Čo v prípade smrti jedného z rodičov?

ardnaxela1989
11. jan 2021

. Možno mi budete vedieť poradiť ako postupovať v poslednom čase nad tým rozmýšľam ak by sa mi niečo stalo moja dvojročná dcéra by skončila u svojho bio otca u psychopata drogovo závislého ktorý sa viec nezaujíma o svoju dcéru z ničím ani neprispieva nevidel ju skoro dva roky a tomu by som chcela predísť chcela by som aby moja mama ju dostala do starostlivosti lenže právne ma nárok na ňu on.

anjelicek26
11. jan 2021

@ardnaxela1989 my mame spisany zavet, kam by sli deti, keby sa nam nieco stane. Co sa tyka vasej situacie, jednoduche to nebude, ty samozrejme mozes stanovit v zavete, ze chces, aby sa starali tvoji rodicia alebo sla k tvojej sestre/bratovi, ale ex si vzdy moze postavit hlavu a ano aj mu bude vyhovene, ak v tom momente da svoj zivot ako-tak do poriadku. Pre sud vzdy bude on rodicom.

joja101
11. jan 2021

Tomu ale nerozumiem, on ňu nejaví záujem, nestretávajú sa, má problém sám so sebou aj tak by ju dali jemu aj keby ona má spísané normálne komu majú dieťa dať keby sa jej niečo stalo? To fakt takto u nás funguje?

pribinak
11. jan 2021

@ardnaxela1989 je to veľmi diskutabilné či má naozaj nárok on.
Tvoja mama by si v prípade tvojej smrti mala podať neodkladne opatrenie na zverenie maloletej do NOS
Potom by úrady šetrili či má otec vôbec záujem, ak áno, či je svhopny starať sa o dieta, či má podmienky

Vieš, takého otca si dieťaťu vybrala ty, to je daň za zlý vyber

pribinak
11. jan 2021

@joja101 nie, negunguje

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@anjelicek26 on sa my aj pred vyhrážal že my vezme malu nie z lásky ku nej ale aby mi ublížil keď bol súd nevyhral nič keďže mala potrebuje neustálu starostlivosť nie je zdravotne v poriadku len sa bojím v prípademojek smrti aby nebola uňho co i len jeden deň

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@joja101 no dúfam že to nefunguje lenže ak by si prišiel pre ňu a kým by bol súd má bohužiaľ nárok na ňu a tieto súdy tu môžu trvať aj mesiace

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@pribinak nejdem rozoberať tu ako som otehotnela to je teraz bezpredmetné ale keby to môžem zmeniť nezmením to lebo mam svoju dcéru ktorú nadovšetko milujem a je to premna dar. No a tomuto chcem predísť aby moja mam ktorá snamy žije ktorá sa vie o ňu postarať po všetkých stránkachnje na ňu mal zvyknutá aby hneď bola jej zverená co sa to dá dáko spísať alebo niečo urobiť stým

pribinak
11. jan 2021

@ardnaxela1989 ty asi celkom tomu nerozumieš, ak by si umierala tak tvoja mama si dá neodkladko, súd rozhodne do 24 hod
Obzvlášť ak má dieťa komplikovaný zdrav. stav, tak súd prihliada na to aké má dieťa väzby na osoby, ktoré s nimi žijú v 1 domácnosti - stará matka

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@pribinak áno vôbec tomu nerozumiem preto som sa pýtala takže netreba vôbec nič spisovat riešiť to dáko dopredu to som. Nevedela ze to takto rýchlo funguje s toho mam. Najvrtsi strach ze kým by bol súd on by si ju mohol. Zobrať

pribinak
11. jan 2021

@ardnaxela1989 nie nemusíš nič dopredu spisovať. Mama by si podala neodkladko na súd. To je všetko.

anjelicek26
11. jan 2021

@ardnaxela1989 ale aj ked si mama da predbezko, jej to mozu napadnut a zverit ju jemu... zavisi, v akom bude v tej dobe stave... ak povie, ze o dieta zaujem ma, tak to bude boj.

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@pribinak ďakujem pekne za radu hneď som. Pokojnejšía v poslednom čase dosť známych pomrelo preto už aj nad takými vecami rozmýšľam

vikisukik
11. jan 2021

@ardnaxela1989 hlavne maj pozitivne myslenie a nad takymito vecami ani nerozmyslaj, lebo si to este privolas!

martul
11. jan 2021

@ardnaxela1989 Spýtala by som sa právnika, ako sa dá napísať - zariadiť to, aby dieťa mala tvoja mama, resp. aj tak by som si po ,,celý" život zhromažďovala dôkazy aký bol, je, čo robí, nerobí, keby nedajboh sa ti niečo stane, aby mala tvoja maminka na súde pripravené dôkazy.

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@martul kvôli tomu ze sa my vyhrážal že si ju vezme on tak všetko co mi písal a vyhrážal sa mi zabitím a všetkým možným aj na mňa aj na dcéru nadávky tak všetko som si odložila pre prípad aj by sa chcel súdiť

anjelicek26
11. jan 2021

@ardnaxela1989 suhlasim, vsetky tieto veci musis dat dopredu ako dokazy tvojej mame.

simca_13
11. jan 2021

@ardnaxela1989 Fúha a nemôžeš naňho normálne podať aj trestné oznámenie, že sa ti vyhráža aj tebe aj malej? Ja by som sa riadne bála

pribinak
11. jan 2021

Inak nechápem prečo keď neplatí výživné nedáš na neho trestne a neriešiš exekútora. Veď by si možno mohla poberať náhradné výživné.
Tie peniaze patria tvojej dcére.
Neodpustila by som mu ani jeden jediný cent

mrkva1
11. jan 2021

napíš do právnej poradne, ale jemu - ako biologickému otcovi sa dajú zúžiť rodičovské práva prostredníctvom súdneho konania, s tým, že je povinný naďalej platiť výživné, ale obmedzia sa mu určité úkony v prípade konania za dieťa. Právna poradňa tu na MK, ti poradia

elizabet173
11. jan 2021

@ardnaxela1989 tie vyhrazky by som riesila uz teraz, je dobre, ze si si to odlozila. Co sa tyka dietata, nie je to take jednoduche. Poznam pripad, ale opacny, mama - styri deti, ktore ju az tak nezaujimali, lebo vymetala kamiony, bol tam aj alkohol a drogy. Deti prisudene otcovi, on sa o ne ako tak staral. Ked zomrel, deti boli prisudene babke, nie matke

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@simca_13 býva 400km od nás tie jeho vyhrážky sú asi len vtedy keď je z fetovany už sú to niekoľkoesiacov co som ho všade poblokovala aj číslo aj na fb všade kde sa dá a odkedy mam nového priateľa dáva zatiaľ pokoj dúfam ze to tak ostane

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@pribinak viem a neplánujem mu to nechal určili mu len tých smiešnych 28€ ani to nie je schopný platiť bola som sa spýtať na úrade za to no teraz je to tak ze si musím najprv sama vybaviť exekútora dáko nem na to čas neviem si nájsť som z malého mesta musela som. Ísť do okresného a tu je ďalší problém ze mi z malou nikto neostane ale chcem to určite riešiť

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@mrkva1 on ich ma obmedzené môžu ju prísť navštíviť ale. Len pod mojim dozorom musím byť stále prítomná ale túto. Možnosť nevyužil anai raz ju pozrieť

pribinak
11. jan 2021

@ardnaxela1989 najskôr chod k policajtom dať trestne a potom exekútora

ardnaxela1989
autor
11. jan 2021

@pribinak mam. Ísť normálne na picu lebo na úrade mi. Povedali ze mam si to len exekútora o toto som nevedela ze mam ísť na políciu

pribinak
11. jan 2021

@ardnaxela1989 ak si neplní vyživovaciu povinnosť ani len tých smiešnych 28e, tak chod na políciu, zober papiere zo súdu, občiansky a rod.list dcérky
A potom chod k exekútorovi, to obehnes za 1 deň.

Toto je mega chrapun že dieťa má zdravot. problemy a neplatí ani len tých posratych 28 EUR. Ja mi na grc z takých chlapov

A byt na tvojim mieste a ak vieš, že pracuješ, tak žiadam na súde zvýšenie. Čo kúpiš za 28eur pre dieťa? Nič

Nebuď hlúpa, mysli na seba a aj dieťa a chod to riešiť

zuzana111984
11. jan 2021

@ardnaxela1989 neviem, teda či je to právne možné, ak by bolo, ja by som sa vykašlala na jeho 28eur a "donútila" ho vzdať sa otcovstva, aby som mala pokoj aj do buducna, ak by sa chcel stretávať 🤷‍♀️

pribinak
11. jan 2021

@zuzana111984 To sa nedá vzdať sa otcovstva

zuzana111984
11. jan 2021

@pribinak no škoda 🙄 a keď rodičia dajú dieťa na adopciu, tak sa ho vzdajú, nedá sa to len jednostranne?

pribinak
11. jan 2021

@zuzana111984 adopcia je úplne iný právny úkon s inými podmienkami a okolnosťami