Ako zvládate výdavky deti, keď máte hypotéku?

nikola81
9. jan 2013

Obraciam sa na vas s prosbou o radu, alebo vase skusenosti. Som momentalne v dost zlej pozicii..Osem rokov sa mi nedari otehotniet, koli tomu som sa aj rozviedla, s priatelom som snazenie obnovila, chcela by som velmi babo, ale mam neskutocny strach z jednej veci. S priatelom sme si kupili maly domcek a prerobili ho. Samozrejme sme zadlzeny dvomi hypotekami na 30 rokov. Sme len dvaja a ledva prezivame. Myslela som ze to zvladneme, ale je to stale horsie a horsie. Ceny idu hrozne rychlo hore a platy mame stale rovnake. Chodim do centra asistovanej reprodukcie lebo proste mne nenabehne sam ani cyklus, nie to este prirodzene otehotniet. Aktivne sa venujem tomu aby som bola tehotna, ale teraz sa zacinam zamyslat nad tym, co budeme robit ako budeme zit ak budeme mat dieta. Nezarabame zle, ale proste hypoteky nas davaju kazdy mesiac na kolena. Nemali sme inu moznost, nemame bohatych rodicov ani nikoho kto by nam pomohol. Chcela by som vediet vase skusenosti..Ako to zvladate s detickami v pripade ze mate hypoteku.? 😒

nikola81
autor
9. jan 2013

Dakujem za vase nazory, napisem to takto, zili sme donedavna s priatelovym otcom a nemali prakticky ziadne vydaje. Nad babom som nerozmyslala, lebo som si nevedela predstavit ako budeme zit s dochodcom v jednom byte. Kazdy chceme svoje sukromie. Domcek sme nekupili za zlu cenu 20000 a pozemok 1050m2. Bola to prilezitost...ale jeho prerabanie bolo komplikovane a vrazili sme do neho tolko co za novy dom. Peniaze sme si neodkladali co je aj nasa chyba. Lenze ako sme sa nastahovali a zabyvali, tak prisla aj tuzba mat rodinu. Zlucit uver planujem za 5 rokov. Zili sme aj v podnajme a za 1-izbovy byt sme platili v sk 9000. Tolko teraz splacame hypoteku..Uz sme si pisali aj knihu ake mame prijmy a vydaje..A nic sme neusetrili. Strava, starostlivost o dvoch psov, prevadzka auta, dochadzame autom kazdy den do prace. Ja sa len nechcem spoliehat na nahodu, ze dako bolo dako bude..Nie som ziadna lemra a nemam problem pracovat aj pocas materskej doma..Mam taku pracu ze by to po dohode so sefom bolo mozne. Pracujem v telekomunikacnej spolocnosti a mam na starost administrativu. Aj male prilepsenie by pomohlo. Niekedy ma hneva aj priatel, jeho katastroficke scenare ma vedia dostat do stavu pesimizmu.

palinkovamaminka
9. jan 2013

@nikola81 ja by som asi tiez skusila financneho poradcu, mozno nieco vymysli
dolezite je, kolko vam ostava po zaplateni hypotek a kolko mate nasetrene, pocas tvojej materskej by mal priatel byt schopny platit hypo sam, respektive z nasetrenych penazi doplacat.
ak by si bola s drobcekom doma kratsie, dajme tomu len rok, mohlo by vam to vyjst, materska je fajn, rodicovska vam uz asi stacit nebude..potom je to ale uz aj na tvojich predstavach o zivote, ci chces byt s dietatkom 3 roky doma..
Ja osobne som mala na matersku nasetrene a teraz idem do prace setrit na dalsiu 😀

nikola81
autor
9. jan 2013

@palinkovamaminka Mame financneho poradcu a odporucil nam pockat tych 5 rokov a potom zlucit uvery

mimikas
9. jan 2013

@nikola81 no s tymto problemom bojujeme vsetci co nebyvame u rodicov, nie ste v tom sami, aj my sme sa bali mat dieta ale to nie je ho dovod nemat 😀 , zrazu sa najdu peniaze a vsetko ide aj ked s odretymi usami. Ja dom isla po 7 mes. na ciatocky uvazok a maly k opatrovatelke, vedeli sme ze to tak musi by a hotovo, uspory sice mame ale neplanujeme ich minut na taketo veci su to peniaze na vzdelanie drobca a keby sa nam nieco stalo. Pises ze mate dvoch psov a tych si dovolit mozete ale dieta nie 😀 , psy su niekedy drahsi ako dieta, tiez chodite do prace autom, na benzine sa da usetrit, ja ked som bola doma tak muz chodil autobusom aby to nebolo drahe, ono da sa usetrit na vela veciach o ktorych si myslis ze su nevyhnutne, ale zalezi len na nas ci sa ich dokazeme vzdat, a ani dieta nepotrebuje vsetko nove, ja som nakupila vela super veci ako novych z bazaru a stali ma polovicu co v obchode. A to ze teraz nemate peniaze neznamena ze ich o 20 rokov nebudete mat a ten co ich teraz ma o ne moze prist, situacia sa vzdy meni 😝

nikola81
autor
9. jan 2013

@mimikas Viem ze nie som jedina ktora riesi podobny problem, mrzi ma ze sme si neodlozili ked to bolo mozne, ale ako som spomenula vela a vlastne vsetko islo do domu a stale nie je vsetko. Nemam tam nic drahe, vsetko sme kupovali v mercury markete, takze nemam ziadny barokovy dom..Urcite by som mojmu dietatu nekupovala znackove veci, alebo uplne nove, viem ze su bazariky, nemam problem kupovat aj take vecicky, viem ze by mi pomohli s tymto aj kamaratky. Len neviem kde robime chybu..Nekupujem si nic drahe, jedine do coho investujem je moja jedina zaluba a to je servitkova technika..material na to nie je drahy. U nas je najvacsia polozka strava. Ale neminame peniaze na ziadne hluposti. Neboli sme 3 roky na dovolenke, nechodime na plesy, diskoteky...proste nie som si vedoma toho, ze by som bola rozhadzovac penazi. Neviem kde robim chybu

lujza123
9. jan 2013

@nikola81 vies teoreticky dieta nemusi stat vela penazi. Pokial kojis, pouzivat moderne latkove plienky ( tam je suma za plienkovanie tak tretina z toho co das za pampersky pocas plienkoveho obdobia) vecicky akocar mas z bazaru, darovane....
. Lenze to je teoria. Prax je ina. Nas rodicovsky/matersky pud sa v dnesnej dobe prejavuje tak ze babetko mas vyobliekane, obklopene tymi najlepsimi vecami aj keby nemas co do huby dat 😀 Vlastna skusenost. Keby si mam kupit teplakovu supravu za 40 EUR tak tie peniaze za to nedam ani keby ju akokolvek chcem...zato na dcerine handry to vyhodim bez mihnutia oka.

Mas vyhodu ze mozes pracovat aj z domu. Aj ja som jedna zo zien pre ktore bola 3 roky rodicovska dovolenka luxus ktory si dovolit nemozem, pracujem ciastocne od jej roka a troch mesiacov, od dva aj cosi na plny uvazok. Da sa to, prispevok od statu ti pokryje jasle pripadne od dvoch sukromnu skolku. Mne dali v skolke po case aj celkom peknu zlavu . Ked si doma s dietatkom odpadnu ti niektore vydavky, napriklad cesta do prace, benzin, obedy x 2 (vacsinou varis doma takze tvoj partner si moze vziat navarene do prace a nestravovat sa v restikach, tvoje oblecenie (spominany matersky pud + zmena postavy, nechodis do prace takze bezny odev su teplaky)

Jedno dieta vas este nezruinuje, ale v pripade hypo si to treba naozaj dobre zvazit, co kde ako sa da este usetrit, spenazit, obmedzit..aj tu na fore najdes zopar dobrych typov ako sa da co to usetrit..napriklad aj na potravinach..su to take male sumicky ale spolu po case je toho dost

nikola81
autor
9. jan 2013

A na druhej strane, skuste ma pochopit...mam 31 rokov, a 8 rokov sa mi nedari otehotniet. bola som na IVF, mam za sebou potrat, mimomaternicove tehu nemam jeden vajcovod..Proste sa aj bojim dalej cakat. Paradox je, ze ked som bola vydata, mali sme vlastny byt, nemali hypoteky, zarabali sme perfektne...ale boh nam nedoprial mat spolu babo. Potom som sa rozviedla, mam priatela s ktorym sa mame radi, velmi chcem otehotniet ale bojim sa financnej situacie. Zvlastne ako sa to vsetko otocilo

mimikas
9. jan 2013

@nikola81 nerobis nikde chybu len zijes na Slovensku 😀 😀 😀 , u nas pomohlo to ze sme zacali fakt varit s toho co mame v chladnich, predtym sme kupovali vela polotovarov, dnes to uz nerobim, je to zbytocne drahe, s muzom sa striedame kto bude varit a tym sme zacali naozaj setrit, plus davam veci aj do mraznicky a niekedy si nosim jest do prace a za stravne listky nakupujem jedlo. Je pravda ze si s muzom nekupujeme takmer nic na seba, u mna je jediny luksus co si doprajem manikura kazdy mesiac 😀 . Inak u nas to funguje tak ze muz kazdy mesiac odlozi nejake peniaze na sporiaci ucet a nesmieme ich vyberat, tiez som sa bala ze to bez nich nevykrijeme ale zvykli sme si, jednoduch kod tie peniaze nemas tak ich nemozes minut a zijes s toho co mas v penazenke

lejla77
9. jan 2013

@nikola81 a pocitaj s tym, ze nebudes 3 roky doma s dietatom, lebo to sa neda utiahnut. Ja som po roku tiez musela nastupit do prace.

mimikas
9. jan 2013

@nikola81 a este neviem aky mate pristup k potravinam alebo masu ale mi ho zasadne nekupujeme v obchodoch, je strasne predrazene a nekvalitne. Skus sa popytat znamych ci nepoznaju niekoho co chova morky, sliepky a prasce na predaj, na tom usetris strasne vela

sympa1
9. jan 2013

@nikola81 chapem tvoju situaciu...my sme tiez tak zacinali..dako bolo dako bude....v pondnajme, jeden plat , a jednoducho som chcela dieta...ked sa narodilo potom sme brali hypoteku...stale jeden plat plus materska, teraz byvame vo svojom, deti mame dve, stale 1 plat...nezijeme v biede, aj rodicia radi detom kupuju...da sa to...a keby bol este jeden plat uz by som vobec neriesila...ale tiez sme sli cez financneho poradcu ktory nam vsetko vyrataval a radil akym sposobom...drzim ti palce...hlavne nech sa podari babatko

barborkam
9. jan 2013

Ahoj, nastastie v nasom pripade si manzel nasiel dobru pracu a z jeho vyplaty dokazeme platit hypo, vyzit a este aj nieco usetrit na "horsie casy" pretoze kazdy vieme, ze ked dnes robota je, zajtra byt nemusi. Pre nas je dolezite utvorit si "zeleznu rezervu" pre pripad, ze by sa nieco stalo a my sme mali splatky na hypo aspon na rok. Je to smutne, ale my sme narod, ktory je neustale pod tlakom vlady nuteny utahovat svoje opasky kazdym rokom viac a viac a ked sa cloveku aj podari trocha si prilepsit, Robko si vzdy najde cestu ako nas este viac vyzmykat a ozebracit aj o to posledne euro. 😢
Este by som mala jednu radu, co nam velmi pomohlo. Uz druhy rok si zapisujeme kazde jedno euro, ktore minieme do tabulky do excelu. Na konci mesiaca si sadneme, zhodnotime, co boli zbytocnosti, co nas to stalo a kolko musime usetrit dalsi mesiac. 🙂

matozazzo
9. jan 2013

@angua27 Ved to, ale ja som to zazila v reale, treba citat aj pismenka "pod ciarou", poistovne vymyslaju, nedajboze ak si v omeskani co i len s jednou splatkou... Skor tu ide o to, ze ak uz teraz maju problem, tak prichodom dietata sa to len zhorsi. Ja viem, ze dieta je na 1. mieste, ale zazila som si aj to, ked som nemala na splatku hypoteky, a tie stresy nikomu neprajem zazit :( Prva vyzva 30 Eur, o tyzden dalsich 30 Eur ... penale + uroky z omeskania narastaju zavratnou rychlostou... Vzdy vsetko treba riesit okamzite, viem, ze banky vychadzaju v ustrety, ale nie je to take jednoduche...

nikola81
autor
9. jan 2013

@lejla77 Urcite by som nebola velmi dlho doma, som zvyknuta pracovat a aj pocas materskej by som si urcite nejak pomahala...A aj situacia by ma donutila vratit sa do prace

@mimikas Ja chcem velmi chovat sliepocky, mame znamych aj na dedinach ktory chovaju aj hydinu aj dobytok, chovat doma by som urcite nezvladala..Masko sa u nas robi viac menej cez vikend, cez tyzden je to vecer sucha strava, alebo nejake cestoviny, podla toho ako pridem domov

@sympa1 Pokusim sa aspon nieco odkladat..Nebude to vela, ale aspon nejaku rezervu. Mozno by sme sa mali este viac uskromnit, len neviem co mam este pre to urobit. Naozaj nie som ziadny utracac penazi. urcite by aj rodina ako tak pomohla, ale nechcem na to spoliehat.

dai
9. jan 2013

@nikola81 ahoj...
ja som ti len chcela napisat aby si s babom necakala - mas dost rokov a problemy otehotniet a dieta chces... tu nie je o com. ja vzdy radim babam tu na stranke zodpovednost ale to yy si - rozmyslas dopredu a to je dobre... ak dobre zarabas tak budes mat max matersku - to je okolo 700 euro , ak mate hypo 300 euro tak to v pohode pokryjes sama plus aj seba a babo a priatelove peniaze mozte odkladat. vyrovnaj sa s myslienkou ze nebudes 3 roky doma - seba mozno tym ukratis ale babo bude v pohode😉 ako.mnohe ine...
ber matersku len ako ptechodne obdobie - ked znovu nastupis do prace tak bude zase fajn😉

eeffka
9. jan 2013

@zabka88 vies len ked tak citam fora...kazdy by chcel dom najlepsie min 150m, a tak v 25r, treba sa prykrit takou perinou na aku mam, mat nieco nasetrene minimalne na prerabku a zariadenie

angua27
9. jan 2013

@matazazoo, áno, súhlasím s Tebou, vždy treba čítať malé písmenká pod čiarou. tie podmienky sú často strašne, strašne prísne. ale ak človek má hypo a príde o prácu, mal by v prvom rade ísť do banky, poradiť sa čo ďalej. ja mám tiež niektoré mesiace na mále (hlavne, ak moji klienti neplatia načas), ale hypo platím načas, radšej zaplatím neskôr nájomné, alebo mobil. 😉

mimikas
9. jan 2013

@nikola81 ja som to tiez pisla v zmysle ze dieta podla mna zvladnete, akurat pojdes skor do prace ale to sa da zvladnut aj ked to nie je lahke (ja som prvy den preplakala a este stale mi je smutno) ale zdas sa byt zodpovedna ked uvazujes takto dopredu to je dobre znamenie. Neboj sa toho, ked obaja robite a vies ze sa mozes do prace vratit na ciastocny uvazok tak to je skvela istota.

princeznicka3
9. jan 2013

no co je to tazke ale da sa....manzel sa obraca,proste clovek mui zit...

eeffka
9. jan 2013

@nikola81 budem kruta ale zbav sa psov, kojene dieta je urcite lacnejsie nez 2 psy, a prever si ci z tej materskej mozes NAOZAJ pracovat z domu a za kolko, lebo jedno sa rozprava ked o nic nejde a ine je ked na to pride.

mariannan
9. jan 2013

@skoricaxx ale raz budete chcieť niečo vlastné...a potom prídeš na to, že si vyhadzovala peniaze za prenájom..čo raz malému necháš ? ani to nie je riešenie..je ťažko s hypotékou a malým bábom ale dá sa to, je veľa príkladov čo to dokážu..

cajka_j
9. jan 2013

@nikola81 ahoj, citala som len uvodny prispevok, kazdopadne napisem ti, ako to mame my. my mame 3 hypoteky (2 na 30 rokov, do jednej splatenia nam chyba uz len 8) a 2 pozicky v dvoch krajinach EU. takze zadlzeny po usi je v nasom pripade prilis jemny vyraz. manzel zaraba velmi pekne, ale nestaci to na pokrytie, stale sme v minuse. pozicivame si po rodine. snazime sa jednu nehnutelnost predat uz ani neratam ako dlho a nedari sa. kazdopadne k tym detom - ked sa chce, tak sa da. neviem, ako je to u vas, ale nam pomahaju babky - nie financne vyslovene, ale chodime na obedy, vzdy niektora nieco pribali, takze nemusime druhy den varit. sem tam kupia nieco detom na oblecko, ale ani to velmi netreba. mame veci podedene z rodiny. chodime ako supaci sice, ale v cistom a hotovo. neriesim. vsetko, co sme pre deti potrebovali zo zaciatku (kocik, vanicku, postielku, proste vsetko do zaciatku) mam z druhej ruky a uz to pouzivam pre druhe dietatko. a aj ked sme v 'srackach' (pardon), stale sme ochotni prijat do nasich zivotov dalsie dietatko, ak sa podari.
ja na tvojom mieste by som vobec neriesila financnu situaciu. ono sa to poriesi, ked to bude aktualne. na co chces este cakat. ked pises, ze sa ti tak dlho nedarilo a teraz sa este stopnut kvoli peniazkom? isla by som do toho vsetkymi 10.
takze drzim palce, hlavne nech sa podari a nech ta uz netrapia taketo veci, na svete su aj ovela dolezitejsie. vsetko dobre 🙂

nikola81
autor
9. jan 2013

@eeffka Prepac mi, ale urcite nemas ziadne zviera..Potom ti je asi zbytocne vysvetlovat ze by som sa v zivote nevzdala mojich psov. To ze som ich spomenula v mojich vydajoch, neznamena ze su moja zataz. Chceli sme ich, ony sa ku mne nepytali a bolo by nezodpovedne zbavit sa ich ako prebytku.
Neviem ci to niekto pochopi..

eeffka
9. jan 2013

@nikola81 ja ta chapem ale chces psa viac ako dieta??? toto je iba financna otazka, myslim ze ked budete na tom naozaj tak ze budes musiet ratat kazde euro tak za 20e na zradlo pre psa radsej kupis mlieko/plienky a pod...
uz teraz vam to nevychadza, + nehovorim o tom ze az budete mat babatko tak len za sproste nechladnutie nechas v lekarni 20e za nic
ide o priority.

zviera som mala, zdochlo na starobu, napisala som ti to sice kruto, ale pravdivo

dada1212
9. jan 2013

@nikola81 ak máš prácu tak prvé mesiace budeš dostávať materskú a ked nebudeš mať výdavky napríklad na cestu do práce, nové oblečenie, tak nejako vyžiješ aj s dieťatkom.výbavička sa dá nakúpiť aj z toho príspevku od štátu, nemusiš mať všetko najdrahšie.
základom je mať istotu že sa budeš môcť vrátiť do práce, ked to bude nutné.
ak takú istotu máš, tak to nejako zvládnete.
najväčšiu chybu čo robia ženy je tá, že idú na materskú práve preto že nemajú prácu, počas materskej nejako prežijú, ale po materskej nemajú zrazu žiaden príjem, prácu si nájsť nevedia a potreby dieťaťa alebo detí sú ešte vyššie ako počas materskej.

kveta
9. jan 2013

@nikola81 Dochadzanie do prace s MHD by Vas nevyslo lacnejsie?

lubikan
9. jan 2013

hypoteku sme vyriesili tak,ze sme ju zrusili,byt predali a vyplatili zvysok..pokial sme nechceli byt o chlebe a vode,inak to neslo...

a napada ma taka vec,prosim ta,aby sa ta to nedotklo,nemyslim to v zlom....mozno koli tomu sa ti nedari otehotniet....nazvala by som to hrou osudu,alebo bozia vola,ze panbozko asi koli tomu ti zatial nedopraje dieta...aby sa nemalo zle,ked nebudu koruny 😒

dada1212
9. jan 2013

@eeffka nechcem sa hádať, ale z toho tvojho názoru na zvieratá je mi smutno.
a ešte smutnejšie z toho že máš už aj deti a že tie možno budú mať podobný názor na to ako ty.
napríklad psy sú plne závislé od človeka a kedže vraj človek by mal mať nejakú inteligenciu, tak by si mal uvedomiť že ak si zoberie napríklad toho psa, je to záväzok na 10-15 rokov a takisto by mal aj inteligentný človek vedieť, že ten pes niečo stojí a prídu aj obdobia, kedy to bude počas toľkých rokov s financiami horšie.
zbaviť sa psa kvôli nejakým problémom môže len bezcitný alebo hlúpy človek, ktorý si neuvedomil, že pes je živá bytosť a nie hračka.

nikola81
autor
9. jan 2013

@lubikan A kde ste isli potom byvat? Neviem veru aky ma pan boh somnou zamer, ale nechce sa mi tak rychlo vzdat svojho sna mat vlastnu rodinu

nikola81
autor
9. jan 2013

@dada1212 Plne zdielam tvoj nazor, len som to tu nechcela rozpytvat...