Čakáme bábätko a rodina zakázala domácich miláčikov.
Dobrý deň. Veľmi by som bola vďačná za radu,spoločnú skúsenosť a pod... Viem možno vám niektorej to príde ako úplná blbosť ale už neviem s kým sa poradiť. Mam 20 rokov priateľ 22 čakáme bábätko a bývame v jeho rodičovskom byte, ktorý ostal prázdny po rozvode jeho rodičov . po roku a pol som otehotnela... Momentalne som v 8mom mesiaci a "dedkovci" dokola riešia našich psov. Vraj musia ísť preč kvôli bábätku .. Môžte mi niekto napísať ako prebiehala situácia novorodenca a psa?? Či je to fakt nutne ako oni tvrdia? Pre mňa je to živý tvor a nedokážem sa odnich odlucit lenže je to ich podmienka a ich byt... Ďakujem pekne za rady.
Stručné zhrnutie
- Majiteľ bytu má právo určovať pravidlá bývania vrátane zákazu domácich zvierat, preto sú reálne riešenia dočasné presťahovanie, hľadanie podnájmu alebo dohoda s majiteľom bytu.
- Ak sú psy očkované, odčervené, socializované a vychované, bežné opatrenia sú zákaz psa v posteli/gauči, vlastný pelech pre psa a postupné zoznámenie bábätka s psom pomocou ovoniavania použitým body alebo plienkou.
- Hygienické a zdravotné riziká pri kontakte bábätka so psom sú predmetom sporu; diskusia spája odporúčania na pravidelné očkovanie a odčervenie s varovaniami pred parazitmi (toxokaróza), pričom sa zároveň spomína článok tvrdící, že prítomnosť psa môže znižovať riziko alergie a astmy.
Q: Má majiteľ bytu právo zakázať domáce zvieratá?
A: Áno, v diskusii viacerí uviedli, že majiteľ bytu môže stanoviť podmienky bývania; odporúčané riešenia sú dohodnúť sa s majiteľom, hľadať podnájom alebo sa presťahovať do vlastného bývania.
Q: Ako pripraviť psa na príchod bábätka?
A: Odporúčané kroky sú zaviesť pravidlá (pes má svoj pelech, zákaz na gauči/posteli), socializovať a precvičiť poslušnosť, a pri prvom zoznámení nechať psa ovoniavať použité body alebo plienku z pôrodnice.
Q: Ako znížiť riziko parazitov a alergií u dieťaťa žijúceho so psom?
A: Praktické opatrenia sú pravidelné očkovanie a odčervovanie (uvoľňovanie tablety na odčervenie), umývanie labiek po prechádzke, obmedziť olizovanie tváre bábätka a zabrániť psovi spať v postieľke; zároveň diskusia uviedla odkaz na Info.sk článok o nižšom riziku alergie/astmy u detí vyrastajúcich so psom.
Q: Čo robiť, keď pes prejaví agresivitu voči dieťaťu?
A: Ak sa objavia známky agresivity, odporúča sa okamžite obmedziť kontakt, vyhľadať výcvikársky kurz alebo cvičák a ak výcvik nezaberie, nájsť pre psa nový domov alebo dočasné umiestnenie.
Q: Môže pes spať s dieťaťom v postieľke alebo na gauči?
A: Väčšina odporúčaní v diskusii hovorí, že psovi by sa nemalo dovoliť spať v postieľke bábätka ani olizovať tvár dieťaťa; namiesto toho mať pre psa vlastný pelech a jasné pravidlá.
Q: Ako riešiť konflikt, ak svokrovci požadujú, aby psy odišli?
A: Odporúčané kroky sú, aby sa partner zapojil do rokovania s rodičmi, pozvali majiteľa bytu na rozhovor (napr. na obed), navrhli dočasné riešenia (dočasný domov pre psov) alebo sa presťahovali do podnájmu, ak dohoda nie je možná.
Závery z diskusie
Zhoda
- Majiteľ bytu môže stanoviť podmienky bývania a mladej rodine často zostáva vybrať medzi rešpektovaním pravidiel alebo presťahovaním sa.
- Ak pes prejaví agresivitu alebo dieťa má závažnú alergickú reakciu, odporúča sa pes odstrániť z bezprostredného kontaktu a riešiť výcvikom alebo zmenou umiestnenia.
- Praktické opatrenia sú očkovanie, odčervenie, zákaz psa v postieľke/gauči a zavedenie pevného pelechu pre psa.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že prítomnosť psa buduje imunitu dieťaťa a znižuje riziko alergií/astmy/obezity; iní varujú pred rizikami parazitov (toxokaróza) a hygienickými problémami pri close contact s bábätkom.
- Niektorí zastávajú postoj „majiteľ bytu má právo“ a odporúčajú presťahovanie, zatiaľ čo iní odporúčajú brániť právo psa ponechať a vyjednávať kompromisy.
Otvorené otázky
- Kam dočasne umiestniť dva dospelé psy, ak ich treba presunúť na neurčitý čas?
- Ako najefektívnejšie presvedčiť vlastníka bytu (svokrovcov) bez eskalácie konfliktu?
- Aká je presná miera rizika toxokarózy a iných parazitárnych infekcií pri bábätkách žijúcich s vnútornými psami v byte?
Spomenuté značky a firmy
TLC, Info.sk
Spomenuté produkty a metódy
očkovanie, odčervovanie, tablety na odčervenie, granule, odchlpovač, výcvik/cvičák, použité body a plienka na zoznámenie psa s bábätkom, zákaz psa v posteli/gauči, vlastný pelech pre psa, umývanie labiek, darovanie/umiestnenie do útulku, toxokaróza, nájomná zmluva
Miesta a osoby
žiadne
Je to ich byt,nechcú tam psov a dieťa je dobrou zámienkou ako na tom trvať.Nedovolila by som si to nerešpektovať,ak chceš psa aj dieťa,tak nechsapáči- hľadaj podnájom,kde to majiteľ bytu dovolí.Ja osobne by som neprenajala byt ,ak by sa mi v ňom mal pes rozvaľovať na posteli a dieťa čarbať po stene.Psov sme mali roky,ale na dvore,deti sa s nimi hrali nonstop,ale vonku.
Ja som tiez tehotna a mame psika stafforda. 30 kg. Jedno dieta uz mame a nemaju ziaden peoblem lubia sa 🙂 jedine co ja som ho odnaucila je skakanie na postele a gauc. To mi vyslovene zacalo strasne vadit. Nastastie je rozumny a rychlo to pochopil 🙂 moji a svokrovci s nim nie su stotozneni uz viqc ako 2 a pol roka 😂 takze ak to mam brat podla seba tak sa to nezmeni nikdy.ja som si na nadavky a dristy zvykla. Ale povedala som zase to ze ak nahodou by dieta 2 malo nejaku alergiu alebo nieco take tak pes nepes ide z bytu. Mam ho rada beriem ho ako clena ale vzdy bude u mna rodina deti a hlavne clovek na prvom mieste 🙂
mala a stale mam psa maleho a macku vatsiu ako je pes a ani ma nenapadlo ich dat prec.. su sucastou rodiny .. na babtko si zvykli..niesm,e ako z filmu kedy sa medzi nimi vytvorilop silne puto = ale respektuju sa obcas spolu jeduju ale je to uplne normalne .. pes spi s malou v posteli a macka ta kontrolovala od mala ci je babatko ok .. moja macka nieje maznacia a ani sa nenecha pohgladkat ludi moc nemusi , ale malej by nikdy neublizila.. ked bola babatko sedavala vedla nej a strazila ... no ak je to ich doma ich podmienka asi by som sa poobhliadla po podnajme .. uz tam byvas dost dlho na to aby ti kladli podmineky ..teraz psy a neskor co? to vam stale budu rozkazovat
@adikaa259 je to frajerova matka? tak nech to rieši, a naco ti vola kazdi den? ja som svokru poslala picom, moja vec, moj zivot, nepomohli ste nestarajte sa... hotovo, to iste moja mama, nestaraj sa moja vec moj zivot, tebe do tehotenstva nikto mekafral ani ty mne to nerob...
a pes je uuuplne nieco ine ako mačka... oni sa uplne zmenia ked pribudne niekto, a to treba aj om vraviet dopredu ze pride im kamaratka nova, tala malinka, a ze ju mas v brušku, ja s vlciakom sa vzdy tak rozpravam lebo ked sedim na schodoch pride a tuli sa a usi na brusku a mika s nimi, tak mu vravim ze tam ma kamarata, co ho bide tahat. za chvost a usi 😄
Mame psika a 4 mesacne babo..absolutne ziadny problem a pes moze aj na gauc aj do postele..na zaciatku ukazat ze babo je v hierarchii vyssie a pes to v priebehu par dni rychlo pochopi a budu super kamosi 🙂 kto nema psa to nepochopi.ja by som nasho nedala prec ani za nic.je to clen rodiny.
@11mirka22 autorka nepise, Ze "im kecaju do vsetkeho" len, ze nechcu psa vo SVOJOM byte. A je to uplne normalne, ze ho nechcu, maju na to plne pravo. Ani ja ani moj muz psa v byte nechceme, v dome ok na dvore. A mozno na starobu budeme chciet mat psa v byte. Mozeme zmenit nazor, nas byt, nase rozhodnutia.
necitala som celu diskusiu, ale ked som bola tehotna, pytali sa ma, co urobim s mackou. Povedala som, ze si vezmem este jednu, aby jej nebolo smutno, ked budem mat na nu menej casu.
@vera710 predpokladam, ze byt im nedali, stale su vlastnikmi, len im ho prepozicali" "bývame v jeho rodičovskom byte, ktorý ostal prázdny po rozvode jeho rodičov". Takze ano, mozu si rozkazovat. Ak sa im rozkazovanie nepaci mozu ist do podnajmu alebo si vziat hypo. Ak by byt synovi darovali a bol by zapisany na LV, bola by situacia uplne ina. Co vsak v tomto pripade zjavne nie je. Ak by nieco niekto pozicia napriklad pocitac a povie mi nestahuj mi tam hovadiny alebo pecko, tak ano moze mi "rozkazovat" co s nim mozem a co si nepraje. Lebo JEHO pocitac. Dalsia moznost je zaobstarat si vlastny a stahovat si tam co len budem chciet aj za cenu co ja viem zavirenia. Ak mi niekto PC daruje alebo preda tak mi prd do toho moze kecat. Chapeme uz?
Ja mám psa a som tehotná. Keby mi niekto z rodiny, či blízkych skúsil niečo povedať na kombináciu bábätko+pes, nedala by som na jeho reči. Neviem si predstaviť, že by som teraz kvôli tomu, že pribudne ďalší člen do rodiny mala dať bokom psa, ktorý je tiež členom rodiny.
Podľa mňa by si teba a psíkov mal zastať hlavne tvoj priateľ, keďže ide o výčitky jeho rodiny a spoločne by ste im mali vysvetliť, že toto bude vaša rodina a rozhodujete o nej vy dvaja. Nikto iný.
V žiadnom prípade sa nenechať "dotlačiť" k tomu, že psíkov dáte preč.
@xxxkatka presne.. to je ako keby boli v podnajme a mahitelia si nezwlanu aby tam boli zvierata...v tomto pripade psi..tak co.bola by sa hadala s majitelom kvoli tomu?nie...ale tu v tomto pripade sa jej to nepaci lebo svokra. Tu sa tak trochu pozabudna na fakt,ze ten byt nieje jej priatela a uzvobec nie jej..ten byt patri jeho rodicom kt MAJU PRAVO rozhodovat o SVOJOM BYTE..ak sa im nepaci nech idu do SVOJHO...a ked uz tak ten problem by si mal vydiskutovat on so svojimi rodicmi...potom ked mlady zdedi byt tak potom mozu rozhodova
@vera710 kazdy rodic ma v istych veciach bud alebo, neexistuje rodic, ktory si nikdy nepovie tak toto je u mna cez ciaru a kedze sa ma to tyka (napriklad majetkom, financiami, casom...cimkolvek) tak k tomu mam nejake stanovisko, ktore uz prekorcit nechcem. U niekoho je to cudzi pes v jeho vlastnom byte u niekoho to, ze pravidelne ich potomok v case ich vyplaty pride a chce si pozicat a nikdy nevratit alebo zneuzivanie na neustalu starostlivost k vnucatu aj ked by sa to dalo zariadit inak atd. Kazdy mame tu hranicu niekde inde. Su veci kde napriklad ja robim kompromisy v pohode a moja suseda uz ani za svet lebo pre nu je to cez ciaru. Milovnici psov v byte nikdy nepochopia, ze ini ich tam mat nechcu. Mne je principialne jedno ci sesed napriklad ma vo svojom byte psa ak nemam denne ocurany vchod ci vytah a nebudi ma pes o 2.00 v noci hlasnym stekanim. Ale v byte, ktory je moj pes nebude pokial to ja nebudem citit inak (ano moze sa stat napriklad ked budem stara). Takze pokojne nech si napriklad moja dcera zaobstara psa VO SVOJOM BYTE. Ty nevies preco nechcu aby tam ti psi boli. A je to v podstate jedno, dolezite je, ze mam voci niecomu, co je moje vyhrady. Ty ich nemas? Pokojne by si nechala cudziu osobou vo svojom byte, aby tam chovala pytona, andulky ci pavuky? Lebo ved nebudes "deťom" robiť bud/alebo...
No naa pes musel prec....bol psycho ale uz aj pred tym skusali sme cvicaky rozne vycviky atd.nepomohlo kym maly bol este mini nestvornozkoval atd dalo sa to ale uz vtedy aj na dialku na neho vrcal...nasli sme mu novy domov...bohuzial.....zalezi od psika
@adikaa259 ja milujem psov. To len, aby si vedela. Ale napíšem ti to takto.
Nie ste ani zobratí, ani sú to neni tvoji "svokrovci". Nie ste ani rodina. Prišla si s kufrom alebo igelitkou do ICH bytu k svojmu priateľovi. Ani manželovi. Dieťa dali ako zámienku. Ak im tí psi vadia, majú na to právo. Je to ich byt. Ty nemáš na neho teraz žiaden nárok ani keby ste sa vzali.
Takže buď ich budeš rešpektovať alebo si nájdete iné bývanie. Ja by som brala druhú možnosť. Keď im to tak vadí, tak odídem inde a psov si nechám.
@laura1989 Nech ich nepocuva??? Mladi byvaju v cudzom byte, najprv rozmyslali rozmnozovacimi organmi a az potom hlavou a teraz sa stazuje, ze nemoze mat psa v cudzom byte. Nie vo vlastnom! Ak tak chce psa, nech ho ma, ale vo vlastnom, nie cudzom. O byte rozhoduje majitel, nie najomnik.
@romanovic si aj čítala ten príspevok či sa len nudíš ? Rok a pól tam bývala a nevadilo im že sú tam psy!Teraz keď má prísť bábätko už im vadia ? Je mladá ale dospela keď sa už teraz rodičia do nich starajú a rozkazuju čo to bude keď sa narodí babo ? Má im ukázať že je samostatná a že psy patria k nej čiže keď ona ostane tak aj psy!
Zdá sa ti že mame malo psov v útulkoch ? Treba nám ešte takých o ktorých rozhodnú svokrovci že im zrazu vadia ?! Sa zobuď !
@laura1989 kebyze to bol byt jej tak nech ma aj cely utulok. Ale ak je to byt svokrovcov tak nema tam co mat psov, macky a kade jake zveretvo
Tu podla mna nie je problem psiky,ale ze mladi su nesamostatni.ja cakam baby v januari a svojho hafana by som sa nevzdala.lenze mojich rodicov a svokrovcov by to ani nenapadlo ziadat.s muzom tvorime vlastnu domacnost a vlastnu rodinu.a ked budeme chciet neonovo ruzovy byt s desiatimi psami tak si ho spravime.skus sa porozpravat s frajerom a dohodnut sa na nejakych pravidlach.zide sa ti to aj do buducnosti.ver ze vsetci ti budu chciet hovorit ako vychovavat tvoje dieta. Zalezi ake hranice nastavis uz teraz


@suzie28 to na okne nema chybu....bohovski su he