 2011

@martuska75 v dobrom závidím taku svokru 🙂

dada1212
12. nov 2011

@anjelicek26 máš úplnú pravdu, ale bohužial tu je väčšina rodín aj s vyšším vzdelaním a v situácii ked pracujú obaja a majú len 1-2 deti rada ak majú z čoho zaplatiť bývanie a kúpiť jedlo.
tu už pomaly stredná vrstva ani neexistuje, ľudia čo sa snažia a pracujú sú na tom finančne skoro rovnako ako tí čo poberajú len dávky 😠

anjelicek26
12. nov 2011

@martuska75 - tak to mas uplne super 😉

mateson
12. nov 2011

@anjelicek26 v prvej vete si to sama presne pomenovala 🙂 🙂 🙂 Nemyslíš to vobec zle, ale si akosi mimo slovenskej reality. Ale to sme asi každý v niečom mimo. 😉 Každý máme to svoje. Život v každej krajine má svoje pro a proti. Ale to sme mimo témy 🙂 🙂 🙂

mateson
12. nov 2011

@dada1212 asi tak 😝

veve39
12. nov 2011

ja sa priklanam k tomu, ze ak sa co i len trochu da - zavisi samozrejme od rodinneho rozpoctu a zena je pracujuca, je to uzasna pomoc nechat si napr. upratat byt
tie ceny nemusia byt nejake extra palky - v BA uplne v pohode 4€/hod. pri pravidelnej frekvencii 2-4xmesacne, inde urcite aj menej...
ja som tiez byvala pracovne tak vytazena a v zavere tyzdna po praci tak "vypluta", ze predstava celeho upratovania ktore by bolo na mne ma uplne skosila (muz pracovne max.vytazeny, doma len cez vikendy...)
ak je financne co i len trochu takato moznost, treba si ulahcit - my zeny mame na pleciach toho taaak vela - zamestnanie, domacnost, varenie, vychova deti....a aj my potrebujeme nabit baterky

halienka
12. nov 2011

@veve39 to máš pravdu, len veľa slovákov musí na toto "dozrieť" tu je to zatiaľ pre mnoho ľudí akési nepredstaviteľné, že by im mal niekto prísť upratať, myslím, že mnohí to berú dokonca ako hanbu, ako že neschopná žena alebo tak, ďalší sú zas žgrloši a radšej nech sa zodriem, ale nezaplatím niečo čo je povinnosťou každej ženy...v tomto sme u nás ešte dosť za opicami. Ja žijem v menšom meste, ale tu si dávajú upratovať iba veľký pracháči, ktorí majú príliš veľký dom, aby sa to ozaj dalo jednou ženou zvládnuť...

veve39
12. nov 2011

@halienka presne ako pises
u nas sa to este berie ako vysada ultrabohacov, co je nezrely nazor
ked mame my zeny pracu, kde sme neraz do 18-19tej hod. (ja osobne som byvala aj dlhsie), co je na tom zle, kedze chceme mat doma cisto a upratane a sil ani casu nie je dostatok, ked si zaplatime za to, ze to spravi niekto iny ?

Ja som to vyuzivala roky, iste sa k tomu opat vratim po MD a bolo pre mna velkym prekvapenim, ze pre mnohe zeny je taketo ulahcenie si uplne cudzie, aspon v mojom okoli som sa s tym stretla - pomaly aj pred kamoskami som to spomenula iba v "tichosti" - hovorim o ludoch so strednym, ci mierne vyssim prijmom, kde by nebol problem takuto sluzbu si zaplatit....
este ze moj muz je chapavy a nemal nejake myslienky o neschopnosti svojej zeny vsetko tip-top a s umevom zvladnut vlastnymi rukami 🙂

anjelicek26
12. nov 2011

Predovsetkym ide o to sa uplne nezodriet. Neviem, ci je to vzdy o nechapavosti manzela, casto si zeny ani nenechaju pomoct (beru to ako vlastne zlyhanie/neschopnost/ako by to vyzeralo). Ale driet ako kon sa neda vecne a casom sa to niekde prejavi. Ci uz v chorobe, ci na psychike.

A fakt naznacovat manzelom/chlapom vseobecne este nikdy ovocie neprinieslo. Tu treba vylozit komplet karty na stol a povedat, co od neho ocakava.

Neviem ako funguju manzelstva vecne unavenej manzelky po romantickej stranke, sexualnej stranke, najdu si cas ist spolu von, do kina, na veceru? Ja mam pocit, ze unava je velky nepriatel dobre fungujuceho vztahu. Su tam aj vycitky, aj pocit "chcem spat a nie sexovat" 🤐 Myslim, ze to dost nahrava odcudzeniu partnerov 🙄

halienka
12. nov 2011

@veve39
@anjelicek26 pravdu máte, tiež sa chystám po MD toto vyložiť MM na stôl, som zvedavá ako zareaguje, ale tiež si myslím, že to bude ťažké, keďže zdedil žgrlošské gény po svokre 😀 😀

martuska75
12. nov 2011

@veve39
@anjelicek26 podľa mňa aj tu už sa to začína brať normálne. Medzi mojími kolegyňami už som nemala pani na upratovanie len ja - aj to len preto lebo manžel bol proti aby nám niekto cudzí behal po dome. Pri našej hroznej pracovnej dobe a deťoch sa to ani ináč asi nedá. Ja už som sa po nejakej pomocnici tiež intenzívne obzerala. Ale taraz som doma + mám fakt super svokru tak to teraz nejako zvládame. Ale ked pôjdem do práce tak veru neviem neviem.

anjelicek26
12. nov 2011

@halienka - moj to pochopil hodne rychlo, som mu vravela, ze pokial som bola doma, vsetko som v pohode stihala, aj si oddychnut, aj upratat, aj okolo malej behat, ved den je dlhy. Ale ked prijdem o siestej domov, tak som zabita a ta domacnost sa sama nespravi. A aspon tie dve hodiny kym pojde spinkat travim s malou . Takze moznost a. - obaja budeme cez vikend upratovat spolu (pricom som mu jasne naznacila, ze ten cas by som radsej stravila s dcerkou a s nim) alebo b. prenechame upratovanie niekomu inemu.

Prehovarat ho vlastne nebolo treba. Povedal, ak mi to pomoze, tak to tak bude.

halienka
12. nov 2011

@anjelicek26 no ja už počujem čo povie MM : Veď ja ti pomôžem. lenže potom príde víkend a jeho "mrle žerú" chce ísť vždy niekde na výlet, to že máme malú tým pádom ešte viac a aj to bude tým pádom potrebnejšie, lebo dieťa potrebuje chodiť von a spoznávať, a zas aby to zostalo na mne a čo, aj ja chcem ísť na výlet 😀 ...Takže ono to nebude u nás jedna diskusia, ale viacero diskusií s tým, že aha, vidíš, a teraz keď ideme von, tak kto uprace? Proste časté pripomínanie situácie a snáď mu to raz dôjde 😀 😀

mateson
12. nov 2011

@anjelicek26 manželstvo večne unavenej manželky po sexuálnej stránke funguje tak, že nefunguje. 😀 a potom hrozí, že manžel funguje inde :- Aj ked v dnešnej dobe to je aj naopak . Muž pracuje od nevidim do nevidim, žena zabezpečená nadštandart. Upratovačka, opatrovatelka apod. Tak sa potom nudí a tiež funguje inde :Mali sme takých susedov a skončilo to rozvodom. Je samozrejme jasné, že ked je žena do večera v robote a dá sa to po fin. stránke tak prečo si nepomoct. Moja velmi dobrá kamoška má firmu, robota ju totálne vyčerpáva, neviem si napríklad u nej predstavit kedy by upratovala atd. No teda ale zatial sme zakladatelke velmi neporadili ako pokračovat v manželstve 😉

martuska75
12. nov 2011

@mateson ale myslím že poradili 😉 sama to zvládať dlho nebude, takže si musia s manželom ujasniť ako to vyriešia. Bud bude pomáhať on alebo musia nájsť niekoho iného 😉

anjelicek26
12. nov 2011

@mateson - to asi nie, ale hadam si uvedomila, ze takto bohuzial dnes funguje väcsina zien - ci je muz v praci ci u svokry hadam vyjde narovnako 🙄 Len ten dovod je trosku "blbsi". Nie je v tom sama a väcsina zien na ziadne balenie kufrov nemysli 😉 Nejako sa s tym treba popasovat ;) Lebo ak odijde, bude na vsetko sama a to by si asi nepomohla.

janka1781980
autor
12. nov 2011

baby, vdaka, pomohli mi aj rady, aj to, ze som sa mohla trosku vypisat 😉 pracujem este len 2 tyzdne, tak zatial nemam ziadny system, ved snad bude lepsie... ale mozno casom budem uvazovat aj o tej pani na vypomoc...

janka_pn
12. nov 2011

tak tak, som sama, no a nie je to najlahsie 😉 ale teda ja aspon po fin. stranke zvladam, nakolko som bola dlhsie mimo sr, ale inak je to na hlavu, byt stale s dietatom sama. ak sa maju radi, tak nech na rozchod ani nepomysla 😉

annaopialova
12. nov 2011

ahoj mala by jeho matka mu povedat ze ma teba a dve deti ktore ho potrebuju aj doma ked clovek je nahnevany tak zmysla aj tak ze by odisiel ale nakoniec aj tak ty to musis urobit porozpravaj sa snim ze ako dlho to chce robit vies su manzelstva ktore sa daju zachranit a su manzelstva ktore sa nedaju zachranit

mataharyy
12. nov 2011

No a kde selže domluva, nasadit léčbu šokem, přestaň uklízet nebo vařit 😀

viera27
12. nov 2011

@halienka @veve39 @anjelicek26
Ano, bohuzial na slovensku je stale upratovacka brana ako "zlyhanie" zeny. Dlhe roky som sa trapila, z roboty vecer a cez vikendy vypluta upratovat. Sexualna ziadostivost v prdeli, volny cas v prdeli, vikendy s rodinou v prdeli. Ale bola to moja chyba, bola som prilis hrda na upratovacku. Teraz teta pride (som pri BA), za upratanie celeho domu zoberie 10E (cumela som ako blazon, ake je to lacne) a ja vytesena pridem v piatok vecer z roboty do domu vonajuceho cistotou. Niekedy ju volam len kazdy druhy tyzden, furt nie sme doma, tak nestihame naspinit. Takze naklady na klud 20E mesacne, vobec nic svetoborne.

sisaha
12. nov 2011

@janka1781980 a co tak ukazat mu to nazorne? ked cez vikend zmizne on, chod prec s detmi aj ty..k rodicom, kamaratke, na vylet a pod. Domacnost nechaj tak, ked aj nebude 2 tyzdne povysavane, umyte, nic sa nestane. Nezehli, neper, nevar (iba detom), ked si nebude mat co v pondelok obliect, povedz mu, ze si mala dolezitu pracu cez vikend a nejak sa to samo neurobilo. Ak mu ani toto nedojde, tak by som si pekne na jeho naklady platila tu opatrovatelku a zila rovnako bezstarostny zivot ako on.. zena je predovsetkym partnerka, nie osobna sluzka

halienka
12. nov 2011

@viera27 dúfam, že aj mne sa to tak podarí, dobrá cena by môjho muža možno nalomila ľahšie 😀

viera27
13. nov 2011

@halienka potesim ta, vsetky mali sadzbu okolo 3E/hodinu. Tie ktore mali vyssiu (4E), tak tie si nosili vlastne cistice. Takze takato cena nie je vynimka, ale skor pravidlo. Vsak ak aj napises hoci sem na forum, isto sa najde nejaka maminka, co potrebuje peniazky.

eeffka
8. sep 2012

@viera27
@halienka
@anjelicek26

No zeny ja som este doma na RD ale tiez uz zvazujem upratovacku, aj stiham aj v robote by som lebo sak zasa nie som zena z reklamy a bezny prach ma nerozhadze, ale na rovinu uz ma to nebavi... 🙂
Skor ma zaujima ako to robite? jej date kluce? a chodi ked nie ste doma ( ja som ani svokre nedala 😀 ) a ta by mi veru bezplatne navarila, oprala, nakupila, ozehlila a odlozila do skrin + mala kopec reci takze ee, nie dakujem

Alebo prata ked ste doma? A to sa ako da? ja som robila zamladi upratovacku a bola som rada ked vsetci vypadli z kanclu, bo akonahle sa tam niekto motal mi zavadzal

viera27
8. sep 2012

@eeffka my jej nechavame kluce na dohodnutom mieste. Keby mala chuda cakat kym budem doma, tak by upratovala potme 🙂. Prve razy som prisla domov skor,aby som vstko prekontrolovala kym tam este je. To viete, doveruj ale preveruj. Teraz mi kluce hadze do schranky a hotovo. Inak vcera bola, jaaaj, to bol super pocit, po ulietanom tyzdni v piatok vecer otvorit dvere a vyluxovane. Na nezaplatenie.

monika15
8. sep 2012

@janka1781980 hrozne svine su tie muzy moj ten isty... ked je sobota a nedela tak uteka cickat ku mamicke.. namiesto toho zeby siel alebo robil nieco so svojim synom.... :( hruza
maly ho ledva vidi... robi dost dlho cele dni.... .... no ale jedno... uz 2 roky sa hadame uz serem nanho... radsej si urobim s malym krasny den a on nech si ide cickat ku mamke.
a podotykam je to choroba unho... rano tam ide pred robotou vecer po robote potom este si volaju o 8 presne.....
ako fakt... nemam slova.