Ako sa postarať o starú mamu?

uzanka16
20. aug 2019

Vedeli by ste nám poradiť ako ešte sa postarať o starú mamu ktorá má 86 rokov? DD sme už vyskúšali všetky možné aj sa skúšal zaplatiť poplatok aby sa posunulo poradie no nie je voľné miesto.Opatrovateľky si pýtajú cez 300€ takže stará mama by to neutiahla.Skusali sme osloviť organizáciu ktorá viedla aspoň troška opatrovatelstvo a už to nerobia lebo že nemá to kto robiť.No a stará mama ma 3 synov a 3 nevesty ale nikto nechce z nich sa o ňu starať za nejaký poplatok,lebo každý má riadnu prácu a rôzne pôžičky alebo hypotéky.Napada vás ešte nejaká možnosť čo by sa dalo vyskúšať aby sa mal o ňu kto postarat?Má psoriazu,skoro vôbec nechodí,cukrovka,kopec liekov na srdce a tlak,astma a je sama v 2 generačnou dome.dakujem.



jedna ju nebude opatr

karolinakr
21. aug 2019

Tiez sa mi nepozdava, ze ked treba dedit, vsetci si najdu cas, ked treba platit opatrovatelku kazdy je v dlhoch zaneprazdneny.Rozpravka o 3 grosoch stale plati- babka vychovala 3 deti, tak tie sa maju poskladat rovnym dielom na dom dochodcov alebo opatrovatelku teraz ked je stara a potrebuje pomoc.

karolinakr
21. aug 2019

Aka ironia byt v 2 generacnom dome sam. Este ma napadlo sestricky Vincenta de Paul a v Prievoze v kastieli je opatrovatelsky ustav patri cirkvi.Neviem ci si nechaju zaplatit majland ale moze existovat nejaka cirkev co poskytuje tieto sluzby a spytat sa na cenu.O mojho oca sa raz starali sestricky v nemocnici a velmi si to pochvalovdl.Co treba doplatit by sa mali skladat deti alebo ten co bude dedit dom, to je ferove.Vnuk ktokolvek kto ten dom dostane

surriana
21. aug 2019

Ze tri deti a nemá sa kto postarať...... No pekne. Ved ako baby radia, skúste predať dom a hneď sa všetci budú hrnúť ako radi by babku doopatrovali.....

kittykat22
21. aug 2019

@uzanka16 stara mama ma 3 synov a 2 generacny dom, a niesu peniaze na jej staroslivost. Predpokladam, ze preto, lebo sa setri energia na staroslivost o majetky ktore po nej zostanu.

sijust
21. aug 2019

@uzanka16 no napriklad ja ako vnucka som zostala doma a doopatrovala som dedka, bol leziak, s plienkami a katetrom. 5 rokov som bola s nim a mala som male dieta a vies co? Urobila by som to zas. Je smutné, ze nikto z rodiny sa o staru mamu nie je schopný postarať. Keby ste sa skusili poslakat na opatrovatelku, aspon kym sa neuvolni miesto. Viem sama, ze je to tazke, ale je to stary clovek, musi to byt pre nu velmi stresujuce, ze sa o nu nikto z vlastnych nechce postarat 😞

maminuska
24. aug 2019

Môj otec je z 10 deti, už žije ib babka, do 90 sa starali tak zme mali pri nej zmeny 24 hodinové, počas týždňa ti čo boli na dôchodku, cez víkend pracujúce deti. Babka má 94, už to ide dolu vodou, teraz je umiestnená v DD , dopláca sa jej na plienky a opateru, rozratalo sa to, tam kde sa nedá jej deťom tam platia vnuci a vnučky. Ja prispievam tiež bez ohľadu na to že prispieva aj môj otec a to sme tam nestrávili jediný víkend ako deti a nikdy nás nevzala na prázdniny , vzťah nulový. Ale vychovala môjho otca, tak to považujem nejak za svoju povinnosť.

dilino
24. aug 2019

@bambulienka1984 nevychádza to 400 eur ked sa stara o stareho človeka majú vyžiť zo starkynho dôchodku a jej ten rozdiel by doplatili kamáratka opatruje staru mamu doplacajú jej 150 eur a ostatok musi vziať starkej dôchodok ja sa o to zaujimam lebo opatrujem dcérku postihnutu a sledujem zákony.

liliana363
24. aug 2019

@uzanka16 skuste oddelenie dlhodobo chorych, je to v nemocnici. Je to na 3tyzdne, odporuci to lekar. Na konci roka sa poradovniky v domovoch dost posuvaju, stary ludia prevazne umieraju cez zimu. Tiez sme mali deda v poradovnikoch v troch domovoch, a po vianociach pisali zo vsetkych 3 domovoch ze maju volne miesto. Skuste domovy aj niekde dalej, v mensich mestach.

dilino
24. aug 2019

teraz ked opatruje pribuzny dedka alebo babku tak mu musi ten dotyčny ktorý ho opatruje z rodiny vziať dôchodok nakoľko len opatrovateľovy doplacajú pýtaju vymer koľko dotyčna ma starobny dôchodok rodinny prislušnik musi žiť s dôchodku svojho stareho rodiča a štát mu doplati len rozdiel nie celú sumu ale ak by ju prišiel opatriť cudzi tak peniaze dostane v plnej vyške tam dôchodok nezaratavajú babkin lebo sa stara druhý cudzi človek štát potrestal tych ktory sú prijami pribuzny a zvyhodnil cudzich ľudi ako opatrovateľov prijamy pribuzny ma žiaľ smolu ja opatrujem postihnutu dcérku a okrem prispevkov pre dcéru môj prijem že opatrujem vlastne dieťa je 101 eur na mesiac pre mňa ako jej matku sú tam prispevky žiaľ nieje to ani 400 eur.

uzanka16
autor
24. aug 2019

@dilino toto som už počula od známej že sa stará o svoju mamu a dostáva 180€ dačo,že žiadnych 400€ len sme nevedeli podľa čoho to pocitaju keď píšu že skoro 400€ a nedostáva sa toľko.Takze už aspoň viem ako to funguje, ďakujem.

dilino
24. aug 2019

@uzanka16 nemáš začo rado sa stalo no ved hnusny štát jasné rodinych prislušnikov okradajú a cudzim dajú ja mám za svoju dcérku opateru ja sama 101 eur na mesiac ale s prispevkami dcérky je to380 eur pre dve na mesiac lenže otázkou zostava kto sa lepšie postara o svojho pribuzneho len rodina ako cudzi cudziemu je to jedno odrobi svoju robotu a padla ale pribuzni musi byť k dispozici je veľmi smútne že ma 3 synov aj nevesty a nik sa nevie o babku postarať nik si neuvedomi že aj on raz bude starý ja nemám problém opatriť ani cudzieho lebo viem ake to je a tým že štát pribuznych nepodporuje finánčne preto nechcu sa postarať lebo ked dostanu smetie lebo to je žobráčenka tak radšej od toho dajú ruky preč ale majetok to by brali nie nadarmo sa hovori jedna mama opatri aj 10 deti ale 10 deti neopatria svoju mamu ani jeden žiaľ smútna realita ale je to tak domy dôchodcov preplnene na prasknutie a starých pribuda treba si uvedomiť jednu vec každy z nás bude raz starý toto je vina štátu preto že každý z nás sa môže dostať do takej situácie.

uzanka16
autor
29. aug 2019

@dilino mama bola na sociálke a aj na upsvar že koľko by vyšiel príspevok keby nechodili do práce a staral by sa o starú mamu otec alebo moja mama,tak vyšlo že zato že sú rodinní príslušníci dostali by 186€ žiadnych 400€ dačo,ako ste písala tam sa voľačo prepočítava,to len mi stručne mama takto povedala ako dopadli.Tak nehrozí lebo naši majú pôžičku a sestra chodí na strednú a potom chce na výšku.Potom riešili ešte opatrovateľku a prepocitavali to zas,tak by to vyšlo cca 210€ mesačne.Len povedali na sociálke že ťažko zozenu pre nu lebo že strašne zla lokalita kde býva,že zlé spoje.Ale pokúsia sa.Tak aspoň takto sa to posunulo.

dilino
29. aug 2019

@uzanka16 kto pisal o 400 eurach ja o sebe ale ja môj prispevok na postihnutu dcéru je 400 eur ja ako matka za celý mesiac ako jej rodič dostavam 101 eur prečitaj si lepšie ja viem aj bez teba koľko dostane jasne som tam napisala že zoberu prijemer jej dôchodku starej pani a vnuk keby s ao nu staral mu len doplatia ja beriem 400 eur vrátane tych mojich ale čisto pre mňa na mesiac je 101 eur takže si prečitej ešte raz že ako som tam napisala že nedostane veľa treba čitať poriadne ja zakony poznám prečitaj si čo som tam napisala a dalšia vec ja sastaram o dcéru ktora invalidny dôchodok nema a on by sa išiel starať o babku ja viem že koľko aký prispevok by dostál aj bez teba že je to malo tam zaratavaju jej dôchodok a do životneho minima by mu doplacali ty mňa ideš učiť o prispevkoch ved som doma a vždy to každy mesiac sledujem ja sa staram o dcéru a mám čistu mzdu 101 eur pre tych čo nechapu dalej do 400 eur je tam prispevok na hygienu, dietne stravovanie-špeciál,plienky, hygiena a benzin to vyjde 400 a nie prispevok takych by bolo toto čo som rozpisala to je celý prispevok čisto pre mňa je mesačne 101 eur takže ak tvojej mame povedali že bude dostavať toľko tak je to pravda ja pišem o pripevku ktorý zahrňa ako som pisala čisty prispevok môj za 24/ 7 dni je 101 na mesiac.

marsmykkok
29. aug 2019

@uzanka16 a s DD to ako vyzerá? skúšali ste riešiť v širokom okolí? na akom najnižšom mieste v poradovníku je?

dilino
29. aug 2019

prepáč skočila mi tu druha téma taka podobna ked sa tvoja mama chce starať jasne že jej dajú len toľko malo ja mám dcérku postihnutu a ta neberie ešte invalidný ani žiadný iny dôchodok tak preto je to toľko ma tam na hygienu,plienky, dietne stravovanie špeciál, benzin, a na lieky preto je to toľko ale ja dostavam ako matka na celý mesiac 101 eur je to tak je to krute a tento štát chce aby sa nestarali vlastny tych potrestaju ale cudzich tych zvihodnia jasne že tvoja mama by dostával len toľko lebo starka ma starobný dôchodok tam beru prijemer jej dôchodku a mame by iba doplatili ten rozdiel ako pišeš je to veľmi málo oni tento štát podporuje cudzich ako by mal opatriť svojho pribuzneho niekto z rodiny a ešte raz s ati ospravedlňujem skočila ina téma mi tiež o opatrovani nehnevaj sa blbne mi počitač prepáč.

marca12
29. aug 2019

Akoze to je strasna prestrasna doba co prisla,ze sa nema kto z deti postarat o vlastnu mamu. Viem,ze je to nesmierne tazke,opatrovali sme stareho rodica,ale najlahsie je supnut ho do domova. Bohovsky stastni ludia su v domovoch....

@uzanka16 7 miesto je uz fajn. V domovoch je dost vysoka umrtnost,ale moze prist niekto,kto da viac ako vy a zase vas predbehne. Radia ti tu predat dom a podobne,ale kym ho predate,to sa skor asi toho domova dockate.

marca12
29. aug 2019

@liliana363 snad zartujes. Vies ako sa ludia z toho oddelenia vracaju? Polovicne mrtvoly. Celkovo stary clovek nemocnicu nezvladne,on to chape,ze je to jeho koniec a psychicky sa opusti

uzanka16
autor
29. aug 2019

@dilino zlé si ma pochopila veľa žien písalo že dajú cez 400€ ,boli hrdí ku že sa toľko dostane,a jediná ty si napísala že sa toľko nedostáva, takže presne si mala pravdu 🙂

uzanka16
autor
29. aug 2019

@marsmykkok skúšajú ďalej riešiť po DD,práve sa rodičia išli stretnúť s otcovym bratom,lebo prostredný strašne vystrája a robí rozbroje tak som zvedavá čo idú vyriešiť a ako sa idú dohodnúť dalej,

missdiva
29. aug 2019

@uzanka16 traja synovia a riesia toto? 🙈🙈🙈😵😵😵
Prepana, ved kazdy da mesacne 160eur a mate 480eur na opatrovatelku... Ved mama ich zivila do dospelosti a este aj budu dedit z jej domu. Ak nedokaze kazdy z nich takuto sumu vyclenit tak je to na zamyslenie.

ktochytavzite
30. aug 2019

@uzanka16 a preco si ju nemozte vziat k sebe?

abbey1
30. aug 2019

Fuj! Úprimne mi je zle, keď čítam takéto témy na Mk, alebo to vidím v okolí. Starý človek je na obtiaž celej rodine. Ani sa postarať, ani zaplatiť. Každý hľadí len na svoje pohodlie a hľadá výhovorky. Ani si nechcem predstaviť, ako sa ten rodič musí cítiť. Na druhú stranu vidím i prípady, kde sa nájdu zlaté duše v rodine, a zabezpečia dôstojné dožitie rodičom.
Tu by si mal každý uvedomiť, že presne toto raz môže čakať každého z nás. Musí byť strašné, keď sa rodič dožije okamihu, že ho vlastné deti považujú za príťaž a čakajú len na konečné delenie majetku.

abbey1
30. aug 2019

@uzanka16 Dostali ste tu množstvo užitočných rád. Treba si vstúpiť do svedomia, všetci v tej rodine. Zložiť sa na opatrovateľku ku babke. Ak to nejde dobrovoľne, tak prostredníctvom súdu. Supnut babku do domova, lebo má každý výhovorky? Otras!
Mladá na strednej škole môže brigádovať, výhovorka s vysokou neobstojí. V dnešnej dobe si každý šikovný mladý človek nájde brigádu a zvláda popri vysokej. Aspoň by sa naučila základné návyky do života.
Najjednoduchší spôsob je niekam babku supnut. Bohužiaľ, ani to nie sú ochotní platiť. Som zvedavá, či sa potom tak budú od dedičstva odťahovať.

nikusiak9
30. aug 2019

3ja surodenci sa zlozit ja domov dochodcov alebo opatrovatelku z agentury

sterea
30. aug 2019

U nás keď dedko zomrel babka zostala sama, tak sa súrodenci dohodli, že sa zrieknu polovice domu v prospech toho kto ju doopatruje. Jeden zo súrodencov predal byt a nasťahoval sa so svojou rodinou k babke. Prerobili si dom a babku doopatrovali. Bolo by to akési odškodné za ušlý príjem a starostlivosť o babku.