Chcem odmietnuť rodinné stretnutie s mesačným bábätkom

5. okt 2022

ahojte, porodila som pred 2 týždňami. o dva týždne budú v dedine kde býva manželov dedko hody. Majú takú tradíciu, že sa tam vždy stretne celá rodina a robia domáce kačacie hody. Svokra má 4 sestry a dvoch bratov každý má už deti a vnúčatá tým pádom nás tam vždy býva okolo 40. Svokra mi už aj tesne pred pôrodom stále hovorila ako sa teší, že tam spolu pôjdeme, veď to je tradícia každý rok sa tam chodí, no ja som proti tomu malá bude mať 4 týždne nezdá sa mi vhodné nosiť ju medzi toľko ľudí. Povedzte som ja precitlivená alebo nie. Svokra ide stále svoje ako sa všetci na malú tešia ako ju chcú pestovať, že aspoň na dve hodiny aby sme prišli. No mňa desí práve táto predstava ako si ju tam všetci budú chcieť brať na ruky a podobne a pritom ani ja sa necítim po pôrode celkom fit. Manžel je tiež proti tomu aby sme šli len svokra o inom nehovorí každý deň aj dva telefonáty ohľadom tohto. To fakt sa bežne chodí s takými malými bábätkami medzi ľudí?

whatever1
5. okt 2022

Robis velku chybu ze davas do popredia jej pocity a seba do pozadia. Trápiš sa ze ju sklames, ze bude urazena, nahnevaná, ze ta nebude mat kvoli tomu rada. Ale to su jej pocity, nech ich ma ake chce, je to jej rozhodnutie ako sa k tomu postavi. Normalna zena by ta pochopila. Si kratko po porode a ona ta takto sebecky citovo vydiera, spôsobuje ti stres, neberie ohlad ani na dieta ani na teba ale ty sa ides z nej dobre ze nie posr.at. Teraz si matka tak ber ohlad v prvom rade na dieta. Ak necitis ze je to vhodne a prospesne pre dieta, tak si za tym asertívne stoj. Nemas dovod sa citit previnilo kvoli nikomu na svete. Tvojou ulohou je chrániť svoje babatko. Nechat poochytavat novorodenca dvesto ludom len aby mala svokra radost, by som ju s prepacenim vysmiala ak by naliehala.

66simonka66
5. okt 2022

Je to na tebe ako sa rozhodneš. Ja by som nemala najmenší problém tam ísť, ak by to boli ľudia s ktorými sa stretávam, alebo ak ich chcem stretnúť. Ak by sa mi nechcelo, alebo by som nemala záujem tých ľudí stretnúť tak sa vyhovorím. Je to len na tebe ako to cítiš a či tam chceš ísť. Ja som prišla domov z pôrodnice s predčasne narodenými deťmi a prišla ku nám hneď na druhý deň celá rodina a v ten istý deň ako ma pustili mamina so sestrou a nevadilo mi to. 🙂

lenkadenisa
5. okt 2022

Naša mala asi 3 týždne, keď sme išli na svadbu, cca 100 ľudí, aj sa tam prespavalo. Ale je to na tebe, ako sa cítiš. My sme boli v lete, nie v takomto období chorôb.

miadi
6. okt 2022

Je to len na tebe co chces ty je hlavne. Svokra nech sa tesi o rok budu zas hody a dalsi rok zas a zas este si to vnuca uzije ked bude vacsie . Denne dva telefonaty o tomto .. Svokra Asi nebude uplne ok. Nema pravo sa hnevat ani ti vycitat ked nepojdes. ,Ale podla toho natlaku co robi., to este bude u vas vesele. Stoj si za svojim riad sa svojim instinktom svojim rozumom svojim srdcom, Ty si mama .

katus226
6. okt 2022

Nesla by som uz len z principu, aby si svokra nezvykla, ze ohladom vasho dietata bude vzdy, ako si ona povie.

fiafia
6. okt 2022

V žiadnom prípade.ani pred kovidom,teraz už dupľom. Keď nedajbože ochorie takmer nič mu nemôžeš dať, ja by som toto rozhodne neriskovala. Ja by som s takýmto niečím súhlasila keby malo dieťa minimálne tri mesiace

juliet86
6. okt 2022

si dospela,zena. si matla. rozhodni sa podla dobra pre teba a dieta

veroonr
6. okt 2022

Nam v tomto obdobi vysli 2 velke rodinne oslavy. Bratova svadba - v ten den som necakane porodila a teraz po 5 tyzdnoch velka oslava zivotneho jubilea dvoch clenov blizkej rodiny. Ja s malinkou som sa z ucasti samozrejme ospravedlnila a ide len muz so starsou dcerou. Velmi ma mrzi ze mi takto ujdu obe rodinne stretnutia ale zial, tak to vyslo. A take tie reci ze svokra sa tesila.... Povedz ze aj ty si sa tesila ze ta konecne zacne respektovat. A smitec, absolutne by som sa tym nezatazovala

zuzuliatko18
6. okt 2022

Ty vies, ako sa citis po porode, ako fungujete doma s babatkom a co sa citis na to, any si niekam Isla.

Ja.som.rodila na zaciatku covidu, ked zakazali aj chodenia medzi okresmi, z blizkych maleho nikto nevidel dva mesiace, pretoze svokrovci necestuju, moja mama.chodila do prace a ja som.mala tazky porod, predcasne narodene babatko a ziaden zaujem niekam sa trmacat.

Co SA tyka.citovehk vydierania - ja som.taka.zanovita povaha, Este viac sa zatnem a urobim just opacne (nie som na to hrda, ale pri niecom takom, ako opisujes, by som si nevedela pomoct), hoci v menej natlakovych situaciach uz to viem fajn korigovat.

Kazdopadne, rozhodnutie je na Tebe a na manzelovi, na Nikom inom. Urobte tak, aby ste boli spokojni, nemusite vyhoviet nikomu, nie je to povinne.

mamelka
6. okt 2022

Napíšem ti takto. Prišla som z porodnice, už všetci vedeli,ze sestonedelie chcem a vyžadujeme bez návštev,že je to čas pre mňa, bábätko a moje druhe deti, aby sme sa všetci zoznámili, nepozerala som na to ci niekto chce alebo nechce a co vlastne chce. Ja chápem,že všetci zrazu chcú vidieť bábätko, ja som posielala fotky. Keby čakám štvrté spravím to rovnako, dieťa nieje koča aby sa vláčilo na rukach, keď spi ma spat a Nie z rúk do rúk.
Vies všetci sa môžu otestovať, ale na druhu deň môžu niečo mat, ja by som to neriskovala. Môj brat chcel prísť a hádaj čo mal-covid. Proste toto by som s dieťaťom neriskovala
Ja vidím dve možnosti
1.manzel pôjde sám a vysvetli,že si v sestonedeli a detská Dr ti to razantne zakazala v tomto období
2.nepojde ani manžel, on to oznámi a bodka

A dám ti radu. To či sa niekto oduje alebo nie nerieš. Skus neriesit lebo takto naozaj zosalies.neda sa každému vyhovieť.

Bolo sme na SK v januari, apríli, samozrejme aj rodina hcela prísť, ale som ponúkla,že vonku na terase s tým,že Mária bude v kočíku. Všetci by sme sa aspon chvilku vieli, ale čuduj sa svete nikto neprišiel, tak som presne toto povedala,že len sadnúť, obskakovat, dieťa brat z rúk do rúk. Už nikoho nevolame a je kľud 😊

janadj
6. okt 2022

Radšej nie, mesačne babo ešte nemá imunitu a hneď ho vystaviť toľkým v podstate cudzím ľuďom a v jeseni je celkom dráždenie ......nám aj detská lekárka vyslovene zakázala pocas šestonedelia veľké rodinné akcie, návštevy obchodných centier a pod....ešte maličkú uvidia a užijú si ju🙂

svetlonos
6. okt 2022

Nesla by som ani keby sa roky so ˇnou za to nebavili. Predstav si zvyk, ze by v nejakej rodine po svadbe vsetcia dve hodiny obijmali a (oslintavali-bozkavali) nevestu na prijatie do rodiny brrr. Svokra nech sa spamata a preberie zo sna. Toboz este popri kovidu. Ja som bola vdacna za koronu a nestretanie sa ked sa maly natodil a uprimne ? Nechcela som ani „pomocne“ navstevy. Takze nie si precitlivela ale svokra a spol sebecky. Po mesiaci som bola popri kolikam, kojeniu, oddtrekovaniu a hojeniu sarada, ked som msla chvilu pokoj pre seba. Nie terigat sa party so 40 ludmi 🤯 Ked bude mat 2-3-4-6 rokov, to nude potom uz parada a sranda, to im kludne prislub vtedy 😏

vroni
6. okt 2022

Ja som chodila hneď s deťmi von, medzi ludi a do spoločnosti. Ale na rodinnú akciu, kde ti dieťa ktokoľvek doslova vytrhne z rúk a ešte budeš za, sprostu, tak to teda nie.

kitycat
6. okt 2022

Vsak poviem, ze nie, ze chces mat klud.. Manzel je toho isteho nazoru, tak nech ide len on, vsetkych pozdravi a donese ti kacku... O rok sa tesis na stretnutie na hodoch..

Naozaj nechapem co je na tom take tazke povedat veci tak ako su.. Ze si m3siac po porode a si rada, ze si.

sense
6. okt 2022

Je to len o tom co à chceš à ako sa cítiš ty, bez ohľadu ci tam bude 1 človek alebo 100ludi.... Nie ako sa cíti a co chce svokra... Takych stretnutí budete mat ešte vela

akbara77
6. okt 2022

Nie.a bodka.

kvetinka75
6. okt 2022

nečítala som celú diskusiu ale nešla by som . Ak nechceš ísť, daj im vedieť tže neprídeš. Je to vaša vec. Ostatní nech to zoberú ako chcú. Máš malé dieťa, rodinu - určuješ ty hranice, odkiaľ pokiaľ.
A keď máš ešte aj podporu manžela, ,,dupni si,,. A nech sa oduje kto chce. Ty nemaj žiadne výčitky. Oznámte im že neprídete a vypusti to z hlavy. Venuj sa dieťaťu a sebe

sonicka19983
6. okt 2022

Pri dcérke som bola veľmi úzkostliva....pri synovi už nie ... čiže daj na svoj vnútorný pocit a ako sa budeš cítiť (ja som mesiac po pôrode bola celkovo fit).... Ono treba asi rátať že dieťa narodené do zimy bude musieť počítať s viac vírusmi ako dieťa narodené do leta ... A čo tak kompromis? Prísť sa na chvíľku ukázať, dieťa si držať iba pri sebe a potom ísť domov ... bude vlk sýty aj ovca celá 😉 želám veľa zdravia 🙏

moninah
6. okt 2022

Nechod, ked sa na to necitis. Urcite to ludia pochopia. A este by som velmi zdoraznila, ze nielen babo je teraz krehke, ale aj ty. No treba ti 4 tyzdne po porode chytit nejake kasle a sople? Nie.

85miska
6. okt 2022

Môj má 3 týždne keď sme ho krstili a bolo 24 ľudí. Nič mu nebolo. Je to na tebe ako sa rozhodneš

veronicka88
6. okt 2022

Nešla som na žiadnu akciu asi dva mesiace a nešla by som po pôrode po 4 týždňoch. Nebola som úplne ok,fyzicky ale ešte ani psychicky(aspoň pri prvom pri druhom to už bolo trocha lepšie)a mohlo by mi byť jedno čo si kto myslí. Nech ide manžel sam

veronicka88
6. okt 2022

@mamelka teba chcem za švagrinú aby sme sa navzájom takto tolerovali❤️ja som sa s toleranciou nestretla...

mapypotkancek
6. okt 2022

@bielavila nie, samozrejme sme nevedeli, že sa narodí predčasne, ale vedeli sme, že chceme mať minimálne stretávanie kvôli bežným chorobám a vtedy silnej vlne covidu. Predčasný pôrod to naše rozhodnutie ešte posilnil. Je absolútne v poriadku, že Ty si sa rozhodla inak. Každá matka a otec majú možnosť výberu a ako sa rozhodnú, je absolútne ok. Ja som autorke napísala, ako sme sa rozhodli my. Neľutujem to a vôbec mi tie cca tri mesiace nechýbali kavičky ani stretnutia s kamoškami či širšou rodinou, písali sme si a volali, nebolo sme osamelí. A už vôbec by som v šestonedelí nešla na stretnutie so 40 ľuďmi. Autorka sa rozhodne podľa seba, píšem jej, aku mám skúsenosť a názor ja a môže si z toho niečo zobrať (ale aj nemusí).

andreakotesova
6. okt 2022

@mamelka 👍 super!

joannita
6. okt 2022

Ked vies ze ho budu brat vsetci na ruky, nesla by som tam. Keby ho nebrali a len by spalo v kociku tak ok. Ale to nevies ovplyvnit.
Mam kamarata, ktoreho 2 mesacne dieta takto chytilo nejaky virus, z ktoreho dostalo zapal mozgu, az muselo ist do umeleho spanku.
A teda teraz ma 5 rokov a je tazko postihnute.....

rk123
6. okt 2022

ja som by som s tak malym babom nesla. avsak kazdy je iny, moja kamoska uz tyzden po porode chodila s malym do restauracii, na vylety atd. nie je “spravna” odpoved, rob tak ako citis a ako je tebe(vam) najlepsie

atinkaa
6. okt 2022

@autorka, je to uplne na tebe ako si to nastavis. Ak citis, ze nechces, tak ako pisu kocky predomnou, mas plne pravo nieco take odmietnut.

Ani by som ti to ako 130 s tou istou odpovedou nepisala, no vnimam, ze tam je asi tlak rodiny, ktora este nie je ''tvoja'' ale manzelova, teda ak tam nie je silna podpora od neho, teda nevie od povedat a dat silno najavo mama neprideme, tak chapem, ze to riesis.

Teda prva vec, co mi napadla je presunut to na neho, poziadat to, aby ten stit voci poziadavke jeho rodiny robil on a odkazovat sa na neho.
Druha vec je rydzo prakticka aj na neskorsie obdobia, aj pre zeny, ktore neuvazuju nad nosenim, nosic/satka cokolvek je vyborne utocisko pre take akcie, mne sa osvedcilo....to je vec, ktoru ti nik len tak nevytrhne z ruky, teda nie je to take lahke ako dietatko v kociariku a mas ju pri sebe v bezpeci.
Teda necitaj, ze mas dieta nosit, ale pre tieto situacie je to paradna vec, rovnako ako mestska doprava alebo nakupy, dieta si v pokoji pospi, ty si poriesis co potrebujes/potrebujete, takto sa da aj hodina tam zvladnut, ak by to inak neslo.

Drz sa a neboj sa rozhodnut, je to male babatko, ktore este nema uplne doladeny imuntny system, odkazala by som sa aj na take externe zdroje, ako autority, na niektorych ludi to tiez plati, nasa pediatra to neodporucila. Neprideme.

jana_eyre_2
6. okt 2022

Je dobré že manžel s tebou súhlasí, nech to svojej mame vysvetlí.. tradicie-netradicie, niekedy sú proste situácie keď sa to inak nedá realizovať.. a mať mesačné bábo v období nejakej tradície je jedna z tých situácii.. budúci rok bude mať bábo.uz rok, to bude iné.. nech tam skočí manžel, donesie fotky bábätká porozpra im ako sa teraz máte a tým to.hasne.. stretnete sa vtedy keď ty sa na to budeš cítit.. a keď sa niekto urazí? Aj sa odrazí.. pozeraj na pohodu seba a bábätka..

selu11
6. okt 2022

Treba si uvedomiť, že príchodom bábätka na svet ste sa v prvom rade stali rodičia. Musí vám ísť i blaho toho dieťaťa a samozrejme vaše. Takže ak by sa aj svokra nahnevala, ja by som to považovala za jej problém nie môj.
Ja som rodila minulý rok v novembri a rodina, aj blízka, nás videla až na Vianoce, urazení boli ale to už bola ich vec. Rýchlo ich to prešlo, tak ako to prejde aj tvoju svokru ak sa nahnevá.. A keď nie, tak je to nechápavá osoba ktorej ide len o to aby ona sama bola spokojná a bolo podľa nej.

melanta
6. okt 2022

Nešla by som. Šestonedelie nie je výmysel minulej doby. Má odpodstatnenie pre matku aj novorodenca. Že mnohé ženy sú voči tomu imúnne a myslia si, že je v poriadku ísť s 2 týždňovým novorodencom do shoppingu alebo na svadbu kde je 100 ľudí, neznamená, že musíš mať rovnaký pohľad. Môžeš mať pohľad správny a ten je jednoducho taký, že akceptuješ šestonedelie ako obdobie, kedy na takéto akcie nepôjdeš. A ak to niekto nepochopí, tak to je tá posledná vec, ktorá by ťa mala trápiť. Mimochodom, ak svokre ide o tradíciu, môžeš jej povedať, že šestonedelie je oveľa dlhšia tradícia ako rodinné hody.