Ako prekonať traumy z detstva?

19. apr 2024

Ako prekonať traumy z detstva? Nejaké podcasty, knihy,...?

really8
19. apr 2024

@minenkak ved ja s tebou suhlasim. Traumu treba riesit s odbornikom. Ale zaroven si nemyslim ze pre niekoho kto chce nejaky sebarozvoj alebo seba poznanie je ich profil k nicomu. Vsetko co je na insta treba brat s rezervou.

minenkak
19. apr 2024

@really8 ale koľko ľudí berie internet s rezervou,však len covid,čo spôsobil a to je naozaj nič oproti traume a túto dvaja sebarozvoju nedajú nič ,veď v každom príspevku sa spozna každý,lebo už každý si myslí ,že sa má zle ,lebo ho otec bil,mama robila aj poobede,rodičia sa somnou malo rozprávali a nikto si neuvedomí,že jediný kto je zodpovedný je človek sám ,ty sám sa musis chciet zdvihnúť .a keď ti prvý krát tvoje decko vykrici,že niečo robíš zle,až vtedy si uvedomiš ,že aj ty robíš chybi ,ako aj všetci rodičia alebo kto kolvek iný.

minenkak
19. apr 2024

@really8 ja mám z toho človeka traumu,naozaj toto niekto pozerá a pomáha mu to.Teda ja som mala asi šťastie na úžasného a inteligentného psychiatra,z tohto chlapa má berie hrôza

really8
19. apr 2024

@minenkak a myslis ze ludia ktori veria cipom vo vakcinach a chemtrailsu sleduju takyto typ profilu? Samizrejme suhlasim ze iba sam clovek moze za to ako sa ma a sam rozhoduje ako bude konat ale nie vsetky traumy su hlboke a vazne. Niekedy staci len taketo postuchnutie. Negativne spomienky vzykneme vytesnat a neuvedomime si napr aha mama ma bila, citila som sa pri tom takto a hentak a sama na svojom priklade vidim ze to nemalo efekt alebo to malo len negativny efekt a nechcem sby sa tak citilo moje dieta. A moze stacit ze im niekto povie taku vseobecnu pravdu ako ti dvaja a uvedomis si nejake svoje kroky alebo reakcie.
Tak ako si dala priklad s politikou ktory zdielal. Neberiem to ako fakt podla ktoreho idem teraz sudit volicov. Iba proste na zamyslenie sa.

minenkak
19. apr 2024

@really8 na ozaj čo oni vravia si ľudia neuvedomujú,však všetko sú to obyčajné veci zo života ,ja asi žijem už úplne mimo

blunka
20. apr 2024

Skús nájsť knihu (bazáre, knižnica) "Když nám rodiče ničí život". Ak ide o rodičov a minulosť. Dobrá kniha. Ja som svoju už predala.

autor
20. apr 2024

@blunka neviete, pomohla by na takéto traumy aj hypnoza? Ma s tým niekto skúsenosť?

eliska13
20. apr 2024

@minenkak dnes sa vrece roztrhlo s koucami a ľuďmi čo si myslia, že vedia pomôcť s človekom čo má úzkosti, depresie.Katarina Runa a hlavne v ČR sa tomu venuje veľa ľudí.Vsetko načítane, vypočuté veci od druhých a oni spravia video.Sestra si kúpila knižku obklopení psychopatmi veľká reklama super recenzie úplne priemerná kniha.Tak isto 4 dohody a podobne.Len psychoterapeut vie pracovať s emóciami takýto samozvaní pomocníci môžu človeka priviesť ešte k väčšej nenávisti voči rodičom, partnerovi

eliska13
20. apr 2024

EMDR terapie a psychoterapeut nie klinický psychológ.Niekedy je lepšie sa v tom nerypat cez konštelácie atď.Clovek sa zacykli v obeti a obsedantne hľadá chybu v druhých.

enmery
20. apr 2024

Knihy-Nezačalo to vami, Keď detstvo bolí, Efekt pripútania. Mňa v detstve nikto netýral, ale môj otec bol veľmi svojský. Nikdy som od neho nepočula mám ťa rád, som na Teba hrdý, zvládla si to. Bola som bezproblémové dieťa správaním, v škole samé jednotky, kopec krúžkov, pomáhala som doma. Stačila malá chyba a počúvala som, aká som neschopná a ako budem iba zametať ulice a budem nula, som hlúpa atď. Môj otec mal v škole ledva štvorky, nevedel mi pomôcť ani s príkladom z matematiky pre druháka🙂 nervy si vybíjal na mamke. Žiadne objatie, čas spolu, všetky deti sú lepšie, schopnejšie, šikovnejšie🙂 Nakoniec som sa dostala na jednu z najťažších VŠ, precestovala som svet, hovorím plynule niekoľkými jazykmi, žijem spokojne v zahraničí a našim finančne pomáham. V 34ke som vážne ochorela a bola úplne na dne. Vtedy som sa dostala aj ku šikovným terapeutom a veľa sa naučila. Takže investovať do odborníka sa oplatí. Každý má v sebe malé dieťa a vnútorného kritika. Ten môj vnútorný kritik stále nakladal tomu malému dieťaťu vo mne, po vzore otca, tak vyzerali aj moje vzťahy s chlapmi...mala som pocit, že stále nie som dosť dobrá pre nikoho, pre lásku.Neskôr som pochopila, že môj otec tu lásku v rodine nikdy sám nedostal, logicky sa to nenaučil dávať. Obaja úplne opačné záujmy. Ta trauma je vlastne ako zranenie. Ak ťa uštipne had, neumrieš na jeho uhryznutie-umrieš na jed, ktorý Ti vypustí do organizmu. S tým zranením od niekoho je to ako s uhryznutím hada-zabíja nás ten jed a neschopnosť odpustiť- pretože odpustenie v prvom rade uľaví hlavne Tebe. Ja som mala obrovské šťastie, že som žila u starých rodičov s našimi-dedko musel odísť zo ZŠ a pomáhať mame s uživením súrodencov, keď mu umrel mladý ocko. A teda aj s nedokončenou ZŠ to bol jeden z najinteligentnejších ľudí, akého som poznala. Bol na mňa hrdý, podporoval ma, veril vo mňa, chodil so mnou na krúžky, naučil ma kopec vecí, viedli sme siahodlhé rozhovory o živote, objatie, pohladenie, pochopenie, mohla som mu povedať všetko. Asi to jediné ma zachránilo, fokusovať sa na vzor chlapa ako bol dedko a nie môj otec. Držím Ti prsty, je to cesta, ale zároveň je aj krásna, lebo sa spoznáš ako nikdy a už Ti nikdy neublíži názor na Teba od nepodstatný ľudí🙂

autor
20. apr 2024

@enmery ako dlho vám trvalo, kým ste sa z toho dostali za pomoci terapeuta?

enmery
20. apr 2024

To záleží od osobnosti, hĺbky traumy a otvorenosti pri terapeutovi. Začala som niekedy v decembri a v apríli som už pocítila prvé zlepšenie. Záleží aj ako často sa stretávate, čo preberáte, či na sebe pracuješ podľa toho, čo Ti navrhne terapeut.Úplná úľava prišla po takých 9 mesiacoch. Odpustila som jemu aj sebe.