Čo mám robiť?

karamatka
27. sep 2013

Je tu vela podobnych pribehov, ako ten moj. Neviem, preco to sem pisem, asi len preto, ze to potrebujem niekomu vyrozpravat. Mam 33, zila som poslednych 5 rokov v UK, nasla som si tam priatela, mame spolu dieta (teraz ma 15 mes.). Po 2 rocnom vztahu som usla z Uk na SK, pretoze sme sa s priatelom nezhodli, vztah smeroval k rozchodu, a este ku vsetkemu mi nechcel dat pas maleho a povedal, ze v zivote uz nezoberiem nasho syna na SVK. Neviem, co planoval, alebo ci vobec nieco planoval, ale je lepsie ked mam maleho ja, ako keby ho uniesol on mne. PS / moj ex je cernoch a chcel ist na dovolenku do Afriky pozriet svojho otca, ale neviem, ci chcel zobrat aj nasho syna alebo nie, pretoze mi nechcel dat ten pas a rodny list, zlakla som sa a odisla na SVK. Teraz mi je ho luto. Luto mi je aj mojho syna, ze neni s otcom a opacne. Nemozem povedat, zeby bol super otec, staral sa o maleho asi 30 min denne, ale aj tak si myslim, ze by nemali byt tak daleko od seba. Lenze ja ked sa tam teraz vratim, tak co mozem cakat? Uz teraz aj ked to doteraz neplanoval tak teraz uz urcite nad tym rozmyslal.
Ja si doma pracu neviem najst, som zadlzena az po usi, ani len na brigadu ma nikde nechcu. V uk by mi nebolo po financnej stranke zle, len by som tam bola sama, sama s malym, pracovat do tych 4 rokov veku dietata by sa mi nedalo, pretoze skolky su tam drahe. Je to vsetko o ..... neviem, co robit? Ostat tu / mame na krku, ktora nas zivi a maleho aj sati, pretoze ja mam 220 e matersku s rodinnymi a pozicku platim 250. .......Co myslite? Neviem, co robit?

billam
27. sep 2013

@karamatka mas dve možnosti:
1. Vratis sa späť do UK, kde zostanes sama, pretoze Ti malého v momente zobere a nikdy v živote ho nenajdes.
2. Zostanes s malým na Slovensku a pomaly sa finančne pozviechas.
Vyber si, co chceš - byt s malým s trochou peňazí /zatial/, alebo bez neho s o nieco viac grosov.

tara
27. sep 2013

hm, mas to zlozite. ale ako hovorim ja, vzdy sa najde aspon 5rieseni, len treba porozmyslat. pokial si uz vtedy mala podozrenie, ze by ti maleho mohol vziat, tak by som sa urcite nevracala, a duplom nie s malym. zila si v UK, vies asi co je aj juvenilna justicia a pokial by si tvoj priatel zaumienil, ze ti spravi peklo zo zivota, moze ta nahlasit na SS, ze sa nestaras o dieta, alebo ze sa neviete dohodnut a uz ich mate doma. potom by to este len zacalo. zaujimaju ich prave zmiesane manzelstva, lebo vedia, ze rodinu tam nemate a nema vam kto pomoct. urcite by som to neriesila navratom do UK. aj tu sa da zit, a ked chce, nech pride priatel za Vami. Ty musis vediet, preco si usla a preco si mala podozrenie. ucite to nebolo len tak zo dna na den. zena ma vacsinou dobru intuiciu. urcite si najdes pracu aj na slovensku, len to chce cas. vela deti zije pri svojich rodicoch, ked nemaju inu sancu. tvoji rodicia to urcite chapu. pracu si najdes, tomu verim. ked si dokazala robit v UK, kde sa dost tazko pracuje, tak tu sa nestratis. rec urcite tiez ovladas, len treba skusit nejake inzeraty, urad prace a pod. si slobodna matka, takze by si mala mat aj vyssie davky. musis sa len informovat a pytat sa. urcite Vas oboch caka aj tu pekny zivot. a venovat sa malemu 30min denne je biedne. tebe je luto za nim, a myslis, ze keby ti zobral maleho, tak aj on to tak bude citit? nemyslim.

sissy27
27. sep 2013

@karamatka no jediným riešením bude zamestnať sa... ak sa nedá v tvojom bydlisku, tak asi aj vycestovať... neviem,mamina ešte pracuje alebo už je doma? že by si robila aj na týždňovky, malého nechala na ten čas mame a išla makať... viem že nie je ľahké odísť od dieťaťa, ale potiahnuť aspoň dovtedy, kým splatíš dlhy...
no a snažiť sa poriešiť aj výživné od bývalého, bude to síce na dlhé lakte, keďže je cudzinec, ale nie nemožné...

j.a.n.e.7
27. sep 2013

Toto je komplikované, ja som v takej situácii našťastie nikdy nebola, ale zamýšľala som sa akoby to bolo keby som zostala na deti sama..... Každopádne ak si mala zlé tušenie a vzťah neklapal, myslím, že si sa rozhodla správne radšej urobiť prvý krok Ty. Ale ako to sama cítiš, dieťa má otca a pokiaľ on javí záujem o malého a aj o Teba, zase by bolo nerozumné spáliť všetky mosty... Určite sa musíš s ex porozprávať a buď sa dohodnete na jasných pravidlách a obnovíte svoj vzťah alebo sa nedohodnete.... v tom prípade sa poraď aj s nejakým dobrým právnikom na rodinné právo, čo on ako otec dieťaťa má právo vo vzťahu k synovi a kde sú hranice. Určite buď opatrná a malého mu zatiaľ nenechávaj aby boli sami. Je to iste ťažké, ale buď rada, že vôbec máš tu doma mamu ktorá Ti môže pomôcť. Časom sa vzchopíš aj Ty, uvidíš. Držím Ti palce.

karamatka
autor
27. sep 2013

@sissy27 Ahoj, mamina este pracuje, 2 denne a 2 nocne do tyzdna, tak sme pocitali aj s tou variantou, ze kebyze vycestujem za pracou tak nemame kde maleho nechat na tie dve noci. Mame verim, takze kludne by som jej maleho zverila aj na tyzdnovky ... len ona si nenecha pracu. To by som ja musela velmo ... velmo dobre zarabat, aby nechala ona pracu / vlastne aby som zarobila na jej plat a aj moj.

karamatka
autor
27. sep 2013

@j.a.n.e.7 On o mna uz nema zaujem, podvadzal ma uz ked som bola tehotna, v 7 mesiaci som to prvy krat zistila, ale ostala som s nim bo som bola velmo zalubena. O maleho javi zaujem, ale ked sme boli spolu, tak hovorim, nehral sa s nim, viac ako 30 min denne. Maly ma 15 mesiacov / bol s nim na prechadzke len 7 krat. Somou von nechodil, bo sa zamna hambil, lebo som po porode prisla o zuby, o vlasy a pribrala som asi 20 kg doteraz. Teraz na SVK sa davam pomaly dokopy, tak uvidime. On sem prist nemoze pozriet maleho bo potrebuje viza, ktore mu udelia na zaklade pozvania a to maja mama ho nepozve, aspon nie zatial. Bojim sa, ze nieco spekuluje tam v uk, pretoze sa nam neozyva, malemu volal len 2 krat a napisal jednu sms, ze ako sa ma jeho syn. Na fb davam synove fotky, aby si ich mohol pozriet, ale ziadna reakcia z jeho strany
Dakujem za podporu

karamatka
autor
27. sep 2013

@tara Ano, mas pravdu 30 min je ubohe, a on by namna nebral ohlady. Uplne som zabudla na ten SS.
Dakujem

janka0276
27. sep 2013

nechcem sa nikoho dotknúť, ale jedno nechápem, mám dieťa s černochom, moslimom , a pod. , a čudujete sa , že po nezhodách, rozchodoch Vám chce zobrať dieťa, alebo Vám ho unesie, ved oni sú úplne odlišná mentalita, kolko je toho v správach, novinách.... Každá jedna si myslí, že ved mne sa to nestane, môj je iný, nežije vo svojej zemi a podobne, a potom sa čuduje zrazu že ostane bez detí. Ja sa vôbec nečudujem, jednoducho je to iná mentalita a môže žiť mimo aj 30rokov. Ja by som určite radšej žila s ruky do úst s dieťaťom ako sa stále strachovať, či mi ho náhodou nezoberie, potom je už neskoro nariekať :(

karamatka
autor
27. sep 2013

@billam Presne takto mi to hovori kazdy z mojej rodiny. Nevedia pochopit, ze preco som taka sprosta, preco nanho beriem ohlad
dakujem

j.a.n.e.7
27. sep 2013

@karamatka Tak potom nemáš čo riešiť, ak to nie je s ním perspektívne, akurát by som sa snažila z neho dostať aspoň nejaký príspevok na malého... skús si to preveriť aké sú možnosti. A netráp sa, že si sa zaľúbila do černocha, sú iste aj dobré zmiešané manželstvá, nedá sa to paušalizovať.

tara
27. sep 2013

@karamatka ak sa takto zachoval, ked si bola tehotna, tak nemozes od neho cakat nic dobre. ja by som sa nevratila. maly ma ake obcianstvo? ak by ste mu dali anglicke, mozu ho zacat urady pytat spat, ak sa o to postara tvoj priatel.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lila69
27. sep 2013

@karamatka Ako vobec mozes uvazovat vratit sa do UK k chlapovi ktory ta pocas tehotenstva podvadzal, mozno sa ti chystal uniest dieta, nechcel ti dat jeho pas a travil s nim max. 30 minut denne? To je akoze dobry otec???

V ziadnom pripade nechod naspat a modli sa aby ta tvoj partner neobvinil z unosu vasho dietata, nakolko kedze dieta prezilo vacsinu (alebo vsetok cas) po narodeni v UK, rozhodovali by o nom urady v UK a asi vieme ako by to dopadlo....

Dakuj mame ze ta zobrala k sebe a zivi vas oboch a zacni uvazovat ako zlepsit svoju fin. situaciu. Bola si v UK, snad vies trocha jazyk tak skus dat do miestnych novin inzerat ze trebars doucis anglictinu, alebo proste nieco... Pripadne existuju aj jasle a budes si musiet najst pracu.
Navrat do UK k "partnerovi" by bolo ale najhorsie riesenie zo vsetkych.

tinushka13
27. sep 2013

Nemáš veru ľahkú situáciu ☹ Radšej so synom, bez peňazí mame na krku. Ako v UK s peniazmi bez syna. Keď je taký "otec" ako si písala. Tak nemáš sa čo tým trápiť. Aj keď je to jeho otec. Odíď kým sa dá. Navždy. Ni si jediná čo prácu nemá. Možno časom sa zadarí. Ale budeš sa vracať domov a tam bude na teba čakať to najcennejšie. To je môj názor. Ja by som neriskovala návrat. 🙄

acrobaleno
27. sep 2013

Hneď som vedela, že to bude čierny, keď som začala čítať tvoj príspevok. Ach ženy ženy, prečo ste také sprosté? Stále je to o tom istom. No nič. Čo môžeš robiť? Rozhodne nechoď späť, pretože ten čierny ti vezme decko, je to v nich a stavím sa, že je to aj moslim. Zostaň s matkou, nič sa neje horúce.

sense
27. sep 2013

@karamatka rozhodne sa nevracaj do UK, a ked sa aj vratis a do 4rokov maleho nebudes robit z coho budes zit zo socialky a benefitov, to budes akurat tak vhodny adept na to ze ked ti priatel nezoberie syna, moze ti ho zobrat socialka....
...a ako nechcem ta sudit lebo ta nepoznam ale ako mozes zit v UK 5 rokov a na svk byt "ZADLZENA PO USI"...

...takze sa len pekne vzchop a zacni hladat pracu podobnu ako ma tvoja mama a skuste sa pri malom striedat...
tiez zijem v zahranici cize sme odkazani sami na seba a este aj s tym rozdielom ze keby nahodou odideme z prace tak sa socialka na nas vykasla a ukaze nam smer slovensko....

kiki68
27. sep 2013

Ak sa tam vratis o to dieta prides,urcite si najde chvilu ked Ty budes v praci a on odcestuje s malym nevedno kam a z Afriky to dieta nikdy nedostanes, nie su tam ziadne dohovory,ktore by aj realne platili. Zostan na SK,mozno tu budes triet este nejaku tu chvilu biedu,ale nejak sa zamestnas,aj ked len v potravinach ako predavacka. Ale urcite to stoji za to mat pri sebe dieta,o ktore neprides vdaka partnerovi. Este dufam,ze mas uradne veci okolo maleho osefovane,aby sa otecko nezbadal a nezacal Ta riesit v UK. Sudne si tie veci vybav,najlepsie by bolo mat enjake potvrdenie z UK,ze Ti partner nechcel dat pas dietata a rodny list a mal umysel s nim vycestovat. Nie si sama,co sa na toto chytila a zacala si nieco s negrom. Aspon Ti ostalo dieta a nemusis ho nahanat po polke sveta.

ivett1
27. sep 2013

@karamatka najskôr sa daj dokopy a... potom si určite nájdeš aj prácu...malý má 15 mesiacov , môžeš uvažovať aj o jasliach...aspoň ja by som sa skôr orientovala týmto smerom a jasné, že o návrate do UK by som teraz ani nerozmýšľala...veď tam budeš sama, bez pomoci... čo si od toho sľubuješ ...možno sú tam lepšie finančné podmienky (nie taká almužna ako tu), ale je to neporovnateľne väčšie riziko... ak ti teda záleží na malom a aj mame, ktorá vám teraz pomáha, tak neriskuj, radšej si hľadaj prácu, aj keď je to ťažké a nikto tu na teba nečaká s otvorenou náručou a červeným kobercom...
ps: len tak, môj názor...nedokážem pochopiť, prečo sa toho chlapa, čo ti urobil dieťa, tak zastávaš a ospravedlňuješ ho...to nie je, ani nebude, tvoj životný partner - veď ťa podvádzal...ako...myslíš, že to je normálne?...a ani otec tvojho syna nikdy nebude - lebo to nezáleží na tom, či strávi so svojím dieťaťom 30 minút denne alebo 30 hodín, ale či má o dieťa aj záujem...sama o tom pochybuješ...

kveta
27. sep 2013

Pravnika na zverenie do svojej starostlivosti. Vybav si pas maleho. Nedavaj na net ziadne maleho fotky.. Tak len posilujes vztah otca k malemu, zvysujes sancu unosu a davas mu foto s aktualnym vyzorom maleho. Mame otvorene hranice, tak sa nespoliehaj na to, ze sa sem bez viz nedostane. Unosy obcas zariadi aj iny pribuzny alebo cudzi clovek za peniaze.

A zvaz co je dolezitejsie. Branit dieta pred unosom alebo prachy..

kaktusik007
27. sep 2013

@karamatka ako ja ta nechapem...

ale par rad - OKAMZITE behni na nas urad za socialnou pracovnickou - povedz co sa ti stalo, ze si usla z uk otcovi dietata a podobne... fakt sa modli, aby si nebola obvinena z unosu dietata.... a hlavne - kontaktuj centrum pre medzinarodnu ochranu deti!!!

a ako fotky na facebook??? si normalna???? okamzite si zmaz profil, ziadne fotky, nic!!!!!!!
to ticho co je z jeho strany - to je ticho pred burkou...

dievca zlate - ake obcianstvo ma maly??? mas ho vobec vo svojej starostlivosti?????

toto je cele zle...

karamatka
autor
27. sep 2013

@sense zadlzena po usi / tu som zobrala uver / ktory sme mali pouzit na depozit tam v uk na novy dom. A ten uver mi treba platit. Kedze moj ex bol velmi prespekulovany, odlozili sme kupu domu na september buduceho roku s tym, ze vyplatime jeho pozicku a kupime druhe auto, pretoze toto co sme mali som ja obcas potrebovala, ked som sla do prace. A od septembra som mala zacat pracovat 3 dni v tyzdni, len som nezacala, bo on zas nechcel pomoct, nechcel si menit sluzby koli mojej praci, a nechcel nekvalifikovanu opatrovatelku. Jasle neboli vychodiskom, kedze tam jasle funguju od 8.00 do 17.00 a moja prac. doba by bola od 7.00 do 22.00. Kedze on vedel minut aj 800 lib za 2 tyzdne bol stale v minuse, tak aj tieto peniaze pokryl z tohto uveru. Az teraz vidim, ze ma doniesol o vsetky peniaze a este dostal do dlzoby aj tam v uk a tu uz ani nehovorim. Keby sme zostali spolu tak by to bolo akoze lepsie pre rodinu neplatit 4 male pozicky, ale len jednu velku. Lenze teraz je to vsetko o inom....

karamatka
autor
27. sep 2013

@kaktusik007 Nestras ma prosim ta, no narodil sa v uk, tak mal ich obcianstvo. Ale teraz ako som tu, tak uz ma aj trvaly pobyt tu, aj rodny list uz mam slovensky, na uradoch uz o tom vedia, na sude je uz podane o predbezko na starostlivost. Ked bude predbezko, tak podame druhy riadny navrh a aj na vyzivne.

Len naozaj sa velmo bojim, preco je tak ticho.

Nie je to unos, bola som tu na policii, ale mozu z uk ma obzalovat o odnatie dietata z jeho obvykleho miesta pobytu. A nasledok by bol, ze by som do jeho 16 tich rokov musela zit so synom v uk. Nemusim v tom istom meste, len proste v uk. Na policii mi povedali, ze teraz je to hra casu , ktory sud rozhodne skor (ak podal aj on nieco) Ale verim tomu, ze aj on podal.

Neviem, ci je nieco este na statne obcianstvo / ma trvaly pobyt tu na sk. Treba nieco viac?

kaktusik007
27. sep 2013

@karamatka dobre, cosi robis, nie si az tak uplne celkom strateny pripad...

k tym peniazom - ach jaj..... no ale co uz.... mal to chalan velmi dobre premyslene.... ked platis 250 eur mesacne - len tak pre zvedavost, o kolkych eurach sa bavime??? snad nie viac ako 10 tisic....

budem na teba mysliet - nech ten sud mas co najskor a nech je v tvoj prospech..
ale fakt sa este nakontaktuj na tu medzinarodno pravnu kuratelu, co zastupovali aj boorovu....

karamatka
autor
27. sep 2013

@kaktusik007 Kontaktovala som ich, povedali, ze oni potrebuju az papiere zo sudu na moje hadam podal / s tym nemozu robit nic. Ja som im povedala nato, ze potom uz moze byt neskoro, povedala, ze nie, ze potom sa to zacne riesit.
Tie peniaze 25 tis tu a tam skoro 2 tis.
Dakujem.

mamavera
27. sep 2013

@karamatka neviem, ale trochu sa v tom strácam...
- máš 33, päť rokov si žila vonku, predpokladám, že si predtým tu na SK pracovala. To si si nič nenašetrila?
- kto dal žene, ktorá nepracuje úver na takú sumu, akú si uviedla? Že by nebankovka?
- ty peniazmi, ktoré sú určené na dom splácaš dlhy priateľovi, ktorý sa za teba hanbí a bol ti neverný ešte počas tvojho tehotenstva?
- foto malého na FB?!
- uvažuješ o návrate k nemu?!
- malý má 15 mesiacov, v dvoch rokoch môže ísť do škôlky niekde na dedine a ty do práce
- začni konečne rozmýšľať hlavou!!!!!!!!

mima4
27. sep 2013

@mamavera
super napisane 🙂 ja este dodam, ze vyhodou @karamatka je jazyk... ak dokaze plynule komunikovat, lahko si najde pracu v dobrych firmach ... lebo urcite to nebude taka sekava anglictina ako vacsina z nas ju ma 🙂

sense
28. sep 2013

@mamavera sto palcov hore....

sense
28. sep 2013

@karamatka to by ma este zaujimalo co bolo na nom take uzasne ze si si zobrala uver a splacas jeho dlhy ....mozno som nebola nikdy tak zalubena al. hlupa abu som si poziciavala na dly niekoho

kiki68
28. sep 2013

Ja osobne by som od neho vyzivne neziadala,lebo ak nema prachy bude sa tomu branit zubami nechtami a zacne konat. Je mozne,ze sa nakoniec na Vas vykasle a najde si inu hlupucku dievcinu,tito chlapi vedia byt hnusni,clovek nikdy nevie co od nich cakat. Skus urgovat vsetko co sa da a hlavne nikde nezverejnuj ziadne foto,facebook fakt zmazat,aj ine socialne siete,kde si pod svojim menom,alebo tak,ze Ta moze poznat. To je najlahsia cesta an dohladanie niekoho a zneuzitie tych foto a info co tam su.

karamatka
autor
28. sep 2013

@mamavera
trochu sa v tom nestracaj, clovek ma aj ine veci, preco musi ist von pracovat!!!! Preco nemoze sediet doma na SVK. Nemam lahky zivot. Asi nemas velku nudzu o peniaze. Nepracovala som na SVk predtym, ale bola som v cechach. Ked som brala uver, tak som pracovala a zarabala pekny peniaz, z ktoreho by som to vladala platit a este aj pekne zit. Ale potom prisla materska a to klesnes riadne. V mojom pripade asi o 90 percent, ale ked mas slub partnera, ze ti pomoze, pretoze sme planovali babo, tak som sa nebala.
Ale dakujem za nazor!