Domácnosť počas mojej choroby

zsa2020
25. aug 2020

Cavte idem vám to vysvetliť po poriadku Bývame v rodinnom dome ja manžel bábätko svokra a jej mama (baba)
Cítim sa tu nechcena
Pred týždňom v pondelok som začala teplotovat triaska zimnica bolesť obličky (mam problémy v jednej aj druhej Obličke mam kamene plus v jednej je uložený stent), stalo sa to ze svokra práve mala návštevu bratrancom z CZ manžel bol v práci ja nevladna som len so synom 5 mesačnim čakala kedy príde manžel domov lebo svokra zobrala malého a ako náhle videla ze nespím že už mi je lepšie hneď mi ho dala samozrejme chápem mala návštevu ale už tu boli u nás 4 deň svorka sa vybrala s nimi do mesta lebo išli vybrať peniaze samozrejme išla aj ona ja nevladna s vysokou teplotou volám manželovi ktorý bohužiaľ nemohol mať voľno lebo to je taka práca že voľno ak vezme celý mesiac už nerobí samozrejme manžel dostal nervy ze mi nemohol pomôcť a mal nervy aj na svoju mamu že mala ostáť doma a pomôcť nechali sme to všetko tak ja som vydržala manžel večer prišiel z prace pomohol aj napriek tomu ze ráno vstaval o 5 na druhý deň som bola u lekárky samozrejme antibiotika musela som všetko vylezat ale priebeh v domácnosti sa opakoval svokra zase s nimi do mesta no manžel už jej zavolal a slušne jej povedal prečo nemohla ostať doma. A pomôcť no ona sa z nim začala hádať lebo práve bola na káve a ani kávu nedopila a musela prísť domov No doma to bol strašný horor prišla ako diva zver ja s 39 horúčka mi mali na rukách a ona kričí ako besna že prečo by mala pomáhať a neviem čo no v tom momente som už mala dosť napísala som manželovi že odchádzam s teplotami som zbalila Zbalila veci a išla k mame svokre som povedala ze odchádzam je to na mňa veľa prídem až kým mi bude lepšie ona žiadna reakcia doma mi už moja mama pomohola celý deň som vylezala v posteli v stredu už som bola fit no manžel keď mi volal povedal ze mama mu odišla do CZ v stredu ráno mňa to nejako nezaujíma ved nech si ide kde chce lenže môj manžel jej zavolám a porozprával si s nou že mi vôbec nepomáha že vkuse na mňa pinda aj keď mi nič nie je ze ma nervy na malého že jeho ako vlastného syna neznáša že viac chce svojich brtranciv ako vlastne dieťa že ja mám malé babo a upratujem varím s malým som a od malička mi s ním ani trosku nepomôže atď atď no mne doma začali volať jeho mama jeho brat a nadávať no manžel napísal smsku svojej mame ze nech mi dajú pokoj nech budú šťastný ze ja sa s nimi nehľadám že moja rodina sa do toho nemiesa a v tom mne o hodinku zavolal jeho brat a vynadal aj mne aj mojim rodičom no to už prehnal naši sa do toho vôbec nestarajú a on im nadával ako len mohol proste hádky hádky až kým neprišiel manžel a u nás má prosil aby som sa vrátila prišla som naspat no prísla som a do dnes s manželom bolo všetko dobre až kym ráno neprisla svokra a zase začalo že ona mi pomáha že bez nej by som bola stratená že ona z tadiaľ ide pre nás preč atd atď nechcem sa hádať som v izbe s malým počkám na manžela ale ďalej to tak nepôjde že každý deň tu bude na mňa a na manžela pindat nemáme kde ísť lebo u mojej mami býva brat a nemáme toľko peňazí aby sme sa odsťahovali vážne je to tu namna veľa ak by som mala písať co sa tu deje píšem až do večera

pribinak
25. aug 2020

Tvoja mama ti nemôže pomôcť?

karolinakr
25. aug 2020

Podnájom?

ivkazba
25. aug 2020

No asi toto nechceš počuť, ale svokra nie je povinná sa starať o teba ani o tvoje dieťa. Ona svoje deti vychovala, teraz má nárok venovať čas sebe a užívať si kľud a občas ako babka sa potešiť s vnúčatami. Dom je jej? Ak áno, tak riešte si s mužom svoje vlastné bývanie. Bývanie s rodičmi len veľmi výnimočne prebieha bez problémov.

veronikaszabova
25. aug 2020

@zsa2020 preboha - bodky a ciarky!!! Strasny zliepanec.

Podnajom, hypoteka... co ine cakas? NIKDY nerobilo dobrotu, ked byvaju 2 generacie spolu.

himedzi
25. aug 2020

Rodičia vám nie sú povinní pomáhať, je to ich dobrá vôľa. Už to,že môžete u nich bývať je veľká pomoc. Ste dospelí a máte sa o seba vedieť postarať sami ako finančne, tak materiálne. Sú ženy, ktoré majú niekoľko detí a sú na nich samé. Keď si tak ťažko chorá,nech si vezme manžel maródku, OČR a pod.a pomôže ti on, keď nie si schopná. Ale tvoja svokra naozaj nie je povinná slúžiť vám, má svoj život a je jej dobrá vôľa, ak pomôcť chce.

fokuska
25. aug 2020

@zsa2020 A co by si robila keby ste byvali sami? Bola by si doma chora a musela by si sa starat o maleho... bud by si manzel musel vziat OCRku, alebo by si to musela zvladanut sama.
To, ze byvate so svokrou, neznamena, ze ona je povinna pomahat, starat sa, alebo menit svoje plany. Ano, vela ludi to tak urobi, ze im to neda a zmenia plany, pomozu... ale nikto nema pravo toto vyzadovat a narokovat si na pomoc.
Zaujimave je tiez, ze ty si nebola schopna doma sa postarat, lezala v horuckach, ale na to si silu mala, aby si sa pobalila a odisla k mame - nestalo ta to viac sil a nebolo to narocnejsie, ako sa doma postarat o maleho?
Najdite si vlastne byvanie - kupte si byt, dom, alebo chodte do podnajmu - a potom nebudes musiet riesit ci ta tam niekto chce, ci ma niekto navstevu a ci ti pomoze - budete s manzelom zodpovedni za seba, za svoje dieta a budete si tieto veci riesit sami.

veroniq85
25. aug 2020

Kazda zena ktora ma vlastnu domacnost sa stara o nu sama. Ak mate spolocnu tak sa treba dohodnut na jej rozdeleni co sa tyka povinnosti s nou spojennych. A co sa tyka vasho dietata tak s nim ti tvoja svokra nie je absolutne povinna pomahat. Je to len jej dobra vola. A pokial si sa citila tak chora a videla si ze svokra ma navstevu na ktorej jej zalezi a chce s nimi stravit cas tak si sa mala hned obratit na svoju matku. Je to vase dieta a nie dieta vasej svokry.

sissy27
25. aug 2020

@zsa2020 takú dlhú vetu som prisahám ešte nevidela, keby si používala aspoň sem-tam bodky keď už nič iné, bolo by to oveľa čitateľnejšie 🙈
No ale k veci - prečo by ti svokra mala pomáhať? Zrejme ste vy u nich, v jej dome, nie ona sa prisťahovala k vám, že? A čo by si robila, keby ste žili tak ako to má byť, len ty s mužom a dieťaťom?
A ďalšia vec - tak ti bolo strašne zle a tak veľmi si potrebovala pomoc, že zbaliť kufre a odvliecť ich k mamičke už si vládala?
Dievča zlaté, vzchop sa a dospej. Samozrejme stane sa, že aj dospelý potrebuje pomoc, ale dá sa o ňu požiadať slušne a správnych ľudí, a nie len očakávať a zdúvať sa ako malé decko.

ledgerka
25. aug 2020

U nas v rodine by mohol prist aj prezident na navstevu a ci uz svokra alebo moja mama by radsej pomohli s malym ako sa venovali navsteve, hlavne keby islo o chorobu a vysoke teploty. Je to ludske a v rodine normalne si pomoct ak je taka moznost. Ano, nie je svokrina povinnost ale jej spravanie cosi o nen vypoveda. Autorka, najlepsie bude sa odstahovat a spoliehat sa len na pomoc ludi ktory pomoct chcu a neobtazuje ich to.

mogaa
25. aug 2020

Svokra naozaj nie je povinná ti pomáhať, ak si bola tak chorá, manžel mal ostať na OČR....ako som pochopila bývate u svokry, tak bohužiaľ musíš sa zariadiť tak že jej pomoc nebudeš potrebovať a nie sa spoliehať na ňu.....ono bývať u svokrovcov alebo rodičov je dobré len vtedy ak máte dobré vzťahy.....takže buď pôjdete do prenájmu alebo sa vyhýbaj svokre a spoliehaj sa len na seba a od nej pomoc nečakaj......pomoc sa nedá vynútiť....

nickpick
25. aug 2020

takychto tem je tu ako maku, mila autorka, zial 90% zien na MK ti bude tvrdit, ze svokrovci pripadne rodicia nemaju povinnost ti pomahat, ked ste boli schopni sa vziat, splodit dieta mate sa vediet o seba aj postarat, to je len jedna stranka mince, druha je, ze ty si bola chora, vo vysokych teplotach a v tomto pripade by som ja osobne nemala srdce sa na manzelku svojho syna s prepacenim vyprdnut a nechat ju s malym dietatom svojmu osudu pricom sa budem venovat navsteve a pojdem si na kavu akoby sa nechumelilo, to svedci o jej inteligencii a empatii, plus do toho zapojit dalsich x clenov rodiny, ktory vyvolavaju a nadavaju do telefonu neveste, no dost tragikomedia...
No muz nech si nabuduce v takejto situacii vezme OCR a najjednoduchsim riesenim bude ked sa odstahujete do vlastneho, taketo spolunazivanie nerobi dobrotu vo velkej vacsine rodin, preditete vadeniciam, inak ja by som osobne pocas choroby sla k svojej mame, to je predsa len iny a blizsi vztah...

sense
25. aug 2020

Inak jed ti holo tak zle a bola si taka nevladna prečo si išla k mame, mohla prísť mama a pomôcť ti.... Pretože ak by si hola taka nevladna, tak by di sa len tak nepobalila a neodišla.. Keď svokra nechcela lebo už pomáhala a nie nie je to jej povinnosť ti nonstop pomáhať len preto ze žijete pod jednou strechou., lebo podľa toho čo a ako píšeš vy to beriete ako samozrejmosť že svokra bude stále k dispozícii... ... A aj tvoj muž si mohol zobrať OCR...

Rodina ste ty, tvoje diera a muž.... Čiže podnájom al hypotéka.... A nie byť u jedných a druhých rodičov a ešte nech sa starajú... Oni svoje deti už vychovali... A vezmi si to aj z tej strany keby bývate ďaleko a boli odkázaní sami na seba kto by vám pomáhal...?

bluka2
25. aug 2020

Pridám sa k tým 90%, nemá povinnosť ti pomáhať. Poďakovala si sa jej za tú predchádzajúcu pomoc a cítila si sa vďačná? Poprosila si ju o to, či jej automaticky doniesla dieťa? Lebo ak to berieš ako samozrejmosť, chápem svokrine jednanie.

sissy27
25. aug 2020

@nickpick každá minca má dve strany. Tu sme si prečítali len jednu časť príbehu jednej strany. Ale ktovie, aké sú celkové vzťahy, ako sa kedy zachovala alebo celkovo chová nevesta k svokre... a z toho, čo tu autorka odprezentovala, asi viacerí máme dojem, že chyba bude inde ako iba v svokre...

abbey1
25. aug 2020

Bodky, čiarky! Prosím!
Áno, je ľudské si pomáhať, ale nárokovať si na pomoc skutočne nemôžeš.
Čo myslíš, ako také situácie zvládajú ženy v samostatnej domácnosti, ženy, ktoré už matky a svokry nemajú? Neumierala si, nemala si ťažké onko ochorenie.
Nádych, výdych, chovať sa ako zodpovedná osoba, takých situácii ešte bude veľa.

ledgerka
25. aug 2020

mne skor pride divna cela rodina ked su schopny vyvolavat a nadavat za to ze chceli pomoc pri chorobe. To uz nam naozaj rodiny ani netreba ked sa k sebe chovame ako k cudzim alebo este aj horsie. Tato rodina ma asi trosku pomylene hodnoty ked su kavicky prednejsie. Pri vysokych teplotach jej moze prist zle, krpec jej moze spadnut. Podla mna je to nebezpecne starat sa o take male dieta v horuckach.

nickpick
25. aug 2020

@sissy27 ano to som si uz vsimla, ze zeny ktore radia tak celkom rady aj fabuluju, hladaju medzi riadkami a zamyslaju sa, ze co zle robia autorky ked ich bije muz, ked im nepomaha svokra a ked ich vyhodil zamestnavatel, to je podla teba ten spravny pristup? akokolvek su tam zle vztahy choroba je vynimocna situacia, ja by som sa bala o to 5-mesacne vnuca, autorka ma chore oblicky, mohla kedykolvek odkvecnut a svokra sedi na kave, ved nech im nepomaha ked je nevesta zdrava, nech aj spolu nekomunikuju, ale su situacie a situacie, keby sa ozaj nieco stalo, co potom? ludia su dnes az prilis sebecki a je smutne, ze si nevedia v rodine pomoct....

karolinakr
25. aug 2020

@nickpick nevesta umiera svokra si lakuje nechty, babatko sa batoli pod stolom.Mohli by raz natočiť americký trhák na túto tému

pink_lady
25. aug 2020

nechapem zeny ktore sa tu obuvaju ze nie je povinna pomahat. Nie je. To je pravda. Ale stacilo by mat v sebe trochu ludskosti predsa. Keby mi hoc cudzia suseda ochorie takto a ma male babatko tak jej pomozem. Mat kamen v oblicke viem co je, stent je tiez svina...a zapal obliciek + horucky nie je sranda, to nemuselo vobec skoncit dobre. Dalsia vec je, ze je to aj manželovo dieťa a mohol ostat na OCR, prip pomoc zaplatit. Oblicky naozaj nie su sranda.

himedzi
25. aug 2020

@nickpick možno už na ňu nemajú nervy, lebo to nebolo prvýkrát čo vzbudzovala pozornosť..kto vie

fokuska
25. aug 2020

Precitali sme si len jeden pohlad na vec. Nie je vobec jasne preco vlastne byvaju so svokrou, ked sa tam autorka citi nevitana, ked ako pise "a porozprával si s nou že mi vôbec nepomáha že vkuse na mňa pinda aj keď mi nič nie je ze ma nervy na malého".

Mozno ma svokra dobry dovod preco na nevestu "pinda" a peco jej nepomaha. Ktovie co vsetko za tym je... Tiez nie uplne rozumiem tomu, ze manzel necha choru manzelku doma a automaticky ocakava ze sa jeho mama postara? Ked vidi, ze jej je tak zle, tak bud ostane doma a pomoze, alebo ide za mamou a poprosi ju, ci moze pomoct - a ked mama povie, ze nie, mam navstevu, chcem/potrebujem/budem sa venovat im, tak neodide do prace, kym nie je vyriesene co s manzelkou. Ci len tak odisiel a automaticky ocakaval ze ved mama sa postara?

To kto potom komu vyvolava a nadava a stazuje sa, tak ano, to je uz dost mimo, ale nevieme co tomu predchadzalo, ake konflikty uz mali predtym a preco vlastne autorku nemaju radi.

A jej sa velmi cudujem, ze nechcu ju tam, svokra je na nu zla, nepomaha, ale oni sa nedostahuju, ale stale su tam. Ak su na to tak zle, ze je to ich jedina moznost ako neostat pod mostom, tak v tom pripade drzim hubu a krok a som vdacna ze ma svkra prichylila, ked si ja s manzelom nedokazeme zabezpecit byvanie.

seraa
25. aug 2020

Ja toto nehcapem.. proste zena sa tu vyžaluje a tu su polka komentov krtitika, ze chýbajú bodky ... ved pise mozno rychlo, nervózna .. atd co tu riešite slovenčinu ? To uz fakt nemate co na praci len si este kopnúť do cloveka,,,,,, ktory ma problem? .,.,.,.,.?.,.,.?.,.?.,.,!.?.?.??.

Pre autorku; nájom, ako uz bolo napisane svokra nema co pomahat je to len jej vola. Ked si chorá a nevladzes a muz nemoze tak baby sitter, akákoľvek študentka bude rada za par euro .. tak sa to robi. Dnes sa plati za služby a nie ze sa využíva cela rodina. Ty pomáhaš svokre? Pracuješ v dome?
Toto bude stale problem inak .. treba si rychlo najst bývanie, zbytocne riskujete manželstvo nakoneic je to predsa jeho mama a rodina a bude nátlak

nickpick
25. aug 2020

@himedzi a mozno je ta svokra fakt sebecka sebestredna osoba, ktora vstala rano hore ritou a nemala chut riesit choru nevestu a male decko.... mozne je vsetko....

fokuska
25. aug 2020

@seraa A tebe sa taky text dobre cital? Ja som sa v tom stracala, jednak preklepy, jednak ziadna ciarka, bodka - musela som sa vracat v texte naspat aby to davalo zmysel ;) ked sa potrebuje vyzalovat a poprosit o radu, tak aspon tak, aby ostatne aj pochopili o co ide a mohli teda radit

ivkazba
25. aug 2020

@seraa ja som síce bodky/čiarky nekomentovala, ale ak má silu a vôlu napísať tak dlhý monológ, tak určite má silu aj použiť čiarky a bodky, na to človek dokonca nemusí byť ani silný inteligent

fokuska
25. aug 2020

@nickpick Mozno a mozno sa tesila na navstevu zo zahranicia, ktoru dlho nevidela, su tu par dni, naplanovala si co vsetko s nimi predebatuje, kam pojdu, co budu robit. S nevestou si monzo nerozumie, stara este aj o svoju mamu, prisposobuje sa uz mozno jej, nemoze si odist kedykolvek sa jej zachce, mat svoje plany... A do toho ochorie nevesta (viem ze nie zamerne) a narusi jej plany... chce byt s navstevou, chce aj pomoct, tak maleho postrazi, ale potom jej ho donesie ked vidi ze je hore a venuje sa dalej navsteve. A ptom je zavola nastvany syn, ze co nepomoze manzelke, ale kavickuje - tak mozno svokre uz praskli nervy.

ivkazba
25. aug 2020

@ledgerka áno, je nebezpečné sa starať o tak malé dieťa v takomto stave. Ale na starostlivosť má manžela, ten sa má postarať o svoju ženu a dieťa.

cistykvietok
25. aug 2020

@zsa2020 My bývame 400 km od rodičov aj svokrovcov. Asi viac nie je čo dodať, že? Takže buď láskavo vďačná aj za to málo, čo pomôže a nepindaj!

elizuella
25. aug 2020

@ledgerka kazdeho bude obtazovat, ked niekto bude do nepricetna ocakavat pomoc.

sissy27
25. aug 2020

@nickpick obávam sa, že v tejto rodine sú úplne iné problémy ako to, že svokra sa nedovtípila a nepustila všetko z rúk, okamžite nezrušila svoje plány a neskákala svojej nevládnej nevestičke okolo zadku. Také zlé to bolo, až si úbohá nemohúca žena zvládla pobaliť kufre a presťahovať sa k mamičke 🙂 zlá, zlá, zlá svokruša... Veď hneď na začiatku píše, že kým ona spala, tak svokra sa postarala o malého, doniesla jej ho, keď videla, že už nespí... takže asi taká hyena necitlivá to nebude...