Ako ste sa zmierili s tým, že nikdy nebudete mať dom?

21. aug 2023

Ako ste sa zmierili s tým, že nikdy nebudete mať dom? Ja som dlho dlho žila v tom, že sa to podarí. Roky šetrenia, teraz sme na tom tak, že by sme na to aj mali. Ale roky sme si odopierali, čakali aj s rodičovstvom, a teraz keď si predstavím, že budem celý život len dávat peniaze do nejakej sprostej búdy aby to nejak vyzeralo, narobiť sa ako otrok v práci, potom doma. Neviem, na jednu stranu nenávidím život v byte, chýba mi záhrada, pestovanie zeleniny a všetky tie malé radosti, ktoré v byte nie sú. A neviem nájsť žiadne v tom byte. Nevieme čo ďalej, zasekli sme sa nejak v živote, nevieme či nejak dať do kopy zázemie alebo už ísť na rodičovstvo, máme krátko po 30, ale obaja sme sa zhodli na tom, že keď po 35 už dieťa mat nechceme.

matkahelka
21. aug 2023

@babulkomale mna by do bytu uz dostali len nohami napred. ja som tam trpela ako hovado. vecne niekto nieco prerabal, hluk ako na stavenisku. vecne nevyspate dieta. hlucne sexujuci susedia, ktori po upozorneni sa len zasmiali, ze to robia vo vlastnom byte a ci sa nechceme pridat. popolcek a smrad z cigariet vsade. smrad z vyprazaneho detto. hluk z vytahu nonstop. dupotajuci pubertiaci po schodoch, behajuci dookola hore-dole, ked sa nudili. vecny problem s parkovanim. atd, atd, atd. a to sme byvali v starom meste, nie na sidlisku. Pre mna je byvanie v dome rajom. otvorim terasu a este v pyzame, ranajky na terase od jari do jesene, deti maju nonstop vybeh, ihrisko, bazen, obrovsku trampolinu, velku vydlazdenu plochu na bicyklovanie. stanujeme a piknikujeme na zahrade. cele dni zdravo na boso po travniku. nic z toho v byte deti nemaju. a v meste v praci som bola za taky isty cas, ako kolegyne cestujuce zo sidlisk. a paradoxom je, ze v 60m2 byte sme mali vyssie mesacne naklady ako mame v 200m2 dome.

babulkomale
21. aug 2023

@matkahelka my sa na pozemku aj na motorke vozime 😂

babulkomale
21. aug 2023

@h2 ano poznam ...vobec to nie je o dome ale o chceni.

h2
21. aug 2023

@matkahelka
@babulkomale Ináč teda dievčatá, že sa nehanbíme?! Celé popoludnie na modrom koníku! Dúfam, že statok máte opatrený a záhradu obrobenú! 😂🤣

babulkomale
21. aug 2023

@h2 ja polievam akurat 😂 take niektore speci druhy, kde prekladam hadicu podla potreby.
Inac, sliepky chceme. Ale vsetko budeme mat automatizovane, takze bohuzial budeme moct cestovat a nie sediet doma 😂

h2
21. aug 2023

@babulkomale 😂 Že "bohužiaľ", odpadla som!

babulkomale
21. aug 2023

@h2 😂😂😂

betulinka1
21. aug 2023

Nebol by kompromis si kupit zahradku s nejakou chatkou, niekde blizko vas. Cize mozes si vybehnut kedy chces, nieco vypestujes. Nemusis davat kopec penazi. A nikdy nevies, ze kedy ten dom pride. My sme tiez chceli stavat, aj pozemok sme mali. Ale pri predstave stavania, som sa velmi branila. Dohodli sme sa, ze casovo stavbu nedame. Nestavali sme. 3 roky som pozerala inzeráty na domy. Len tak som sem tam kukla. Dokonca sme kupili aj pozemok, ze postavíme chatu pri lyžiarskom stredisku na Kokave, aj firmu na kluc sme nasli. Ale osud to zariadil inak. Zrazu sa zobrazil v inzerátoch jeden dom-novostavba na ktory sme nemali. Ale isli sme ho pozriet. 100m2 obytná cast, 400m2 zahrada. Akurat pre nas. Nasli sme si kontakt priamo na predávajúceho, ktory surne potreboval peniaze, takze nam zľavil dost vysoku sumu. A je nas. Tiez platime 40% z prijimov ale ja hovorim, ze šetríme si na domov dochodcov. Inak by sme tie peniaze ak tak hore dole pominali 🤣🤣🤣. Predali sme vsetky pozemky co sme mali, Kokavu este predávame, nejako pozemky na chaty teraz nejdu. Cize sme mali na akontáciu pre banku. Takze Skus a hladaj a aj sa zmier s tym, ze dom nebude, ale hlavne si nezabudni želať. Ked to ma prist k vam tak to pride.

luccija
21. aug 2023

Más veľké plus, že máte pozemok.Ked teraz sa necítis v byte dobre, keď budeš mať dieťa bude to ešte horšie.Neznasala som stále tu naháňačku rýchlo uvariť, lebo dieťa musí ísť von a doma sa nudí...prišiel víkend už sme rozmýšľali kam ísť.Do bytu sme išli, keď mala 7 r a bolo to najlepšie rozhodnutie.Pises, že v práci postúpis tak platovo pôjdeš hore, niečo máte našetrené, máte pozemok...išli sme do domu, keď sme mali 38 r
Bývame 8 rok a nič sme zatiaľ nemuseli opravovať vôbec nič.Ale zase my nie sme, že musíme mať altánok a stále niečo majstrovat máme veľkú terasu a to staci.Ked nechceš otrocit na záhrade nasadis maliny, jahody spravíš záhony dáš si kricky veď nemusíš mať plnú terasu kvetov ja mám, lebo ma to baví polejem krhlou max 30 min denne.my nemáme ani závlahy ani nepolievam denne.Kosi muž raz za 2 t.na jar ostriham kríky, na jeseň znova
Nemám žiadnu zeleninu, že by bolo treba okopavat, burinu trhat možno raz za mesiac z jahôd tých máme veľa.V záhonoch medzi kvetmi mám fóliu a drobné kamienky, takže burinu nemám.V kochliku 3 kusy paradajok, paprík, bylinky a prvý x som sadila zemiaky na jar robota na hodinu a teraz už vyberáme vlastne.
Všetko si spravíš ako budeš chcieť ja nie som otrok zahrady, ale kvety ma bavia a mám veľa.
Na tvojom mieste ešte počkám štart máte dobrý.
Nikdy by som nekupovala chatu so záhradkou sú veľmi drahé budeš mať 2 domácnosti stále baliť v piatok poobede tam už bude večer a v nedeľu naspäť a doma nič nespravis...zas len operes, nákup a do roboty v pondelok.Montovaneho domu by som sa nebala v našej dedine ich je veľa a ešte ich nezozrali myši🙂ako väčšinou ľudia hovoria.Nas suril čas, lebo sme predali byt a bývali u mojich rodičov a tiež sme ho zvažovali, ale muž bol proti, keď dom tak normálny tehlový...chvíľu pockaj, postúpis v práci a uvidíš...nemôžeš mať všetko a hneď dom, dieťa, peniaze daj si priority
Ale ani by som nekupovala starý, keď dom jedine postaviť podľa predstáv.My máme bungalov nechceli sme dvojpodlažný a nikdy by som sa už do mesta nevrátila Áno, keď bolo dieťa malé všetky kamarátky z detstva mali deti v bývali sme v Ba stretávali sme sa bolo stále čo robit potom sa to uz rozpadlo každý išiel do domu, rozvody...práca, škola..A človek už zlenivie nechce sa mi stále baliť, chodiť boli sme pár x toto leto na kúpalisku a doma v bazéne je lepšie.Treba to len premyslieť finančne či predať pozemok a kúpiť inde, či nepredat a stavať tam preratať si splátky.
Ja som bola veľmi mestský človek bála som sa či robíme dobre dohoda bola, keď to nebude dobre predáme dom a pôjdeme späť.Za tie roky to ani jeden z nás nepovedal.Plus máme v dome nižšie náklady a svätý klud

babulkomale
21. aug 2023

@luccija ty si to tu asi prva napisala o tej chate a dvoch domacnostiach 👍
Toto je zas mimo mojho chapania chciet sa prevlacat na vikendy niekam, zapinat tam chladnicku, nosit jedlo, nakupovat, aj keby to bolo ako vybavene luxusne, tak je to dalsia domacnost, upratovat tam, balit zas naspat, no trafilo by ma.
Este kto byval v garsonke, dobre, ale to za cenu chaty a maleho bytu snad vyjde aspon vacsi byt.
Moj muz obcas cosi zacne halucinovat o chaticke v lese, hned ho stopnem, muselo by mi sibat, tu mam dve terasy, po pozemku mozem poklady hladat co je velky, kym pridem na kompost aj ma nohy bolia a ja budem prevlacat debnicky jedla na akusi chatu v lese 🤦
Niektori maju tak ze z bytovky na tu chatku vidia, to nechapem a uz vobec nechapem ked je vzdialena.dve hodiny autom.
Ked idem dve hodiny autom, chcem aby sa o mna niekto postaral, obsluzil ma a nie aby som ja s nosou jedla pre styroch slapala od auta k chate.

autor
22. aug 2023

@luccija presne moje slová, čo sa tej chatky týka. Ak by niekedy motyka vystrelila, tak si chcem postaviť chatku v horách, ktorú budem prenajímať a keď budem chcieť, pôjdem do odfrknut tam.

autor
22. aug 2023

Inak aby to nevyzeralo, že sa len sťažujem, že na dome treba robiť. Tak ja som ani tak nemyslela tie klasické veci ako záhrada, zvieratá a tak. To je na každom ako sa zariadi. Ale viem ako vyzerá dom po dostavani. Ešte nekonečno veci ktoré treba doklepnut - príjazdová cesta, terasa, trávnik nejaký k svetu, brána, plot. To sú všetko veci ktoré stoja peniaze a väčšinou to ľudia dorábajú už za pochodu z nasetreneho. Takže po dostavani by sme minimálne ďalšich pár rokov riešili toto. Teraz som našla, že existuje štátna hypotéka z nejakého fondu rozvoja bývania, vyzerá to celkom sľubne, úrok malinký, ale nevychádza nám to platovo, máme vyšší ako maximum, takže by si muž musel umelo znižovať príjem a to už sú také veci, ktoré nerada robím.

doriiis
22. aug 2023

@autor.....poloz si otázku.O takých 15 - 20 rokov ti čoho bude ľúto viac? Peňazí,ktoré vrazis do vlastného domu,alebo toho,že si sa vzdala svojho sna a ostala žiť v kralikarni?

autor
22. aug 2023

@doriiis na to ti neviem odpovedať. Ja neviem či budem mať šťastnejší život, keď budem žiť od výplaty k výplate v dome, alebo keď budem mať určitý finančný štandard v byte

h2
22. aug 2023

V byte šťastná nebudeš, práve kvôli tomu, čo si písala v úvodnom príspevku. Hlavne "nenávidím život v byte" a "neviem nájsť žiadne radosti na živote v byte". Ja si naozaj nemyslím, že dom je pre vás nedosiahnuteľný. Pozemok máte. Byt tiež. Montovaný dom máš postavený za pár mesiacov za cenu toho bytu, možno niečo málo naviac. Viem, že byt máte na hypo, no tak by ste proste splácali o niečo málo vyššiu splátku hypotéky. Keď máš naozaj v byte také negatívne pocity, ako píšeš, tak choďte do toho. Ináč, k montovanému domu by nemal byť problém časom, keď financie dovolia, dostavať ďalšie miestnosti.

karolinakr
22. aug 2023

Alebo chcem alebo nechcem.30 rokov šetrit a potom sa utapať v lurosti, že si nič nekupim

doriiis
22. aug 2023

@autor.....tak,čo ti už povedať.Tak sa tlačte aj s deťmi,ktoré chcete ďalej v kralikarni.

h2
22. aug 2023

Autorka, nech sa páči. A ešte ušetríš!
https://www.younghouse.sk/projekty/rodinny-dom-...

lucky_k
22. aug 2023

Podla toho ako si vas opisala, som si myslela, ze mate 50 rokov a vyssie...roky setrenia? Ako dlho po skole pracujete a teda setrite? Ved mate pred sebou mozno 30 rokov zivota, zvysujes si vzdelanie, takze sa citis mlada, nerozumiem velmi preco mas pocit, ze na dom cas a energia nebude

luteam
22. aug 2023

@lujza123 presne ludia su stale strasne konzervatovni v tomto. My mame montovany dom z lodnych kontajnerov a je to super.

simona92101
23. aug 2023

Ved a je nutne mat domisko s mega zahradou kde budes len muklovat?maly domcek s mensou zahradkou na par drobnosti a relax by nestacil?

lucyluska
24. aug 2023

Dom sme mali a vôbec to nebolo pre nás. Predali sme ho a sme v byte. Spokojní sme. Do mesta 15 minút dopravou, keď sme boli na dedine to bolo horšie.

saxana000
24. aug 2023

A co byt na dedine s kuskom zahrady? Nemate v okoli? Alebo chatu so zahradkou? Pre mna bola hlavne priorita vlastne byvanie.hoci aj niekde v maringotke.za domom vobec nesmutim.na byte neni robota na dvore nepadaju listy netreba kosit travu ziadne velke investicie kopa volneho casu nizke naklady upratane zachvilu a svaty pokoj..