Ako zvládate výdavky deti, keď máte hypotéku?

nikola81
9. jan 2013

Obraciam sa na vas s prosbou o radu, alebo vase skusenosti. Som momentalne v dost zlej pozicii..Osem rokov sa mi nedari otehotniet, koli tomu som sa aj rozviedla, s priatelom som snazenie obnovila, chcela by som velmi babo, ale mam neskutocny strach z jednej veci. S priatelom sme si kupili maly domcek a prerobili ho. Samozrejme sme zadlzeny dvomi hypotekami na 30 rokov. Sme len dvaja a ledva prezivame. Myslela som ze to zvladneme, ale je to stale horsie a horsie. Ceny idu hrozne rychlo hore a platy mame stale rovnake. Chodim do centra asistovanej reprodukcie lebo proste mne nenabehne sam ani cyklus, nie to este prirodzene otehotniet. Aktivne sa venujem tomu aby som bola tehotna, ale teraz sa zacinam zamyslat nad tym, co budeme robit ako budeme zit ak budeme mat dieta. Nezarabame zle, ale proste hypoteky nas davaju kazdy mesiac na kolena. Nemali sme inu moznost, nemame bohatych rodicov ani nikoho kto by nam pomohol. Chcela by som vediet vase skusenosti..Ako to zvladate s detickami v pripade ze mate hypoteku.? 😒

lubikan
9. jan 2013

@nikola81 do podnajmu..vyslo nas to o polovicu lacnejsie,nez hypo plus najom dohromady

eeffka
9. jan 2013

@dada1212 ako prepac ale nie com ani hlupa ani bezcitna... OK tak podme zakladatelke nieco lepsie poradit, mimochodom ziadne dieta este nema, takze je to cisto hypoteticka rada, a ak by ste docitali ten moj prispevok do konca bola tam aj druha cast ktora pojednavala o jej navrate do zamestnania.

snad take veci ako nepit, nefajcit, nehajdakat to je samozrejme, nikde som nepisala ze psy treba dat utratit, len som upozornovala ze tam ma financnu rezervu...

brumka
9. jan 2013

@lubikan ahoj a dokedy budete v tom podnajme teda dokedy sa bude dat to asi nieje vecne ako vlastny byt no nie. ani deti nemaju aku strechu nad hlavou zdedit po vas

lianka7
9. jan 2013

@eeffka Myslím,že @nikola81 potrebovala poradiť z aktuálnej situácie,akú má...nie pokúšať sa meniť jej ju /zbavením sa zvierat, či ukazovať jej iný pohľad na život/. Žiaľ,dnes je situácia taká, že keď chce byť človek vyštudovaný a chce mať zároveň aj strechu nad hlavou a rodinku /aspoň jedno dieťatko/ a žiť na SVK, tak či tak je nútený sa zadĺžiť-trebárs aj na 30 rokov...pokiaľ nemá rodinu,ktorá mu "ustelie"...
@nikola81 Aj ja som podobnú situáciu v hlave riešila pred 2 rokmi...tiež máme hypo a zvládame to. Synček má rok, zatiaľ som doma na MD,prácu mám a čakajú ma kedykoľvek. Závisí aj od toho,na aký životný štandard ste zvyknutí a čoho ste schopní sa zriecť príchodom dieťatka /nemyslím tým zvieratká a pod./ ,ale u nás to boli manželove športové aktivity, obmedzenie kultúrneho života-čo v konečnom dôsledku ani pri bábu stíhať nebudete 😉 a pod...Všetko sa dá,keď sa chce.U nás bolo dieťatko na prvom mieste a všetko zvládame aj s hypo. A to mm nezarába hviezdne vysoko.

hradnapani
9. jan 2013

@nikola81 necitala som vsetky odpovede, mozno sa budem opakovat. Rozhodne prehodnotte tie dve hypoteky a majte iba jednu! Da sa to, len sa o to zaujimajte. Ak ledva vyzijete teraz, potom to bude ovela horsie, takze kym budete mat babo, osetrite si financie.
Ak to nepojde inak, tak podnajom...
Musite si vybrat jednu prioritu a tej podriadit tu druhu... Ked si to zoberiete z casoveho hladiska, babo vela casu nema. Kym dom mozete mat aj v buducnosti, nikto nepozna svoju fin.situaciu za desat rokov...

A co sa tyka splacania hypoteky, ked bud pridete o pracu a podobne... vsetko sa da,ked sa s bankou komunikuje vcas. Avsak, ide len o odlozenie splatok. Takisto, stat umoznuje, kym je rodic na MD/ RD, nejake znizenie splatok, ale opat ide len o odklad, ktory treba v buducnosti dorovnat alebo sa predlzi hypoteka.
osobne si vsak myslim, ze ked budete mat iba jednu hypo, bude sa vam lahsie dychat a mozete mat aj dieta , aj dom...

dadenka1
9. jan 2013

@nikola81 skus ušetriť na strave.. strava je neuveriteľná položka.. my máme tiež hypo a tiež na 30 rokov a tiež príjem do domácnosti 650 euro... Ale na strave sa dá veľa ušetriť.. pečené zemiaky na večeru, alebo kyslá polievka, alebo veci od cesta.. ja u nás teda šetriť musím veľa, lebo máme na strvu mesačne 100 euro, a tak viem, že práve tá strava je strašný peňazožrút..
Dnes mám naobed zeleninovú polievku (mrkva, zemiak, petržlen) a na večeru pečené zemiaky.. a keďže varím aj starej svokre, tak prirobím pár rybích prstvo, čo ostali v mrazáku ešte od vianoc..
V kažom prípade šetrite... tie peniažky budete moc potrebovať.. nie vy, ale vaše bábo..

nikola81
autor
9. jan 2013

@dadenka1 Uz som uvazovala aj nad tym, ze si na stravu vyhradim konkretnu sumu a do tej sa musim zmestit..Nevyvaram kazdy den, nemam problem jest jednu polievku aj 3-4 dni, bola som na to ucena od detstva. A asi to budem praktizovat aj teraz. Ja som si ista ze strava mi robi 90% vydajov

nikola81
autor
9. jan 2013

@hradnapani Urcite si chcem uz nieco aj odkladat podla mojich moznosti a co sa tyka zlucenia hypo., podla financneho poradcu mame pockat tych 5 rokov kedy nam skonci statny prispevok a potom to urcite urobim

dadenka1
9. jan 2013

@nikola81 tak to tak skú.. budeš prekvapená ako veľa človek míňa na stravu.. my sme často mávali suché večere typu syrík šunka zeleninka.. v nedeľe špecialitky všelijaké a dezerty, to je jasné.. a to boli 60 eurové nákupy v tescu týždenne... teraz v obchode sladkosti obchádzam, voda uplne stačí vodovdodová, čajíky bylinkové, čo sme v lese nazbierali, často robievam od cesta veci (perky z cesta muka a voda plus lekvár doma robený alebo palacinky... ) a samozrejme nemäsujeme moc, a tá cena za stravu výrazne klesla..

skoricaxx
9. jan 2013

@mariannan
ani mne nič nikto nedal, bude sa musieť postarať sám o seba tak ako ja - asi máme iný názor

mimikas
9. jan 2013

@nikola81 strava je vacsinou najvacsi vydaj, my si vyhradime peniaze na mesiac a musime sa zmestit a funguje to, uvis bude aj u vas a sama budes prekvapena kolko clovek kupuje zbytocnych hluposti, ako cokoladove tycinky, chipsy sunky a ine zdraviu skodlive hovadinky ktore su strasne drahe

hadassah
9. jan 2013

@dadenka1 s tou stravou je to pravda. Treba viac variť doma, hlavne polievky, to je najlacnejšie, nekupovať šunky, paštéty, spraviť na chlieb lacné domáce nátierky - mrkvová, zemiaková ,namiesto balenej vody piť z vodovodu, namiesto keksíku upiecť bublaninu a dá sa vyžiť aj z malej sumy. Ja sa so všetkými nákupmi zmestím do 200 Eur a nemám pocit, že si odtŕham veľmi od úst, takže ak bude najhoršie, bude to aj do 100 Eur. Napr. čistiace prostriedky - zvykla som používať Ajax, teraz umyjem kvalitne dlážku aj čistou vodou, nemusí byť voňavá voda 😝 . Namiesto drahých čistiacich prostriedkov používam sódu bikarbónu a ocot skoro na všetko od kúpeľne až po kuchyňu. No a keď chcem prevoňať byt, tak potom kvapnem do vonnej lampičky zo dve kvapky nejakého vonného oleja a hotovo. Keď nemám na aviváž, tak ju jednoducho nekúpim a nepoužijem.

hadassah
9. jan 2013

@mimikas ja si každý mesiac vediem také menšie domáce účtovníctvo a je to naozaj skvelé, lebo vidím, koľko som na čo minula a z ktorej položky sa dá na ďalší mesiac presunúť do inej.

dadenka1
9. jan 2013

@hadassah to je pravda s tými čistiacimi.. aj ja som na to rovnako.. teplá voda čistá neumyje horšie ako voňavá...

hradnapani
9. jan 2013

@nikola81 spravne, odkladat treba co najviac, kym sa da.
MY mame tiez hypo, ale zijeme aj vdaka usporam, ktore sme si nasetrili predtym. Je to narocny zivot, ten standard sa samozrejme znizil celkom dost, ale stale zijeme myslim slusne. Mame co jest, mame co na seba... ale prikryvame sa iba takou perinou, na aku mame.
Neboj sa.. ked k tomu budete pristupovat zodpovedne, bude to dobre.

luciaaak
9. jan 2013

@nikola81 kolko vam zostane penazi, ked odratas najomne, hypoteku a stravu pre psov? a vies kolko miniete mesacne na stravu? a kolko by sa dalo usetrit ak by ste chodili do roboty autobusom?

brumka
9. jan 2013

vzdy sa najde nieco kde sa da usetrit ale nikdy by som nesetrila na zelenine a ovocii, to treba mat doma kazdy den. hlavne ked su doma deti. ja odjakziva varim na 2-4 dni, rano a vecer pecivo s niecim

hadassah
9. jan 2013

@dadenka1 ono človek keď sa zamyslí skutočne nad tým, čo sa nám snažia reklamy natlačiť do hlavy, tak až rozum zastane, čo všetko človek kupuje zbytočne pod tlakom marketingových ťahov. Ľudia ovplyvnení reklamami, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť tie zbytočnosti majú potom pocit menejcennosti a myslia si, že sú chudobní. Ale ja k životu nepotrebujem mať 10 párov topánok, 8 kabeliek a pod. Mne nevadí, keď nejdeme na večeru do reštaurácie, kde nám navaria bohvie z akých odpadkov drahú porciu jedla.

A na mňa teda reklamy a akcie neplatia. Ja som nenormálne odolná. Do obchodu idem so zoznamom a nekúpim nič, čo mi "náhodou" padne do oka.

ematko29
9. jan 2013

@nikola81 no teraz ma možno psýčkarky oskalpujú 😀,ked by si mala ušetriť na strave čo tak keby psýky jedli to čo vy?trocha menej granúl ahned by sa niečo ušetrilo.

luciaaak
9. jan 2013

@brumka ani ja by som nesetrila na ovoci a zelenine, na strave treba setrit rozumne, lebo ked clovek ochorie, tak necha v lekarni viac penazi ako usetril. ale vela ludi si kupuje (aj ja niekedy) sladkosti, pripadne slane veci a za cely mesiac sa to nazbiera. alebo ked niekam clovek ide, tak si nevezme vodu, ale musi si kupit v obchode. alebo ked si nevezmes jedlo a si hladny, tiez si musis nieco kupit a vacsinou to je drahsie ako keby si si zobral rohlik s maslom a so sunkou a doma obed.

zabka88
9. jan 2013

@eeffka chápem čo si tým chcela povedať

hadassah
9. jan 2013

@luciaaak veď o tom to je, ja si tú vodu z domu zoberiem (sdomácim sirupom z ovocia, alebo bazy), čaj do termosky a chlebík do servítky 😉 . Minulý rok sme obaja ochoreli na chrípku, tak som nabehla do lekárne a nechala som tam 30 Eur. To som si povedala, že stačilo. Teraz mám nasušenú bazu, lipu, keď mám chrípku, kúpim koreň zázvora, nastrúham, zalejem vodou a popíjam. Popri tom si nastrúham jablká s mrkvou (má vyšší antioxidačný účinok ako nejaké céčko z lekárne), šalát z kyslej kapusty a mrkvy... a nenechám v lekárni ani cent!!! Samozrejme, že sú choroby, u ktorých to bez liekov nejde, ale takéto bežné ako chrípka, kašeľ prechladnutie - to je len zdieranie ľudí zo strany farmapriemyslu.

luciaaak
9. jan 2013

@ematko29 toto je taka vec, kde sa velmi neusetri podla mna, staci ze pes ochorie z nevhodnej stravy a u veterinara zaplati viac ako usetrila. ak by sa dalo, skor by som hladala inu cestu ako usetrit. nevieme kolko platia za mobil, ak by som bola v situacii, ze z vyplaty nic neusetrim, tak by som si zrusila doma internet (za predpokladu, ze nepracujem z domu), z drogerie by som kupovala uplne najzakladnejsie veci (sampon, pasta, kefka, hygienicke pomocky , sprchac alebo mydlo a jar), snazila by som sa setrit vodou a v rozumnej miere na kureni. a este by som si rozmyslela, co s autom, tazko sa hodnoti, ci ho naozaj potrebuju alebo nie. ale auto je strasny zrut penazi, benzin, poistky, opravy... a na stravu by som si stanovila limit 100e na osobu, za tu sumu sa da vpohode najest. ak si 100e nemozu dovolit, tak stale sa da z coho ubrat

ematko29
9. jan 2013

@luciaaak máš pravdu úplne stebou súhlasím.Stým psom som to asi nedomyslela,ale ked my máme vlčiaka,má 10rokov abol jediný krát chorý čo sme s ním boli u veterinára,bolela ho laba.Ináč je to čo sa zvýši aje úplne v pohode tak ja neviem.platíme len za odčervenie a základné očkovanie,psa zase netreba velmi rozmaznávať.tak ako my ani on nepotrebuje neviem čo všetko.Ale samozrejme ak ho naučili len na granule anič iné nezje tam je to už ťažšie.A také podobné veci ktorých sa nemôže vzdať lebo...je určite velké množstvo.Parkrát sme boli natom tak,že týžden pred výplatou nebolo vv penaženke ani fuka ,avtedy som zistila bez kolkých veci dokážeme žiť.

nikola81
autor
9. jan 2013

@ematko29 No granule nas vyndu na 30 eur a to je 15kg, vydrzi im to cca 4 tyzdne. Kebyze im davam ludsku stravu, teda zvysky a kosti, tak sa nedoplatim za zverolekara.

piacere
9. jan 2013

@nikola81 ja osobne by som pri zlej finančnej situácii teda tisícku za granule na mesiac nedala 😔 A to nie som odporca zvierat.... ale skutočne treba prehodnotiť priority... napriek láske k zvieratám, napriek tomu, že ich máte dlho....

ematko29
9. jan 2013

@nikola81 pozry my máme tiež velkého psa vlčiaka,amožno sa mi budeš smiať ale on unas funguje ako šrotovník,zje všetko čo my nie,je krásny välký a chorý bol jeden jediný krát..Ale zasa neviem čo vyžaduju rasy čo máte vy takže sa nemôžem hádať.a30e?to je vela pre nás.čo ja by som detom za 30e kupila?tak staršej určite každy mesiac na nejaké oblečenie ,lebo každy mesiac jej niečo treba.kedže nemá pokom podediť.

nikola81
autor
9. jan 2013

@luciaaak Auto je u nas viac menej nutnostou. Byvame na dedine pracujeme v meste. Autobusy chodia katastrofalne ako na dedine. Nijak nam to casovo nevyhovuje. Prejazdime cca 100 eur a to podotykam mame v aute plyn. Poistku musime platit, zivotne poistky musime platit koli hypotekam, poistku za dom musim zaplatit, priatel uz z pausalu presiel na kredit a ja sa chystam urobit to iste ked mi skonci v 4/2013 viazanost. Mobily nas tiez dost zatazuju aj tak niekedy neverim ze prevolam to co si tam nauctuju ale co uz. Na stravu uz vyhradim konkretnu sumu do ktorej sa musim vojst. V praci dostavame stravne listky, ale moje miniem na nakupy. Elektrinu musime platit, vodu musime platit a gro vsetkeho su hypoteky.

nikola81
autor
9. jan 2013

@ematko29
@piacere
A poradte mi co by som im asi tak davala jest cez tyzden, ked nevarim..su to suche vecere, pecivo sunka...Chodime z prace cca o 19.00 takze na varenie naozaj nie je cas. Ano je to 1000 korun, ale nestresujem kazdy vecer co im dat jest a dostanu aj zvysky..ale vtedy ked je navarene.

piacere
9. jan 2013

@nikola81 nemala by som psov, ktorý na mesiac prežerú tisícku... pokiaľ na to nemám. 🙂

ematko29
9. jan 2013

@nikola81 tak to je iné,asi som neprečítala poriadne ,ak niekde píšeš ,že nevaríš.Vtom prípade sa ti nečudujem.Ale mohla by si skúsiťvečer aj ked si unavená niečo navariť,vyjde ťa to lacnejšie atakto by si mohla ušetriť na drahé polotovari alebo jedlá v meste.napríklad by si si mohla obedy nosiť z domu.Píšem to čisto teoreticky nevviem presne kde a aku robotu máte.Ja takto vela ušetrím,dokonca aj ked idem do mesta bud kupim v meste nejaku lupačku alebo niečo za pár centou,avarenu máme doma.V takom prípade by ani nevadilo ,že psy jedia granule,ušetriula by si na vás.ked by sa zvýsilo ušlo by sa aj im 😉