Ako slušne odmietnuť veci pre bábätko od známych?

14. júl 2022

Zdravím, už som zúfalá. Ako mám vysvetliť rodine a kamarátkam že od nich nepotrebujeme žiadne veci pri bábätko. Trochu to rozpíšem. Pred kamarátkami spomeniem že máme vyhliadnuté to a to a že ideme objednať tak že nemám objednávať lebo oni to doma majú a že nám to dajú zadarmo. Svokra že my s mužom sa nemáme o nič starať lebo ona nám donesie všetko po švagrinej. Pred 2 týždňami nám bez opýtanie švagriná priniesla nosič a že ona ho domov neberie že už je náš. Kamarátky mi nosia kopu oblečenia a zbytočností a ešte sú urazené keď poviem že nám to netreba lebo my už máme kúpené. Dnes má už nazlostila kamarátka lebo kým som nebola doma tak priniesla prebaľovací pult že jej to doma zavadzia. Takže super, už mám kopu zbytočností ktoré teraz zavádzajú mne. To sa naozaj nedá nikomu vysvetliť že nechceme veci z druhej ruky ale chceme si všetko kúpiť sami? 🤷🤷🤷

angel993
14. júl 2022

Ja ti napíšem svoju skúsenosť. Nemohla som odmietnuť rázne ani drzo, lebo to nosila švagriná. Mala som jej byť vďačná, lebo taaak nám pomohla. Nosila mi 10 ročne veci po svojom synovi, ktorý bol baculaty a ja mám tenučkého syna. A vždy bol dodatok, že ak by oni mali ďalšie bábätko tak si po tie veci príde. Takže momentálne máme na pojde pár škatúľ s jej vecami. Máme tam aj vaničku na kúpanie so stojanom, golfový kočík, hojdacieho konika trošku roztrhnuteho a úplne zničenú jedálenskú stoličku. Za toto bolo veselo, lebo moji rodičia kúpili novú. Tak svokra narobila cirkus, že môjmu synovi stačí aj používaná. To že na nej už nie sú popruhy je podľa nej nepodstatné, mám na neho dávať pozor. Toto všetko som ešte ako tak predýchala, ale keď začala nosiť topánky, úplne vychodene, zničené tak to už som si povedala dosť. Najprv som jej povedala, že môj syn má širokú nôžku, kvôli tomu nosí barefoot, lebo iné mu stláčajú prsteky. Keď nosila ďalej, zbierala som ich do škatule a keď bola plná, opýtala som sa jej, či ich berie naspäť alebo mám vyhodiť. Zobrala naspäť a odvtedy už topánky nedoniesla. Ale začala nosiť školské tašky po synovi . Jednu vyhodil manžel, keď videl aká je zničená a druhú sa chystám vyhodiť ja, keď svokra nebude doma, ona by ju vytiahla naspäť.

autor
14. júl 2022

@andreafa tak to je asi najlepšie riešenie 🙄

spadnutaslivka
14. júl 2022

@zuzinka888 napíš pohlavie a veľkosti a rada ti pošlem, čo mám 😉

autorka- nemáš to veľmi ako poriešiť. Ak im 100x povieš a aj tak nosia, tak im povedz, že to daruješ ďalej, takže ak to chcú niekedy využiť, nech to berú, lebo inak to už neuvidia

diavant
14. júl 2022

A nie je ti luto kupit vsetko nove? Kvoli farbe?? Pre dobro deti a ich buducnost by si mohla zvazit. Tak jasne ked uz mas nieco viackrat to je ine. Trochu to pochopis, ked to nikto nebude chciet ani za euro kupit hoci to deti nemali ani raz na sebe. Tiez som bez suhlasu nenechavala veci kamoskam - to len tak pre poriadok.

svetlonos
14. júl 2022

Ahoj, oni ti davaju pouzite veci nie aby ti tak velmi pomohli ale aby pomohli sebe sa toho zbavit. Napis vsetkym, ze presne ako oni ani tebe este nevymysleli nafukovaci barak. Neobkecavaj to slusne zbytocne. NIE nechcem. Vsetky napis hromadnu sms : Nechcem ziadne veci, tych, ktore ste mi doteraz nanutili som ako tehotna musela zbavit za vas. Tak vas prosim, ak vam na mne zalezi a mate ma radi, respektujte moje NIE.
Uvidis ako sa ti preriedia kamarati. A tie veci by som fakt darovala.
Ja som dostala vela veci od rodiny. Po dohode a mojom suhlase. Ale pravdou je, ze i ked sme peniaze usetrili, bolo toho privela. Veci boli po troch detoch casto krat uz sprane a velkosti nesedeli. Nesedeli napriklad ani nohavice- nas mali je dlhy a stihly, takze vsetky nohavice by som musela presivat v pase...
Mam aj iny stil obliekania pre deti. Takze uz by som to neurobila. Ale ja som napriklad jasne povedala, ake hracky a blbosti nechcem. Hlavne teda u rodiny.
Drzim palce a nerob nikomu skladnika lebo tie veci urcite budes potrebovat. Pretoze take 'nutnosti' ako prebalovaci pult v malom byte je cista blbost (samozrejme nie pre vsetkych)

autor
14. júl 2022

@diavant to určite nie. Lebo teraz kúpime nové také aké sa nám hodí a bude aj pre ďalšie deti keď budeme mať ale potom ich už vyhodím. Ja mám rada všetko neutrálne a zlostí ma ked dostanem niečo v nejakej výraznej farbe čo nemám ani s čím ďalším vyprať a celkovo sa to o ničomu nehodí 🙄

zasnubena
14. júl 2022

Nevysvetlis, úplne to pusti z hlavy a daruj,inak sa zbláznila...úplne zbytočná snaha..

lenka591996
14. júl 2022

Tak im povedz, že tebe to netreba, že to rovno daruješ alebo vyhodíš, že ty si si kúpila nové podľa seba a neboj sa ako rýchlo si to budú chcieť nechať pre seba.

zuzinka888
14. júl 2022

@spadnutaslivka To fakt?? Poslem spravu. 🤣

sarahh09
14. júl 2022

Máš dobrých priateľov okolo seba

andrejka1974
14. júl 2022

Čo by iné mamičky za to dali keby im niekto takto daroval.oblecenie ja na tvojom mieste to prijmem a čo nevyuzijem ďalej podarujen ja som veci po najmenšej darovala nemocnici a teraz keď je väčšia darujem v DSS veci a oni zase darujú veľa veci mne a som vďačná za všetko vermi pomôže všetko a peniažky čo nedáš za oblečenie využijem za iné veci netreba mať nové dieťatko rýchlo rastie a vermi peniažky budeš potrebovať na iné veci

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabika128
14. júl 2022

Autorka, normálne bez hanby to daruj alebo vyhoď. Ja som niektore veci pre nevlastnu sestru tiež takto dala, má syna v rovnakom období narodeného, čiže sedia letné, zimné atď. Dala som jej to so slovami, že nech si vyberie a ostatne môže darovať. 🤷‍♀️ ak by si to niekto ku mne dával, ako do úschovne na niekoľko rokov a pritom by som to nechcela, tak vrátim alebo vyhodím.....🤷‍♀️ tiež mi švagrina začala nosiť veci, ale ozaj v zlom stave, navyše o 7 rokov starší chlapec, no vyhodila som niečo, niečo darovala, na ďalšie veci som jej povedala, že nemáme miesto v byte.

autor
14. júl 2022

@andrejka1974 veď nech to darujú niekomu kto to potrebuje 🙄 tak to teraz musím riešiť ja. Toto je naše prvé takže rada investujem peniaze do všetkého čo bude potrebovať

autor
14. júl 2022

@elizabet173 čakáme naše prvé takže ja často o tom rozprávam lebo sa naňho veľmi tešíme 😁

heidy222
14. júl 2022

Najprv som si pomyslela, aka Si malicherna, vsak je to jedno co Babo nosi a pod. Ale potom som Si spomenula co Mi Mama urobila. Sme sa nastahovali do bytu a nemala som nabytok, chcela som Si pomaly Po troske zariadovat. Na druhy den Mi Mama zavola ze Pod Dole. A ona plne velke Auto nabytku z ikei. Doteraz mam v Byte jednu otrasnu zavadzajucu vitinu,lebo ja mam taku Eko uchylku ze neviem vyhodit veci kym sa neznicia pouzivanim. A nikto Ju nechce, cize to Vidim na dalsich 20 rokov. Ostatne veci sa nastastie Po 2 dalsich stahovaniach rozpadli 😅

nikpa
14. júl 2022

Neviem čo za ľudí to máš okolo seba, že niekoho napadne len tak dotrepat volakomu prebaľovaci pult bez opytania 🤦 normálne by som jej zavolala, nech si tú vec zas príde zobrať lebo tebe tiež zavadzia. Či už sestranica alebo kamošky keď mi niečo chceli podarovať z druhej ruky, vždy sa predtým opýtali či to chcem. Ak nie, normálne som povedala, že už mám alebo také nepotrebujem. Jednoduchá komunikácia a nikto sa nikdy neurazil.

heidy222
14. júl 2022

Ale naozaj rozmysli Si dobre, ci Si predsa Len nieco nezoberies, prvy Rok je nic, Ale potom pridu riadne vydavky, je fajn Si radsej odlozit peniaze, vsak Este Min.18 rokov budes kupovat veci

autor
14. júl 2022

@nikpa ja som nebola doma iba manžel a povedala že sme sa o tom rozprávali že nám dá prebaľovací pult 🙄 tak manžel myslel že sme sa už dohodli. Ale nedohodli lebo my už máme rezervovaný na stránke taký ktorý sa nám hodí do detskej izby ku skrini

ullala
14. júl 2022

Tej s prebalovacim pultom by som sa ozvala, ze bud si pride po neho, alebo ho vyhodis/darujes. Lebo mas objednany taky ako tebe vyhovuje.
Akoze toto je maximalna drzost doniest k niekomu nejaku rarohu, ktorej sa chce len zbavit.
Niektori ludia si myslia, ze akonahle niekto z ich okolia otehotnie, tak si z jeho bytu spravia zberny dvor a nahadzu mu tam somariny.

kristinka92
14. júl 2022

hlavne nedovoľ aby si kamošky u teba takto robili odlozisko.. tebe to hodia, lebo im to tiež doma zavadzá? nebodaj ešte aby si to mala u seba roky lebo čo ak sa im to ešte bude hodiť 🤦🏽‍♀️ tak nech si to vyhodia do kosa rovno alebo darujú alebo nech si to sami dajú do svojej pivnice. raz mi takto rodičia doniesli od ich kamaráta “naaadherne vecicky” ktore samozrejme nech nevyhodím- to keby si videla by si odpadla. farby bol najmenší problém. nechutný sveter, asi ručne vyrobený, ale tipujem tak 6rocnym dietatom, vlna úplne nechutná draplava, že taku by som si ja na seba nedala, nie to ešte vlastnému dieťaťu. vrchol bol žmolky, dotrhane, zatiahnuté očká. kožená bundicka, že z nej opadavali kusocky kože, inak celá vysuchana. hanbila by som sa to dať vlastnému dieťaťu, veď by to vyzeralo ze sme sociálne prípady. ja sa vôbec čudujem že niekoho toto napadne posúvať ďalej a ešte sa tvarit ze ti dal rodinný klenot

sisaka
14. júl 2022

Neviem, či si veľmi mladučká, alebo si sa ešte nepriučila asertivity, ale trochu sa viem vžiť, ja som kedysi bola tiež taká, že som sa nevedela ozvať na plnú hubu, takže moje nie mohlo niekomu znieť ako áno.
Teraz poviem na rovinu, keď niečo nechcem od niekoho, že sa to ani náhodou nedá chápať ako chcem.
Osobne by som na rovinu človeku povedala, ďakujem, už mám dosť veci, tu mi to nenechávajte.
S tým prebaľovacím pultom je to tiež jednoduché. Ahoj Zuzka, Asi sme sa zle pochopili, ja mám pult objednaný a ten, čo si tu nechala nebudem potrebovať. Kedy budeš doma? Donesiem ti ho nazad. Už ho nechceš? Ok, tak ja ho posuniem ďalej. Dovi. Dopo.

petamich
14. júl 2022

uprimne pred tym nez som porodila som bola nastavena ako ty - chcem vsetko nove, mam a budem mat jedno dieta a chcem si ho uzit 🤷‍♀️ a po porode, som rychlo zmenila nazor, maly sa narodil tak velky, ze prve dve cisla novo-nakupenych veciciek som mohla darovat, zo zvysku rastol tak rychlo, ze som sa nestacila cudovat a pre dobro tejto planety a mojej penazenky som nakoniec vdacna, ze som vela veci dostala alebo mi pozicali - naozaj treba, aby moje dieta malo novu postielku, aby malo vsetky hracky nove? no ja som si povedala, ze netreba, veci, ktore mi davaju zmysel kupim a za niektore som rada, ze mi darovali/pozicali - teraz ked maly stvornozkuje po piesku, trave a blate sa velmi tesim, ze mi kolegyna priniesla stare teplaky a neznici tie "do kostola" a dostala som kvanta veci, vytriedila, co som chcela som si nechala, co som nechcela som asertivne vratila alebo darovala, vzdy sa spytam ci to chcu naspat a podla toho sa zariadim - moji znami ale zasa maju zdravy rozum a nerobia si z nas odlozisko a odpadkovy kos a vacsina veci, ktore sme dostali alebo nam pozicali su vo vybornom stave

tym chcem iba povedat, ze nie vsetko darovane alebo pozicane musi byt apriori zle 🥴

vilma7
14. júl 2022

Nechcú si to vziať nazad? Neriešim a vyložím vedľa kontajnera. U nás by to za 5 min od košov zmizlo.

ivanki
15. júl 2022

mne sa stalo ze kamoska mi dala veci take co mi prislo ze sa toho fakt chce zbavit ani som to nepouzila len dal medzi nenosene veci a neskor ma to pytala vratit😵‍💫🤣 na toto co poviete? a vyjadrila sa ze ci jej vratim co mi pozicala😂

ljzozv
15. júl 2022

Pozri... Možno ti fakt chcú len pomôcť. Oni už deti majú a vedia koľko stoja. Im to doma zavadzia a sú radi, že sa to využije ďalej.
Viem to, lebo som taká istá. Je mi ľúto vyhodiť použiteľnú vec.
Veľa veci som darovala ďalej. Jednej kamarátke po komentári, že to nemajú kde dať, už viac nešla ani jedna vec. Aj keď mi to bolo ľúto, ale nebudem jej ich vnucovať.
Ďalšej kamarátke išiel odvtedy komplet zvyšok vecí. Bola a je vďačná za všetko. Ona si z nich vytriedila pre seba, pre niekoho z rodiny a zvyšok dala rómskej rodine u nich v dedine. Ja som týmto smerom nechcela ísť v našej dedine, lebo som mala zlú skúsenosť, že aj keď som mala dieťa na druhom stupni ZŠ, chodili vypytovať, či nemám kočík po dieťati. Tak som sa bala, aby mi nechodili potom stále niečo pýtať k dverám.
Ty to máš jednoduché, ak nevieš povedať jasné nie a vysvetliť... Tak pri akomkoľvek doneseni veci s dodatkom, že im to doma zavadzia, to predávam -posuvam -darujem ďalej. Ak sa na to budú náhodou časom pýtať, tak jednoducho odpovieš, že aj tebe to doma zavadzalo, tak si to poslala ďalej. Aký problém? Bojíš sa, že sa na teba nahnevaju? Lebo mne to príde ako jediný problém celého príspevku.

beata_k
15. júl 2022

Ja len drobna poznamka k nosicu. Ono je fakt lepsie mat 2. Ja ked operiem, tak nestihne uschnut...vlacim dieta na rukach 😃

lienka9
15. júl 2022

@kristinka92
Autorka toto je dobre 🙂 ked uz nic nezabera,povedz im to takto pravdivo. Bud si vypytaju soat,alebo s cistym svedomim predas a aspon cosi zarobis

ankasem
15. júl 2022

@zuzinka888 nápodobne 🙂

lilly16
15. júl 2022

Daj inzerát na bazos darujem za odvoz..treba si vedieť aj vážiť pomoc druhých ľudí..nie každý si môže dovoliť kúpiť nove..