Dilema - splatiť hypo, kúpiť auto, či ísť na dovolenku

18. mar 2023

Dosť dlho som odkladala takú lepšiu rodinnú dovolenku, boli sme nútení splácať dve hypo naraz a ďalšie staré hriechy čo by bolo na samostatnú tému..
Keď konečne jedna hypo padla došli zdravotné problémy a dlhodobá PN, nečakaná strata práce. Ani po tom som nevládala pracovať na plný úväzok, samozrejme podľa posudkovej som tip-top. Vekom sa to celé iba zhoršuje. Všetky naše ,,dovolenky,, boli na štíl rodičovský dom kmotra na Gemeri s ich deťmi, pár dní v sesternicinom byte s jej psom v KE, chatka mužovho kamoška pri jazierku, s kmotrou u jej krstných na Orave, stará chata konateľa firmy kde pracujem. Vždy som bola rada keď som aspoň deťom našetrila na letné tábory. Pár dní na ,,samote u lesa ,, bez wifi a mobilu ešte nikomu neublížilo. Deti sú väčšie majú aj iné záujmy a túžby, moje výmysli ich nebavia.
Aj keď vo všedných dňoch ide každé iným smerom, po rodinnej dovolenke pri mori túži každý. Rok čo rok som odkladala čo som mohla, už vlani sa zdalo že by to mohlo vyjsť, ale choroba nám urobila škrt cez rozpočet. Dúfala som, že tento rok to dáme, mesiace dozadu som googlila ponuky cestoviek, až som skontštatovala, že tohtoročné ceny sú niekde inde. Máme 20 ročné auto, k tomu mužova choroba ktorá skôr či neskôr skončí slepotou, a to neni jediná dg.
A teraz k otázke ktorá mi víri hlavou. Moje euri by si našli aj tisíc miest, ale treba si stanoviť. privilégiá. Zaplatiť predčasne hypo? kúpiť druhé, novšie cca. desať ročne auto? pokračovať v rekonštrukcii domu? ísť iba na mimoriadne skromnú ,, dovolenku ,, nahovoriť deti na ďalšiu ,,zatuhnutú starú búdu,, alebo na takú lepšiu aspoň raz v živote ? museli by sme stiahnuť aj na rezervy a to by som nerada spravila. Našla som kopu argumentov pre aj proti. Viem že rozhodnutie je iba na mne. Dlhé váhanie málo aj v minulosti negatívne následky.

Boli ste v podobnej pozícii? Čo vám pomohlo rozhodnúť?

liljana
18. mar 2023

Cestu k moru (Thessaloniki 12 hodin) nemusite odsoferovat naraz, spravite si zastavky. Spravite si kazde 2-3 hodiny prestavku a na par hodin vylet Budapest, Belehrad, Skopje,...
V lete chodi od juna regiojet do Chorvatska. Brno-Rijeka 1000 kc/40 eur(15hodin).Mozte pozriet najlacnejsie letenky na ryan air, ale najlacnejsie su mimo sezony.
A uplne najlepsia moznost. Dohodnite sa s inou rodinou, kde su dvaja soferi a chodte na dvoch autach. Aby niekto iny soferoval vase auto.

janinah
18. mar 2023

@moonlight1210
@zmrzlinka2021 kolegyňa ma 50...len som chcela napísať ako niektorí rodicia vedia deťom " zariadiť " detstvo...aj keď ich určite ľúbia,len niektoré veci nedomyslia

milanemila
18. mar 2023

Urcite by som neminula posledne prachy a teda jedinu aku taku rezervu na dovolenku (a to cestovanie ma u nas vysoku prioritu) Ty mas zly zdravotny stav, muz tiez a este mas dieta na vozicku, takze treba asi rozmyslat trosku racionalne a ked peniaze nie su, tak nesnivat nad dovolenkou. Radsej by som kupila novsie ako 20 rocne auto, kedze bez neho nemozete fungovat a leto stravila s detmi na kupalisku alebo pri jazere. Ak dovolenku pri mori, tak by som s obmedzenym rozpoctov skor riesila nejake lacne letenky a ubytko si nasla skromnejsie cez booking napriklad. Teraz kupovat cez cestovku dovolenku je najdrahsie, kedze ste zmeskali first minute zlavy a last minute este nie su 🤷🏼‍♀️

bluka2
18. mar 2023

A koľko by ste mali rozpočet na tú lepšiu dovolenku? Lebo všetky témy, ktoré tu čítam, sa mi zdá, že ľudia kupujú nejako draho. My ideme cez jarné prázdniny k moru do Portugalska (na juh, tam už bude teplo) a síce som dlho hľadala, ale našla som krásne a stále pomerne lacné ubytovania aj dopravu tam. Fakt sa dá nájsť, ale treba viac klikania než kedysi. Nad cestovkou by som vôbec neuvažovala

kacernakokse
18. mar 2023

Ja by som vybrala tú dovolenku. Pokiaľ auto ešte rok počká, neváhala by som. Treba si ten život aj trošku užiť, nie len dookola platit "praktické veci". Pokiaľ vám nepadá dom na hlavu a auto funguje, fakt by som tie peniaze bez výčitiek dala do dovolenky. Keď to budeš riešiť na vlastnú päsť a nie cez cestovku ešte aj ušetriš a môžeš si vybrať lepšie ubytovanie, či dlhší pobyt alebo si viac dopriať a kúpiť sebe a deťom pekne suveníry. Všetci budete šťastnejší, spokojnejší. Peniaze boli a budú, ak vám nebudú chýbať choďte. Podľa toho čo píšeš, tak si poriadnu dovolenku zaslúžite.

loginexistuje
18. mar 2023

ty si tu uzpar krat pisala ze? tak pltom vyplatte hypoteku radsej

bluka2
18. mar 2023

@jesenzima tak more je more. Ten vzduch, ten ukludnijuci zvuk vln, to na Slovensku proste nenájdeš.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
18. mar 2023

@bluka2 mám ušporených 3000, viem dať 2000 na dovolenku

autor
18. mar 2023

@liljana viac než 1000 km s dvadsať ročným autom v mužoom zdravotnom stave je ťažko realizovatelné

bluka2
18. mar 2023

A musí to byť tým 20 ročným autom? Možno by sa viac oplatilo pozerať cez Skyscanner nejaké letenky napríklad z Viedne alebo Budapešti (čo máte bližšie), tam vieš nastaviť lety do hocikam a nájde ti tie najlacnejšie. Dakedy nájdeš aj také za 20€ na osobu jedným smerom. Každopádne lacné letenky bývajú tak mesiac pred odletom, musíš pozerať, aby si pochopila zhruba ten systém nízkonákladoviek (samozrejme bez garancie) Potom napríklad v Grécku, na Kanárskych atď. sa dali prenajať auta za 20€ na deň (teraz neviem, to som nepozerala, mne netreba). Podľa mňa by to bolo istejšie ako dlhá cesta starým autom a ja by som do 2000€ za 5 akoby dospelých ľudí určite niečo našla, vlastne by môj cieľ bol do 1500€, aby bola trocha rezerva na mieste. V takejto skupine určite Airbnb byt niekde v lokalite, kde je veľa kaviarní a supermarketov na mieste.

bluka2
18. mar 2023
bluka2
18. mar 2023

To bol prvý random dátum; môžeš si nastaviť aj hľadať celý mesiac, ale to potom musíš vybrať kam. Treba tam skúšať a ešte sa pridaj na Facebooku do skupiny Tour de svet, on tam tiež dáva takéto lacné letenky

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
18. mar 2023

zmestit sa do 1500 by bolo super, vieme isť iba v lete ked má muž dovolenku, ale čo sme hľadali boli celkom iné ceny. Má niekto skúsenosti cestovania letecky s vozíčkárkou? plati sa + poplatky?

moonlight1210
18. mar 2023

@janinah to ano.

bluka2
18. mar 2023

Ja nemám skúsenost, ale videla som už veľa vozičkárov cestovať. Takže to už bude pomerne bežná prax. Išla by som do toho

maculkac
18. mar 2023

Ahoj, ja som síce sama, nemám deti, muža, ale som zdravotne postihnutá od narodenia, tiež splácam hypotéku, ale raz za rok aspoň na tých 7-10 dní proste vypadnem k moru, aj keby som mala suchý chleba jesť. Je to proste super pocit dopriať sebe zaslúženú dovolenku po vyčerpávajúcom pracovnom roku, ja si to užívam, samozrejme all inclusive a komfortne letecky. Človek si musí dopriať, čo keď takú možnosť už mať nebudeš.... Aj keď teda ceny sú brutál tento rok, ale pri troške šťastia sa dá nájsť aj dobrá dovolenka ...

jamimo
18. mar 2023

je len na vás ako sa rozhodnete. Padlo tu mnoho typov na dovolenku na vlastnú päsť, lacná letenka do 20 eur, ubytovanie napr. cez booking. Aj my tak chodíme. Nikto z nás však nevie ako ste "obratný" koľko si trúfate (jazyková vybavenosť, odvaha)...Ja by som vám poradila Macedónsko, jazero Ochrid.(ako more) Letecky ste tam za chvíľu, priaznivé ceny, slovanský jazyk. Otázkou dňa by pre mňa osobne bolo, čo potom keď sa vrátime? Za aký dlhý čas som schopná ušetriť na opravu auta, iné auto? Ako nám to finančne vychádza? (životné potreby, náklady, riziko zhoršenia zdr. stavu) Nech sa vám pošťastí rozhodnúť a vybrať správne.

autor
18. mar 2023

@maculkac platí sa viac? a sme piaty all inclusiv len ak by som vyhrala na lote, (nikdy som neskúsila)

vroni
18. mar 2023

Isla by som na dovolenku. Hypoteku splacat je nezmysel, este stale je inflacia vyssia ako uroky, auto moze vydrzat este rok, dva, ale uz o rok dva tvoj muz nemusi vidiet a deti nemusia mat zaujem. Mozno mate poslednu prilezitost, vyuzila by som ju.

yoxinka
18. mar 2023

@bluka2
Pani píše, že môžu ísť len v lete. Za takéto cen sa v lete nedostane letecky nikam. My sme tiež boli vo februári v Taliansku, piati, letenky nás vyšli pre všetkých komplet zo všetkým do 300€, ale to je v sezóne bez šance.
Autorka, myslím, že letecky sa piati za 2000€ nemáte šancu dostať nikam. Mrzí ma to, ale je to tak. Skôr hľadať apartmán niekde v Chorvátsku a ísť autom. Teraz by si našla ešte niečo, aj keď už asi toho veľa nebude. Len isto by to bolo ďalej od mora, museli by ste sa presúvať a tak. Cez cestovky je cestovanie veľmi drahé, ale chápem, že keď to človek inak nevie, tak toto je preňho najľahšia cesta.

maculkac
18. mar 2023

Ak máš FCB, alebo insta, pridaj si skupinku Tour de Svet - Lacne Cestovanie, Martin tam dáva super tipy na lacné letenky a vždy k tomu aj link na ubytko, príp, iné výhodné veci k tomu, tu na koni kľudne napíš @levandula247, Elenka Ti pomôže s výberom, zadáš jej počet a zloženie osôb (dospelí, deti, vek) približný termín a budget a ona popozerá, poradí, má cestovnú agentúru aj je super....

autor
18. mar 2023

@jamimo asi nie sme obratný, vek 46,50, jazykové znylosti povinná rustina v škole. ceny sä všade šialené niektoé mesiace neciem odložiť ani cent

sandria
18. mar 2023

Autom do Talianska, Grado, Lignano, Caorle je 5,5-6 hodín cesty. Pozrieť ubytko priamo na webových stránkach hotelov. Nešla by som cez cestovku, zbytočne vyhodené peniaze.

maculkac
18. mar 2023

Chodím často do Turecka a majú veľmi dobre uspôsobené hotely aj pre vozíčkarov až po pláž, nehovorím, že všetky, ale dá sa vybrať....

yoxinka
18. mar 2023

@maculkac
Pani má 2000€ rozpočet pre piatich ľudí. Videla si koľko stojí teraz Turecko?

jamimo
18. mar 2023

tak skúste pozrieť na Google to Macedónsko, Ochrid... minulý rok lietalo Bratislava Skopje, aj Viedeň priamo Ochrid. Po slovensky sa dohovoríte.

autor
18. mar 2023

@yoxinka Ďakujem za realny pohľad na našu situáciu. Nie som najmladšia, tak možno preto. ale x mamičiek píše že sa to dá, mne to nejde😢

liljana
18. mar 2023

Tazko s vami. Na vsetko pises, toto sa neda, tamto sa neda, toto nejde. Za 30 rokov po revolucii sa dali zaklady anglictiny zvladnut. No nic, tak zostante doma a chodte na chatu k jazeru. Bud si povies, ze to proste pojde a spravim to. Alebo nespravis nic, lebo si povies, neda sa.