Ako ste vysvetlili partnerovej rodine, že nechcete pokrstiť dieťa?

28. apr 2024

Ahojte,
Ako by ste vysvetlili partnerovej rodine že nechcete pokrstiť dieťa. Z jeho strany sú všetci pokrstený aj partner ale ja som čistá vietnamka takže logicky nie som pokrstená a rodičia sú budhisti. Mojim je to jedno úprimne že čo spravím. Ale partnerovy rodičia nie že by ma do toho tlačili alebo mali reči ale vkuse mi rozprávaju také ako dá sa pokrstiť určite a pod a to ani nechodia do kostola atď. Jak keby je to ich dieťa a je mi blbé im vravieť a partner pravdaže je ticho aj by to chcel nechať na mňa ale im nič nepovie. Ja proti tomu nič nemám ale ja akože nie som nejaká veriaca ani čo sa týka našej viery doma. Môj názor je taký že nedám pokrstiť a keď bude to dieťa chcieť tak sa potom samo rozhodne v dospelejšom veku čomu chce veriť však sa dá pokrstiť aj v neskoršom veku. Myslíte že som sebecká keď tak uvažujem?

rorino
28. apr 2024

Nemusíš nič vysvetľovať,jednoducho len povedz,že nebudú krstiny ,je to vaše rozhodnutie a vybavene

lonely66
28. apr 2024

@janinah rodičia sa majú dohodnúť, či dieťa MÁ byť veriace? nešťastne naformulovaná veta.

autorka: nerob to, ak ty nie si praktizujúca kresťanka. dokonca máš LEN partnera, nie manžela, ktorý má do toho čo povedať, tobôž nie jeho rodina. veď vy prakticky nie ste rodina. si slobodná matka a rozhodnutie je len na tebe. partner ak si ťa rozhodne vziať za manželku, tak prediskutujte túto tému (ale aj iné) ešte pred vstupom do manželstva, nech vieš, na čom si. či sa zhodnete alebo absolútne nie. teraz však nemá najmenšie právo on či jeho rodina tlačiť teba do toho, aby si pokrstila dieťa. ja som bola dotlačená, dnes to ľutujem. sama som už z cirkvi odstúpila, uvažujem, že tento krok urobím aj čo sa týka môjho dieťaťa.

komplikovana
28. apr 2024

v prvom rade ste za vase dieta zodpovedni ty a tvoj partner. Takze otazku krstu je iba cisto vase rozhodnutie. Nemusis sa citit vobec sebecky. Partner by mal stat na tvojej strane rozhodnut by ste mali spolu. V pripade, ze dieta pokrstene bude, kto ho bude viest k viere? Ak nikto, potom nevidim zmysel preco krstit. A ak sa priatel citi byt krestanom, po spravnosti by si ta mal vziat za manzelku. Nedaj sa dotlacit do niecoho co nechces.

kristiii
28. apr 2024

Nie si sebecká. Nie si veriaca, tak je logické, že nevidíš dôvod dať si pokrstiť dieťa. Hlavne keď ani partner nie je praktizujuci kresťan a v podstate ani jeho rodičia, keďže píšeš, že do kostola nechodia. Čiže ani oni by dieťa k viere neviedli. Čo z toho vyplýva? Že skôr dať ho pokrstiť by bolo pokrytecké. V dospelosti sa môže rozhodnúť, napríklad kvôli veriacemu partnerovi, že si dorobí sviatosti.

ankare
28. apr 2024

Nemusíš nikomu nič vysvetľovať. Pokojne a asertivne raz vysvetli rodine, keď k tomu prídu reči, že Vy Vaše deti krstiť nebudete. Nenechaj sa vytocit a vynervovat, reaguj s usmevom. Ak budú stále točiť o tom istom, odid z miestnosti.

veselo_neveselo
28. apr 2024

Nie si sebecka. Ja by sim len povedala, ze si krst neprajem, a je to.

veselo_neveselo
28. apr 2024

A este jednu vec, zapracuj na partnerovi, nech si to s rodinou vyriesi sam, nech im raz a navzdy povie nech s tym daju pokoj, krstit sa nebude.

Musi pohladat gule a postavit sa mamke, lebo takych situacii este bude milion, tak nech si zvyka.

sense
28. apr 2024

Nie nie si sebecká, aj u nás je to tak. A vysvetľovať nemusíš nič. S otcom dieťaťa ste sa tak rozhodli. Dieťa sa rozhodne samo. Rovnako to mala aj kamarátka, ze to nechala na deti a obe sú už pokrstene, jedna ma za sebou aj prijímanie už. Lebo chceli

januska12323
28. apr 2024

Sebecká by si bola keby si dieťaťu nanútila budhizmus len kvôli sebe. Ale ak nežije ani jednou vierou aký zmysel má k tomu zaviazať dieťa? Kto by s ním riešil všetky otázky viery? Nič nevysvetľuj, to nech si rieši ocinko.

lujza123
28. apr 2024

Ja som to presne takto povedala svokre: niesom kresťanka, nedám dieťa pokrstiť, nech sa rozhodne dcéra sama ked bude staršia

Jasne ze svokra dceru nahovorila hneď ako to slo, tuším 6 ročná mala krst, potom primanie lebo biele šaty princezná sen všetkých dievcatiek a odvtedy v kostole nebola 🤷🏼‍♀️

pieksamaki
28. apr 2024

@llull aj rozhodnutia robíme chybne......to je zložitejšie...v každom prípade sa majú rozhodnúť oni sami....

pieksamaki
28. apr 2024

@lujza123. Som sa zasmiala....dobrý ťah mala svokra 🙂

ns994
28. apr 2024

Nevysvetluj. Len im to oznam, ked tak. Vlastne ani neviem co ich je do toho. Vy ste rodicia. A ked dieta bude chciet urobi to samo ked bude velke presne ako pises. To je podla mna fajn.

janinah
28. apr 2024

@veselo_neveselo chlap.ktory aj po narodení svojho dieťaťa je len priateľom nijake gule nemá....

janinah
28. apr 2024

@226lenka nikdy nehovor nikdy...v rodine dieťa pokrstili vďaka autorite prababka dieťaťa a to v obývačke.za socíku to bolo.Mladym rodicom to bolo jedno skôr že nekrstit.ved naco.....stari rodičia " nemohli " mať pokrstene vnúča.lebo mali postavenie v práci...
Dieťa malo 5 rokov a zistila sa rakovina mozgu veľmi ťažko operovatelna aj liečiteľná.Vtedy sa celá rodina premenila.dieta by dali pokrstiť ešte aj 3x len aby vyzdravelo.Modlitby a omše na dennom poriadku.
Takže nikdy nevieš či nezmenis názor...

luccija
28. apr 2024

@jana_eyre_2 presne tak a prečo by nemohlo byť dieťa budhista?prečo zrovna katolík?autorka je to rozhodnutie iba teba a manžela nikoho iného a nie si sebecká.

cacianka
28. apr 2024

Vy, budúci rodičia, nemusíte nič vysvetľovať. Stačí odpovedať na otázky -
kedy bude krst ? Nikdy
Kde budete krstiť ? Nikde

mirkam3
28. apr 2024

My sme obaja s mužom pokrstení katolíci, mame aj dalsie sviatosti, do kostola nechodíme, nemodlime sa. Dieťa krstiť neplánujeme, nestotožňujeme sa s tým, ako sa v posledných rokoch “vyfarbila” cirkev, ake škandály ututláva, ako sa niektorí duchovní vyjadrujú k politike (hlavne keď sa zvolebnieva), atd. Rodičia i svokrovci krst asi čakajú, ale neplánujeme vyjednávať. Ak by rypali, tak im slušne vysvetlím, že o krste novorodenca vždy rozhoduje rodič. Tak, ako sa naši rozhodli, že mi krst podstupime, tak isto sme my rozhodli o nekrstení nášho dieťaťa. Bola by to čistá fraška, kvôli oslave to robit fakt neplánujem a iný dovod by k nas nebol.. keď sa nase dieťa samo raz rozhodne, že chce prijať (akúkoľvek) vieru, to už bude na nom…

janinah
28. apr 2024

@mirkam3 krst nie je o tom.ci veríte cirkvi.ale o tom či veríte Bohu.

stanulienkat
28. apr 2024

@janinah ja s tebou väčšinou súhlasím, ale tentoraz nerozumiem tomu, čo si chcela povedať tým, že dieťa v piatich rokoch ochorelo a malo nádor mozgu?? Ziadna viera, žiadne modlitby, ani žiaden boh tieto deti nevylieči. To, že sa zúfalí rodičia utiekali nakoniec k modlitbe a k bohu je v mnohých prípadoch prirodzené, pretože skúšajú aj možné aj nemožné. To dieťa s nádorom mozgu by nezachránilo ani desať krstení, ani birmoviek ani 50 farárov. Takže je to úplne bezpredmetné, ci lutovali, ci nie.

janinah
28. apr 2024

@stanulienkat len to.ze názory na krst sa menia..u tých istých ľudí...
Ak príde problém.tak zrazu je krst dobrý...

stanulienkat
28. apr 2024

@janinah nazory na cokolvek sa mozu pocas zivota menit.

lonely66
28. apr 2024

@janinah a teraz ale úprimne. to dieťa to prežilo a bez následkov? myslím tú rakovinu...

jana_eyre_2
28. apr 2024

@janinah moja neter mala rakovinu v 4tom štádiu, keď mala tri roky.. nebola krstena a jej rodičia ostali aj v tej chvíli ateistami, neobracali sa na Boha.. (v Tom čase sme spolu žili v jednej domácnosti, tak viem o Tom mnoho) ich dcéra prezila, jej rodičia sú ďalej ateistami.. takže to nie je nutne tak, ako píšeš.. každý je iný a mnohí sa okolnostamj obracajú na vieru preto, lebo v tom vidia nádej..

Tak či tak - ja osobne si myslím, že pokiaľ niekto nebude svoje dieťa viesť vo viere, pokiaľ nebude úprimne praktizovať kresťanstvo, je úplne odveci dať dieťa pokrstiť kvôli širšej rodine..

vev82
28. apr 2024

@janinah ako dieta som mala rakovinu, bolo to zle, ale pokrstena nie som. Ani rodicia nie su krestania a ani pokrsteni. A hadaj co, prežila som 😉. Treba veriť v dobro. Niekto to vola Boh a niekto vesmir a dobro. Preco nasilu hadzat ludi do cirkvi?! Verit sa da aj tak, "obycajne"..priamo v Boha, v dobro. Cirkev je len zlo. Boh "existoval" aj pred cirkvou. Tak naco osprostievat a slepo byt ovcou. Zi a nechaj zit . Nech si kazdy s vlastnym rozumom rozhodne o svojom zivote. A nech kazdy zije a kona veci s dobrym umyslom a veri v dobro..nepotrebujeme byt zacykleni a obmedzeny na jednu vieru

petronellla87
29. apr 2024

@isis234 to je pekne❤️ škoda že to takto neberú viacerí

isis234
29. apr 2024

@petronellla87 malo by to tak byť všade, Život by bol pokojnejší. Viac tolerancie, súcit

calin
30. apr 2024

Nemyslím si, že si sebecká- ale jedno viem isto rozhodnut by sa mali hlavne rodicia toho dietata - spolocne...nie ty ako jednotlivec